Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:18 18.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: LZ1FW]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано24.08.13 10:51



Е как какво. Само 88 може да произлезе от тази ситуация





Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор ukw_kj (новак)
Публикувано24.08.13 11:13



Колега Алеандров, Представитела на Кристалина Георгиева бе там за да се запознае на живо, какво са аварийни комуникации.

Бе поканен за да се обсъдят начините за законова форма да бъдат използвани
Радиолюбителите при Бедствия и Аварии в България.

Трябват промени в няколко закона, по една думичка.

Към този момент, единствения начин е през общините, като доброволни спасители, но там са други дейности приоритет.

Пак да кажа. Мисля че тук във форума на Дир.бг не съм го писал.

В момента се обсъждат промени в закона за кризи.

Също така се работи по проект за организиране на Асоциация на Доброволните Спасители. В тази Асоциация да членуват ( водят на отчет) различните федерации и клубове по интереси които изявят желание и са във възможност да извършват спасителни мероприятия, говоря за скиори, планински спасители, катерачи, пещерняци, рафт ( или там каквото беше не се сещам за точното наименование на спускащи се с лодки по бързеите) оффроуд, водолази, радиолюбители и др и др .

В Асоциацията ще има офицер за свръзка към пожарната, който ще координира действията на доброволците.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: ukw_kj]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано24.08.13 13:11



Това са все хубави неща и аз съм сигурен, че почти всички колеги, колкото и да спорим и да се уяждаме, искаме те да се развиват в правилната посока.

Лошото (но все пак - нормалното) е, че мненията са доста поляризирани и всеки си гледа от собствената камбанария.

Това нямаше да е проблем, ако въпросът с представителството на радиолюбилтелите в БФРЛ беше развит или дори решен по някакъв приемлив за всички начин.

За съжаление, по мои лични наблюдения, сегашното ръководство и председател тръгнаха с добри намерения сякаш, но в един момент някак решиха, че не му е сега времето или и аз не знам какво.

В един момент властимащите в БФРЛ тръгнаха малко по-пътя на бат Бойко - дайте да строим, пък другото когато му дойде времето. Не, че е лошо това, което прави Виктор, но и много неща останаха на заден план и се отложиха за неопределено време. Или пък е преценил, че "матряла" е лош - кой знае?

Но по принцип такова силно фрагментиране по почти всички въпроси, говори само за едно - групи от хора или индивидуални любители не се чувстват представени във федерацията. Човечеството има един отговор на подобна ситуация и той се нарича представителна демокрация. Не е нещо съвършено и изисква редовна "поддръжка", но пък дава що годе приемливи резултати.

Когато всички "нови групи", "стари лампи" и самостоятелни елементи се почувстват справедливо представени при вземането на решения нещата ще потръгнат. Всеки от нас има своите възможности, контакти, познанства и положение, и всеки от нас може да помогне повече или по-малко според възможностите си.

Но някак трябва да гледаме и действаме в една посока, защото иначе се получава орел, рак и щука. И просто, в повечето случаи съвсем без умисъл, си обезсмисляме един на друг усилията. Което пък води до "писване" и - "а бе какво да се занимавам с тия, я да си правя каквото аз смятам, че трябва, пък да става каквото ще".

Няма да е така, ако се достигне до някакъв механизъм за решения, при който ако не друго, поне да е съвършено ясно, че такава е предполагаемата воля на мнозинството, което пък ще или не ще - трябва да се съобразява с поне няколко гледни точки, че да остане мнозинство.

От хумористична, темата взе да става някак тъжно-сериозна и доста се разми, за което май най-голяма вина имам аз.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор kelti (непознат )
Публикувано24.08.13 13:55



Ясно е , че в България само радиолюбителите имат план за осигуряване на комуникации по време на бедствия и аварии.Това ме прави ГОРД!!
Нито НСО,нито РВД, нито армия, а да не говорим за пожарна или ГЗ дето все някой трябва да им се притичва на помощ


Ама не е лошо да ги питаме дали е така?
И не е лошо някои хора да се запознаят с осигуряването и възможността за работа без захранване от НЕК на някои стратегически комуникационни точки.През които минават доста служебни и специални комуникации комуникации.
Все пак ясно е - Само радиолюбителите са готови за работа в аварийни систуации!Никой друг!И то от радиолюбителите само ВОР-овете!!А от ВОР-овете само тези дето знаят морз!А от тези дето знаят морз само змс-тата(заслужилите майстори на спорта не заместник министри на спорта).
Ще ме скъсате от смях!!



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: kelti]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано24.08.13 17:34



Бе то това дори не е най-лошото.

Най-лошото е, че дори това да беше истина, не можеш просто да отидеш при един човек, дето това му е работата и с това си храни семейството, и да му кажеш: "Ей, вие там си играйте на професионалисти, ама дайте тука едни пари сега, че като стане напечено без нас няма въобще да се оправите".

Даже човечеца да е много добронамерен и с железни нерви, подобна претенция няма да го направи твой приятел. Пак да напомня - дори наистина по някаква странна логика радиолюбителите да бяха наистина единствените способни да правят връзки по време на кризи.

А ако по силата на някаква зависимост все пак му се наложи да види как се оправдава такава претенция и попадне на цирка със съобщаването на градусите, просто ми е неудобно да споделя какво, според мен, ще си помисли за радиолюбителите, колкото и широко да е скроен.

Особено ако преди това е прочел един потресаващ документ, изпълнен с Фройдиски бисери като "останете на подслушване".



Ако по някаква причина някой е решил да тръгва с такива впечатляващи претенции, то поне да е подготвил и някакъв, поне толкова, впечатляващ спектакъл преди това.

А то май в един момент се е оказало, че е можело да няма почти никакъв спектакъл, та затова се е скалъпило нещо там, колкото да не умре някой на място от смях.

Иначе без много претенции и без много шум е по-лесно. Първо не дразниш хората, дето все пак това им е работа, а поради което - не ти се налага да се правиш на какъвто не си, а поради което - не ставаш за посмешище пред хора, от които искаш да вземеш някой лев за някаква кауза, а поради което се появява и минимален шанс да успееш. Но кой знае защо сред някои хора над определена възраст или пък такива, притежаващи специфичен манталитет, подхода с негърмящи фойерверки след безгранично самохвалство се счита за удачен.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано24.08.13 18:34



Още нищо не си разбрал. В задачата не се търсят "едни пари". Липсващото звено е "едни контактни точки" и "едни процедури", които съгласно "едни закони" да дават право на тези контактни точки да приемат и предават информация от радиолюбители при "едни обстоятелства". И самите радиолюбители при "еди какви си обстоятелства" да могат да правят "еди какво си". Всичко това доброволно и без материална изгода.

Ситуацията с радиотрафика при истински бедствия и аварии в момента е приблизително толкова парадоксална, колкото с оказването на първа помощ - ако видиш някой посинял от задушаване и му извадиш езика ако не си лекар действията ти впоследствие може да се окажат подсъдни.

Ако искаш нещо да запомниш от мен запомни, че спазването на "останете на подслушване" е съществено при всяка операторска дейност - било радиолюбителска, било професионална. Най-големи бели стават когато някой предава, без да има необходимост от това, без да му е дошъл реда, ако неговата информация не е най-важната в момента и т.н.

За информация - аз не съм никой. Даже и майстор на спорта не съм. Виж, на телеграфия мога да работя. Но не го нятяквам никому. Обаждам се чат-пат тук защото темата ми е интересна, а се случва някой да каже нещо, с което аз не съм съгласен. Тогава си казвам мнението и както си забелязал трудно го променям.



А да се посмеем никога не е лошо. Не е лошо и да се учим от грешките си. А в живота всичко се връща. И доброто и лошото. Кога - това е друг въпрос.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор kelti (непознат )
Публикувано24.08.13 18:36



Принципно термина е "останете на прослушване", но това да му беше кусура на този документ....Аз се дивя на този почин - в последно време всякакви упражняващи хобита хора да се пънат в спасителни и възстановителни дейности.Сякаш вече хобито им е е омръзнало и трябва да го рефрешнат като си измислят някакво занимание в полза на обществото!И разбира се, обществото да вземе да даде и някой лев съвсем ще е добре!!
Все едно ловците да си организират частна армия и да наемат за седмица полигона "Корен" , където под вещото ръководство на председателя на Сръбската (като до скоро воювали) ловна организация, да изучават пехотни тактики или контрапартизанска тактика.Ей така защото при тяхното въоръжение е просто грях ако не си направят една армия за случаите когато няма да има ток и щабовете няма да могат да си комуникират.Или ако нашата армия е по мисии и тука изненадващо ни нападнат войските на Гвинея Бисау, примерно.
Оказва се обаче, че радиолюбителите,ловците,аквалангистите(тях веднага ще ги направим бойни плувци), парапланеристите(стават за разузнавателна или бомбардировъчна авиация) сме КЪСМЕТЛИИ

защото корабомоделистите, авиомоделистите,акваристите и още куп хобита нямат бойно приложение или аварайно-спасително приложение и заради това тези хора ще останат в страни от великите ни идеи, а по-късно от заслужените почестите и героичната вечност!!!
Смях, смях и пак смях!И някакви "сизифови" напъни ..... но плодът е мъртвороден.Добре си им обяснил, кои реално са подготвени и мобилни за подобни операции, отговорите на опонентите ти са от типа - "...слушай дедо да ти каже......"
П.П.Понеже не съм първа младост добре си спомням комунистите как бяха изродили радиолюбителството, ама пък тази ЕМКОМ бленуващата общност е на път направо да му е.е майката

Редактирано от kelti на 24.08.13 18:38.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано24.08.13 19:07



Сашо,

недей и ти бе.

Няма такова нещо "останете на подслушване", казва се "останете на прослушване". Не си ли пил бира при свързочниците в казармата поне? Или ако не - чисто синтактически - какво се очаква да направиш, за да останеш на подслушване? Според мен - да натиснеш трубката, че да те подслушват.

Иначе, ако някой даде каквито и да било права на радиолюбителите, особено в този им "организиран" вид, да правят самостоятелно каквото и да било по време на извънредни ситуации, това ще е по-нелепо и от тренировката.



На теб какви "права" не ти достигат? Разбира се, че въпросът е за "едни пари". Нямай никакви съмнения за това.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано24.08.13 19:46



В казармата не съм бил радист. Преди нея, като ученик, почти наизуст бях научил ето тази книжка:


В края й има Q-кодове. Погледни какво е написано срещу QАР.

Освен това аз под "прослушвам" разбирам слушане на нещо предварително известно. Прослушваш примерно диск с песен - пет пъти да я прослушваш и петте пъти ще я чуеш по един и същи начин. Подслушваш нещо, което се развива в момента, не знаеш какво ще чуеш, не знаеш какво ще се случи в следващия момент при комуникацията. Кой знае защо по-често се слага ударението върху тайната страна на подслушването, без да допуска че може да подслушваш нещо съвсем нормално. Както и да е. И тук няма да постигнем консенсус.

За правата... като си спомня спора ни за 10-минути не искам да започвам темата... Темата за процедурите е дълга и аз не я водя от вчера. Никога не съм имал желание да съм водеща фигура в тази област, иначе подкачам темата отвреме на време. Преди радиотренировката тази година следа от предишно подкачане има през 2000 година -

и по-точно написаното с червени букви най-отдолу тук


Самата статия е написана наивно и някои неща не са съвсем коректни... ама преди 13 години толкова съм можел. Не че сега мога повече.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: LZ1FW]  
Автор kelti (непознат )
Публикувано24.08.13 20:06



Прослушвам......подслушвам също като помазвам......подмазвам.Прослушвам диапазона и т.н.Та диапазона прослушва ли се или се подслушва?Ако приемем че се прослушва нещо известно то тогава наистина диапазона се прослушва защото се чува изначално само шум ха ха ха х а

Нещо като брек и брейк ха ха хахах.
Е аз пък съм бил като войник радист, а после като кадрови военен пак свързочник.Подготовката ми на CW е малко по-различна - вместо SK са ме учили да предавам РК и кодовете са Щ-кодове.Понеже вече ме класифицираха като невладеещ това умение достъпно за малцината гениални реших да се пробвам на една тренировъчна програмка.Резултатите са напълно задоволяващи ме .За случай на крайна необходимост ще мога да предам и приема каквото е необходимо.Нямам амбиции в тази област и не смятам да развивам това умение повече.Виж колегата, LZ1WDX определено ме изненада, а предполагам, че и много други ще бъдат изненадани, все пак е бил радист в стационарен свързочен възел на дооооооста старши щаб.А там определено не взимаха какви да е радисти дори и сред наборните войници.

Редактирано от kelti на 24.08.13 20:08.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.