Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:29 16.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: и в Америка има вечно недоразбралинови [re: Samolet 5]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано08.11.17 21:11



Откъде знаеш всички тези подробности бре шмугъл? Да не си "ТОЛКОВА МЛАД, А ВЕЧЕ СТАРШИНА"???!!!





Тема Re: и в Америка има вечно недоразбралинови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано08.11.17 22:28



Точно в сферата на комуникациите радиолюбителите знаят много повече от професионалист

Доста от професионалистите, особено тези, които са "запалени" от работата си, са и радиолюбители. Дали радиолюбителите, които са професионално заети в телекомуникациите, са по-незнаещи от радиолюбителите-лекари, съвсем например?

Пич - абсолютно неграмотен, неадекватен и некомпетентен си. Целия ти пасквил е изпълнен с неразбиране кое и как работи. Специално за страна като България, с три високи върха, които се виждат отвсякъде, проблем с комуникациите на практика няма. Факт.

От около стотина години, също така, никъде в света не е имало случай радиолюбител да помогне значимо на представителна група от хора, а никога, всъщност, не се е случвало радиолюбители, в това си качество, да са изиграли значима роля в някакво драматично събитие - с едно-две изключения от зората на радиото. И - изненада - не само радиолюбители, а даже никакви любители.

Защо на един чужд кораб трябва да има офицер за връзка е нещо, което няма да схванеш, така че няма и да се опитвам да ти го обяснявам - при всички случаи едва ли е поради несъвместимост на честоти, стандарти и т.н. Доста ще е сложно да се обясни на човек с показаните от теб компетенции, даже мисля, че няма начин въобще. Но няма общо с радиостанциите - приеми го на доверие.

Както обикновено си фантазираш някакви тъпотии, които май не се вместват съвсем комфортно дори в това, което вероятно възприемаш за мозък у себе си. Посочи ми един единствен случай в България, в който радиолюбител, в това си главно качество, да е изиграл каквато и да е роля, в каквато и да е критична ситуация? Ако не можеш - не се хаби да цифровизираш малоумните си фантазии, които вероятно припознаваш като компетентност у себе си.





Тема Re: и в Америка има вечно недоразбралинови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано08.11.17 22:33



Бат Сашо едва ли ще си го признае, но той е не просто чиновник, той е чиновник, развил се в БТК. По-младите няма как да ме разберат, но доста от нас помнят що за утайка се беше събрала в тая структура на времето. Не визирам конкретно бат Сашо, разбира се, но и не вярвам, че ако цял живот си се валял в калта, накрая един ден ще излезеш чисто новичък от там и ще можеш да учиш другите на хигиена.





Тема Re: и в Америка има вечно недоразбралинови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано08.11.17 22:47



Виждаш ме колко съм тъп, смотан, незнаещ и неграмотен. И за да те успокоя тея дето го правеха знаеха 10 пъти по-малко от мене. Не са като тези идеални кадърни и перфектни хора които са в твоите мечти.
Хората правят нещата по 2 причини. 1 - за пари. 2 - за кеф. Помисли колко е лесно да намериш начин да правиш това което ти е кеф и да ти плащат за това. Ама да получаваш добри пари а не просто някакви пари.
А тея дето и професията и хобито им е комуникации - колко човека познаваш в БГ? Можеш ли да напълниш и 2-те си ръце ?



Тема Re: и в Америка има вечно недоразбралинови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано09.11.17 11:07



Леко си пропуснал глобализацията. Колко човека и професията и хобито са им комуникации точно в България едва ли е от значение. Каква част от комуникациите у нас, според теб, са базирани на нещо разработено и произведено изцяло в България?! Едва ли голяма част, още по-малко пък съществена част. Поредните ти фантазии, просто...

В света има няколко фирми, които произвеждат ооборудване за служебни комуникации. И там работят най-добрите инженери в света, защото бизнеса е печеливш, а конкуренцията е жестока, нищо че не са много фирмите. Разбира се системата за комуникация не е само оборудване - то е и инфраструктура, и добър проект, и правилна инсталация, и надеждна поддръжка. Това се прави до голяма степен от местни фирми, обаче с методите и под надзора на производителя на оборудването, където наистина работят най-добрите в света.

Разбираш ли защо говориш ала-бала? Говорили са ти в детската градина нещо за някакъв свят, в който всеки мераклия сам си произвежда радиото, ама такъв свят отдавна няма на практика. Огромното мнозинство от радиолюбителите работят с купешко оборудване, а почти всички от останалите най-много да сглобят някой кит.

Можеш ли да ми посочиш един български радиолюбител, който сам да си е проектирал трансивъра? Не можеш. Аз, може би, ще успея да ти посоча един, който е проектирал един трансивър, което хич не значи, че го е ползвал.

Разликата между радиолюбителите и професионалистите е, че когато нещо се скапе, радиолюбителите често човъркат, за да го поправят - разбираемо, тъй като това е хоби, на някой им е интересно, други просто се пробват преди да "изгорят" със съответната сума.

При професионалистите няма такова нещо - там се знае точно какво се прави, ако нещо спре - кое откъде се взима, с какво се подменя, в какъв срок и т.н. Нищо не е оставено на случайноста, всичко е заложено още в проекта. Не само, че никой не се чуди какво да прави ако нещо "спре", а съвсем ясно е проектирано какво ще се прави, когато това се случи.

Хайде сега ми посочи поне един радиолюбител с disaster recovery plan? Е, може и да има един или двама, но знаеш ли кое е масовото? Масовото е днес да не ти е наред трансивъра, утре да не ти е наред тунера, в други ден да не ти е наред усилвателя, а после захранването, антената, кабелите, акумулатора, генератора. И така до безкрай.

То затова се нарича хоби, защото все има нещо да се прави и все нещо не е най-добре. Това е масовия случай при радиолюбителите, при професионалистите да не функционира нещо правилно е рядкост, като същевремено е ясно останалото как ще функционира, докато се нормализират нещата.

Но остави дори и това. Радиолюбителите не си избират местата, от които ще работят, а просто рабтят от там където се намират. На мен не ми е известен нито един случай в България, в който някой да е закупил терен, който да притежава някакви специални качества за радиолюбителска дейност. Може и да има такъв случай, но на мен не ми е известен.

Същевременно професионалистите са развили инфраструктурата си максимално перфектно, използвайки даденостите на терена. Те проектират комуникациите си където трябва, а не просто където работят или живеят. И това е за стационарното оборудване. За мобилното оборудване професионалистите разполагат с нужната техника, която да го дислоцира. Знае се къде тази техника може да стигне и къде не, за колко време, знае се колко автономна е тази техника. Всички тези неща са предварително планирани.

При радиолюбителите това не е така в масовия случай. Факт е, че радиолюбителите се молят на институциите да им разрешат да си разположат радиолюбителските репитри на тяхната инфраструктура, а не обратното. Дали могат или не могат да се придвижат заедно с някакво оборудване е личен въпрос за всеки радиолюбител - един могат и го правят, други не се интересуват, на трети им е трудно, не на последно място някои не могат да си позволят мобилно оборудване чисто финансово.

А тепърва идва и най-важното, което многократно е обсъждано и тук, но което повечето хора не вдяват. Сред радиолюбителите има подготвени хора, които разполагат с отлична техника, с високопроходими транспортни средства, с отлична физическа подготовка, с висококачествено, издържливо и изключително автономно мобилно оборудване. Факт е, такива има, макар и да не са чак толкова много тези, които имат всичко от изброеното.

Проблемът е, че такъв млад и способен мъж (или жена, да не пренебрегваме колежките) едва ли ще е "свободен" по време на някаква критична ситуация. При всички човешки общности на извънредните ситуации се реагира с т.н. мобилизация, в който случай всеки започва да върши каквото трябва, а не каквото му се иска. Най-младите и способните обикновено са най-заети в такива случаи, едва ли просто някой може да си позволи най-издържливите и най-полезните да се занимават в такава ситуация според любителските си интереси, в случай че наистина искат да помогнат.

За да обобщя предния параграф, нека го перефразирам така - ако един човек притежава някакви качества и е ценен в някаква критична ситуация, то най-вероятно той вече е ангажиран и е част от план за реакция в такава ситуация. Ако не е част от никакъв план, то най-вероятно не е и толкоз ценен.

Фактите са такива, че в извънредни случаи на първо място идва дисциплината и физическата издържливост, всякакви други таланти остават на втори план и евентуално могат да бъдат полезни само когато нещата се поуспокоят. На мен ми се струва, че досега в най-новата история на БФРЛ разните му радиотренировки и прочее глупости са предлагани само от хора, чиято възраст и физически данни предполагат, че те ще бъдат от спасяваните, а не от спасяващите.

Много е хубаво да се говорят "ала-бала"-и за някакви радиотренировки, ама на мен много ми се иска всички кандидат-спасители на човечеството да вземат да минат и най-прост физически тест за най-обикновен пожарникар, а?

Много дълго стана и съм сигурен, че няма да го разбереш, та затова ще завърша с нещо по-просто, като за теб. Дай ми един-единствен пример, когато български радиолюбител в България да е помогнал в това си качество на значима група от хора в извънредна ситуация? Прост въпрос задавам...



Тема Re: и в Америка има вечно недоразбралинови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано09.11.17 22:01



Познал съм. Подозиран сценарии - в бтк зад бюрцето пред екселчето на топличко да намира кусури и да се мазни на шефовете а колегите му копат дупки и теглят кабели примерно. От там му е маниера на батето. Всяка прилика не е никак случайна ми се струва.



Тема Re: и в Америка има вечно недоразбралинови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано09.11.17 22:26



Продължаваш да живееш в твоя идеален измислен свят и да си мислиш, че нещата са такива каквито си ги представяш. Правенето на трансивър изобщо не е сложно както ти си мислиш. Преди да започнеш изглежда страшно. Поглеждаш 2-3 чужди схеми, мислиш какво можеш да взаимстваш от тях и какво не можеш и започваш. Правиш нещо, то работи някак си, променяш нещо, то се подобрява и така идва момент в който правиш нещо работещо. Няма да е хубаво колкото купешкото от магазина но работи и си е твое. И във времената когато нямаше "магазина" и нямаше пари - е нещо което имаш. Части се намираха. Дори да трябва да разглобиш някой стар телевизор, радио или касетофон. Или да се примолиш на някой в някой завод.
А специално радиолюбители които са си купили терени само за да си имат място с хубави антени - знам доста. Знам и такива дето имат по 1-2 багажника апаратури и ходят постоянно насам натам да участват в контести. Тях няма професионалист дето да ги бие по изграждане на връзка.

Професионалист - думата идва от професия. Нещото което работиш за да си изкарваш хляба. Много отдавна тази дума не означава високо качество и компетентност. Особенно в България.
Както ти намекнах в по-горен пост в нашата държава нещата се случват винаги по втория начин. Така се назначават професионалистите по ведомствата, така се правят обществените поръчки за доставка на оборудване, така се изготвят и процедурите за действие в аварийни ситуации. Тъй като обичаш да се ровиш из документи разрови се за обществени поръчки на МО-ВВС от 2009 година за доставка на мобилни апаратни станции за аварийни ситуации. Ако успееш се докопай и до спецификациите и инструкциите за експлоатация. А може и да потърсиш за предната такава доставка към МО. Може да свериш цената на обществената поръчка с реалната цена както и кои фирми какво са направили по темата. Не му е мястото в този форум. Но ако много държиш мога да те запозная с хората които го направиха за да пецениш сам техните познания по телекомуникации.
Проблема не е в наличието на апаратурата или в качеството на инфраструктурата а в качествата и познанията на персонала обслужващ тази инфраструктура. Радиолюбителите имат много познания които обслужващите на тази инфраструктура нямат. Дори тези които са я изграждали и са писали (преписали) процедурите не са кадърните и перфектни инженери които си мечтаеш да са. Просто защото няма от къде да се научат. Ако работят за държавата - то те взимат мижави заплати и за да са там толкова си могат. Ако работят в частния бизнес - или са на държавната хранилка с източване на обществени поръчки и са на минимални заплати (с минимални познания) или са в реалния частен сектор където правят неща но там се взимат реални пари. Само дето тези реални фирми от реалния пазарен сектор не могат да се докопат до обществените поръчки по една или друга причина.
Наскоро ми попаднаха данни за камерите на АПИ. 40000 на броячна точка на спечелилата фирма. Те дават 8000 на подизпълнител. А подизпълнителя го прави за 1000 с други подизпълнители. Така от 40к 39 се губят по веригата. Познай това за 1000 лв колко е качествено и колко работа върши. Но нали е с европари - кой му дреме. Това е във всяка сфера на държавните институции които ти така хвалиш и прехвалваш.
А дали радиолюбител някога е направил нещо "значимо" или е помогнал на "значима" група хора няма никакво значение. Най вероятно е помогнал. Той го е направил за хората и за себе си. Не за теб, не за мен, не за обществото или някой да знае за него. Направил го е защото е имал нужда или е намирал смисъл в това. И ако този 1 човек на който е помогнал е доволен - това е достатъчно. Няма нужда нито аз нито ти да му се радваме или да го хвалим или споменаваме. Както се казва - всеки си отговаря за себе си.
И имането не е даденост. Даденост е нямането.



Тема Re: и в Америка има вечно недоразбралинови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано10.11.17 08:50



Малее, човек, абе ти съвсем си оплескал понятията. Чудесно, щом "правенето" (аз всъщност написах проектирането) на трансивър не е сложно, то дай да видим няколко български конструкции, наложили се в практиката? Посочи препратки, да разгледаме, щото аз не се сещам...

Лесно било викаш... Ми като е лесно що толкоз малко фирми го правят туй нещо в световен мащаб, че дори китайците се въздържат да копират. Ти, например, защо не "прегледаш" 2-3 схеми - да речем на IC-7851, FT-DX9000 и TS-990S - гледаш какво можеш да взаимстваш от тях и какво не можеш и започваш? А? Или не стават май баш както си мислиш нещата?

Макар, че ти сам пишеш, че "няма да е хубаво колкото купешкото от магазина". Т.е. според самия теб професианолното оборудване от магазина е по-добро? Защо тогава при криза да използваме по-лошото? Пак се уплете сам, желаейки да блеснеш, въпреки че е ясно, че не можеш да посочиш и една чисто българска конструкция на трансивър. Ама да си пофантазираш, да си ппомечтаеш...

Но я да видим следващите ти фантазии, за радиолюбителите, които специално са си купили терени за антените, както и тези с 1-2 багажника апаратура. Чакам един пример за терен, специално закупен от радиолюбител за разполагане на антени. Не за друго, ами наистина да видим какъв терен е избран, какви са му предимствата, какви антени са разположени на него и така нататък. Защото всички ние знаем поне за най-важните терени, използвани от държавните институции и сериозните частни фирми, свързани с комуникациите. Даже радиолюбителите имат репитри на някои от тези места. Та сподели ти за частните терени, да направим някакво сравнение, все пак.

От там-нататък - мислиш, че държавните институции нямат два багажника апаратура? Я пак помисли малко - вярно е, че сме малка държава, но чак пък толкоз? Разбираш ли, че на теб изцяло и тотално ти се губи мащаба на проблема? Два багажника апаратура, ако можеха да решат някакъв комуникационен проблем, то дори България да ги е купула и да е забравила. Ама не е чак толкоз лесно. Мобилните оператори, дето ще спрат, имат хиляди багажници апаратура - защо те ще спрат, пък двата радиолюбителски багажника няма да спрат?

За държавните поръчки си толкоз неориентиран, колкото и за всичко останало. Разбира се, че са прекомерно скъпи, но и разбира се, че изкарват хляб на доста хора. Сам си изредил колко субекти по веригата се прехранват с тях. Но това е сложна тематика за теб. Просто ми е интересно, все пак, ти какво очакваш? Самолет5 да е изпълнител, а Моторола да му е подизпълнител ли? Щото Самолет5 може да си направи трансивър? Сериозно ли? Не стават така нещата, за твое съжаление и за щастие на нормалните данъкоплатци.

Не на последно място - недостъците в една система определено не могат да се отстранят с добавянето на психопатични елементи в нея. Дали служебните комуникации в България са перфектни? Не, едва ли, даже със сигурност не са. Дали ще станат по-добри ако зависят от самооценката на имбецилни запалянковци? Още по-сигурно е, че ще нещата ще се влошат.

Въпросът беше прост - има ли каквото и да е доказателство някога, по някакъв повод, в някаква критична ситуация, някой радиолюбител, в това си качество, да е демонстрирал каквато и да е неотменима или дори случайна полезност? И отговора на този въпрос има голямо значение, що се отнася до претенцията на група хобисти да са полезни. Аз мисля, че в България такъв случай няма. Ти, ако беше наистина радиолюбител от времето, от което фантазираш че си, щеше да знаеш, че има един описан легендарен случай, който е от зората на хобито, никога не се е повторил, не е свързан с България и на практика няма никакво отношение към съвременната реалност. Но ти няма да се сетиш, нищо че почти всяка радиолюбителска публикация го споменаваше почти задължително.

Нямам против всеки да задоволява нуждите или комплексите си да помага на обществото и да е незаменим за същото в критични ситуации. Просто мисля, че обществото в такива случаи трябва да разчита на хора, на които това им е работата. Съвсем друг е въпросът, че тези хора трябва да са внимателно подбрани, подходящо оборудвани, със силна мотивация и безупречна репутация. По тези неща трябва да се работи, но нито едно от тях няма да се оправи с добавяне на някакви самодейци-льольовци с неподкрепено самочувствие и нереални фантазии относно собствената си значимост и полезност.

Няма нито един случай на масова комуникационна самодейност, довела до помощ на голяма група хора, освен (донякъде) прословутия случай със свещените гъски от храма на Юпитер на Капитолийския хълм, които спасили Рим. Но и в този случай освен комуникационните си умения, милите гъски са използвали и повишената си сензитивност, че да има какво да си комуникират.

Та така, вече се понатрупаха въпросите към теб:

1) Пример за принос на български радиолюбители, в това им качество, към овладяване на критична ситуация, възникнала в България. Не говоря за момчетата, които всяка гасят пожари и помагат при наводнения, които са и радиолюбители, говоря за хора, които са допринесли с нещо в единственото им качество на радиолюбители.

2) Препратка към поне един български радиолюбителски трансивър. "Български" ще рече, че трябва да е ппроектиран от български радиолюбител. Не да е ползвана схема, на която да са сменени или добавени два-три филтъра, а да си е разработка на човека и да си я е ползвал редовно в ефир.

3) Координати на частен терен, специално закупен с цел разполагане на радиолюбителски антени. Ако нямаш координати, то поне кой/кои колеги са го закупили специално с тази цел?

Разбираш ли поне защо приличаш на льольо? Питат те прости неща, които ти твърдиш че знеш, но когато трябва да отговориш започваш да ръсиш глупости, щото си нямаш и представа от отговора или той не ти изнася. В това отношение можеш и да си мислиш, че приличаш на един твой идол тук, но аз все пак не искам да го обиждам чак толкоз, сравнявайки го с пълен кухар като теб, макар и да трябва да призная, че известна прилика наистина се наблюдава.





Тема Re: и в Америка има вечно недоразбралинови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано10.11.17 15:25



Продължаваш да живееш в твоя измислен и идеален свят в който всичко е съваршенно и ти там си цар. Осъвършенствал си до перфектност прикзването на глупости и защитаването на безмислени тези отклоняващи се от темата. Там няма да те стигна и 100 години да се старая. Мога да се обзаложа, че си форумен трол и с това си изкарваш парите и в близко бъдеще ако продължаваш така с развитието си ще те гледаме поне в парламента или някой общински съвет.
Между разработване на продукт и комерсиализирането му има много дълъг път. Много успешни разработки не достигат до пазара по една или друга причина. Много неща са прекалено качествени за пазара или биват продавани скъпо за да могат да отворят ниша и за по-евтини продукти с понижени параметри. Напоследък все по-често умишлено занижаване на параметрите. Дори се ползва един и същ хардуер и софтуер за продукти с 3-4-5 пъти разлика в цената и нещото което ги отличава е само конфигурация с 2 резистора или 2 байта в ЕЕПРОМа.
Преди години една голяма фирма наля няколко милиона в една разработка. Ако този продукт беше стигнал пазара много хора биха го купили и платили двойно на сегашния продукт най-малкото защото запазва живота и здравето на ползващите го. Цялата разработка беше направена перфектно. От медицинските изследвания, през теоретичните обосновки, събиране на реални данни на поле, работещи прототипи, много добър дизайн на механика и електроника и за това работиха няколко десетки човека плюс няколко хиляди тестера от които имаше и световни и олимпийски шампиони в съответния спорт. Събраните данни и изследвания бяха страшно много и идеята беше революционна. Целта беше крайното устройство да има цена под $13. Да, обаче то струваше $16. Ако се направят няколко компромиса се сваляше до $13.5. Всички мои познати които го видяха казаха, че са готови да платят по $200 и $300 за такъв продукт ако можеха да си го купят. За съжаление големия гигант който инвестира в разработката отказа производството. Въпреки милионите които бяха вложили в разработка. Те държат патента и конкуренцията им не може да го произвежда. А този продукт би спасил доста хора от травми и огромни последващи разходи след това за операции и възстановяване. Аз лично съм участвал в тази разработка макар и с нещо много малко и клиента си плати за свършената работа.
Това го пиша като пример, че не всяка разработка може да стигне до пазара. Както и никой не открива топлата вода. В електрониката всичко е измислено много преди да се родим. Има по-добри компоненти, по-малки, с по-добри качества но нов електронен елемент не е измислен в последните 40-50 години. Просто се подобряват съществуващите. И дали някой може да направи по-добър трансивър от моторола например - да може. Моторола прави идеалния компромис между качество, цена, размер, консумация, технологичност на производство и желани от потребителите екстри. Ако искаш нещо с добри параметри - се обърни към университети и институти. А дали ще го правиш у вас или в БАН/МИТ/НАСА - разликата е само в твоите познания, колко бързо се учиш и дали имаш достъп до добри компоненти. Ако изходждаш от "имането" е много лесно. Точно мобилните оператори никога не могат да осъществят връзка в аварийни ситуации особено ако им падне централата. Те в нормално време трудно си подкарват релейките и клетките ти говориш за аварийна ситуация.

А по принцип на човек не му трябва комуникация. Трябва му хляб, вода и покрив. Да не замръзне при -20 отвън, да има какво да яде и какво да пие. Всичко останало са екстри. Включително и комуникациите. Ако си болен - отиваш в болницата. Там и да нямат ток - някой доктор ще ти удари инжекцията (ако имат) или ще те накълца/зашие ако имаш нужда. Целта на комуникациите в аварийна ситуация е много различна. Не е ти да си качваш селфита във фейсбук или да питаш комшията кога ще пиете бира.



Тема Re: и в Америка има вечно недоразбралинови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано10.11.17 20:05



Батка, пак изкукурига.

Ти написа в един пост, че любителите били много по-печени от професионалистите, ама купешките неща, произвеждани от същите тези "смотани" професионалисти били доста по-добри?! Що така бе?

Ако искаш да ти чета другите фантазии се научи да слагаш по някой параграф. И се научи да отговаряш на простите въпроси, които ти задават, преди да развиваш тези, с които съвсем очевидно не си наясно.



Човек, който не е в състояние да отговори на съвсем прости въпроси, от област, в която претендира да е компетентен, се очаква да си измисля всякакви глупости и за всички останали неща, от които не разбира. Например не разбираш, че цената е малко свързана с качествата на продукта и много свързана, да не кажа изцяло, с търесенето и предлаганет му.

Просто не са ти ясни тия неща и колкото повече пишеш, толкова повече се излагаш. С много объркани безмислици се опитваш да дефинираш сам за себе си понятието "добавена стойност", но не изгелжа да ти се отдава. Съвсем видно е, че хал-хабер си нямаш кое-как е в икономиката, за електрониката да не говорим.

Хайде дай с простите въпроси - кога радиолюбител е помогнал на значителна група от хора? Казах ти, че го пише в почти всяка книга, издадена в превод на български в последната половина на миналия век. Дай с нещо проверимо да започнем и лека-полека да видим - остави ги за по-после тия фантасмагории, които ги раждат мокрите ти сънища.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.