Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:25 15.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: partzalev]  
Автор NinoS (минаващ)
Публикувано09.05.18 17:11



Купувам подробната техническа документация за казаните!!!! И аз съм с транзисторни стъпала и ми писна от тези вентилатори





Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано09.05.18 17:40



Точно направих връзка на 160 метра с отражение от Юпитер и рикошет от Венера на 160 метра. Намерих една TWTA лампа и успях да изкарам 5 гигавата импулсна мощност. Малко прегоряха жиците на трафопоста и комшиите от съседният блок светят, че им ползвах простора за дълга жица но хубава връзка се получи.

Когато закъснелия сигнал идва с по-високо ниво от изпреварващия може да се каже, че връзката е по дългия път. Времето не е константно защото зависи къде има прохождение. Тук не става дума нито за мерене нито за изследване. Беше връзка в която чувах ехото на опонента по-силно от директния му сигнал. Нито съм първия нито последния нито има някакво значение. Ако ще говорим за интересни връзки на 10 метра с 1 ват и граунд плейн антена - Мурманск на телефония. Може да е било и 1.5 вата. Някаква лампа беше.

При много големи мощности се е случвало като пусна ПТТ-то (push to throw trow) да си чуя гласа още 3-4 пъти всеки по-тихо от предишния на около 200 мс един след друг. Но тогава беше 3 през ноща, киловатите много и банда 40 метра. Което пак е без значение. Беше преди почти 20 години а може и повече от 20.

Сега ви оставям да ме храните и отивам да си играя с новата си играчка ТВТА с която правя интермодулация между 16 гигахерца и 1.8 мегахерца. Разликите в скоростите между Юпитер и Венера е точно толкова, че доплер шифта да ме кросбандне.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор az de (член)
Публикувано09.05.18 17:47



Мда агент милканов@дир.бг Много жалко но си бая далече от достигане нивото на бат Сашo. Горе долу около две години - ама светлинни





Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Samolet 5]  
Автор az de (член)
Публикувано09.05.18 17:53



Кой кацна тука. Ама Самолетчо вземи и пералнята на бат Сашо за кросбанд доплер връзките - върти с много подходяща ъглова скорост за твоите връзки с доплерово отместване и съм сигурен че е с подходящ импеданс.
П.С: За сведение - ъгъл е такова като тебе :) Отместване - отколнение (такова като на мозъка ти).



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано09.05.18 18:25



Както казах - замисли се при използването на иронията, че на хората им е трудно. Тук се познаваме, ама като те прочете някой непредубеден и онемява в недоумение.



За ехото - дадох ти линкове, а ти си преценявай. Според мен когато чуваш ехо не можеш да твърдиш абсолютно нищо без допълнителни проучвания, но и тогава ще е просто хипотеза. Не случайно в дадените от мен линкове имаше примери и за ехо със закъснение над 10 секунди - за да се замислиш колко много варианта има. В реалността най-малко вероятният вариант е връзка по дългия път. И в другия си пример грешиш - 200мс са значимо повече от около 135мс необходими за сигнала да измине "дългия" път. За над 150мс вече се търсят другите обяснения, които са логично издържани.

За връзка на 10 метра, особено при максимум на слънчевата активност, 1 ват най-често е достатъчен да направиш връзка с произволна точка от Земята - не знам защо баш Мурманск те е впечатлил с нещо. И друг път си давал такива "впечатляващи" примери, като за връзка на 20 метра с мобилен в Англия, които са абсолютно ежедневие и могат да впечатлят само някой, който е слушал разкази, които не е разбирал съвсем добре. Просто си много неконсистентен и ти личи, че си далеч от това хоби, макар да си чувал туй-онуй явно. В което няма лошо само по себе си, ако не бяха безумните ти заключения, че който чува ехото на кореспондента си, значи задължително прави връзка с него по дългия път, стига да работи с 500-600 вата.

П.П. За да не се обърква някой, който тепърва навлиза в хобито, леко ехо при слаб сигнал е почти сигурен признак, че човек чува DX (далечна) станция, особено и при фадинг. И това се дължи на факта, че най-често до приемника сигнала достига по няколко пътя с различна дължина. Но и това не е някакво абсолютно правило.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор az de (член)
Публикувано09.05.18 18:51



Ехо не е ли това дето чува самолета из главата си ?



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано09.05.18 18:56



Има нещо. Зад постовете на този псевдоним се крие някаква невероятна смесица от наглед верни парчетии от факти, абсурдно преплетени с някакви вярвания и странни заключения. Някога, много отдавна, си мислех, че човека непрекъснато се бъзика с всички. Но с времето май се оказва, че си пише съвсем сериозно. Поне скоро с КАТ не е давал примери - явно е позабравил афекта си към контрола на автомобилния транспорт напоследък.





Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор az de (член)
Публикувано09.05.18 19:00



Разбирам чувството му за хумор - ама малко неуместно ми иде.



Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: Alenadrow]  
Автор milkomilanov@dir.bg (новак)
Публикувано09.05.18 19:31



Така мислиш ти, и това се опитваш да внушиш, само че не успя този път. Бате Ви Сашко го познавам изключително добре, даже и той си няма идея колко добре. А нали знаеш че шушу мушу къща разваля, това ли ти са иозточниците на информация. Язък за литературния ти потенциал, другия ти липсва. Виктор или който и да е от този УС за какво се борят само можеш да гадаеш но не и да даваш "компетентни мнения" защото до сега не съм видял едно да е верно. Дали е досадно бавен или упорит Сашо си знае, не си ти който да квалифицира хората. Преди време ти зададох елементарен въпрос. Явно истината е болезнена и не ти се говори на тази тема. Нищо, ще му дойде времето и на това.





Тема Re: Ум царува, ум робува, ум ...нови [re: az de]  
Автор milkomilanov@dir.bg (новак)
Публикувано09.05.18 19:35



Ама аз не се и старая бе, няма ка да го догоня, ама ти като гледам има потенциала, за мен е късно.






Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.