Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:09 21.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Общо събрание на БФРЛ - 14.12.2013  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано07.12.13 14:12



Здравейте колеги.

Само след няколко дни е "дългоочакваното" "общо" събрание на БФРЛ.

Поставям дългоочаквано в кавички, защото едва ли някой има каквито и да било очаквания от него. При избирането на сегашното ръководство то беше натоварено с малко, но прости очаквания. Например да измени устава така, че всички радиолюбители да могат да бъдат справедливо представени във Федерацията. Да не позволи БФРЛ да се превърне във "Федерация по радио-ориентиране".

Вероятно е сравнително ясно и защо съм поставил "общо" в кавички - защото така и не се намери някакъв начин няколко хиляди радиолюбители да бъдат представени на това събрание, а то си остана елитарна седянка на няколко действащи спортни клуба, няколко действащи радиоклуба, няколко откровено "кухи" клуба и едно сдружение, което наистина иска да развива радиолюбителството в България, но поради единствеността си е по-скоро там за цвят, като подправка един вид.

На фона на елементарните неща, които не бяха направени, липсата на отчет на ръководство - няколко дни преди събранието - изглежда по-скоро логично и дребно недоглеждане и досадна подробност. Тук-там се повиха някакви смехотворни писания, които откровени си признават, че не са отчети.

Справедливостта изисква да се кажат и добрите страни на това ръководство. Първо, по всичко изглежда, че няма кражби. В държава като България това е фундаментално постижение. Беше и завършен офиса на Федерацията, което в тези гладни години е голям успех, още повече че не беше никак нормално няколко хиляди родни радиолюбители да бъдат представлявани от половин стая и две бюра. "Лисичарите" жънат успехи, децата тичат и тренират. Имаше и няколко добре организирани мероприятия.

Освен това Виктор успя да неутрализира и ВОР-овете. Не толкова категорично, колкото да заслужи аплодисменти, но достатъчно на време, да не допусне орезиляване на радиолюбителското движение и БФРЛ в частност. Когато е могъл е помагал на всички. Няма информация да е попречил нарочно на някакво начинание, което също е рядкост по нашите дължини.

Всичко това щеше да великолепно, ако БФРЛ беше федерация на "лисичарите", имаща за цел да подпомага и останалите радиолюбители.

Моята скромна прогноза е, че на това събрание сегашния председател ще бъде преизбран. Едно от малкото добри последици от бежанският поток беше, че всички тарикати "усвояващи" пари за бедствия и аварии бяха погнати и няма да е изненада, ако осъдят няколко от тях с необходимата показност. Тази трагедия за дълго ликвидира "икономическите опорни точки" на ВОР-овете и в момента те дори не могат и да обещават така бленуваните "средства за усвояване".

Всичките статии на Милчо, дето се фантазираше как бъдещето на финансирането на радиолюбителското движение е свързано с бедствията и авариите, заедно с пасторални гледки на ядене и пиене на корем в Брюксел, закупуване на скъпи играчки за "експерименти", покриване на лични разходи и други съмнителни занимания се оказаха един голям балон, който бе спукан от няколко хиляди бежанци за един месец.

Мисля си, че ВОР-овете дори няма да излъчат кандидат. Виктор е хитър и сигурно ще придума някой фигурант да се кандидатира, за да може да се покаже, че се е преборил със злото, но това ще е толкоз плоско и фиктивно, че сигурно фигуранта ще си даде самоотвод пред перспективата да вземе нула гласа.

Единствените активни членове на БФРЛ, които през тези години развиваха репитерната мрежа и технологиите в полза на всички радиолюбители, за съжаление към момента най-вероятно могат да разчитат на не повече от три-четири гласа. Тези хора са сериозни и реалисти, и едва ли ще тръгнат в момента срещу Виктор - било наистина, било наужким. В общи линии те си знаят, че рано или късно именно хора като тях ще бъдат истинската основа на БФРЛ и вероятно няма да избързат с кандидатура в този момент. Още повече, че Виктор не им пречи, а дори им помага, когато може.

Като обобщение, аз мисля, че статуквото ще се запази. Сякаш това е най-доброто решение към момента - да не забравяме, че Румен Гечев е в парламента от редиците на "управляващата" партия, ДПС е пак на власт, Кристалина Георгиева е евро-комисар по бедствията и авариите, а "наследниците" на Гечев бяха доста активни това лято, със смехотворни изпълнения, които сме коментирали и тук. Мога само да си представя кошмарните последствия от така стеклите се обстоятелства за радиолюбителството, ако държавата беше в обичайния си режим на разхищения.

Слава Богу Виктор ще остане още няколко години. Време напълно достатъчно за да се организираме и да направим една истинска Федерация на всички радиолюбители, независимо от конкретните им интереси и насоченост. Нещо ми говори, че дори Виктор би се съгласил на такова развитие, стига да не е за сметка на лисичарството и неговото финансиране от държавата.

Другият вариант е държавата в близко бъдеще да сложи ред в спорта. В крайна сметка е очевидно, че лисичарите са много повече състезатели по ориентиране, които използват радио, отколкото радиолюбители, които се ориентират в гората. Кому са нужни две федерации по ориентиране е смислен въпрос. Тегобата на държавното финансиране е страшна прокоба за радиолюбителското движение и все някога трябва да намери своето решение.

Но дотогава е по-добре Виктор, отколкото дори най-добрия измежду всички ВОР-ове.

Пък ако остане, да вземе и да види какво беше обещал в този клуб преди избирането си. Това беше много просто обещание - на страницата на БФРЛ да се появят точни и ясни инструкции как един редови радиолюбител може да бъде представен (т.е. да членува по някакъв начин) от БФРЛ. На мен не ми е ясно какво му е сложното да се изпълни такова обещание? Т.е. ясно ми е, но това е друга тема, която може би е време да бъде повдигната скоро.



Тема Отчетният докладнови [re: Alenadrow]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано09.12.13 15:12



е публикуван тук:



Както се и очакваше - балансирана позиция на сегашния председател с похвали към заслужилите и премълчаване на смехотворните напъни на ВОР-овете. За сметка на това някои ВОР-ове, отговорници на секции, са се изхвърлили доста, като са отделили два-три реда за съществените неща и по няколко десетки реда за абсолютни глупости.

За огромно съжаление сегашния председател - Виктор - е отделил голямо внимание на въпроса с индивидуалното членство в БФРЛ, като е обобщил, че такова няма да има, защото иначе едни чичковци от едно министерство нямало да му дават едни парички, дето му трябвали да развива нещо си.

Явно начинът ще е да се убеди Министерството на младежта и спорта, МВР, Пожарната и всички други правителствени организации, че БФРЛ нито е спортна федерация, нито е паравоенна структура. Спрат ли подаянията от т.н. ни държава, ще се поочистят доста от нещата, а може би някои и ще потръгнат.

Другият начин е председателското място да започне да се продава на търг с явно наддаване. Тогава нещата дори да се забатачат, поне ще са много по-ясни



Тема Re: Общо събрание на БФРЛ - 14.12.2013нови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa (непознат )
Публикувано09.12.13 19:29



Все си мисля, че ако БФРЛ се разведе с МФВС ще е за добро. Колкото и да са състезателите по радиозасичане, те не са представителна извадка за радиолюбители. Освен това какво точно правят - слушат морз и не предават - съвсем спокойно може да са с лицензирани слушателски номера. Има, доста по-малко и такива, които се занимават със скоростна телеграфия, които също уж се водят състезатели. Болшинството са обикновени радиолюбители, работещи на КВ, УКВ и т.н., за които едно членство, осигуряващо прилично QSL бюро е достатъчно. Конструкторите са прилично малко, да не говоря за тези, които отбират от ламби.

Сайтът и форумът на федерацията са плачевни, както и вилнеещите там админи-модератори. А в любимия ми раздел продажби, където масово се продават китайски двубандови пръчки с по минимум 50 лева надценка от цената примерно в Илиянци. Или уж дефицитни микроконтролери, на двойна цена, спрямо тази в Комет.

За другите клубове не знам как е, но на нашия скоро общината отказа да съдейства за осигуряване на място, където да се събираме, такова, с приличен наем. Причината била, че сме били регистрирани като Сдружение в частна полза. Така, че продължаваме да се виждаме по кафенета, а от време на време и по поляните. Както и да е - обичаме си хобито.

Та в крайна сметка аз в момента не бих членувал в БФРЛ. Каква полза от родител, който толерира и обича само едното от децата си? За мен един председател, едно ръководство трябва да е Primus inter pares преди всичко. Останалото е мижи да те лажем.

Редактирано от MoTuKa на 09.12.13 19:43.



Тема Re: Общо събрание на БФРЛ - 14.12.2013нови [re: MoTuKa]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано10.12.13 08:51



Ами тя "стратегията" на Виктор в това отношение е толкова проста, че чак е елементарна. В общи линии той има три тези:

1. Единствените сигурни средства за БФРЛ идват по линия на Министерството на младежта и спорта.
2. Средствата от ММС могат да бъдат използвани само за състезателна дейност, призната от министерството.
3. За да получава средства от ММС, БФРЛ трябва да е регистрирана като спортна федерация и, следователно, в нея могат да членуват само клубове, но не и индивидуални лица.

Представени наведнъж трите тези водят до извода, че това си е "лисичарска" федерация. Но той никога не използва повече от една от тези три тези в някакъв диспут.

Например, ако го питат защо не може всички любители да са индивидуални членове на БФРЛ, той отговаря, че така ще бъде нарушен закона и ще бъдат загубени единственото стабилно финансиране от държавата.

Ако го питат защо БФРЛ не финансира пропорционално други секции, различни от "лисичарите", той отговаря, че средствата от държавата са целеви и могат да бъдат разходвани само по предназначение, т.е. за "лисичарство".

И така става параграф 22 - радиолюбителите не са представени, за да не загубят едни средства, които не са за повечето от тях



Личното ми мнение е, че в момента държавата трябва да финансира само олимпийските спортове, и то главно за спортуване на деца и юноши. Нито виждам смисъл да се финансират екзотични спортове и откровени хобита, нито "високи спортни постижения", каквито няма така или иначе. Нито пък има излишни пари.

От друга страна в момента има две страни - Виктор, който усвоява пари, като ги разпределя за мероприятия, които са видими и включват спортуването на няколко деца. От друга са ВОР-овете, които биха "усвоили" каквото им попадне, но главно за лични капризи и фантазии. На никоя от двете страни не им пука от болшинството от радиолюбителите, просто Виктор е "по-морален" в експлоатирането на идеята на радиолюбителското движение.

За мен бъдещето е Виктор да си направи една федерация по радио ориентиране и да си прибира парите от държавата от там. ВОР-овете са бита карта при нормално представителство. Финансирането няма да е проблем, ако няма изцепки и безумно харчене.

Все пак това е хоби и всички си го финансираме така или иначе. Няколко десетки лева на година не би трябвало да са проблем за никой, но ако са проблем за някой от по-опитните ни колеги - винаги може да се измисли механизъм затруднените да не плащат. Парите ще стигнат за офис, секретар, чистачка и QSL бюро (разбира се, като някаква базисна услуга - иначе и там да си има отделна такса на килограм от един обем нататък).

От там нататък отделните направления да си търсят начини, с помощта на авторитета на БФРЛ, разбира се. Дали ще са спонсори, дали ще е някаква държавна помощ по някаква линия, дали групи хора ще се самофинансират - това вече не глобален проблем. Видя се, че едни момчета могат да покрият България на УКВ за собствена сметка - сигурно други ще направят и други неща по други направления.

Ако сайта на федерацията се развие, ако младите се присъединят към БФРЛ, където им е мястото, нещата ще изглеждат различно. Без млади хора всичко е обречено, дори и най-интересното хоби. Ентусиазма на младите плюс една представителна БФРЛ, в която директно и индивидуално членуват и са представени повечето радиолюбители, съчетано с авторитетен, припознат от всички председател, са бъдещето.

Лошото е, че бъдещето още не е започнало, а живота си върви и ние по-млади няма да ставаме.



Тема Re: Общо събрание на БФРЛ - 14.12.2013нови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa (непознат )
Публикувано10.12.13 09:54



И както е нормално по нашенски - младите, грижещи се за УКВ покритието, го отнесаха най-много. То не бяха спорове кой от старите репитри е работил по-добре, а са го свалили, кой иззел техниката за собствени облаги. Тъжна история. Когато са качвали на Мусала LZ0BGM, багажът им е бил в раници, само по-едрата техника с лифта са придумали да я качат. Наскоро оправяха наново Р2 - с лични автомобили до вр.Ботев (не на федерацията или пр.служебен бензин), където вече пропусквателният режим е още по-затегнат, заради техника на специални служби. И като тръгне да работи добре репитъра, на който ВОР не му изнася, че някой си говори приказки за времето, а не за релета и термодвойки, натиска птт-то и айде да го духат останалите в над 3/4 от България.

За усвояването мисля, че вече се потриват доволно ръце от определени вор-чета, нали догодина се стяга нашата република за домакин в учение по бедствия и аварии та оназ леля в европарламента, дето добре ръкомаха, говорейки ще се погрижи за тях.



Тема Re: Общо събрание на БФРЛ - 14.12.2013нови [re: MoTuKa]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано10.12.13 10:34



Няма да го бъде това на ВОР-четата. В момента, покрай бежанците, всички се оглеждат да набарат някой тарикат, дето иска да пилее пари покрай бедствията и авариите, че да си измият ръцете с него. ВОР-четата са дребна риба в тия игри, но никоя по-едра риба няма да се заиграе с тях в момента. Ако не за друго, защото шансът да изпортят работата клони много силно към 100%, а цената на такъв провал сега може да достигне до няколко месеца на топло или поне загуба на блага "служба". Не ми се вярва да проима вменяем човек в близко бъдеще, които да може да "усвои" някакви пари покрай бедствията и авариите и да му мине през акъла дори да включи някой от ВОР-овете в "усвояването", камо ли след цирка миналото лято.

Аз, всъщност, нямам нищо против никой, който се е сдружил в името да помага на обществото при бедствия и аварии. Нека - сигурно има много такива хора, които го правят честно и от сърце. Аз съм против това да става от името на БФРЛ. Може да става с подкрепата и помощта на БФРЛ, но не директно от нейно име. Лично бих превел 10 лева в подкрепа на някой Жеко, ако се обърне към радиолюбителите да го подпомогнат с нещо в мероприятие, което ТОЙ организира от СВОЕ име - то толкоз пари е и билетът за традиционния цирк. Но Жековци, Милчовци, Сашовци и прочее комични герои да се изправят и да вършат и говорят безсмислици и малоумици, при това от името на всички радиолюбители - това ми идва в повече, доколкото все пак и аз съм радиолюбител - поне според КРС, макар и не според БФРЛ.

Както и ми идва в повече, че не мога да съм член на БФРЛ, за да не се загубят едни пари, които така или иначе не са за мен или такива като мен - обикновен прошляци, без картотека в спортен клуб и без специални умения за спасяване на човечеството



А бе скоро ще има промени, не може петдесетина човека да си разиграват коня от името на няколко хиляди по списък, от които поне хиляда сравнително активни в тяхната си хоби дейност.



Тема Re: Общо събрание на БФРЛ - 14.12.2013нови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано10.12.13 22:52



Пак си се развихрил здраво ми се струва.
Четейки мненията ти ми приличаш на пубертет който в интернет го раздава голям бияч и само се фука как е пребил някой и колко здраво круше има а после на улицата само се крие в храстите и който го види му удря шамар и му плюе в лицето.
Не съм наясно нито със ситуацията около лисичарството нито около освояване на пари. Но не знам защо си мислиш, че твоето мнение е миродавно, ти си единственният който знае "правият" път и всички са съгласни с теб.
И без да се заяждам искам да те попитам: "За последата една година ти лично колко QSL картички си получил или пратил" ?



Тема Re: Общо събрание на БФРЛ - 14.12.2013нови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано11.12.13 08:45



Гледам адекватността ти не се е повишила чувствително през последните месеци.

Радвам се, че ти приличам на пубер - ако ти приличах на подобен на теб бих бил отчаян от ниското си ниво. Но трябва да отчета, че в този си пост поне си пропуснал "факти" от сорта на къде си тупам килима и как паркирам, което е някаква форма на прогрес

Само за бойните ми способности става дума, които както си забелязал не са особено големи. Дори в реалния живот не общувам с хора, в чиито инструментариум присъства пребиването, крушетата, биенето на шамари и плюенето.

Ако искаш да си наясно със "лисичарството", усвояването на пари и други е достатъчно да се поинтересуваш от официалните документи - на първо време. По-горе съм дал линк към проекто-отчетния доклад на ръководството на Федерацията. Там е засегнато финансирането на БФРЛ подробно, включително и от страна на държавата по линия на Министерството на младежта и спорта.

Не съм писал, че знам правия път - напротив. Ако го знаех съм щял да предприема нещо. Чувствам се непредставен в БФРЛ и умувам какво е довело до това и възможно ли е в бъдеще да се подобри положението за мен лично, а и за други радиолюбители, които наивно си мислим, че БФРЛ трябва да представлява всички ни.

От друга страна аз изложих ясна прогноза затова как ще се развие "общото" събрание. Ако се окаже, че съм прав, значи може би ще мога и да формулирам правия път за себе си, тъй като ще е очевидно, че познавам нещата достатъчно, че да правя достоверни предвиждания.

На въпросът ти - за последната години, както и от както имам клас 1, не съм изпратил или получил нито една "физическа" QSL картичка, поради факта, че така и не разбрах как мога да стана член на БФРЛ, а ми се струва, че трябва да съм такъв, за ползвам QSL бюрото им, макар и това да не е разяснено на страницата на БФРЛ.

Ползвам LOTW на ARRL поради простия факт, че както всичко останало свързано с ARRL, правилата и условията за ползване на LOTW са ясно и точно описани и достъпни за осмисляне и спазване. Ако БФРЛ някой ден напише на сайта си как се става член на БФРЛ и как се ползва QSL бюрото е възможно и да изпратя или получа някоя физическа QSL картичка, макар че за моите скромни възможности и малък брой връзки LOTW е съвсем достатъчен и удобен механизъм, а ми се струва, че ако броят на връзките ми беше по-голям, то електронните QSL нямаше да имат алтернатива поради удобството на ползване.

Но и аз без да се заяждам искам да те попитам - срещал ли си някъде прости и ясни инструкции, как редови радиолюбител, криещ се в храстите от биещите шамари и плюещи тридесетина годишни малки ВОР-чета, може да стане член на БФРЛ и да ползва QSL бюрото? Ако си срещал - би ли споделил къде си ги срещал и как си ги намерил?

И накрая - съжалявам, че се подведох по конкретиката ти. Сигурен съм, че има десетки радиолюбители, които нямат и една потвърдена с QSL картичка връзка, без това да им разваля удоволствието от хобито, просто защото не им е било никога цел или се забавляват със съвсем друг "раздел" на хобито. Тъй че, както често сме обсъждали, въпроси от сорта кой-колко QSL картички е изпратил или получил, колко транзистора е запоил и колко антени е заварил е несвързан с реалността, доколкото в едно хоби няма установени количествени норми, които да регламентират колко често или интензивно то трябва да се практикува, за да доставя удоволствие.

Все пак имай предвид, че повечето от радиолюбителите, които не са пенсионери, трябва и да работят в най-общия случай, което предполага ограничени откъм време възможности за практикуване на странични занимания и хобита, независимо от характера им. Както и ти самият твърдиш, повечето от радиолюбителите не са професионално подготвени специалисти като истинските ВОР-ове, а жалки аматьори, практикуващи хобито си с лежерно удоволствие, макар и тъжно изпокрити в храстите и трепетно очаквайки я шамара, я плюнката поне на някой истински ВОР.



Тема Re: Общо събрание на БФРЛ - 14.12.2013нови [re: Samolet 5]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано11.12.13 09:24



Предлагам авиаторът малко да се ограмоти, поработи върху правописа и тогава за раздава "дълбокомислени" сравнения.
А ти авиаторе, колко QSL картички лично си получил за последната година 2013г ?
Кои експедиции работи от къщи, не от бърдото ?
Май те дразни начина на израз на колегата ? Дар словото е божи дар приятелю, не се учи.





Тема Re: Общо събрание на БФРЛ - 14.12.2013нови [re: Alenadrow]  
Автор Spaceham (новак)
Публикувано11.12.13 14:16



Здравей, Alenadrow

Информация за QSL обмена може да почерпиш от сайта на Владо LZ1OT :



Накратко - пощата, която е пристигала за теб през годините, се пази в БФРЛ и може да я получиш.

Пощата, която искаш да изпратиш ... трябва да се заплати. Цената е уточнена в един от документите на гореспоменатия сайт - към момента е 14 лева за килограм. До колкото знам - ако обемът на изходящата ти поща е малък: може да предплатиш произволна сума ...(мисля, че няма ограничение за минимална сума, имаш 100 грама картички - лев и четиридесет, моля :-) ). Получаването и изпращането на картички не е обвързано с членство в БФРЛ.

За повече информация може да потърсиш менажера Владо, който любезно е предоставил за контакти: телефон, и-мейл, скайп и ICQ .
От секретаря на Федерацията - Здравка, също може да получиш допълнителна информация, както и картичките, които са за теб.

Дано да съм бил полезен с тази информация!
73!

Редактирано от Spaceham на 11.12.13 14:18.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.