Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:21 27.04.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема 14 MHz приемникнови  
Автор MC2010 (непознат)
Публикувано16.04.13 20:45



Някой правил ли е SSB приемник на 14 Mhz с пряко преобразуване?
Някакви схеми или отзиви



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: MC2010]  
Автор MerlinW (непознат )
Публикувано18.04.13 11:25



Отдавна се навивам да направя следното:
http://dxportal.ru/shemy/radiopriem/2465-vsevolnovyy-kv-priemnik-radio-87vpp.html
На този сайт можеш да намериш и други схеми... Дано ти имаш повече свободно време да го реализираш!
Преди време (преди повече от 10 год.) съм правил приемник с пряко преобразуване, но без SSB, някаква схема от сп. "Радио, телевизия, електроника". Хубавото на приемниците с пряко преобразуване, е че лесно се изработват и тръгват веднага - поне при мен се случваше така.



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: MC2010]  
Автор lz1kz ( Бригадир)
Публикувано25.04.13 11:52



- тази схема е лесна за преработка на 20м.
А тук можеш да си намериш всички най-прости реално изпитани възелчета за приемничето...



Редактирано от lz1kz на 25.04.13 11:54.



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: lz1kz]  
Автор MC2010 (непознат)
Публикувано25.04.13 21:46




За този смесител VFO in колко е - 7 Mhz или 14 Mhz?
Гледах разни схеми, в които я дават с втория хармоник на 7 МHz, в други е 14 Mhz



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: MC2010]  
Автор Caмoдeлниkoв (непознат)
Публикувано01.05.13 12:55



VFo in на диодния двойнобалансен смесител за приемника с пряко преобразуване на 14 MHz ще е 14 MHz. За друг смесител, напр. често изпозлвания в прости конструкции диоден смесител с насрещно свързани диоди на В. Поляков, честотата трябва да е два пъти по-ниска.





Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: MC2010]  
Автор MC2010 (непознат)
Публикувано08.07.13 20:38



Самоделен SSB приемник на 7 и 14 MHz с пряко преобразуване и ... само силен шум и смущения. Антената е един кабел на покрива.
През летните месеци чува ли се нещо в София на тези честоти?





Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: MC2010]  
Автор Caмoдeлниkoв (непознат)
Публикувано08.07.13 22:50



Нещо си се объркал: прекалено ти е "къса" антената или прекалено е зашумено покрай теб. Прекрасно се чуват станции с 5-10 м проводник на 4 метра от земята с приемник на 7 MHz, изпълнен като: двъкръгов лентов филтър, диоден самоделен двойнбалансен смесител, П-филтър с обикновен дросел (В.Поляков), BC547 (дори не са два транзистора), LM386. Усилването е предостатъчно и потенциометъра стои на 1/3 в повечето случаи. Чувствителността е предостатъчна. Просто не си уцелил прохождение/подходящо време. Бъди по-настоятелен а и смени QTH-а :) Поне за уикенда с радио в ръка на село.



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: MC2010]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано09.07.13 08:12



На 7164 си комуникират радиолюбители от България и привечер има активност, която се чува и в София, поне частично, с няколко метра жица. На 14 MHz много зависи от условията, но ако си търпелив също можеш да чуеш нещичко. Но шумовете и смущенията са доста наистина - дори и с "истинска" антена в голям град няма как да се постигнат прилични резултати - просто смущенията са силни и равномерни и на тези честоти няма как да се подобри кой знае колко отношението сигнал/шум.
Послушай съвета на колегата и пробвай от някое не много населено място, сравнително отдалечено от София - поне 10-15 километра. Там с произволна (десетина метра или повече - колкото имаш) жица разликата е наистина огромна - и на двата банда ще можеш да чуеш ясни връзки. Ако можеш да отделиш време на 27 Юли от 11 до 13 часа (наше време), ще има радио-тренировка на любители от цяла България за действия при бедствия и аварии. Главната станция ще бъде на връх в Родопите, но ще участват доста станции от страната (надявам се и от София) и ще бъде много вероятно да чуеш нещо на 7MHz - главната честота на тренировката е 7,060 KHz - а и ще имаш 2 часа да ръчкаш приемника.
Ако нищо не помогне и нямаш с какво да срваниш - мисля, че ще мога да ти пусна едно SDR радио (което ще можеш да чуеш през интернет) за няколко часа от района на центъра на София с подобна "антена", за да успееш да сравниш резултатите - дори и някое специфично смущение може да помогне, когато имаш база за сравнение. Някога имаше едно уеб базирано SDR радио, но преди малко не работеше и не знам въобще дали работи - слушал съм го преди няколко години. Потърси WebSdr Sofia в Google и ще ти излезе линка.

Успех и 73



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: Caмoдeлниkoв]  
Автор MC2010 (непознат)
Публикувано09.07.13 20:42



Вероятно много е шумно в София на тези честоти.
Освен това не съм сигурен на какви феритни пръстени навих трансформаторите насмесителя. Може да са с мю = 2000 или с 50. Измерената индуктивност е 70 микрохенри за 13 навивки.
Интересно ми е някой да сподели колко трябва да е индуктивността на всяка намотка на смесителя, които съм посочил по-горе





Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: Alenadrow]  
Автор MC2010 (непознат)
Публикувано09.07.13 20:47



Благодаря за тази информация


Не знам как опъна антена на панелен блок. Ако някой има идеи, да ги каже :-)
Аз ще пробвам ето това, може да помогне на някой:


Mini-Whip
Specifications:

Frequency range: 10 kHz - 30 MHz

Power: 12 - 15 volts at 50 mA.

Second order output intercept point: > + 70 dBm.

Third order output intercept point: > + 30 dBm.

Maximum output power: in excess of - 15 dBm

Dimensions: Length: 100mm, diameter: 40mm

Connectors: RF: BNC Power: Cinch, centre pin is V+

Feed line: 50 - 100 ohm coaxial cable up to 100 meter long.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.