Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:36 11.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано09.12.17 10:17



Забравих да допълня. Разбира се, че всички - и тези от офроуда, и парапланеристи и каквито и да е радиолюбители, които са почитатели на рискови изживявания, са най-естествените групи, които би трябвало да проявят интерес към подони инициативи. Преди години за съжаление имаше определени конфликти между различните групи. Това са млади момчета и винаги ще се намери какво да делят, но липсата на какъвто и да е авторитет, който да им помогне да се изяснят кой е крив и кой е прав, без да ескалират конфликтите, мисля че доведе до едно постоянно и принципно противопоставяне.

Т.е. на SWAT ще е трудно да поставят друга група под шапката си, като това важи и за всяка друга обособена група. Една неутрална и авторитетна организация, каквато би могла да бъде БФРЛ, ако не беше безлично сдружение на полуанонимни спортни клубове, можеше да изиграе такава роля.

Хубавото е, че и едните и другите момчета с годините стават много повече мъже, отколкото момчета и съответно много от дребните дразги сигурно отдавна им се струват смешни и незначителни, но има още път всички тези групи да осъществят някакво мероприатие заедно. То това ако стане, ако успеят да седнат и да се разберат за общи действия по някакви теми, всъщност ще е предостатъчно, защото ще пречупят традицията на разделението и това ще отвори нови възможности пред цялото хоби, като го направят много по-приветливо за интересуващите се. Разбира се такова "обединение" ще повиши много възможностите на радиолюбителите като цяло, защото тези групи имат много силни страни и качества извън самото хоби, което евентуално би помогнало на всички.

А дано.



Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор az de (новак)
Публикувано11.12.17 21:00



Знам за радиоклубовете и отговорниците с клас 1 ама аз не говоря за това. На трнировки няма да се обаждам щото не виждам смисъл лично аз да участвам. А ако има реална ситуация няма да търся никъв и радиоклуб стига да мога да помогна или ако аз се окажа в такава - да помогнат на мен.
Естествено не предлагам офродъджиите или парапланеристите да минат под шапката на СУАТ а по-скоро казвам че те за един добър пример за подръжание в някои отношения.
Пък и защо СУАТ не се съюзи с двете групи - ако са заровили томахваките това може да е само от полза.
Не бе аз си знам че бат Сашо (радвам се че е добре да ни е жив и здрав и да ни разсмива така дълги годни) няма да се обади в тази тема повече - това си му е маниер на поведение на него ама се чудя как не се е изцвъркал в нова такава както само той си знае да прави.



Тема Re: Трагедиянови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано11.12.17 21:57



То реална ситуация е обширно понятие. Ако ти е заплашен живота, на теб или на твоите близки, то е ясно, че нищо няма как да те спре да използваш всички възможности за комуникация - със или без тренировки, със или без лиценз, в крайна сметка човешкият живот е най-важен. Идеята на тези тренировнки, доколкото аз я схващам, е да се помогне организирано в подобна ситуация, което аз лично не съм убеден доколко е реалистично. Но лошо няма да се подготвят, щом искат.

Иначе "групите" според мен все ще се обединят, не вярвам някой да е чак толкоз пък злопаметен. Въпросът е къде да се обединят? Ако изринат оборите на БФРЛ това е логичното място, що се отнася до радиолюбителското хоби. В крайна сметка тези групи никога не са имали някакъв истински конфликт помежду си - по-скоро усещане за обида, "прецакване", недооценяване, надценяване - обичайните ни балкански табиети, кой е по-по-най, но нищо непреодолимо. По-скоро проблемът е, че към момента какъв смисъл има да работят заедно - едните наблягат на едно, другите на друго, а федерацията вятър я вее на бял кон? И логично пътищата им се раминават, но и това едва ли ще е вечно - в крайна сметка в едно хоби какво има толкоз пък да се дели? Винаги идва момента, в който се разбира, че точно разнообразието от интереси и от комуникацията между различни личности, с различни качества и несъвместими на пръв поглед характери, е което прави хобито толкова уникално.



Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор az de (новак)
Публикувано12.12.17 01:06



Със сигурност ако има заплаха не само за мен и близките ми но и за когото и да било и мога да помогна - ще изръшкам секви честоти за любителските да не говорим. Дай боже да има кой да се отзове разбира се.
Сигурно има смисъл от тренировките. Най-малко дават представа колко жалко може да стане всичко в един момент и как да се избегнат такива случки тип Азис в т.нар "реални ситуации". Кои репитри да се позлват - кои не и така нататък да се изработват алтернативни планове. Момчетата са млади и трябва да се учат някак.
А дали в ситуациите ще помагат индивиди или организация стига да може да се създаде - в крайна сметка пак всичко опира до човека.
Относно дереджето на беферето то е ясно - за съжаление няма оправия ако не се изрине с голямата лопата от там и после хууубаво да се измете. Но да не забравяме че е било и по-зле ама и другото - че тази федерация се състои и управлява именно от радиолюбители което дава доста жалка картинка върху състоянието на нещата в хобито към момента. Далеч съм от идеята да генерализирам но очевидно движението е пълно с гнили ябълки и бетонови тикви. Лошо Седларов лошо - би казал един герой от филмите.
И така - успех на организаторите да не се предават пък ние с каквото можем ще помагаме.



Тема Re: Трагедиянови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.12.17 08:04



Повдигаш един важен въпрос, който и преди е дискутиран. Досега винаги акцента някак е бил как радиолюбителите ще спасяват, не как може да се наложи да бъдат те спасявани. А това според мен е далеч по-реалистично. Т.е. ако по някакъв начин се направи така, че използването на радиото теоретично да даде някакъв шанс на някой в беда.

Към момента нещата не са много оптимистични. Ти хубаво ще изръшки всякакви честоти, ама насреща кой е? Или никой или някой "обикновен човек", който единственото, което може да направи, е да се обади на 112. Там, обаче, дали ще му повярват? Ако му повярват пък, а се окаже, че някой него е изпързалял, дали той няма да го отнесе? И така се получава, че реакцията по цялата верига зависи от решимостта и убедителността на тези, които се обаждат - доколко са в състояние да оставят впечатление за честни и почтени хора.

Както и дали им стиска да са такива - сам знаеш, че след всяко спасяване в планината, във всички медии и форуми се започва с титаничния въпрос - "а сега кой ще плаща за акцията". Случва се спасения да се възмущава, че той никой не е молил да го спасяват, в който случай се пробват да пробутат сметката на загрижения, който е подал сигнала. В общи линии дереджето е странно, най-меко казано, и в самото спасяване са нужни сериозни реформи, не само в комуникацията.

Т.е. комуникацията е ОК, да речем, че е отработена, разиграна, че има достъчно хора, които са достатъчно добре обучени. Въпросът, който седи със страшна сила, е - "какво от това"? В смисъл, че след като се изкомуникира нещо, то трябва да има и някакви активни дейности, за да има някакъв елемент на "спасяване" в цялата работа. Ако се върви по пътя на самодейността, то наистина в такъв случай почти единствения изход е момчетата от офроуда да скачат на джипките и да се отправят към мястото на инцидента, например. Но това пък е осъществимо само за ограничени инциденти, защото и тези момчета на са безброй. И пак се връщаме на въпроса за кое е реалистично да се тренира и за кое тренировките ще граничат с фантастиката.

Има бая неща да се мислят, но си прав, че трябва да се помага с каквото може, щом насреща има добронамерени хора, пък да става каквото ще в крайна сметка. Така или иначе тези наши колеги никому не пречат, положението може да стане само по-добро.



Тема КРС и QRMанови [re: Alenadrow]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано15.12.17 11:12



Чудех се къде точно да пусна отговора на КРС.





Тема Re: КРС и QRMанови [re: scanner_]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано16.12.17 12:41



Той цирка вече премина в абсолютна гротеска. Според информация, прочетена във Фейсбук, сега пък един от изнервените давал пет хиляди лева за информация, но не точно за фена на Азис, а за някакъв, който се оригвал. Явно епидемията се разпространява, КРС не желае да се меси твърде енергично, БФРЛ я няма в цялата схема въобще, а оставени на себе си младите радиолюбители са готови да задминат достойните си предци.

Да се оригва човек по репитрите не говори добре за него, но да се предлагат пет хиляди лева награда за залавянето му е още по-сюрреалистично. А КРС пък как от уж могъща организация се превърнаха технически импотентни администратори също не се много разбра. Въобще упадъка е посевместен, жалко - сякаш не отиваше баш на радиолюбителите да са в авангарда на фарса, но явно тук ще е така.



Тема КРСнови [re: Alenadrow]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано20.12.17 15:17



И една новина, леко в контекста на предишния ми пост ...





Тема Re: КРСнови [re: scanner_]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано20.12.17 19:03



Тя верно, че рибата се вмирисва откъм главата, но се опасявам, че един път вмирисана, вече и да се смени главата, все тая. Въпреки, че реално погледнато на КРС едва ли пръв приоритет трябва да са им някакви странности в радиолюбителския ефир, но все пак авторитет се гради трудно и бавно, а се губи бързо и лесно. Днес е Азис и оригване по нашите си репитри, утре някой да не добара някой киловатов усилвател и да ни направи световно известни. Така, като се замисля - кой ли пък ще го спре?





Тема Re: КРСнови [re: Alenadrow]  
Автор az de (новак)
Публикувано30.12.17 15:37



Гледам във форума на беферето бат Сашо веднага се е появил и сериозно се опитва да иззема функциите на КРС - взел е да организира лов на лисици по рипитрите. Пък си и вярва горкия. На всяко гърне - мерудия.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.