Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:59 28.04.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Тема В България се въвежда свободно планиране на полети  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано10.09.13 21:41



Новината тук:



Не съм навътре в терминологията на РВД, но това означава, че самолетите вече няма да бъдат насочвани към определени точки и въздушните трасета вероятно ще се поразмият.



Тема Re: В България се въвежда свободно планиране на полетинови [re: scanner_]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано11.09.13 09:16



Това е добра новина за радиолюбителите, които се интересуват от авиация. До момента беше малко скука, особено ADS-B (автоматично излъчване на информация за полета от самия самолет на 1090MHz) - в общи линии си вървяха "направо" и доста предвидимо беше кога, откъде и какво ще се появи и кога ще изчезне.

За слушащите комуникацията с РВД също е интересно - досега там сериозен трафик имаше само при сериозни гръмотевични бури, когато се налага самолетите да искат разрешение за заобикаляне или промяна на височината. Сега вероятно ще е много по-интензивен.

За любителите астрономи, обаче, е кошмарна новина. За тези от тях, които се занимават с астрофотография, преминаването на самолет в неподходящ момент на практика унищожава кадъра, който понякога е от повече от тридесет минути.

Та както винаги - за едни сватба, за други - брадва.



Хората, които се опитват и в двете хобита сега ще се чудят да се радват или да съжаляват. Но май в крайна сметка ще е по интересно. Досега в астрофотографията се държеше сметка единствено за сателитите (които имат почти същия ефект върху кадъра), сега вече ще трябва сериозно да се следи и въздушния трафик.



Тема Re: В България се въвежда свободно планиране на полетинови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано11.09.13 11:51



Те сега и сателитие като започнат да си минават където си искат - стана манджа с грозде. Кефнало му на сателита днес минал от изток утре от запад. А ако някой ден му стане скучно и заседне над терасата ми ... отидоха ми астроснимките на голи марсианки.
Така не може. Протестирам. От утре всички сателити да се движат само по коридори. Никакви свободни полети. И то без да са ме питали. Ами ако ми развалят хубавия кадър.
И задължително всички сателити с изключени фарове и навигационни светлини. Ако искат да се блъскат един друг. Не ми пука. Толква зор видях да се оправя с тъпите марсиянци и кривите им летящи чинии дето като насоча телесопа да снимам и веднага ми се изтепосваха пред погледа и се усмихват за снимка. Даже започнаха да си носят сами магнезиеви светкавици като видяха, че аз не ги осветявам.
Не може така анархия. Предлагам стачка. Да загасим всички звезди в космоса в знак на протест срещу саботьорите на астрофотографията.



Тема Re: В България се въвежда свободно планиране на полетинови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано11.09.13 13:20



Орбитите на повечето сателити са отдавна включени във всеки приличен софтуер и не е трудно да се планира. Тези, които си менят орбитите или пък имат неизвестни такива са много малко.

Трасетата на самолетите в България, досега, бяха също сравнително ясни, а и с просто око се виждаше горе-долу къде минават относно наблюдателната площадка.

За любителите астрономи може да не е чак такъв (финансов) проблем, но ако самолет прелети нощем над националната обсерватория в Рожен може да бъде обезсмислен доста труд. Разбира се, там сигурно са намерили начин да се координират.

В много страни около обсерватории от подобен клас, като на тази в Рожен (с най-големия телескоп на Балканския полуостров) въздушното пространство наоколо е силно ограничено за обичайни граждански полети, колкото и да не Ви се вярва. Осветяването, което може да засегне работата им, е също контролирано и регламентирано.

И то е логично де - никой няма да даде няколко десетки милиона долара първоначално и още не малко издръжка на година за да снима сигнални светлини на самолети или прожектор на хижа.

Иронията Ви е точно толкова малоумна, колкото и "сериозните" Ви теми, а хуморът Ви е ниво трети-четвърти клас и за мен е трудно да го асимилирам.



Тема Re: В България се въвежда свободно планиране на полетинови [re: scanner_]  
Автор sandfox (непознат )
Публикувано11.09.13 23:02



Свободното планиране на полетите в началото ще бъде само нощно време, докато АТС диспечерите свикнат. Общо взето това е добра новина за пътниците , които летят със самолетите и така по-бързо ще стигнат .



Тема Re: В България се въвежда свободно планиране на полетинови [re: sandfox]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано13.09.13 10:26



Ако свободното планиране е само за България и не е координирано действие при което се разрешава свободно планиране и в други държави, едва ли ще доведе до по-кратки полети. България не е чак толкова голяма, че да се спестят повече от няколко минути. Поне като гледам съществуващите трасета и преминаването по тях, след свободното планиране няма да има кой-знае колко по-различно преминаване.



Тема Re: В България се въвежда свободно планиране на полетинови [re: scanner_]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано13.09.13 12:35



Е не е само за България, разбира се. Напротив - Европейска директива е и ние просто влизаме в час както винаги. Това си е много повече работа, натовареност и отговорност за диспечерите при същите пари, което няма как да е добре за тях и няма как да им е самоинициатива.

А иначе пари се пестят сигурно малко, но по-важното е, че се пази малко от малко природата, щото и няколко минути да е, самолета си "бълва" гадости. Сто минути по-малко на ден да димят е пак нещо.



Тема Re: В България се въвежда свободно планиране на полетинови [re: scanner_]  
Автор sandfox (непознат )
Публикувано14.09.13 23:19



АТС диспечерите от няколко седмици дават следваща точка на прелитане/ waypoint/ дори на територията на други държави. Примерно точка BOSNA , която е на територията на Босна и Херцеговина, или точка BABIT, която е на територията на Унгария.Това съкращава полета. Пилотите реагират , като благодарят.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.