Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:07 27.04.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано22.07.17 17:32



Някой някога питаше и не вярваше. Затова - просто за информация:

В отговор на:

С присъда от 16.03.2017 година ... е признал подсъдимия ... за виновен в това, че на 03.10.2015 година, около 22:25 часа, в гр.*********”, бул. „*********”, блок ***, на необитаема площадка на първия етаж държал радиосредство - 1 (един) брой мобилна радиостанция, марка „1СОМ”, модел „IC-UV90”, със сериен № 1403А01172, което излъчва в етера, без да има писмено разрешение за това по смисъла на Закона за електронните съобщения ... го е осъдил, като му е наложил наказание лишаване от свобода за срок от три месеца и глоба в размер на сто лева. Наказанието лишаване от свобода на основание чл.66 ал.1 НК е отложил с изпитателен срок от три години.
...
РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.





Редактирано от LZ1FW на 22.07.17 17:36.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано24.07.17 16:05



Хахааа - хванали полицаите айдук и не намерили какво да му лепнат, та затуй съдът избълвал една страница глупости, за които накрая всички ще плащаме, ако реши някой да осъди поредното им странно решение в Европейския съд по правата на човека.

Не е необходимо човек да е юрист, за да види очевидната тъпотия на следното въводно изречение: "След изискване на справка от Комисия за регулиране на съобщенията по делото постъпила такава, съгласно която - за държането на радиостанцията подсъдимият не притежавал писмено разрешение по Закона за електронните съобщения"

Направо отивам да се предам, тъй като притежавам около десетина броя най-различни радиостанции и съм абсолютно убеден, че не притежам писмено разрешение да ги "държа". Освен себе си мога да предам и поне няколко хиляди радиолюбители, за повечето от които нямам съмнение, че никога не са притежавали писмено разрешение да "дръжат" радиостанции.

Следват и други бисери, като например: "В случая радиостанцията не е била настроена на честоти за приемане на радио вълни. Вещото лице уточнява и че именно мощността на радиостанцията е решаваща за въпроса дали за нейното държане и използване е нужно разрешение от КРС, а не радиочестотния диапазон. Конкретната радиостанция е с мощност 10 вата, поради което попада в разрешителния режим."

Това вещо лице не ми се види да е много вещо. Интересно как осъдения е нарушил чл. 348а с радио, което НЕ Е настроено "на честоти за приемане на радио вълни"?! Че то аз тоя член го нарушавам с очилата си всеки ден - голям престъпник се оказвам, еййй, да му се не знае.



Имбецилизирането на държавата върви със страшни темпове - хванали обирджия, но понеже отвертката и ръкавиците са най-нормален инструментариум за всеки честен човек, проникващ нощем в жилищна кооперация по скеле, то решили юнаците да питат в КРС. По логиката на това блестящо творение на обичания от всички български съд, ако въпростният примерен гражданин беше достатъчно мързелив да си купи PMR446 от най-близкия магазин, а не да обикаля като щурав за китайски буклуци, то и досега щеше да си е неосъждан, макар да се катерил нощем по скеле с ръкавици и отвртка в ръка.

Машала, бат Сашо, следващия път направо отивай в прокуратурата, като видиш някой с токи по улицата или ти избие чивията за нещо друго. Няма какво да се занимаваш с КРС - директно ги предавай тия престъпници на главния прокурор, с когото според мен си отивате в известна степен - и двамата сте умни, говорите и пишете за доста неща така, че на хората да им се струва, че тези неща са безспорни поради вашето собствено усещане за неустоимостта на личната ви компетенция. Не на последното място и двамата имате претенции да сте стожери на обществения ред и морал, като при това и двамата понякога срещате хора, които ги приемат не съвсем доверчиво и безрезервно.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано24.07.17 19:47



В отговор на:

Направо отивам да се предам, тъй като притежавам около десетина броя най-различни радиостанции и съм абсолютно убеден, че не притежам писмено разрешение да ги "държа". Освен себе си мога да предам и поне няколко хиляди радиолюбители, за повечето от които нямам съмнение, че никога не са притежавали писмено разрешение да "дръжат" радиостанции.




Като се има предвид твоята компетентност и аз съм абсолютно сигурен, че нямаш писмено разрешение да използваш любителска радиостанция. Дали ще се предаваш си е твоя работа, но най-добре спри да ръсиш глупости тук.

За разлика от теб радиолюбителите имат "Разрешително за правоспособност на радиолюбител" - това е документът, който дава право да притежаваш любителската радиостанция. А „Любителска радиостанция” е радиосъобщително средство, което се състои от една или няколко радиопредавателни или радиоприемни апаратури или комбинация от тях, включително антенно-фидерни системи и спомагателни устройства, и може да се използва за осъществяване на електронни съобщения поне в един от обхватите съгласно приложение № 1. А ако някога все пак успееш да си вземеш изпита за клас 2, разрешените за теб обхвати според приложение 1 на ТИ (ТИ не е лично местоимение) ЩЕ бъдат 144-146 MHz и 430-440 MHz.

Хайде бъди здрав и не се преуморявай.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано24.07.17 21:19



Не съм на висините на твоята компетенция, но все пак някак съм се научил да чета и виждам, че още в член първи на ТИ (ТИ не е лично местоимение) пише:
"С техническите изисквания се определят условията за извършване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба, както и изискванията по отношение на лицата, които искат да ги извършват"

Хайде сега ти ми посочи в кой нормативен акт е уредено притежаването на радиостанция и така ще бъдеш коеректен към читателите на собствената си тема, инак да не излезе, че по-глупавия може да дава препратки, а по-умния само да раздува празни приказки. Просто ще се види кой ръси глупости с други думи.

Но ти си ясен, не ми е интересно да обсъждам теб и знам, че няма да посочиш никакъв документ, защото ти е трудно със законодателството, а и с всякаква друга конкретика - затова и толкоз често се репчиш, а никога не посочваш нищо. Още чакаме тук години наред да ни кажеш в кой нормативен акт пише, че радиолюбителят трябва да се идентифицира на пет минути. Както чакаме и да ни осведомиш какво ти отговориха от КРС като топеше "колегите си" радиолюбители, че били помагали на маратониц, а то това било забранена дейност. Ние сме търпеливи, чакаме.



Що се отнася до делото - видно е, че айдука просто си е взел адвокат за айдуци, който е бил на неговия акъл. Да седи някакъв човек със средно образование и да твърди, че си е купил нещо, на което не знае предназначението му, но в същото време поразително прилича на радиостанция, каквато всеки е виждал на живо или поне по филмите, е най-меко казано обидно за съдебния състав. Та видели са, че тоя и адвоката му са тъпи и са им натрили носовете, ако сто лева глоба могат да се нарекат така. Щото условното скоро ще го няма никъде дори записано, нали поне това разбираш?

Иначе адвокат дори с подобен на твоя акъл щеше да го върне това в досъдебното производство без даже да мигне - на едно място радиостанцията е описана като 5 вата, на друго е 10 вата - да се чуди човек за една и съща радиостанция ли става въпрос?! Дори само затова такова дело заминаваше директно в досъдебното. Никъде не се казва, да не говорим да се доказва, че с тази станция е излъчвано - ако е, то на каква честота? Щото, между другото, капацитет като теб няма как да не е наясно, че тази радиостанция може да излъчва и на честоти, които са предоставени за ползване за граждански нужди, при определени условия - няма как да не знаеш, нали? Е, вещото лице не го знае или не го казва, ама какво от туй?

Логиката е много проста - полиця е чул, че айдука говори с някой, айдука не е могъл да обясни с кой, ерго е ползвал станцията да предава. Това наистина е допустима логика, макар и не неопровержима. В случая явно става въпрос за умишлено или неумишлено преиначаване от страна на "вещото лице" - съдът съвсем ясно е разбрал, че подсъдимия е крадец и е отсъдил с радост въз основа на показанията на "вещото лице", които явно не са били оспорени. При всички случаи е жалко, че въпросното дело нямаше да осъди тоя боклук и на 100 лева глоба, ако онзи не беше чак толкоз тък да не си купи най-обикновено PMR радио от най-обикновен магазин - това не говори добре. Радвам се, че са намерили с нещо да го затапят и да му покажат, че след дълго мотане могат да му вземат стотина лева поне глоба за нещо си, но не мисля, че това е начина за борба с кражбите.

П.П. Между другото самото вещо лице е казало и нещо вярно - мога да излъчвам където си искам до определена мощност с каквото си поискам. То и няма как да е иначе, тъй като самото тяло на човек излъчва в доста широк спектър на радиочестотния спектър. Ще ти оставя за домашно да провериш къде пише, че мога да излъчвам на избрана от мен честота, както и са каква мощност мога да правя това. Просто ти подсказвам, че се представяш особено глупаво като вземеш да раздаваш съвети. А пък в посочените от теб диапазони (144-146 и 430-440) мога да излъчвам поне на още едно място по едина друга разпоредба - ще те оставя да се сетиш как се казва пък тя. Въобще си много далече от материала в неговата дълбочина и не е добре да се излагаш винаги, когато навън се постопли малко.

Но не забравяй простият въпрос от началото на поста ми, а именно: в кой нормативен акт е уредено притежаването на радиостанция. Ти обичаш да се правиш на разсеян като ти задават прости въпроси - не съм го забравил това, а и по другите форуми и социални мрежи не си показал никаква промяна, въпреки че тук поне те бях отучил да материализираш фантазиите си.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано25.07.17 13:34



Колкото и да не ти харесва не може да притежаваш радиосредство, което излъчва в етера, без да имаш писмено разрешение за това. Писмените разрешения за различните конкретни случаи са различни.

Намираш добър юрист и му плащаш да ти разясни конкретно за твоят случай какви писмени разрешения ти трябват конкретно за твоите около десетина броя най-различни радиостанции. Аз нямам идея, защото ти дори и не си загатнал за какви радиостанции става дума. Вероятно и ти самият не знаеш.

Конкретно за радиолюбителите - по-горе аз ясно съм казал кой е документът регламентираш притежаването на радиолюбителска радиостанция. Този документ е издаден на основание на Закона за електронните съобщения и дава права, подробно обяснени в Техническите изисквания за осъществяване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба. Там са обяснени и задълженията.
Ако отново нещо не ти е ясно - пак плащаш на юрист и той ще ти обясни написаното от мен.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано25.07.17 14:16



Едва ли юрист ще ми разясни фантазиите ти - по-скоро психиатър, но това е друга тема. Много лесно си се научил да се измъкваш от конкретни въпроси, барво на теб. Едно време се свиваше като пате в калчища. Но с това не ти е нарастнал интелекта - то няма и как де.



Добре, щом си толкоз умен, че да не можеш да отговориш на прост въпрос - дължа ти още по-прост въпрос - нали си стара ламБа и трябва да те уважаваме. Тази китайска радиостанция, спомената в цитираното от теб дело, може да излъчва (и да приема) освен на радиолюбителските обхвати, така и на обхвати, заделени за националната сигурност (а и на други, неупоментати от "вещото лице") - пише го в делото.

Сега те питам нещо много просто, което би трябвало дори ти да разбереш, колкото и да си неориентиран - има ли право български радиолюбител (с клас 2 или 1 - без значение) да притежава такава радиостанция? Ако да - защо? Как радиолюбителския лиценз му дава право да притежава радиостанция, можеща да работи на служебни честоти, заделени за националната сигурност? Ако не - пак защо? Защо да не може да използва радиостанция, покриваща част от честотите, заделени за радиолюбители, при положение, че има право да ползва тези честоти?

Но най-важното - в кой нормативен документ е изяснен този въпрос?.

Хайде напъни се малко - едно време даваше някакви признаци на мисъл при температура на обкръжаващата те среда между 20 и 25 градуса по Целзии. Прост въпрос ти задавам, а после ще ти обясня и нещо, на което му се вика "логика". Но това после - дай сега покажи възможност за елементарна асимилация на въпрос.

П.П. Кой кого да пита никой не ти е искал съвет. Изказваш твърдение и хората питат теб дали си го прочел някъде, дали си го сънувал или в момента си си го измислил. Към кого да се обърне човек ще даваш съвети тогава, когато някой се обърне към теб по някакъв въпрос, което силно се съмнявам да се е случвало, освен от заблудените ти авери, които никога не са повтаряли, доколкото аз знам. Когато ти повдигаш тема, задачата да се аргументираш е твоя. В този случай "питай адвокат" означава "бат Сашо не знае". Аз знам, че не знаеш, просто можеш да си го кажеш - не е срамно.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано25.07.17 14:46



В отговор на:

Тази китайска радиостанция, спомената в цитираното от теб дело, може да излъчва (и да приема) освен на радиолюбителските обхвати, така и на обхвати, заделени за националната сигурност (а и на други, неупоментати от "вещото лице") - пише го в делото.

Сега те питам нещо много просто, което би трябвало дори ти да разбереш, колкото и да си неориентиран - има ли право български радиолюбител (с клас 2 или 1 - без значение) да притежава такава радиостанция? Ако да - защо? Как радиолюбителския лиценз му дава право да притежава радиостанция, можеща да работи на служебни честоти, заделени за националната сигурност? Ако не - пак защо? Защо да не може да използва радиостанция, покриваща част от честотите, заделени за радиолюбители, при положение, че има право да ползва тези честоти?

Но най-важното - в кой нормативен документ е изяснен този въпрос?




Да, радиолюбител с клас 2 или 1 може да притежава да притежава радиостанция, можеща да работи И на служебни честоти, заделени за националната сигурност.

Този въпрос е изяснен в ТИ и аз ясно съм го написал по-горе.
Понеже не си го видял - още веднъж copy-paste от по-горе:
радиолюбителите имат "Разрешително за правоспособност на радиолюбител" - това е документът, който дава право да притежаваш любителската радиостанция. А „Любителска радиостанция” е радиосъобщително средство, което се състои от една или няколко радиопредавателни или радиоприемни апаратури или комбинация от тях, включително антенно-фидерни системи и спомагателни устройства, и може да се използва за осъществяване на електронни съобщения поне в един от обхватите съгласно приложение № 1.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано25.07.17 15:38



Ти пишеш: това е документът, който дава право да притежаваш любителската радиостанция

Чудесно, благодаря, това ми беше още първия въпрос. Само моля да посочиш къде точно в Техническите изисквания е уреден въпросът с притежанието на радиостанция?!

Хайде по-прост въпрос да ти задам - гледам днес си схватлив. Български радиолюбител има ли право да работи от радиостанция, която НЕ притежава?

Я да видим пак какво пише в ТИ, че явно първия път не си могъл да го прочетеш:

Предмет
Чл. 1. С техническите изисквания се определят условията за извършване на електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба, както и изискванията по отношение на лицата, които искат да ги извършват.


До тук аз твърдя, че Техническите изисквания уреждат условията за извършване на електронни съобщения чрез радиосъоръженията от любителската радиослужба - и посочвам къде точно го пише. За да ти го преведа - това означава кой и как може да си комуникира в рамките на радиолюбителското хоби.

Хайде сега ти ми кажи просто и ясно ясно - къде точно според теб се урежда въпросът с притежанието на радиостанция, била тя любителска или не? Просто ми посочи член, алинея, параграф, страница, ред - каквото ти е удобно.

За да ти е още по лесно - ти твърдиш, че ""Разрешително за правоспособност на радиолюбител" - това е документът, който дава право да притежаваш любителската радиостанция". А аз питам точно къде пише, че този документ ти дава право да притежаваш каквото и да е? И още пък по-точно - къде пише, че липсата на този документ НЕ ти дава право да притежаваш радиостанция? Или пак спомени от комунизма, като с прословутите пет минути, дето ти се присънваха? Я пак внимателно прочети ТИ и ми кажи къде в този нормативен документ се разисква какъвто и да е въпрос свързан със собствеността?

Комунистите винаги са бъркали въпросите за собствеността и правоспособността, ама ти нали се пишеш демократ? Просто посочваш къде пише, че НЕ е разрешено притежаването на радиостанция - документ, страница, ред - и веднага се вижда, дали си прав или пак те е напекло и сънуваш някакви оруелски сънища.



П.П. Между другото, ако твоята логика можеше да е вярна, то тогава такава присъда не би трябвало да има, тъй като въпросната радиостанция може да ползва и радиочестотен спектър, за който не е необходимо да бъде индивидуално определен, а именно PMR 446. Факт е, че устройството не отговаря на условието за несменяема антена, но за това отговорност носи продавача, не купувача. А фактът, че въпросната радиостанция поддържа работа на честоти от спектър, който не е необходимо да бъде индивидуално определен, т.е. фактът, че може да използва "свободни" честоти за граждански нужди, според теб би трябвало да означава, че е достатъчно условие за притежанието и, без оглед на това, че тя също може да работи и на радииолюбителски и на служебни честоти? Така ли?

Ехх, бат Сашо - все си си същия, с все същите зрелищни автоголове.

П.П. Ти всъщност към какво призоваваш в тази тема - апашите да станат радиолюбители или да си купуват PMR радиостанции? Че не се разбира много, а на момчетата, които преподават доброволно, ще им дойде малко нанагорно, ако трябва да обучат криминалния контингент в страната да положи успешно изпит за клас 2.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано25.07.17 21:40



Темата е за това, какво се случва ако притежаваш радиостанция без да имаш съответното разрешително.
Че "Разрешително за правоспособност на радиолюбител" е документът, който дава право да се притежава любителска радиостанция.
Че ако нещо те интересува и не вярваш на написано във форум следва да се допиташ до юрист.

Нямаш разрешително за радиостанциите, не знаеш какви са, не знаеш за какво са ти. Все проблеми и все твои.
Опитвам се да ти обясня - ти не схващаш отговорите и задаваш нови въпроси. Все едно, че говоря с радиоточка. Това не ми е интересно.

Бъди здрав.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано25.07.17 23:26



Абе ти хубаво обясняваш, ама не показваш препратки към документи, на които да са базирани обясненията ти.

Не можеш да отговориш на прости въпроси.

Бат Сашо - делото е за гепач, когото са сгащили на място и са го "заковали" с нещо, което наперения му необразован адвокат не е разбирал. Това няма абсолютно никакво отношение към това какво можеш да притежаваш и какво не - пише го и в мотивите към делото. Реалността е такава, че адвокатите на айдуците са достатъчно компетентни, за да оправдаят наличието на урода в сградата, където се е озовал изкачвайки се по скеле, с отвертка и ръкавици, но са безсилни да асимилират други закони и това е дало основание на съда, според мен подведен от "вещото лице", да им лепне едни две-триста лева глоба, което е действителната присъда - това с "трите месеца условно" скоро няма да го пише дори никъде - по закон.

Сега, чети внимателно и се учи, като наблягаш на терминологията:

1. Всеки може да притежава всякаква радиостанция и всякакво средство за комуникация. В нито един закон не се твърди обратното. Ако не си съгласен - посочи закон, който забранява притежаването на радиостанция. Можеш ли? Не можеш, разбира се.

2. Всеки може да използва радиочестотния спектър съобразявайки се със закона. А в закона към момента е уредено, че можеш да използваш радиочестотния спектър без никакви ограничения, стига не надвишаваш пределно допустимата обща ефективна излъчвана мощност (E.R.P.) - дадох ти за домашно да проучиш къде го пише, не го направи.

3. На определни честоти от радиочестотния спектър можеш да излъчваш и с по-голяма мощност, което може да е индивидуално уредено, под формата на лицензия, или да е уредено под формата на споделено използване на част от радиочестотния спектър, за която не се изисква бъде индивидулано определен.

4. "Индивидуално" в горната точка означава, че част от радиочестотния спектър се определя за ползване от субекти, които отговарят на определни условия. Субектите могат да бъдат физически лица, но могат да бъдат и юридически такива, които да предостъпят правото на ползване на заделения им радиочестотен ресурс на физически лица.

5. Използването на радиочестотния спектър е регламентирано и ограничено в демократичните държави единствено поради причината, че е ограничен ресурс. Закона няма никакви други цели в това си отношение, освен да регламентира справедливото използване на този ресурс според нуждите и възможностите на желаещите. Никакви предположения или ограничения откъм правото на индивидуална лична собственост не се правят в нито един закон за комуникациите.

Съвсем очевидно, от много време, аз съм достатъчно юридически образован да се допитвам до себе си. Това, между другото, е конституционно право на всеки. Ти, обаче, си друг случай - ти се опитваш да раздаваш правни съвети, като очевидно нямаш нито необходимата компетенция, нито нужния ценз, нито дори желаната когнитивност за да можеш да го сториш, а още по-малко да претендираш за меродавност.

Разрешително за радиостанция съвсем очевидно нямаш и ти - инак да си го показал сто пъти досега. Не ти е и нужно - всеки може да притежава радиостанция и в нито един закон не пише обратното. Ако пишеше, то дори изкукал лумпен като теб щеше да е в състояние да посочи в кой закон и в кой член го пише.

Много е лесно, и твърде присъщо на имбецилите, да твърдят нещо, а после да казват "питай адвокат, ако не вярваш". В реалния свят на правораздаването нещата седят другояче - твърдиш нещо и посочваш нормативен акт, който да подкрепя твърденията ти. Иначе си просто като адвоката на въпросния айдук - разбрал, недоразбрал, учил, недоучил, ама дава акъл и "защитава" клиента си. Никакъв шанс такова дело да мине при адвокат, който има дори бегла представа от радиовълни, освен, ако не е уговорено предварително с крадливата гнида да го "осъдят за нещо". Ама това няма как да го обясня на теб точно - питай някой адвокат по наказателно право как се уговарят тия неща.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.