Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:32 20.09.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: ukw_kj]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано27.08.13 20:38



Колега,

Няколко групи от радиолюбители (да не кажа всички), си обменят всякаква информация за снежната покривка, а и за какво ли още не, много отдавна.

Без да са тренирали за това с претенция, че ще спасяват света. И да - репитера на Ботев днес не е това, което беше преди години. В смисъл, че е модерен и добре настроен. В крак с времето.

Аз не се чепкам с хора, защото тук сме само псевдоними. Аз се чепкам с претенции. И даже не се чепкам, просто ми е уникално смешно и не мога да се спра.

На радиолюбителите може да се разчита толкова, колкото и на филателистите. Всички сме хора и всички сме различни, което не означава, че при криза първо ще измрат хората, отглеждащи рибки в аквариум, ако смелите радиолюбители не ги спасят.

Но да не се отплесвам, че сега някой колега ще ми каже как, при липса на ток и всякакви комуникации, може да се окаже, че опитните радиолюбители ще са единствените, които ще бъдат в състояние да спасят последния екземпляр от аквариумна рибка, пренасяйки свежи бели червеи от Родопските поляни до постоянното и местонахождение в аквариум в Благоевград.

Ооопс, извинявай, представителят от името на Благоевградския областен регион още не е открит - след има-няма 10 месеца планиране.



Иначе да колега, изясни ми се всичко. След този уникален филм (АлаБала) не мисля, че може да се изясни каквото и да било друго съществено.

Гледай по весело и не си мисли само за края на света. Възможно е да ни се наложи да живеем доста дълго преди да го видим, което явно не се харесва на всички.





Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Samolet 5]  
Автор kelti (непознат )
Публикувано27.08.13 20:44



.....Питам те и отговор не искам.....- този рефрен не беше ли от нещо хумористично ?
Както и да е, да почна с отговорите:
1. Какво бихте правили ако за една седмица останете без телефон и интернет? А ако няма и ток? - Аз 30 години съм живял без Интернет и мобилен телефон, а поне 5 години като студент съм живял и без стационарен телефон така, че смятам че ще се справя.А ако нямам ток ще си организирам бита по начина по, който го правя когато съм на палатка - оправям се без ток, и разбира се ще чакам да дойде.
2. Какво бихте правили ако в ръцете ви човек получи инфаркт или друго шоково състояние свързано със спиране на сърцето. А какво ще правите ако нямате телефон? А нямате и радиостанция? - 10 минути ще се боря по начините по , които съм тренирам да накарам сърцето му да проработи.И дори и да имам каквото и да е комуникационно устройство няма да губя време в опити да влизам в комуникация с когото и да било.При спряло сърце първите 5 до 10 минути са фатални , можете и сами да се сетите какво се случва с органите и мозъка останали без приток на кислород.Така, че тези минути няма да ги губя в щракане на копчета.А после ако нямам станция или телефон ще търся помощ съобразно ситуацията било с трупа на гръб , но по-вероятно без защото няма нужда жертвите да стават две.
3. А ако тези събития се случат при проливен дъжд и сте в планината? А ако се случат едновременно? - задължително ако съм в планината ток няма да има.Освен ако не съм на хижа, но там ще има и други хора, които да поемат или комуникацията или сърдечния масаж.Аз обаче пак слагам комуникацията на второ място, първо ще се боря да запусна сърцето.Ако не стане в рамките на 5-10 минути после ще има време за всичко, та даже и за комуникация.
4. Някое от гореизброените събития случвало ли ви се е някога и ако да замисляли ли сте се как бихте реагирали без липса на адекватна комуникация? - Отговорът е да , случвало ми се е.Човека не можа да бъде спасен.Действахме както съм описал по-горе, разполагахме с мобилни телефони и УКВ радиостанции, но в 10-те минути сърдечен масаж и обдишване те не ни трябваха.
5. Каква би била разликата между тези събития през 2013 и 1950 година примерно. - никаква!

Предполагам радиовълните се разпространяват както преди 100 години, но съобщенията вече не се разпространяват както преди 100 години, дори и носени от радиовълни.

Очевидни познанията Ви не стигат да формулирате една много по тежка ситуация, която би изисквала комуникационни средства , подаване на сигнал за помощ и изчакването на помоща.Липста на комуникационни средства при ситуации свързани със спиране на сърцето не е проблем.Образно казано боя е скоротечен.В рамките на 10 минути сърцето не стартира ли отново човека си е заминал.Но я си представете човека се оплаква от главоболие след известно време започне да повръща и забелязвате схващане на част от лицето му и изкривяване.Твърде възможно е да е инсулт.Човека е жив, в съзнание но ситуацията е тежка - развива се инсулт(може и да е микроинсулт, но винаги се приема най-лошото) .Какво се прави без комуникационно средство?Ето сега вече е лошо, сега вече предаването на сигнал за помощ е най-важната задача!
И ще ме прощавате за еретичната мисъл, но най-добрата комуникация за планини, морета, пустини и т.н. Не КВ-то или УКВ-то, а сателитния телефон.Той има много предимства - по-евтин е от кв радио, харчи по-малко електроенергия,по-компактен е от кв радио и има обхват и на места където няма нито мобилни клетки нито репитери.Междувпрочем из нашите планини има достатъчно места и без мобилна мрежа и без покритие на репитер, а гадостите обичат да се случват точно на такива места.....знаете по кой закон

Редактирано от kelti на 27.08.13 21:15.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Samolet 5]  
Автор MoTuKa (непознат )
Публикувано27.08.13 21:17



Тук по точка 2, за да можем въобще да помогнем на човек с инфаркт, CPR няма да помогне. Трябва да се намира и малко химия. Както и ако получи някой анафикалтичен шок. Докато врътнете на токито честотата на Р2 човекът е задушен. Аз затова почти постоянно си имам в раницата запас от необходими неща за 2-3 много спешни състояния, неподлежащи на чакане. А хубуу и телефон да има някой или тетра или директен сателитен ъплинк, ако не се действа хладнокръвно, няма значение колко сме добре оборудвани и че може да предадем сигнал за бедствие до Сидни или Ванкувър.

Редактирано от MoTuKa на 27.08.13 21:18.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: kelti]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано27.08.13 21:48



Мъчиш се напразно колега.

Отговорът ще бъде с въпрос - "а какво ще стане, ако сателитите не функционират?"

То ако имаше каквато и да било, поне донякъде вероятна, ситуация, където радиолюбители на КВ има, а нищо друго, което да комуникира, няма - отдавна да са ни я разяснили.

Затова е важен Армагедон, защото в почти всички мислими случаи ще има нещо, поне малко по-приложимо от КВ.

И затова всичко "започва" с - "представете си сега, армията унищожена, репитри няма, УКВ блокирано, сателитите свалени, жиците стопени, оптиката не работи, обществото не съществува, ГЗ, полиция и пожарна са изчезнали, професионалистите в радиокомуникациите са отвлечени, но има едно радио в Говедарци, неподвластно на Апокалипсиса - какво ще правите без него и опитния му оператор, очевидно също неподвластен на кризи, а?"

На серия въпроси, "а какво, ако" смислен отговор е почти невъзможен. Знае го всеки общувал с малко дете.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa (непознат )
Публикувано27.08.13 22:11



Не съм сигурен, но ми се струва, че не само на мен Брус Уилис е герой за подражание. И не, понеже спаси Земята от апокалиптичен сблъсък на прекрасния фон на музиката на Аеросмит, но и защото в Умирай трудно 4, награби айкома и набра запомнената в главата честота, където слухтеше някакъв убер хакер, та хакерот да се обади на някакви там шпец части.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: MoTuKa]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано28.08.13 07:51



Никога няма да забравя "Армагедон" с Брус Уилис по една много странна причина. На една от най-милите сцени, където екипажа тръгваше към кораба, за да излетят към астероида, сцената беше много добра.

Музиката прекрасна и отлично подбрана. Актьорската игра - безупречна - железни и решителни физиономии. Съвсем леко забавен каданс за подсилване на ефекта. Въобще, перфектно направено, според всички правила. Виждал съм представителки на нежния пол да пролеят някоя сълза на тази сцена.

Проблемът за мен беше, че облеклото и куфарчетата на спасителите на света потресаващо приличаха на тези на техниците на местната кабеларка. Не знам кой от кой беше гледал, но го докарваха перфектно и като визия, и като разцветка.

Въпреки, че в онези години да си техник в квартална кабеларка изискваше известна ловкост и акробатични умения, за да се преодоляват различни препятствия, както и доза смелост и решителност, ако се случи да се срещнеш с домоуправителите, които са ги поставили, все пак някак сравнението с филма не издържаше и предизвикваше много бурни чувства с мен.

И до ден днешен на тази сцена умирам от смях и не мога да спра да се смея.

Умирай трудно 4 съм го забравил, но ще компенсирам този пропуск в паметта си максимално скоро. Сякаш вече няма актьори, спасители на света, от калибъра на Брус Уилис.

Чух за "Z-та световна война", но в онзи момента прецених, че съм стар за такива неща вече. Обаче сега като ме подсети, ще взема и тогава да го изгледам, ако го издържа. Но не вярвам Брад Пит да се е доближил до неподправения героизъм на чичо си Брус.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор kelti (непознат )
Публикувано29.08.13 08:03



ЕМКОМ глигана в капанаааа.....





Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: kelti]  
Автор Alenadrow (минаващ)
Публикувано29.08.13 08:49



От тук, от там се чува, че "представителя на Кристалина Георгиева" също бил гледал видеото, което му било представено с претенцията, че на него се показва обучение на скаутите ?!?!



Смятай какво му е на горкия човек.

Тези симпатяги така се омотаха, че близките поне 5 години не може и дума да става за каквито и да било пари по тази линия. Аз все си мислих, че поне малко са координирани нещата, но явно всеки, чул за цирка, ходи наляво-надясно с претенция да вземе някой лев покрай него.



С интерес очаквам някой да публикува "доклада" от БФРЛ някъде.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано29.08.13 13:37



Уважаеми "колега" алендаров,
след като нямате радиолюбителски инициал какво правите в ефир и то по късите вълни? И защо обсъждате проблеми които не ви засягат пряко?

И относно разпространението на електромагнитните вълни - ако приемем, че преди 100 години те са се разпространявали праволийено бихте ли описали закона по който се разпространяват сега? Елиптично, спираловидно, във формата на квадрат? И кой е бил преломният момент в който физиката се е изменила и свойствата на веществата са станали други? Данеби един ден когато ХААРП са объркали копчетата и са стчупили йоносферата и тя вече не отразява част вълните или е заради кемтрейлс които биват пръскани от самолетите за изменяне на физичните закони на планетата ?
Много ще съм ви благодарен ако успеете да обобщите новата теория за разпространение на електромагнитните вълни за да можем да напишем нов учебник по управление на комуникациите по време на криза или бедствие. Обещавам да ви посветим цяла глава от научният труд.



Тема Re: Радиотренировката или преброяване на пилцитенови [re: Samolet 5]  
Автор kelti (непознат )
Публикувано29.08.13 19:33



че то стар учебник има ли та ще пишете нов?
Може пък Алеандроу да е SWL.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.