Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:34 19.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема радиопирати или ?  
Автор probaVHF ()
Публикувано18.10.14 04:54



Скоро си направих един приемник който се настройва ръчно на около 144 MHz.
Приемника ми е с МЧУ: A220D ПКФ 10.7 MHz за широколентов и каскоден усилвател на два BC549C преди филтъра. Квадратурен детектор нормален LC.
ВЧ блока е ВЧУ BF966S смесител BF980, хетеродин BF245C, абе с две думи класика за широколентова ЧМ :) Само че го настроих на около 144 MHz.
С външна антена съм пръчка. Схема като на В.Поляков " УКВ ЧМ радиостанция "
Приемам прекрасно звук от кабелната, 141.75 MHz трябва да е,
малко по-нагоре носеща изображение 143.25 MHz малко отгоре точно на 144.00 3 харм. сигнала от един кв. генератор от комп. дъно
и накрая още отгоре репитера на ботев връх 145.65 MHz. Репитера го приемам перфектно - без шум, качествен звук, но разбира се доста тих.
Днес обаче както си играх и бях се настроил на носещата на изображението и малко бутам настройката и изведнъж чух някакъв разговор, мисля беше на френски. Ама типично като по радиостанция. Интересно че беше със силна модулация, демек широколентова. Ама щракаха нещо, това като честота трябва да е около 144.00 даже леко отдолу. Какви бяха тия не зная. Зачудих се от кабеларката ли правят нещо, ама проверих няма смущения на въпросната програма. Пък цяла нощ съм си играл да го правя тоя приемник за толкова време никой не е приказвал там на тая честота. Да няма някакво тропосферно прохождение нещо. Някакви пиратски работи.



Тема Re: радиопирати или ?нови [re: probaVHF]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано20.10.14 10:10



143.625 MHz - честотата на която работят от Международната космическа станция (МКС/ISS) към земята. Но в момента там няма французин. Ако е било на тази честота разговорите най-често са на руски, рядко на английски.

Около 145.800 e downlink честотата на ISS, там е възможно да чуеш нещо на френски.

Лесно се проверява дали е ISS - дай точна дата, час и минути и ще проверим дали по това време е имало пас над България.



Тема Re: радиопирати или ?нови [re: scanner_]  
Автор probaVHF ()
Публикувано20.10.14 20:46



на 17. окт. сутринта около 10 - 11 по спомен.
не зная на какъв език говореха, не беше руски определено. Може и на английски да е било. А модулацията беше широколентова. :)

Редактирано от probaVHF на 20.10.14 21:10.



Тема Re: радиопирати или ?нови [re: probaVHF]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано21.10.14 09:38



Точно в този интервал не е имало преминаване на ISS над България. Отпада този вариант. Проверката я направих на този сайт:



Може да е огледален канал, но от какво ли ...
Другия път записвай сигнала и пускай да гадаем тук



Тема Re: радиопирати или ?нови [re: scanner_]  
Автор ramzes1977 (ентусиаст)
Публикувано21.10.14 13:16



Тази консерва ISS по траекторията на МИР ли се тътри ?



Тема Re: радиопирати или ?нови [re: ramzes1977]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано21.10.14 13:53



Може да се каже, че е същата орбита. Има минимални разлики във височината, перигея, апогея и орбиталната инклинация (сигурно и други параметри).







Тема Re: радиопирати или ?нови [re: scanner_]  
Автор probaVHF ()
Публикувано22.10.14 05:14



Не съм съвсем сигурен за часа. Пък и ако е имало прохождение.
Така като гледам днес между 16:15 и 16:25 ч трябва да се задържи доста като и ма пряка видимост. Пък и ще има и към Русия пряка видимост. Надявам се че ще проведат радиовръзка.



Тема Re: радиопирати или ?нови [re: scanner_]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано22.10.14 10:04



Аз на тая руската честота никога не съм успявал да чуя нищо честно казано...по едно време доста преслушвах по време на пасове...то и на voice downlink-а рядко има нещо, но APRS-а им е доста активен.

EOF


Тема Re: радиопирати или ?нови [re: gat3way]  
Автор probaVHF ()
Публикувано22.10.14 12:09



Ребят, напоминаю, завтра 22 октября состоится выход Максима Сураева и Александра Самокутяева в открытый космос.
Открытие люка - 17.24мск (13.24UTC)
Планируемая продолжительность работ (от открытия до закрытия выходного люка) ≈ 6 часов 07 минут.
http://www.mcc.rsa.ru/out221014.htm
143.625 130.167 121.750
това от http://www.radioscanner.ru/forum/topic21460-266.html



Тема Re: радиопирати или ?нови [re: probaVHF]  
Автор probaVHF ()
Публикувано23.10.14 03:46



нищо не приказваха днес :(
ето обаче един запис как се приема репитера от връх ботев


68 км разстояние

Редактирано от probaVHF на 23.10.14 03:58.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.