Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:41 02.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: gat3way]  
Автор sysvladi (непознат)
Публикувано12.08.13 00:51



По отношение на опитите да прихванеш сигнал по uplink канала.

До колкото са ми познанията в GSM(не съм тесен специалист в GSM протокол) при него се ползва комбинация от FDMA и TDMA.
Обикновено на beacon-a нa BTS(базовата станция) слухтях всички регистрирани към нея MS(мобилна станция). Когато се установява изходящо/входящо повикване от/към даден MS, то BTS през beacon канала би трябвало да подава сигнализация към MS с назначаване на нов честотен канал, както и назначаване на нови time slot за uplink и downlink към MS.
От тук следва, че uplink -a честотно не е само един за дадена BTS.
Примерно да речем, че beacon-a на BTS е на честота 937.200 би трябвало MS когато слуша сигнализацията му, то тя да предава на 892.200(-45 MHZ shift).
След като BTS подаде нови данни към MS със честотен канал и съответените time slots, то MS се мести на посочения канал. Предполагам това е едната причина да не ти се отдава да хванеш данни по uplink канала от MS.
Просто казано при входящи/изходящи повиквания MS се мести на друг честотен канал.
Другата възможна причина е, че си позициониран на място, различно от това на самата BTS. Tя е високо разположена с хубави секторни антени и приема с добро ниво сигнала от самите MS.
При теб е възможно този сигнал вообще да не достига. Разбира се, ако MS е у вас, съседите или отсреща в кооперацията трябва да го хванеш.

Редактирано от sysvladi на 12.08.13 01:02.



Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано12.08.13 14:47



Йеее хванах го най-накрая (със скапаната антена, но на терасата.....и един много скапан кабел завещан от кабеларката). Не се чува перфектно, но си говорят там разни числа...един пич дрънка с доста силен акцент :)

EOF


Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: sysvladi]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано12.08.13 15:00



Хм, сигурно ли е това? Аз мислех че uplink-а е винаги на един канал, единствено ползват tmda...обаче има някаква логика. Хм. Мерси, трябва да проверя.

Между другото резултатът досега (след подобрения в антената):

* 2 клетки на Mtel, яко leak-ват IMSI-та в paging request-ите, за сметка на което са неуязвими откъм криптографски атаки срещу A5/1 (нищо или почти нищо не минава в чист вид, включително system information type 5 съобщения, следователно нямаме known plaintext за атаката). Ужасно странното е че няма ciphering/authentication request-и, това не мога да си го обясня. Слухтял съм в продължение на половин час, декодирал съм SDCCH и на 8-те timeslot-а и почти нищо в чист вид, много странно.

* 1 клетка на Вивател, IMSI-та летят из мрежата доста по-рядко, подходяща цел за атаки (стига да имаш 2 терабайта таблици и малко късмет).

* нито една клетка на Глобул.


2 клетки с frequency hopping - едната на Мтел и едната на Глобул. Изглеждат много красиво на spectrum analyzer-а (ползвам gqrx). За жалост, неизползваеми.


Ще взема да захвърля накрая тази джаджа и да си намеря някой архаичен телефон от тия дето осмоком-ците препоръчват...доста проблеми ще спести :(

EOF


Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано12.08.13 15:43



Умните радиолюбители казват - купи си радио за 10 долара и антена за 100.

Иначе поздравления за ентусиазма, тепърва ще срещаш много пречки, дето се създават нарочно от умни и високо платени хора. Ама то това само засилва тръпката де - не се отказвай.

Но антена си сложи прилична - ще си спестш страшно много главоболия като навлезнеш по-надълбоко.

Успех и приятно ръчкане.



Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: Alenadrow]  
Автор Гeoprи Бaнkoв (минаващ)
Публикувано12.08.13 18:39



Умните радиолюбители си правят саморъчно антена за 30 лева, която в магазина би струвала кажи-речи... три-четири пъти повече. :)

Редактирано от Гeoprи Бaнkoв на 12.08.13 18:43.



Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: Гeoprи Бaнkoв]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано12.08.13 23:55



И аз си мислех така, докато не си купих VNA.

Антените са като хората - винаги има някой по-добър и от най-добрия. Има и много боклук дето се продава, разбира се. А и в нашто хоби винаги купешкото изглежда 3-4 пъти по-скъпо, щото е на малки партиди и за ограничен пазар. За сравнение един SDR ресивер специално за нас направен е 400-500 долара, сглобен е 100 долара, но ако е за DVB - 9 долара. Ама такъв е живота.

Смисъла на приказката беше, че ако имаш 100 лева е по-добре да дадеш 90 за антена и 10 за радио, отколкото обратното и аз многократно съм се убеждавал в това по трудния начин.

Иначе приказките за евтините антени дето сами си ги сглобяваме са мит, който не отчита инфраструктурата. Да, един дипол за 80м е сигурно тридесет лева като жица, но за да го вдигнеш на 40 метра от земята (да построиш мачтите) си е пари. Много повече отколкото да вземеш един свестен вертикал или граундплан.

Ако го броим да се започне от нула, на равно поле, не можеш никога да биеш дори най-жалката фирма за антени на цена. На качество винаги можеш - няма спор.



Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: gat3way]  
Автор sysvladi (непознат)
Публикувано12.08.13 23:56



Да, почти сигурен съм че така. А и един frame е с до 8 time slots, което позволява максимум до 8 MS на един честотен канал. Затова са и нужни повече честотни канали за да облужва повече MS
Направих си труда да попрочета тук-там и се потвърждава написаното по преди от мен, че beacon channel и control channel са на една честота, но traffic channel се мести на друга.
На

линк страница 10 е описана логиката опростено.
Има и други неща, които ще са ти интересни, но допускам че си по-наясно с тях.
П.С. намерих и къде съм го чел преди. Статиите на доц. д-р Пламен Илиев Данков
Няколко части са.
Интересна презентация тема GSM сигурност



Тема Re: rtl-sdr и разни въпросинови [re: Alenadrow]  
Автор Гeoprи Бaнkoв (минаващ)
Публикувано13.08.13 00:43



Да, разбира се, че 90 за антена и 10 за радио е много по-добре от обратното, но реално не винаги е точно така и не винаги това е най-оптималният вариант. Скъпите класни и селективни тунери могат да изкарат сигнали, които по-евтин приемник по една или друга причина не може да "чуе", ако ще и с 300 метра антена. В крайна сметка всяка една част от радио "шака" е важна. Въпросът е всеки за себе си да прецени какво точно цели и как може да го реализира по възможно най-гъвкавия начин. :)

Редактирано от Гeoprи Бaнkoв на 13.08.13 00:45.



Тема Re: rtl-sdr и разни въпроси [re: Гeoprи Бaнkoв]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано13.08.13 12:05



Оооо - тук спор не може да има - хубавото радио си е хубаво радио навсякъде.

Обаче това не се отнася за "хубавата" антена. Ако ти живееш на подходящо (незашумено) място и имаш две високи дървета (или други "мачти") на подходящо разстояние - тогава с 30 лева ще биеш всяка антена за 900 лева поставена в София на някой блок. Нещо повече - сигурно ще я биеш и ако е поставена на твоето място.

Обратното, обаче, също е вярно - винаги антената за 900 лева поставена на блок в София ще бие тази от 30 лева поставена пак там (ако това въобще е възможно).

И тук си абсолютно прав - умния човек не търси "най-добрата" антена, а най-подходящата за неговите условия, изисквания и бюджет.

Но както вярно, че "дървено" радио закачено към "хубава" антена е разочароващо, така е и вярно, че дори ICOM-7800 "свързан" с телта от простора на жената е абсолютно безмислено (скъпо) упражнение.

Абе с две думи ти беше много точен - всичко е компромис и всеки си преценява докъде може да стигне с компромисите и все пак да получи удоволетворение от това, което прави.



Тема Re: rtl-sdr и разни въпроси [re: sysvladi]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано13.08.13 12:40



И аз да добавя към презентацията, видеото от Chaos Communication Congress:






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.