Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:10 28.04.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Спомени на стари лампинови  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано15.09.13 14:21



Четейки настойчивите претенции на LZ1FW тук започнах да ровя по Интернет за да се поуча от опита на по-възрастните ни колеги. Разбира се, първо започнах със сайта на най-опитния и компетентния измежду всички, а именно LZ1FW. Там попаднах на любопитни спомени на стари лампи за земетресението в Турция през 1999 г. Съвсем между другото, един от разказвачите беше и един от организаторите на радиотренировката, добила повече известност като инициативата "АлаБала".

Пълния текст на документи е на следващите два линка:

http://www.lz1fw.com/LZRT/story/lzinta1.html
http://www.lz1fw.com/LZRT/story/lzinta2.html

А ето и някой цитати (със съкращения и без имена) от тези безценни биографични спомени:

Изпитвайки остра нужда от хора, необходими за изграждане на комуникации с пострадалите райони, по молба на радиолюбители, от името на Председателя на Турската Федерация на радиолюбителите /TARS/, г-н Бахри Качан TA2BK, както и от свое лично име, Ви умоляваме по спешност от гр.Кърджали да бъде изпратена група от 10 /десет/ души, които оборудвани с КВ и УКВ апаратура, антени, палатки, храна и вода, незабавно да потеглят за Турция.

За времето от 25.08. до 30.08.99 г. по радиомоста България – Турция ... бяха предадени общо 41 радиограми. За същия период по радиомоста от България за Турция бяха изпратени общо 39 /тридесет и девет/ радиограми.

Просто за пояснение, на тези 10 души тук в България им помагат около 25, като има три "центъра за свръзка"! Или 35 души общо някак си успяват за пет дни да предадат цели 80 "радиограми" - или това прави по-малко от половин радиограма на човек на ден! Но толкова могат - толкова предават.

Я да видим сега как ли спазвали законите и високите морални стандарти нашите опитни претенциозни колеги.

1. Организират група за предаване на НЕрадиолюбителска информация на "трети страни" на радиолюбителски честоти с радиолюбителска апаратура. Мащабно, умишлено, целенасочено и с предварителна подготовка!!!

УС взе решение към радиоклуба да бъде създаден временен "Оперативно-информационен център /ОИЦ/" ..., за комуникация с медиите и телевизиите на регионално и национално ниво. Към офиса на Стопанска Камара Кърджали бяха пуснати две телефонни линии и факс, чрез които се предоставяше възможност на българските граждани от страната да получават и подават информация по радиомоста за своите близки и роднини, живеещи в Р Турция.

2. Приемат парични средства за да извършат предаване на НЕрадиолюбителска информация на радиолюбителски честоти с радиолюбителска апаратура!!! Включително от ... "известният" бизнесмен Ерджан Рашид - Роко - осъден (по-късно) престъпник!!!

... който отпусна микробус на групата марка "Мерцедес" и парични средства. Доброволно се включиха и бизнесмени - спонсори от гр. Кърджали: г-н ..., известният бизнесмен Ерджан Рашид и др.

3. Препредават радиолюбителски трафик в ефира на Националното Радио!!! При това с декларирана рекламна цел!!!

С цел популяризиране на радиолюбителската дейност сред българското общество, възползвайки се от предоставената ни възможност и конкретния повод, по инициатива на ОИЦ на Радиоклуб "Портолагос", съвместно с кореспондентката на БНР г-жа ..., осъществихме директно от LZ1.. на 28.08.99 г. от 09.07 до 09.16 часа , интервю с радиста на групата в Истанбул ... . Интервюто беше излъчено в ефир за цялата страна от БНР по програма "Хоризонт".

Мдааа... лицемерието е явно някаква върховна човешка ценност при някои хора. Четейки горните спомени, днешните "шофьори", "летци", "суат" и прочее млади момчета са като дисциплинирани пионерчета, дори когато не съобщават инициала си при любителска радиовръзка, в сравнение със старите лампи, които в организирани групи, с явна цел печалба, потъкват законите и се възползват от трагедията на хората.

Айде сега да видим стожера на закона LZ1FW ще предприеме ли някакви мерки да порицае опитните си колеги? Дали ще коментира със същия жар за "престъпления", "глоби", "затвори" и други? Или ще се покрие, че да не разсърди другарчетата си? За разлика от фантазиите и "предположенията" му в другата тема, тук са описани реални ситуации от опитни радиолюбители, участвали в тях. Би трябвало да му е много по-лесно да ни осветли за законността на действията на участниците в тези събития.

Но кой знае, ще почакаме и ще видим



Но да завърша все пак по-весело тази иначе тъжна тема:

около 0.30ч. на 25.08.1999г. бяхме в Централния кризисен щаб посрещнати топло от г-н Мустафа Аказ /TA2CCP/ и колегите му. Предоставен ни беше веднага международен телефон да съобщим на семействата си за нашето благополучно пристигане.

Осем дни след земетресението група радиолюбители имаща за цел осъществяване на комуникации и радиомостове и разполагаща със "специализирана апаратура" за това, пристига на мястото на трагедията, където веднага им дават международен телефон, за да се свържат със семействата си



Тема Re: Спомени на стари лампинови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано15.09.13 15:15



Чети, чети. Това ще ти отвори очите за много неща.

Само те моля да ме извиниш за лошата или по-скоро никаквата подредба на нещата в WWW.LZ1FW.COM. Сайта започнат много отдавна, местен на различни места под различни имена... Моля да се обръщаш внимание на датите, когато са публикувани материалите и отново да ме извиниш ако тези дати липсват. Всичко в сайта е автентично и промени за добавяне на дати или корегиране на правописни грешки не са и няма да се правят.

Сайта имаше заглавие LZ ROUND TABLE. Казвам за да потърсиш в Интернет и останали парчета и отломки от него. Ако са се запазили...

Приятно четене.

Между другото, ако намериш радиолюбителски сайт който да ти хареса - моля те да споделиш линка тук. Ще е полезно за всички.



Тема Re: Спомени на стари лампинови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано15.09.13 15:35



Това е истински напредък. Поздравления. Сега започваме с четенето а скоро може да започнем и с разбирането. Трябва само малко практика на някое КВ радио и едно случайно попадане в бедственно положение макар и за 1-2 часа и нашият трол алендаров ще се превърне в начинаещ Радиолюбител.
Сега виждам, че неимоверните усилия на преждеговорящия колега Радиолюбител не са били напразни и с много усилия има шанс дори за най-тежките сред тежките случаи.
И аз чакам още извадки. Много ще ми е интересно. Ако изровиш от някъде и одисеите на Данчо когато е работил от LZ0A. Надявам се, че някой някъде ги е описал. Там също можеш да разбереш ужасно много за радиолюбителството.



Тема Re: Спомени на стари лампинови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано15.09.13 15:43



Та как ще коментираш действията на опитните си другарчетата, разказани лично от тях публично?

Законни ли са, незаконни ли са? Ако са законни - в кой закон са регламентирани. Ако са незаконни - какво наказание се полага теоретично за действията им и наложено ли е такова административно от КРС или наказателно от съдът? Да взимаме ли пример от тези наши опитни колеги или да се дистанцираме от действията им и да се разграничим категорично от нарушенията, ако има такива?

Моля те за авторитетния ти коментар относно законността. В другата темата с "предполагаемите" нарушения беше доста словоохотлив и плюеше съвсем настървено абсолютно невинни хора, които по онова време не бяха извършили нищо - нито законно, нито незаконно. Тук имаме конкретика - знае се точно кой какво е извършил, как, кога и т.н. При това разказано лично от участника!

Не бъди толкова скромен - всички разчитаме на компетентното ти мнение. Както и това на специалиста по реклама и комуникации, колегата Самолет 5, които също не пестеше обвинения към колеги, че си били сложили някакво лого някъде в интернет, което на него му се виждало като валиден договор за предаване на електронни съобщения по търговски начин.



Ето, сега е момента за безценни съвети от опитни и умни колеги. Тези толкова опитни хора извършили тези неща да им подражавам ли? Да им сложа ли портретите на стената в шака си?

Междувременно аз ще поддържам майтапчийската нишка, да те разведрявам от тежките мисли, доколкото мога:

Тук също беше осигурен и телефон за директно получаване на сведения до радиста ... като се работеше с клубния инициал на радиоклуб "Портолагос"

Я, че то там имало телефон през цялото време бе, не само на посрещането, който при това е бил при ... радиста?!?!



Тема Re: Спомени на стари лампинови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано15.09.13 15:48



Чак се бях притеснил, че няма да се появиш и да ми помогнеш да си отговоря на простия въпрос - тези наши опитни колеги герои ли са или са престъпници? Пример за подражание ли са или грубо са потъпкали законите?

Щото малко се обърках. По вестниците (те самите) викат, че били герои, пък тука според твоите и на бат Сашо разсъждения излиза, че не им е чиста работата.

Много съм объркан, моля те обясни ми!



П.П. Ето ти и още "извадки":

http://novjivot.info/07/19/68445

Хммм - Всички комуникации в тях бяха прекъснати и само радиолюбителите имаха възможност да предават информация

Ха, че какво стана с телефона при радиста, по който идвала информацията до него?!?! То верно, че са минали 14 години, ама чак пък великият ВОР да не помни за телефон при радиста, по който са пристигали такива трогателни новини?!?!

Или да не би някой да лъже нещо? И, ако да - защо ли?

Редактирано от Alenadrow на 15.09.13 15:55.



Тема Re: Спомени на стари лампинови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано15.09.13 15:56



Обяснявам:

На пазара красно село трамвай блъска дете. Ти преминаваш с колата си и го виждаш. Решаваш, че трябва максимално бързо да се закара до пирогов. Натоварваш детето и с мръсна газ на червено и в насрещното нарушавайки около 30 закона и разпоредби стигаш за 2 минути до пирогов. В резултат на което детето е спасено.
Какво следва да направи полицая който те е видял по средата на пътя.
Вариянт 2. По средата на пътя те спира полицай и ти казваш - карам болно дете. Той ще направи:
2.1: казва не ме интересува и ти пише акт
2.2: тръгва пред теб с полицейската кола да ти прави път
Дали след като стигнете пирогов той ще ти напише акт за всичките извършени нарушения.

Сега си представи същата случка обаче ти си такси което кара момиче за среща на руски паметник.
Хайде сега си представи, че не си такси ами си обикновен човек с шофьорска книжка и красивата съседка те е помолила да я закараш до руски паметник много бързо защото ... бърза. Тя няма да ти плати но ще те целуне по бузката и ще обясни на другите мацки в квартала колко си готин, печен и караш бързо. Осен това ти можеш да напишеш на колата си - карам бързо мацки до руски паметник а и тя може да го каже по кварталната радиоточка. (В твоя случай да си го напише на сураттефтера).
Кажи ти как би постъпил във всеки един от случаите.



Тема Re: Спомени на стари лампинови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано15.09.13 16:12



Alenadrow написа
Та как ще коментираш действията на опитните си другарчетата, разказани лично от тях публично?

Законни ли са, незаконни ли са?


Действията на радиолюбителите са абсолютно законни и абсолютно регламентирани съгласно тогавашните документи.

Казах ти да четеш. Информацията е на сайта ми. И не само там, но на моя сайт я има.

Докато си бройлер не се опитвай да кукуригаш като големям петел. Че може би така се е родил термина "изкукуригал".

Не чакай да ти се даде наготово.
Аз поне вече няма да ти дам нищо наготово. Ще те оставя да си го намериш сам. Само така ще оцениш труда и на другите хора.

Търси, чети, мисли!



Тема Re: Спомени на стари лампинови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано15.09.13 16:15



Оооо, аз съм прост начинаещ и незнаещ, не ми задавай такива сложни въпроси, моля те! Аз мога само да черпя опит от по-опитните и мъдри от мен.

Да не би да намекваш, че някой от нашите велики опитни радиолюбители е нарушил "около 30 закона и разпоредби"? Бъди по-конкретен - в другата тема се видя, че можеш!

И понеже много държиш радиото да не се ползва за безплатен телефон, как би коментирал наличието на телефон при радиста и използването на радиото да се предава приетото от този телефон на друг любител в България, който пък от нарочно инсталиран за целта телефон да се свързва с нерадиолюбител, на който да преразказва каквото е получено на турския телефон?





Тема Re: Спомени на стари лампинови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано15.09.13 16:23



Не е на готово бе чичко - старая се наистина! Търсих, търсих и нищо не намерих. Прегледах всички изменения на техническите изисквания и ЗЕС от 1999 насам. И нищо свързано не видях да е променено.

Моля помогни ми! Кога са били разрешени действията им? В кой закон са били регламентирани? Кога е променен той и как конкретно?

В другата темата много пространно описваше всичко - в детайли, с елементи на разсъждение, пък тук си някак ... скромен?

Или само така ми се струва?





Тема Re: Спомени на стари лампинови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано15.09.13 16:29



Alenadrow написа
Прегледах всички изменения на техническите изисквания и ЗЕС от 1999 насам


Браво. Вървиш в правилна посока. Помисли, потърси и прочети внимателно пак.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.