Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:51 10.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано22.08.13 14:44



Радвам се, че съм те разведрил.

За съжаление не съм съгласен с втората част, поради следните причини:

1. Ако аз реша да заснема въпросния филм, сценария на който за щастие ти допадна, и обявя намерението си на единственото място, където моят филм е обсъждан - интернет страница, посветена на подобни начинания, не виждам никакво правно или логическо основание това да се счита за достатъчно да се приеме хипотезата, че това става с твое знание и нейно знание.

2. Ако ти или тя не попаднете на въпросния филм или въпросната страница с намерения, то няма как ти или тя да възрази или да (не) се съгласи - вие просто може да не знаете.

Сега започвам да оставам с впечатлението, че е достатъчно да си отворя една малка страничка в интернет, където да споделя намерението си от утре активно да търся и да се възползвам от всяка една възможност да записвам LZ1FW. Според твоята логика това ми дава пълни права да го правя, или не съм разбрал?

Недей така бе, човек. Обсъждаме важни неща.

А красиви представителки на женския пол ти пожелавам колкото и каквито поискаш. Но без някой да прави премиери с преживяванията ви, особено, ако не не ви е попитал нарочно и предварително - всеки един от вас.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано22.08.13 15:06



Искренно ти пожелавам някой ден да участваш в радиомрежа и най вече да имаш въжмоността да ръководиш такава. Особенно ако в нея има неизвестен брой непознати събеседници кой от кой по нахален и изнервен. Ниската радиодисциплина на един ти проваля цялата мрежа. Да не говорим ако се налага да си на 2 или 3 обхвата и същевременно да потдържаш връзка и на другите обхвати.
А познанието ти по правене и ръководене на радиомрежа е наистина похвално и с радост бих слушал и дори участвал в курс или демонстрация от твоя страна за да ни демонстрираш и обучиш на твоите познания. Било то от пържолната полянка или от уютното апартаментче с ток и антенни тунери.
Веднъж да попаднеш в бедствие и разбираш колко малък и нищожен е човека. Колко е безсилен пред природата. И разглезеното поколение израстнало с навряния лан кабел да не казвам къде което не може да оцени колко голямо нещо са комуникациите и колко тежка е липсата им няма как да разбере старите приоми на партийно събрание. Те са такива защото това е работещият начин, не защото трябва да се хареса на някой който ако не му работи ГСМ-а изпада в истерия или ако нета му падне под 20 мегабита и надава вой до луната.
Интересно ми е ако утре падне тока в цялата държава за 24 часа какво ли ще се случи. 80% от ГСМ клетките ще паднат. 20% са на дизелови генератори и те ще останат. Ако главните станции работят ще има някакви комуникации. Но радиопредавателите, телевизионните кули, ретранслаторите и каквото още се сетиш пада. Остават наземните телефонни линии които напоследък посъкратиха и ги минаха на оптика а без ток в квартала няма да има телефон. Кой остана? Локалните радиомрежи на полиция, пожарна, линейки, гражданска защита, военни. Софийската пожарна не може да се свърже с пловдивската защото нямат пряка видимост и телефона им не работи. Какво следва? Чисто хипотетично. Ами Пешо дето живее до пожарната разбира от приятеля си Гошо дето е пожарникар, че им трябват 10 пожарни коли за да спасят дядо Стамат. Качва се Пешо у тях и вика на КВ и Иван от Пловдив му се обажда. Тогава Иван получил съобщението тича до местната пожарна и казва за проблема и Пловдив изпращат 2-3 екипа на помощ. Чисто хипотетично.
Може и пожарникаря Гошо да си запали колата и да отиде до Пловдив за да поиска помощ. Ако не му свърши бензина и по пътя има работеща бензиностанция ще стане.
Тогава може би говоренето като на партийно събрание от преди 89-та може и да е по смисленно за младото поколение което е свикано всичко да му е даденост и да има всичко на готово.
Да, сега е по лесно със сателитните телефони но навремето експедицията на южният полюс имаше само КВ връзка с БГ. Четвъртък и събота на 20 метра по дългия път. Понякога и на 15 метра следобед по късия път сме се чували. Въпрос на прохождение. Данчо от там много пъти е помагал на закъсали кораби. Но това докато не го изпиташ на свой гръб няма как да го оцениш и винаги ще ти изглежда смешно и малоумно.
Та казвай кога ще проведеш курса за да закача радиото и да послушам с удоволствие.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано22.08.13 15:09



Аз, LZ1FW, работя на УКВ 144 и 430 MHz на честотна модулация и на къси вълни от 1.8 до 50 MHz на телеграф и SSB. Не работя на други обхвати и видове работа поради липса на апаратура.

Аз, LZ1FW, давам разрешение на всеки да ме записва при работата на радиолюбителска радиостанция и да качва записи с моята работа на радиолюбителските диапазони в YOUTUBE - не на произволен сайт, а точно в YOUTUBE. Други условия нямам. Ако ми прати линк към такъм клип - ще съм благодарен.

Мисля, че така е справедливо и вече всички са доволни.
Приключихме ли с проблемите?



PS: този текст толкова ми хареса, че тези дни ще си го кача на сайта. Само ще полисля точно къде да го сложа. Тъй де, нека записите започнат сега!

Редактирано от LZ1FW на 22.08.13 15:15.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано22.08.13 15:36



Това твое волеизявление решава проблема с това, кой, как и при какви условия може да записва теб (ако приемем, че ти настина си LZ1FW, което изглежда така, макар и да не е гарантирано и да не може формално да се позоваваме на него).

Ние обсъждахме друго - дали ти можеш да записваш ефира и после да разпространяваш записите, без да си получил предварително и ясно съгласие за това от всеки от записаните.

Аз мисля, че най-малкото не е редно, изглежда ми и като незаконно. Не казвам, че го правиш умишлено или с цел да поставиш някой в неудобно положение - не дай си Боже.

За мен редното е да попиташ предварително и поотделно всеки от участниците дали би имал нещо против да публикуваш работата им в ефира в интернет. Да ги попиташ, не да заявиш намерение да го направиш. И тогава всеки от който си получил предварително съгласие - влиза във филма и става известен. Останалите да си ближат раните в сянката на скучното уединение.

Така не ти ли се струва идеално?

С тебе все го обръщаме на спор за самия спор и си го знаем, ама и други ни четат все пак. Нищо не пречи от време на време да отчитаме и някоя и друга общочовешка ценност.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано22.08.13 15:58



О, съжалявам, ако те разочаровам, но при мен претенциите са значително по-малко от възможностите ми.

Не се чувствам подготвен да водя курс по водене на радио-мрежа, нито пък мисля, че някога това нещо би ме заинтригувало като възможност за развитие. Което не ми пречи да съм чел туй-онуй, да съм участвал тук-там и да имам някаква задоволителна представа.

Ти пак продължаваш да бъркаш седянка с големи претенции с експедиции по полюси и т.н. Спри се малко, вече взе да става трагикомично. Предаванията на Данчо от Южния полюс (не го познавам човека) имат толкова общо с вашата тренировка, колкото аз провеждам курсове по водене на радио-мрежи. Демек само някъде в твоята необятна фантазия.

Която фантазия, между другото, ражда и драматичните картини как в една държава всичко се е скапало, освен разбира се радиата на храбрите радио-любители и те заедно и вкупом спасяват дядо Стамат (да е жив и здрав), като се обаждат чак в Пловдив, откъдето да му пратят пожарна в София.

Честно казано пак успя да ме развеселиш доста, благодаря ти.

Бих ли могъл да те помоля за разрешение да подредя някъде бисерите ти в общуванията ни тук и да ги използвам при нужда? Не знам дали го съзнаваш, но това, което пишеш може да бъде изключително ценен материал за анализ, наистина.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Samolet 5]  
Автор LZ5PL (непознат )
Публикувано22.08.13 16:00



Самолет, това което описваш даже не е и чак толкова хипотетично.
Когато на 11.09. паднаха кулите на Световния търговски център Ню Йорк е останал почти без мобилни комуникации, защото антените на всички оператори са били точно на тях. Е, предполагам че и едновременното търсене на връзка от всички е изиграло ролята си разбира се.
Тогава е влязла в действие и аварийната радиолюбителска мрежа и е работила почти 3 дни. Разбира се не е била основната комуникация, службите им са разгънали своите бързо, но е била достатъчно полезна за да не я игнорират.
Имаше доста подробна статия в списанието на ARRL след това. Направи ми впечатление че един ентусиаст беше пристигнал чак от Флорида с пикапа си и с цялата подготвена техника!



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано22.08.13 17:22



Тъй като си в голяма грешка и заблуда ще ти дам един друг по ясен пример:
Ти си вървиш пред президентството и там един фотограф снима площада. На следващия ден ти си на 1-ва страница на вестника. Един от многото. За теб не пише нищо. Ти си човек от тъплата който се разхожда. Дали фотографа или вестника трябва да ти иска разрешението за да публикува снимката на площада на който в момента се намираш ти?
Втори вариянт: Фотографа снима площада и ти случайно си там. Снимката се ползва за реклама на памперси. Ти ставаш рекламно лице на памперса неволно намирайки се на този площад.
В кой от изброените случаи можеш да имаш претенции? Тези въпроси са уредени в закона за авторско и сродно право.
Ти в момента в който излъчиш на любителски честоти даваш съгласието си на произволен човек да те чуе и запише. Този запис няма авторски права и не може да бъде използван с комерсиална цел - продажба или реклама. Може да бъде използван за любителски и обучителни цели.
Освен това не е задължително да си радиолюбител за да слушаш на радиолюбителските честоти. Задължително е само ако решиш да предаваш. Така, че разговора в ефир не е личната ти телефонна линия или личното ти пространство. Щом си излязъл в общественното пространство - ефира - разговора е публичен. Радиовълните излизат в космоса и летят там доста доста светлинни години. И ако след време някое извънземно ги запише и качи на техния ютюб - и него ли ще съдиш?



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: LZ5PL]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано22.08.13 17:30



Така е, но приемаме, че тук нямаме толкова бомби и метеорологичните условия не могат да се влошът много. Е, едно по голямо земетресение и я закъсваме.
Реално повечето мобилни оператори разчитат на няколко ключови базови станции които да ретранслират сигнала от релейките на отдалечените станции до централата. И ако една от тези станции падне доста голям терен остава без покритие. Те са двойно подсигурени с генератор и нафта за поне 1 месец, батериен юпиес за поне 8 часа и т.н. но ако има земетресение или мачтата бъде ударена от по сериозен гръм - падат поне няколко десетки клетки. Глобул имаха една централа сега поне имат 2 централи и ако падне едната поне половин България ще има комуникации.
Тук оуроудаджиите са доста добре екипирани за аварийни ситуации. Поне от към друго оборудване. Така, че в комбинация с доктор и радиолюбител стават перфектния спасителен екип. Те имат местни комуникации, познават се, тренират редовно и са надеждни. За близки разстояния нямат грешка. Радиолюбителите правят връзките на далечните разстояния и имаме паралелна на държавната структура която да помогне при нужда. При голямо бедствие ще се окаже незаменима структура.
Потготвени и екипирани хора си трябват и присмешките които младоците отправят към една такава "тренировка" са неуместни.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано23.08.13 07:33



И в предишния пост ти препоръчах да си повишиш правната култура и после да пишеш щуротии.

Естествено, че никой няма право да те слага на първа, втора и т.н. страница "случайно". А пък да попаднеш "случайно" в реклама е по-малоумно предположение от това пожарната в Пловдив да спасява бай Ставри в София след намесата на храбър радиолюбител с неунищожимо радио.

Така, като те чета, ми се струва, че да си подготвен за природния бедствия и крупни промишлени аварии е един от най-малките ти проблеми. Виж там, поговори с някой - ти очевидно нямаш дори идея какви права имаш.

Как са успяли да ви дресират така ще остане пълна загадка за мен. Или руснаците са били много умни (което е изключено) или ние сме били фундаментално тъпи да им се вържем.

Но да живееш в 2013 година и да си мислиш, че можеш да попаднеш случайно в реклама е вече социална неадекватност и трябва да си обърнеш внимание, защото това може да попречи на теб или твой близък в случай на нужда, която статистически е милиони пъти по-вероятна от Армагедона, който се лута в сънищата ти.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: LZ5PL]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано23.08.13 08:09



Когато на 11.09. паднаха кулите на Световния търговски център Ню Йорк е останал почти без мобилни комуникации, защото антените на всички оператори са били точно на тях



Така, така. Всички мобилни оператори са турнали по една антена на СТЦ и айде. Че колко е един Ню Йорк да се покрие?

Плюс това прави и впечатление как някакъв имагинерен пич с пикап замества всичките мобилни оператори там. Така де, пикапа е скъпо нещо, няма как някакви дребни фирми с по няколкостотин милиарда долара оборот да си го позволят.

Сега пак ще трябва да обяснявам, което взех да го мразя напоследък:

1. В Ню Йорк живеят около осем милиона човека на площ от около хиляда квадратни километра. Няма как падането на една антена да повлияе дори бегло на комуникациите.

2. Не знам колко бързо са реагирали радиолюбителите, ако въобще са (нещо няма ли да цитираш), но ако са работили три дни, тоя с пикапа се е включил някъде по средата - от Флорида до Ню Йорк е около едно денонощие път, при идеални условия.

Това са изводи от съвсем проста логика и обща култура, без да знам нищо за участие на радиолюбители около драмата с кулите. Но, ако т.2 е нещо, което няма как да се знае от всеки, то радиолюбител да говори как падането на няколко антени оставя 8 милиона човека без комуникации е простотия.

Между другото, терористичния акт тогава беше предаван пряко по CNN, с коментари и интервюта на политици и обикновени хора от цялата страна (която е почти цял континент) и се гледаше от цял свят, включително в България. Картината беше с отлично качество и не ми изглеждаше радиолюбител да предава по SSTV от пикап.

Никъде не съм чел по време на трагедията да е имало какъвто и да е проблем с комуникациите. Особено пък с тези на аварийните служби, FAA или военните. Тук-там може да се е понатоварила мрежата като по Нова година и толкоз.

Не мога да разбера как може човек да просто да си измисли някаква глупост и да я плюсне някъде - акъла не ми го побира.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.