Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:17 10.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано29.08.13 21:38



На олигофрен, който една година твърди, че някой няма лиценз, включително под мнение, където другият казва, че има, както и обстойно е описал как го е взел, няма много какво много да се каже. Но може да се опита.

Роден идиот би се сторил на гении на всеки, твърдящ, че късите вълни се разпространяват "праволинейно".

Как се разпространяват късите вълни го пише във всяка книжка. Но ако беше "праволинейно", изборът на "Родопската поляна" за "Главна станция" щеше да е много лош, да не кажа малоумен.

Вие бъркате много силно поляризация, прохождение и разпространение.

Но за каквото и да си мислите, че говорите, "праволинейно" е неприложимо понятие. И не само за късите вълни.

Честна пионерска.

П.П. Физиката си е същата - Вие нямате представа какво всъщност твърди тя.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано30.08.13 00:10



Разочаровате ме "колега". Очаквах повече от вас. Вие бяхте ли споменали, че сте инженер или и това ми се е сторило. Като гледам имате дар слово може да сте някой отявлен филолог или философ. И с епитетите си служите добре, предполагам сте прекарали достатъчно време в подходящите среди за да ги усвоите.
Моля ви, постарайте се малко повече и ме просветлете за разпространението на вълните както и малко от теорията по физика която така неистово ми липсва. Дали ще мога ако направя антена която да се огъва с различни криви да успея да променя ъгъла на който вълните завиват и взимайки данни от метеопрогнозата и сателитните снимки от йоносферата да успея да изчисля и насоча антената си за точното място на бедствие с което искам да направя радиовръзка. Все пак вашият безценен опит и познание по тънката наука радиовълни трябва да стане достояние на човечеството и да бъде използвана от всички за добро, а не само да ви служи на вас за да се присмивате на невежеството на нас простолюдието.
Обещавам след като получа нобеловата награда за изобретението на огъваща се антена за точно насочване на кривата на късите вълни с компенсация на йоносферните влияния да споделя патентите и наградата с вас. Вие ще останете в историята като човека допринесъл най много за развитието на комуникациите при бедствия и аварии.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано30.08.13 08:58



Няма как да отговоря на всички очаквания.

Повечето хора са в състояние да излъчат приземни вълни и с права антена, и с "крива" антена. Което не пречи вълната да е "изкривена" по земната повърхност.

Ако пък ще използвате отражение от йоносферата то очевидно е, че пътят на вълната ще бъде "пречупен" поне на едно място.

Но тъй като подозирам, че дори това ще ви дойде малко трудно за разбиране, Ви предлагам направите следния експеримент - вземете от някъде една топка и една права пръчка. Ако приемем, че пръчката е "праволинейната" вълна, а топката земята, то лесно ще забележите, че няма начин да свържете две поне малко отдалечени точки от повърхността на топката с пръчката, без да пробивате топката.

До тук е много проста геометрия, която би могла да бъде схваната от всеки с коефициент на интелигентност 35-55 (имбецил).

Ако Ви е интересно, откъде идва ограничението да не пробивате топката с пръчката - от факта, че късите вълни не могат да "проникват" през земната повърхност на значимо разстояние - за тях тя е повече или по-малко отражател. Това е малко по-сложно, та ако ви е трудно, просто приемете, че не можете да дупчите топката като начално условие.

Та така - няма как да осъществите връзка с никакви "праволинейни" къси вълни, освен ако между точките, осъществяващи връзка няма пряка видимост, за което късите вълни се използват рядко, да не кажа никога.

Няма да се отплесвам на тема как гравитацията влияе на ЕМВ и пространството - искам изложението да остане достъпно дори за читатели с проблеми с осмислянето, но ще отбележа, че почти нищо в тази вселена не може да мине за праволинейно в идеалния смисъл на думата или пък, че праволинейно не означава точно това, което си мислите. Но повече от това не ми се вижда разумно да коментирам с Вас.

"Сателитни снимки от йоносферата" ако намерите, ще ми пратите ли и на мен? Благодаря предварително!

Детайлна метеопрогноза няма да попречи, но за да не се натоварвате твърде много ще е достатъчно да знаете кой сезон сме.

Понеже много държите на радиолюбителските изпити, искам да ви уверя, че в примерните тестове са засегнати някои от въпросите по разпространението на вълните и насочване на антени. Що не им хвърлите едно око - ей така, за обща култура?

Може пък да разберете, че е по-лесно антените да бъдат насочвани, отколкото огъвани, а рядко дават Нобелова награда за "изобретяване" на излишно сложни варианти на вече работещо нещо. Не, че не става с огъване - става, но изисква доста повече познания, отколкото изглежда че можете да си представите, че съществуват.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор kelti (непознат )
Публикувано30.08.13 09:23



Надценяваш ВОР-овете, които обикновенно са водени от ПОР-ове (Пенсонирани Опитни Радисти) , в опита си да им обясниш явленията дифракция и рефракция.
За да се познават тези явления са необходими образование, знания и аналитичност при боравенето с тях





Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: kelti]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано30.08.13 09:49



Аз бягам като дявол от тамян от всички "сложни" думи, даже "отражение" употребих с колебание, а ти тук ще вземеш да стресираш хората



Освен това може пък да има някакви тайни праволинейни вълни, достъпни само за най-секретните части на непобедимата съветска армия (и за нашите опитни колеги, разбира се), чрез който да е възможно да се осъществи стабилна праволинейна връзка между Родопските поляни и Алабама. Физиката твърди, че не може, обаче друго си е опита - за опитния човек всяко познание е излишна подробност.

Ако всичко може да бъде обяснено с "аз от опит ти казвам", то тогава са достатъчни няколко дреболии, за да бъде човек изцяло щастлив - едно две кебапчета, малко тоалетна хартия, постоянна готовност за спасение на света, ей такива важни неща. Всякакви там физики, химии, математики и прочее излишни неща са измислени само да забавляват невежата и неопитна паплач, към която очевидно принадлежа аз.





Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано30.08.13 10:10



Уважаеми "колега" радиолюбител,
много ви благодаря за подробното разяснение и просветление с което ме осанихте. Вие ми отворихте очите и душата за вълните. С ваша помощ реших част от загадките за радиовръзките на планетата земя. С помоща на пръчката и топката установих, че с права вълна няма как да се говори с Америка от България и затова вълните са криви. Дори огънах пръчката около топката и успях да покрия цялата обиколка на топката и да направя връзка с крива вълна. Обаче бихте ли ми обяснили малко за формулите как гравитацията влияе на вълните защото аз не успях да изчисля коефициентите на огъване на пръчката. Не мога за всяко място с което искам да говоря да си сменям планетата за да има различен радиус, щото видиш ли радиовълната ми е с точно определена крива. Много ще съм благодарен ако бъдете по-конкретен с физичните закономерности и теории. Все пак и ние сме хора и макар с много нисък коефициент на ЕнтЕлЕгентност може след доста години упорит труд да разберем вашите учения и познания и със сигурност дори внуците ни ще ви бъдат благодарни за добрината която правите за нас.
Днес сутринта сложих старото си фотоапаратче Смяна 8М на един метеобалон и като се върне ще ви пратя снимките от йоносферата. Това е по причина, че сателите с дистанционно който изпратих в космоса избяга. По неясна причина дистанционното спря да работи но сега замисляйки се (след вашето просветление) май причината е в кривите вълни които съм излъчил. Сигурно вместо моя сателит съм подал команда на някой руски военен или американски разузнавателен сателит ама пусто му ако и техните вълни са криви кой ли знае къде са си пратили данните или ракетите. То тая работа с вълните ще се окаже много джиджава.
Виждам, че и друг ваш събрат по знание се е включил в ограмотяването на простолюдието така, че всичко за дисфукция и рефрункция което ще ни е полезно моля да го обясните. Думите може да са сложни за нас но щом това има отношение към спасяването на човечеството - винаги ще положим усилия да го научим.
И като заключение на моят пост бих искал да ви попитам защо като говоря с южният полюс трябва да насочвам антената към северния? И другия сложен въпрос е защо ако трябва да направя връзка от студентски град до Нови Искър или Мировяне сигнала обикаля цялата планета а не отива директно от моята антена до неговата антена? В първия случай е на 14 а втория на 3.5 мъндахерца. Все пак това беше преди години и подозирам, че вълните тогава не са били много умни и учени и са се объркали и не са спазили законите за разпространение. Но всяка информация ми е добре дошла.
Благодаря предварително



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано30.08.13 10:38



Дори в наръчника, линк към който ни беше предоставен любезно от опитния колега LZ1FW (

) темата е застъпена с достатъчно подробности.

Четивото мисля, че отговаря на високите Ви критерии - съставено е от колектив и е издадено през 1973 от държавно издателство "Техника". Погледнете там на страница 27.

Опасявам се, че дори тази изчистена представа за процесите може да Ви се стори твърде сложна. Но има известен шанс, защото колективът се е постарал да няма твърде много формули или доказателства, а просто е формулирал твърдения, които, ако асимилирате, могат да Ви очароват.

Там са разяснени разни феномени като затихване, мъртва зона, ъгъл на излъчване и други. Терминологията е проста и е в традициите на опитността.

Мисля, че прочитайки няколко страници, ще установите, че света е малко по-сложен, отколкото сте си го представяли. Но пък, от друга страна, това познание ще Ви помогне да не се излагате наляво-надясно.

За гравитацията - можете да започнете с Общата теория на относителността, но честно казано не Ви съветвам, предвид познанията, които демонстрирате до тук. За съжаление не ми е познат документ от времето на работническо-селската власт, който да представя тази теория в сдъвкан вид, готов за употреба от опитни хора. Там си трябва да се познават разни глупости - физика и математика като минимум.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано30.08.13 11:03



Уважаеми "колга",
разочаровате ме за пореден път. Този път очаквах доста повече от вас. Ако продължавате в този дух ще ви сложа в групата на философите и филолозите а защо не и на филателистите. Тук говорим за сериозни работи а вие ме връщате в младините ми когато ТКЗС-то беше мечта от бъдещето и си изкарвахме хляба с магаренцето на нивата. Аз когато постъпих в казармата точно беше свършила първата световна и тогава имахме лекции по разгъване на антени и насочване на вълните. Но от годините съм забравил много от нещата. Хубаво ще е да ми ги пропомните и опростите като за стар и глупав човек от село като мен. То е ясно, че голямата наука иска големи мозъци като вас. Естественно е по лесно да сложите една книжка която неразбирате и да ме карате да се самоограмотявам, но все пак целта на целият диалог е изобретение и иновация която да допринесе до по доброто управление на радиовълните с цел стабилна и надеждна комуникация по време на кризи и аварии. Представете си нашият съвместен проект успее. Вие ще сте мозъка а аз тъпия бачкатор който да го направи. Тогава взимате радиостанцията, програмирате на вълната ГПС координати и с 2-3-5 миливата вашият сигнал стига до правилната точка в света и си говорите само с вашият кореспондент. Така и без криптиране никой няма да ви подслушва. И в домът ви няма да има радиосмущения, няма да ви облъчват ненужни честоти които се надпреварват коя да заглуши другата и да ви ипържи мозъка. Гледайте само колко полезни ефекти ще има. И винаги ще знаете дали някой не ви подслушва. Също като на принципа на квантовата телепортация. И тук ако някой се намеси вашият сигнал ще се промени и вие ще знаете, че сте подслушан.
Та моля концентрирайте се малко повече върху конкретиката на проблема и не ми се измъквайте с дежурните филосовски реплики колко съм тъп и ограничен и да чета книжки от времето на внуците ми. Все пак ние ковем бъдещето. Творим наука. Трябва повече креативност да вкарате в разговора. Нали не искате да изглеждате по глупав дори и от мен.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор astronavt (кълвач с лаптоп)
Публикувано30.08.13 14:01



Как гравитацията влияе на ЕМВ и на пространството....... - ако и това се опиташ да му обясниш на самолета може да му докараш някой инсулт от пренапрягане на мозъка


"Пространствено-времевия континиум и "старата ламба" " - тази книга чел ли си я?
Много се съмнявам защото се намира много рядко и само на щандовете за научна фантастика.
Не си губи времето , видяхме го този колко го бива да симулира задачи по първа помощ в планини, без ток и без комуникация и........без акъл, също така!!




Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано30.08.13 18:06



По конкретно от линк и номер на страница не мога да го измисля.

Очевидно не съм Ви в категорията, съжалявам, че Ви разочаровам. А и нямам никакъв маниакален интерес към аварийните комуникации по време на кризи и крупни аварии. Но и да имах, не съм сигурен че бих го обсъждал с Вас, дори бегло.

Иначе е хубаво, че чете популярните новини относно напредъка в квантовите комуникации, лошото е, че твърде дословно цитирате някои от простотиите на журналистите. Пък и от времето на "Работническо дело" четенето на вестник не минава за иновация, не се пренапрягайте.

Успех - творете, ковете, заварявайте. Хора като Вас са нужни, особено по време на бедствия и крупни аварии.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.