Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:19 27.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано27.07.17 10:19




Както казах - не са решили, не са те изплющели.
Има и по-лош вариант - да те погнат по чл. 339а ...

Виж сега, не ми се рови по дела за да ти доказвам елементарен факт - държането на радиостанции без разрешение си е общоопасно престъпление и е ясно упоменато в НК.
Повтарям - държането а не твоите интерпретации че трябвало и да те фанат че го ползваш.
Друг е въпроса колко строго гледа "милата" ни правосъдна система на това деяние и колко правилен, актуален, морално остарял ... е този член от НК.
За тези неща въобще няма да споря и да си губя времето...



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: hidrazin4o]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано27.07.17 11:03



Първото дело е пак за обирджия.

Второто решение просто е толкоз неграмотно, че няма как да не е паднало. Тук се говори за някакви специални технически средства за негласно събиране на информация. ОК, виждам го, но не вярвам на очите си - някой си оставил един сак с четири радиостанции при някой друг и след една година хоп - влизат и му изземват този сак при опис, като при това го осъждат, че е държал четири радиостанции, които дори не са негови.

Както ти казах, аз мисля, че в тези случаи се отнася до умишлено подвеждане на съда или до абсурдна некадърност на адвокатите. Радиостанцията нито е средство за негласно събиране на информация, нито нищо. За да те осъдят за такова нещо или са се споразумели с прокурора да "шунтират" съда или ума ми не го побира. Но по вероятно първото - то е ясно, че в сака е имало и нещо друго, но просто са се разбрали да не се раздува случая и подсъдимия е приел да го обвинят по по-лекия член.

Моите интерпретации са определено вярни, защото почти всеки радиолюбител държи радиостанция, която може да излъчва извън радиолюбителските обхвати - просто така ги правят, особено тия на къси вълни. Мнозина радиолюбители са произвеждали излъчватели, които могат да излъчват извън радиолюбителските честоти. Не на последно място не малко хора колекционират.

Всички от изброените по-горе хора попадат под този член, както го интерпретираш ти. Не разбирам защо си мислиш, че да имаш радиолюбителски лиценз ти дава индулгенция да държиш радиостанция, работещата на служебни честоти - по силата на каква логика е това? Ако твоята интерпретация е вярна, то абсолютно всички радиолюбители, притежатели на китайско токи, са престъпили закона.

Какво е мнението ти по този въпрос? Държането на радиостанция, която може да работи на честоти заделени за национална сигурност, но от радиолюбител - това престъпление ли е? Според мен по твоята интерпретация е, тъй като определено някой държи нещо, което може да излъчва на полицейски (да речем) честоти, без да има разрешение да излъчва на тях, което си е абсолютната истина. Фактът, че със същото радио можеш да извършваш радиолюбителски връзки или пък да се чешеш по гърба без да го включваш не би трябвало да променя този факт. Или?



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано27.07.17 11:53



Ти ся ме питаш за личната ми позиция или за закона?


Закона е пределно ясен но е с българско приложение.
Личното ми мнение е че е незаконно да владееш.
След като няма да я използваш за къв чеп ти е тогава бре???
Аааааааа...
Не на последно място не малко хора колекционират.
_________________________________________________
Те хората колекционират и оръжия ама са дезактивирани и не могат да се използват.
А относно радиолюбител с радиостанция можеща да работи в забранен обхват също би трябвало да е престъпление.
Закона трябва да е еднакъв за всички.
Та не ме разбирай погрешно - аз не съм и не съм бил радиолюбител че да ги защитавам.
Занимавал съм се дълги години с ремонт на радиостанции и то с "бая" мощност но професионално.
Не на последно място да не забравяме че сме в България и с български манталитет и самосъзнание.
По-голямата част от хората притежаващи такива средства в даден момент се изкушават да ги използват - незаконно.
Това важи и за радиолюбителите.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: hidrazin4o]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано27.07.17 12:30



По едната точка няма никакъв спор. Явно апашите ги заковават по някои от тези параграфи, но все пак това са очевидни престъпници - единия направо с колата с взлом се врязъл в склад, другия се катерел по скеле нощем, третия държал сак пълен с инструменти за взлом - поне на мен така ми се стори.

Обаче с другото не съм съгласен с теб. С елементарно токи дори не можеш да навредиш в тези години, без оглед на каква честота излъчваш. Не можеш дори видимо да влошиш качеството на комуникациите на която и да било служба, че дори и радиолюбителската. Т.е. когато се говори за незаконно използване на обикновена преносима радиостанция, тип "китайска", то просто не е опасно за никого по никакъв начин.

В това отношения не мисля, че можем дори далечно да сравним, да не говорим да приравним токито с оръжията или взривни вещества или каквото и да е друго, опасно за хората. С токи най-много поражения можеш да нанесеш, ако удариш някой по главата с него.

Това, с което съм съгласен е, че ако държиш мощни излъчватели, способни да нанесат вреда на някакви комуникации, то трябва да е инкриминирано и да се прилага. В крайна сметка за какво би му било на някой да си държи в къщи киловатов предавател на авиационните честоти. Но такива случаи в България не мисля дори, че има - по принцип щом си професионалист си по-наясно от всички, че мощни радиостанции въобще не е шега работа да се експлоатират, да не говорим, че тази мощност трябва да излезе нанякъде - трябват и сериозни антени, въобще това само професионалисти или много напреднали любители могат да се занимават в тая област.

Така, че според мен, всичко що е до десетина вата на УКВ и до стотина на КВ въобще не е нужно наказателния кодекс да се занимава с него - ако нямаш лиценз да излъчваш да следва добре премерена глоба и толкоз. Пък на който му стиска да си плаща, да не спазва. Все пак това вече са изключително достъпни технологии, в които няма нищо нараняващо. Един си купил от Илиянци, друг не разбрал, трети не му пука - в крайна сметка тия хора не са престъпници, а просто са се объркали без почти никакви лоши последици за никой.

И като последен аргумент - ако е толкоз опасно и неприемливо, то защо тогава има абсолютно свободни граждански обхвати? Кеф ти CB, кеф ти PMR446, има и други.

А най-принципно не съм съгласен с логиката на всичките тия дела, цитирани тук досега, според която ако айдука е бил с PMR446, съвсем законно достъпно за продажба и свободно ползване от всички, то значи е нямало да е бандюга, а честен гражданин. Да не говорим, че в тези дела наистина прозира някакво внушение, че ако си радиолюбител, то не би имало осъдителна присъда, което е направо абсурдно за хора, хваната с инструменти за злом, в някои от случаите на места, където са проникнали очевидно незаконно. Този член, така както е формулиран, всъщност дава възможност на обществено опасни престъпници да минават метър, като просто забравили да си изкарат разрешително за радиолюбители.





Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (член)
Публикувано03.08.17 08:24



Като начало стани радиолюбител и тогава определяй правни рамки и правила.
Радиолюбителя е гражданин който има определени познания и умения и може да използва радиопредавателно средство като познава неговите възможности и знае какво е позволено да прави и в какви случаи. Предаването на служебни честоти Е разрешено на радиолюбителите при определени обстоятелства записани в закона. Ти като гражданин нямаш право да се обадиш на честоти на бърза помощ, полиция или пожарна но аз като радиолюбител имам. И това е разписано в съответните наредби как, кога и защо мога да го правя. Ако някой ден станеш радиолюбител ще ти се наложи да го прочетеш и да го знаеш.

Използване на радиопредавателно средство от неквалифициран човек - какъвто е всеки редови гражданин е опасно защото той не знае на какви честоти излъчва и не знае на кого пречи. Радиолюбителя е човек положил и издържал изпит в който доказва, че има минималните необходими познания и ако навреди то ще е умишлено.

Притежанието от теб на радиопредавателно средство може да бъде използвано за смущаване точно на самолетите. 5 вата радио е повече от достатъчно да побъркаш еър трафик контрола. Самолетите се насочват само и единствено по гласова връзка и смущения в комуникацията води до доста сериозни последствия. Ако ти е интересно - в ютюб има цяло комюнити занимаващо се с еър трафик комуникации. Даже има фенгрупи на няколко диспечера.
Същата тази 5 вата радиостанция спокойно може да попречи на спешната помощ която е на мегахерц от любителския обхват, управление на улично осветление и светофари, управление и телеметрия на трафопостове, помпени станции и други инфраструктурни съоражения. Сигнално-огранителни фирми които имат цифрови комуникационни канали, компаниите за таксиметров превоз и който се сетиш.
Закона е предвидил гражданите да могат да използват свободно радиостанции и затова ги има тези СВ. Купуваш и ползваш. Има достатъчно свободни честотни обхвати за граждани. Който има нужда от повече - става радиолюбител или купува честота. Това, че ние по нашенско си искаме свободията и закона е само за големите престъпления и за другите - си е национален манталитет.
Прочети конституцията и по-специално главата за подслушване и следене. Като отговор на въпроса ти от другата тема.
Нещата се случват в реалния живот а във форума само ги обсъждаме. Не като в твоя живот - всичко се случва само във форума или интернет. Човек ще си помисли, че тялото ти е потопено в казан с чорба и единствената ти връзка с целия останал свят е един кабел за интернет пъхнат в главата ти.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано03.08.17 09:17



Предаването на служебни честоти Е разрешено на радиолюбителите при определени обстоятелства записани в закона. Ти като гражданин нямаш право да се обадиш на честоти на бърза помощ, полиция или пожарна но аз като радиолюбител имам. И това е разписано в съответните наредби как, кога и защо мога да го правя. Ако някой ден станеш радиолюбител ще ти се наложи да го прочетеш и да го знаеш.

Точно тук си в голяма грешка. Прочети си ТИ, които ти дават правата и задълженията като радиолюбител! Няма обстоятелства, които да отменят долния член:

Задължения
Чл. 11. Радиолюбителят е длъжен:
2. да не приема съобщения от или да влиза във връзка с радиостанции от други радиослужби;




Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано03.08.17 10:41



За твое съжаление съм радиолюбител повече от теб. Scanner ти е посочил една фактологическа грешка, плод на твоята фантазия, която освен всичко останало показва, че и да си бил радиолюбител, то това е било отдавна. Точно по въпроса с връзката между радиолюбителите и службите през последните години са се водили най-различни дискусии, на различни нива, обсъждано е във форума на БФРЛ, както и многократно е дискутирно между радиолюбители. Предлагани са различни варианти, но към момента положението е такова, че нямаш право и вероятно това скоро няма да се промени, тъй като в усилията за някаква комуникация между доброволци и служби се насочиха в доста по-различна посока.

Ако си мислиш, че човек с 5 вата токи може да попречи на нещо в съвремения свят, значи много силно подценяваш технологиите и мислиш, че хората, които ги разработват, са идиоти. А те не са. То и в не толкова съвремения свят не е можело чак да попречиш, по-скоро да предизвикаш известни смущения, но при съвремените технологии е практически невъзможно. Но за да ти го обясня, ще трябва да се впусна в технически обясния, които ти няма да асимилираш, а ще продължиш да си настояваш на фантазиите.

За правната ти култура сме говорили и друг път, но ще направя някакъв мижав опит. Не случайно ти казах, че излъчването в ефир е равнозначно на публично разгласяване. Това винаги е било така. При съвремените комуникации вече е възможно публично излъчване на криптирана информация, а самото и декриптиране е подсъдно в някои случаи - вече имах случай да се опитам да ти го обясня - просто декриптирането няма как да стане непредумишлено, но това ще ти е сложно, предполагам. В много случаи далеч по-сериозно нарушение на закона е да разгласяваш поверителна информация, включително и в ефир - т.е. да излъчваш - достатъчно е това да запомниш.

Конституцията не ти забранява нито да слушаш, нито да се движиш - опитай се да си отговориш сам каква е разликата между "слушам" и "подслушвам" и "движа се" и "следя".

Що се отнася до спазването на закона, то в случая просто преповтаряш каквото аз съм написал. В този форум не ми е известно някой да е против спазването на закона, просто обсъждаме различни хипотези до какво би довело едно или друго действие. Щом си чувал какво е радиолюбител, то няма как да не си забелязал, че "незаконен"/"нелицензиран" радиолюбител е почти нонсенс - в мнозинството си радиолюбителите правят връзки, а аз трудно мога да се сетя някой да се опитва да прави връзки с измислен/невалиден/или присвоен инициал, вместо със свой собствен. Има и такива случаи, но те са патологични отклонения, не криминални, а в България аз лично за драстични такива не съм чувал, въпреки че е имало краткотрайни спречквания по повод ползване на чужди иницали, което е било главно с цел дескридитиране от други радиолюбители.

Ей затова не му харесвам тезите, а и непрекъснатите опити за налагането им в публичното пронстранство на LZ1FW. На хората с по-слаба компетентност и не особено силно логическо мислене в главите им се набиват някакви служби, някакви свалени самолети, някакви наказателни преследвания, някакви недосегаеми радиолюбители, които имат някакви извънредни права, каквито простосмъртните нямат.

А то не е така - радиолюбителите са едни нормални хора, някои от които искат да правят връзки в ефир с други подобни. В момента лицензирането за клас две се състои от един изпит, който струва двайсетина лева и от образован човек се взима от обща култура без особена предварителна подготовка - час-два са достатъчни. Моя приятелка преди години успешно взе изпита в Казанлък, като и хрумна да се яви на него докато пътувахме в колата натам от София. Момичето е с икономичеко образование, но с обща култура и умно. За клас едно трябва известна подготовка - ако човек е запален и се занимавал, то може би ден-два, ако е по-начинаещ, то може би и повече. Но така или иначе досега не съм чул някой да не си вземе изпитите - от първия, втория, третия път, но ги взимат хората.

Ако радиолюбителството даваше някакви тайнствени привилегии, ако отърваваше от наказателно преследване, ако въобще във всички тия страховити фантасмагории, граничещи с лудост, имаше и капка истина, то дали щеше почти всеки образован човек да може да стане радиолюбител с максимум едноседмична подготовка?

Просто много, много, много глупости се пишат, особено в тоя полуизоставен форум. Ако отидеш във фейсбук групата ще видиш колко внимателен е там LZ1FW с обвиненията.

Напоследък радиолюбител беше направил връзка на 50 мегахерца извън обхвата, а бат Сашо даже не го обвини - само пусна уликата, пък другите да се досещат за тежестта на провинението. А провиненията на този обхват ги има поради магарешката упоритост на определени институции, между другото, не защото радиолюбителите искат да са "престъпници".

Хайде жив и здрав и по-леко с фантазиите как ти си компетентен радиолюбител, пък другите не са. Към момента си демонстрирал точно обратното - нула познания, нула информация от радиолюбителските среди и фантазии, несъвместими с действителността. Хубавото е, че имаш бая пространство за личностно развитие и усвояване на нови познания.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано03.08.17 13:15



В отговор на:

Ако си мислиш, че човек с 5 вата токи може да попречи на нещо в съвремения свят, значи много силно подценяваш технологиите и мислиш, че хората, които ги разработват, са идиоти. А те не са. То и в не толкова съвремения свят не е можело чак да попречиш, по-скоро да предизвикаш известни смущения, но при съвремените технологии е практически невъзможно. Но за да ти го обясня, ще трябва да се впусна в технически обясния, които ти няма да асимилираш, а ще продължиш да си настояваш на фантазиите.



Може да не ти се вярва, но дори само с пет вата и с токи с гумена антена може да съсипеш работата на прекалено много системи. И то далеч не защото хората, които са ги разработили са били идиоти.
Сега ще поискаш примери. А аз няма да ти ги дам. Просто защото това е все едно да ти кажа, че със стоки от кварталната бакалия можеш да си направиш бомба и като доказателство да ти дам и "рецептата".

В отговор на:

Конституцията не ти забранява нито да слушаш, нито да се движиш



Има места където е забравено да влизаш или да се движиш и Конституцията няма грижа да ги описва. По същия начин "слушането" е описано не в Конституцията, а в няколко други документа, които съм ги споменавал преди. Тъй като материята е сложна за теб няма да си губя времето да обяснявам отново. Ще оставя нещата на естествения отбор - той рано или късно ще направи необходимото с теб и тебеподобните.

И вземи да се стегнеш - споменал си повиквателния ми знак само два пъти в последното мнение. При твоята диагноза е необходимо да ме цитираш и споменаваш поне на четири места във всяко твое мнение. Така някога може би ще имаш шанс да проумееш написаното от мен, макар и със известно закъснение.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано03.08.17 13:47



Може да не ти се вярва, но дори само с пет вата и с токи с гумена антена може да съсипеш работата на прекалено много системи.

Ами не можеш да съсипеш работата на никоя система - факт. През последните почти двадесет години се инвестираха буквалнно трилиони долари в системите за сигурност, но и преди това не можеше да съсипеш нищо. Хората наслагаха скенери по летищата, пътниците си събуват обувките, за комуникациите на службите въобще да не отварям дума, сал един бат Сашо, Велик Опитен Радиолюбител (ВОР), може да съсипва "прекалено много системи" с едно токи за трийсетина долара. Но няма да каже как, щото да не би случайно да се усети някой терорист, дебнещ за тази безценна информация в клубовете на дир-а.

Добре, не ми казвай - кажи какво радиолюбителско оборудване (репитър, базова станция, скимър) да ти посоча и ще ти разреша най-официално тук да го "съсипеш" в прекия или преносния смисъл на думата - чист радиолюбителски времево ограничен експеримент, нищо незаконно няма да има. Ще съсипеш, ама плешивата си тиква от почесване какво да напишеш за оправдание

Жегата не ти влияе добре - сега вече се изкара и някакъв велик радиохакер. За човек с твоите скромни възможности, често признавани в ефира, може би от скромност, такова изхвърляне може да е поредното доказателтво за невменяемост..

По правните въпроси сме се разбрали - точен линк и тогава мнение. На човек, който буквално си мисли, че "дори само с пет вата и с токи с гумена антена може да съсипе работата на прекалено много системи" просто няма смисъл да му се слушат и другите разсъждения - очевидно нещо не му е съвсем в ред. Съжалявам, но също така със стоки от кварталната бакалия не можеш да си направиш бомба, не че те спирам да опитваш. Чел си някакви тъпотии или си гледал някакви филми, или пък фантазиите ти са доста алтернативни, но светът не е такъв, какъвто си го мислиш - нито токито пречи на някой, нито бомба само от бакалски стоки може да направи някой, нито някой закон забранява на някой да слуша. Това е положението, свиквай. В ефира се търси ред просто защото радиочестотния спектър е ограничен ресурс и като такъв не може да бъде предоставен за неограничено и безлимитно ползване - толкоз е просто.

П.П. Бат Сашо, абе преди години тук се пуйчеше как ще искаш становище от КРС. Даже на бас се бяхме хванали. Какво стана? Иска ли? Дадоха ли ти? Или не искаш да споделяш тази информация, да не би някой друг перко да "разбере" как може да иска становище от КРС?

П.П.П. Споменавам те просто защото ти си ярък пример. Доста хора те споменават, не само тук. Не вярвам това да те обижда - все пак такива вездесъщи технически и всеобхватно компетентни всякак Велики Опитни Радиолюбители не са много, пък ти си от малкото, които могат да пишат и се напъват да го правят. Та затова.



Тема Re: 3 месeца условно за р-станция без разрешителнонови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано03.08.17 16:24



Нидей ся, бат' Сашо има и YAESU FT-450, има и дълга жица за антена.Много неща може да съсипе! НИго ядосвай!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.