Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:59 18.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема rtl-sdr и разни въпросинови  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано09.08.13 23:11



Здравеите,

Не съм радиолюбител, никога не съм се интересувал от това и не разбирам от тези неща особено.

Наскоро си купих една джаджа, Hama DVB-T USB адаптер. Вероятно ще кажете че това няма нищо общо, но има един много специфичен момент. Чипсетът е FC0013, realtek-ски, и точно той има един такъв специфичен момент че може да се вкара в "monitor" режим, при който адаптерът може на зададен sample rate и честота да ти връща по USB интерфейса "сурови" данни, превръщайки дефакто джаджата в много евтино SDR радио. Обхвата е някъде от 20MHz до около 1100MHz (други модели с този чипсет докарват и до 1900). Демодулацията на сигнала се прави по софтуерен път, нямаме някакви там DSP-та които да ни го правят и резултатът е че понатоварва процесора, дори в определени случаи може и да не става в реално време, но пък за около 40 лева си е ОК - едно USRP радио излиза доста по-скъпо. И разбира се, моментът е там че не можеш да предаваш, можеш само да слушаш.

Съответно има написан (доста бъглив) софтуер по въпроса, примерно GNU radio. Моята идея беше съвсем различна, но това е друга история.

Както и да е, реших да си поиграя в един момент на радиолюбител и да видя какво има в ефира. С изненада установих че около 200-250MHz ефирът е доста "замърсен", както и някъде около 430-440. Исках да слушам излъчването от РВД, но нещо нямам късмет - на честотите, които гледах в нета, няма нищо :( Та някой знае ли каква честота ползват?

Също така забелязах нещо много странно, не знам дали не е софтуерен/хардуерен бъг. Някъде около 30-35MHz има няколко FM радиостанции (музика, wide FM). Каква е причината за това? Не знам за радиоприемник, който да работи на такива честоти. Каква е идеята?

Също така слухтях някакви франсета, които си говориха някъде на 200 и нещо. Това доколкото знам не са любителски честоти. Има ли някъде някаква таблица с честотната лента и кое за какво и от кого се ползва?

Съжалявам за супер-малоумните въпроси, сигурно отегчават, но ще ми е интересно да разбера отговорите.

EOF


Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано10.08.13 08:41



Здравей,

FC0013 навсякъде го дават 50-1700 MHz и поради тази приничина кой-знае какво чуваш на 30-35 MHz - може да е всичко, но определено не е на тази честота.

На 200 и нещо MHz най-вероятно чуваш каквото приема телевизора на съседа ти - на практика не може да има никой там, особено франсета. Дай повече информация. Не помня точните честоти (а то сигурно зависи и от телевизора), но при включен телевизор звука можеш да го "намериш" на поне няколко честоти.

За софтуера - GNU radio е доста омешан софтуер поради факта, че се опитва да прави всичко (и често го прави), но чак пък бъгав? Виж дали SDR# (SDR Sharp) няма да ти свърши работа. Много прост и изчистен интерфейс и работи и под Mono на Linux. Натоварва процесора много приемнливо и на мен лично ми харесва и като удобство на интерфейса.

Честотите на РВД се бистриха тук за последно в





Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: gat3way]  
Автор MoTuKa (непознат )
Публикувано10.08.13 22:22



За Linux може да изпробваш

за Уинодоус - или и двете имат плюсове и минуси, но работят повече от прилично. Радиолюбителските честоти и модулации ги има описани тук. В сайта на КРС има и още доста документи , описващи честотния план.

Редактирано от MoTuKa на 10.08.13 22:24.



Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано11.08.13 10:55



Привет,

Да, видях че е от 50 нагоре, аз бях останал с идеята че е 20.

Това с французите беше на около 220-230, не помня точно, звучеше малко странно, като съвсем неформален разговор, може да е било смущения от нечии телевизор, не знам.

За жалост, GNU Radio ми е абсолютен prerequisite, а само за да го билднеш от сорс мъките са огромни (отне ми часове

). Първите билдове гърмяха със segfault постоянно, впоследствие (след ъпдейтване на някои от зависимостите му и минимални корекции в билд скриптовете му) вече върви...даже стабилно.

SDRSharp е хубаво нещо, малко зор видях да го билдна под линукс (от втория път, с monodevelop не от debian-ските репо-та стана). Красиво е, но в крайна сметка gqrx ми допадна повече, въпреки че не е толкова шарен.

Темата за честотите на РВД я видях, но при мен там няма нищо там :( Това при положение че живея до Цариградско, недалеч от летището. Възможно ли е да е защото има някакви смущения или пък просто приемникът ми (джаджата) да е доста слаб? И все пак изглежда като да няма нищо там, колкото и да си играя с gain-а. FM станциите за сметка на което се хващат доста добре.

А иначе, моите занимания са свързани предимно с airprobe и GSM900 забави (легални, не съм тръгнал да троша a5/1 а и да тръгна, нямаше да си го призная :) ). С това поне нямам проблеми (единствено трябваше да им преправя малко питонските скриптове).

EOF

Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: MoTuKa]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано11.08.13 10:56



Благодаря, на мен gqrx доста ми допадна. Мерси за документите.

EOF


Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано11.08.13 12:07



Здрасти,

И аз GNU radio го ползвам заради експерименти с всичките му там GMSK и т.н. Но и при мен горе-долу всичко са скриптове и го ползвам единствено за proof of concept, но чак пък крашове не съм срещал, освен аз ако не го "обозя" лично, което не ми е трудно.



За А5/1 нямаш никакви проблеми със закона, достатъчно е да не подслушваш някой без негово съгласие. Ако го правиш по работа или заради удоволствие и разкодираш и слушаш само себе си - нямаш никакви проблеми в Европа. В САЩ е друго, ама това е друга тема.

Иначе за кеф аз карам "с един милион програми" и главно под Уиндос (щото някои от най-добрите са само за него). Ползвам главно защото поддържа всичките ми SDR-и. То пък още ги няма дигиталните режими, та за HF пък превключвам на v1.

На другия въпрос - с подобени приемници (с тунери r820t и E4000) приемам от центъра на София 123.700 и 131.100 (всъщност около 131.107 е за витошкия излъчвател). Все пак доста зависи в каква сграда и си и т.н. Пусни една 3-4 метра жица от прозореца и не би трябвало да имаш никакъв проблем - малката щека може и да не стане. Имай предвид, че когато прелитат покрай теб самолетите са във връзка със София кула най-вероятно - 118.100 - от твоята позиция няма как да не ги чуеш - те са ти на максимум 3 километра по права линия, ако съм си представил правилно къде си. Изключвам възможността да е от устройството. Нали слушаш на АМ (извинявай за въпроса, просто да не си забравил да минеш от ФМ на АМ)?

Така и така сме се заговорили - измислил ли си енергийно-ефективен начин да форснеш телефона да мине на 2G (A5/1), демек да си загуби 3G сигнала. Говорим теоретично, за експеримента, разбира се - не че някой ще прави такива неща.



Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: gat3way]  
Автор scanning (Перко Наумов)
Публикувано11.08.13 12:27



За да приема коректно дадена честота, трябва да я калибрираш така да се каже. Може би за това не чуваш РВД. Някъде имаше за корекция на честотата. Намери я тази опция, отиди на 439.400 и си калибрирай приемника, след това си играй с честотите.



Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: scanning]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано11.08.13 12:40



Ми той щом си играе с GSM900 сигурно го е калибрирал доста точно там. Но с този приемник можеш да видиш на waterfall-а до 2MHz лента, дори да му е няколко Hz наляво-надясно все щеше да мерне чертичката. Или не е на АМ или е в някаква супер мъртва зона, но щом лови ФМ станциите добре едва ли е и това.

Много странна история.



Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: gat3way]  
Автор sys_vladi@mail.bg (непознат )
Публикувано11.08.13 13:01



Здравей gar3way, имай предвид че при близко разположени мощни предаватели в съседство около теб има вероятност да ти показва(приема) неща, които вообще не са на тeзи честоти, още повече ако си вдигнал RF gain.
HB9AJG(инициал на швейцарски радиолюбител) е направил някои измервания на устройства RTL2832 с тунер E4000.
Тук е описал постановката


Повечето устройства от този тип също "страдат" от установените в документа проблеми. Но винаги има начин да установиш, дали това което си приел наистина работи на тази честота.
Та се оказва, че за експериментални устройства, на цената на която се предлагат са чудесни.
Хубаво е да погледнеш дали има нужда от честотно коригиране на опорния осцилатор. Приемлив вариант е чрез kalibrate-rtl от няколко beacon-а на gsm базови станции да осредниш резултата и да внесеш корекция
+/- ppm.
Проектите с учебна цел(GSM,LTE,TETRA) също са доста примамливи.
За РВД, учудвам се че не си ги чул. Така че продължавай с експериментите.
Поздрави!



Тема Re: rtl-sdr и разни въпроси [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано11.08.13 13:12



Щеката е доста зле наистина, в смисъл дори клетката на близкия блок успявам да я слухтя успешно единствено като я сложа на определено място (вързана е за десктоп машина и няма как да я мърдам много за жалост),в противен случай airprobe връща единствено грешки, това дори веднага след калибрация. И аз мислех да си опъна един кабел до терасата, да видим какво ще стане :)

Иначе както казах съм много зле с радио нещата, а и джаджата единствено приема, не предава, така че няма как да измисля начин да форсна телефоните да ползват 2G. Сега по-важната ми цел е да намеря начин да слухтя успешно и uplink-а, което засега не ми се отдава.

Иначе като изключим трошенето на A5/1, информацията в чист вид също е интересна. Примерно Мтел плюят доста IMSI-та в Immediate Assignment-ите, повече отколкото трябва. Мога да си направя една малка база с IMSI-та, жалко само че няма как да им взема MSISDN-ите :(

EOF



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.