Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:12 26.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема честоти парапланеристи  
Автор stcanev (облъчен)
Публикувано07.05.13 13:50



Здравейте.
Преди десетина дни видях парапланерист над гр.Попово.Виждал съм и преди да кацат около ЖП гарата малко преди следобедния влак за Шумен.Може би се връщат с него? Имам любителска УКВ радиостанция и ще ми бъде интересно да се свържа с пилота, но не знам на кои честоти си комуникират парапланестите по време на полет.
73! de LZ4SC

"Господ здраве да Ви дава,има кой да Ви го вземе"

Редактирано от scanner_ на 08.05.13 08:14.



Тема Re: честотинови [re: stcanev]  
Автор ukw_kj (непознат)
Публикувано07.05.13 22:49



прчети тези теми :







и освен всичко друго от Тяхната федерацията за едно предстоящо състезание в Средна гора има подадени документи за собствена честота в КРС



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: ukw_kj]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано08.05.13 08:14



Във всичките теми се говори за честоти в радиолюбителския диапазон. Общо взето след последните обсъждания (свързани със състезанието през лятото) парапланеристите няма да работят в радиолюбителския обхват. Очаква се да получат честота във VHF диапазона, това зависи от тях самите.
През повечето време работят на 15 GMRS канал, въпреки, че тези честоти и станции не са разрешение за България и Европа. Честотата е 462.550.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: scanner_]  
Автор stcanev (облъчен)
Публикувано08.05.13 13:53



Благодаря за отговорите.Прочетох линковете.Ще се огранича само с визуални наблюдения,че да не се смущава полета.А и едва ли му е до разговори на пилота.

"Господ здраве да Ви дава,има кой да Ви го вземе"



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: stcanev]  
Автор climberdimo (LZ1CLD)
Публикувано10.05.13 17:07



Аз искам да попитам и друго след като парапланеристите които са вече и колеги ползват правомерно любителски симплексни канали защо не използват и инициалите си. Редовно ги слушам и до момента не съм чул един инициал. В София съм стационарна антена на високо чува бая особенно когато са в полет. Нека не забравят, че лицензияте не им дава само права и задължения които по навик се погазват. Моля да не приемеате думите ми като остра критика а като съвет и подкана да опазим двора си чист.

73!

Wolves are born to live in freedom !


Тема Re: честоти парапланеристинови [re: climberdimo]  
Автор probaVHF ()
Публикувано18.05.13 20:29



Айде айде сега. Дали пък не са ги казали малко преди да почнеш да ги подслушваш :)



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: probaVHF]  
Автор climberdimo (LZ1CLD)
Публикувано19.05.13 17:16



Ми има един докимент, който ако са радио любители все пак требе да са попогледнали и там си е ясно казано кой, как, колко пъти и през какво време е редно да се оповестява. Разбирасе не всеки се оповестява на 5минути и това много добре го знаем всички но поне на 15 20 минути а от няколкочасово слушане не чух ни веднъж. Айде здраве, късмет и 73!

Wolves are born to live in freedom !


Тема Re: честоти парапланеристинови [re: climberdimo]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано19.05.13 22:52



Тук през година-две се появяват мнения, че съществува документ, в който е посочено някакво време/интервал, на което/през който трябва да се идентифицират участниците в вдна връзка. Досега, обаче, никой не го е показал този документ. За мен е меродавно каквото пише в член 11, алинея 6 на техническите изисквания, а именно:

"6. да не излъчва носеща честота, сигнали или съобщения, ако не се е идентифицирал посредством опознавателния си знак, както и да не използва за целта чужди, недействителни или съкратени опознавателни знаци;"

Колега, ще цитираш ли документ, където става въпрос за някакви минути или въобще интервали? Аз мисля, че това съм го срещал в някаква полу-детска книжка от съветско време, но е възможно и да греша и да съществува някакъв друг действащ официален документ, където това е регламентирано.

Четейки горното на мен ми се струва, че е напълно достатъчно да се идентифицираш в началото на всяка връзка, макар че аз лично го правя и в края по навик. Но не ми е и през акъла минавало да си подвикваме инициалите било на пет, било на двадесет и пет минути. В крайна сметка всеки е добре дошъл на честотата да ме попита кой съм и с кой говоря, ако толкова го интересува - ще му отговоря веднага и с най-приятелски чувства и няма да е нужно да чака с часове, ако толкова ми продължава радиовръзката и неговото любопитство.

При всички случаи е добре този въпрос да се изясни веднъж завинаги, защото често предизвиква дълги спорове.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано20.05.13 10:24



Добро утро на всички,

този спор няма да завърши скоро. Причината е в дълбокото разслоение на българските радиолюбители. Разслоението е и по образование и по обща култура и по това кой какво иска и търси в радиолюбителството. Има радиолюбители които експериментират, правят радиовръзки заради отдалечеността и редкостта на кореспондентите си или просто за да видят с каква мощност може да се направе връзка с някого. Те си казват повиквателните знаци почти при всяко излъчване. Те обикновено се гордеят с инициалите си и с удоволствие ги изговарят. Тази категория си дава инициала обикновено при всеки рапорт, т.е. практически през 3-5 минути.

Другата крайност са хората, които използват радиолюбителските радиостанции като безплатен телефон. При тях изговарянето на повиквателните инициали става мнооооого рядко. До такава степен рядко, че има случаи когато самите те не си помнят инициалите. Дали те всъщност са радиолюбители е друг въпрос.

Извън и двете категории са т.н. "парапланеристи". Повечето от тях са абсолютни радиопирати и използват нелегално радиолюбителските честоти. Малка част от тях се лицензират единствено за да се влеят във втората крайност - тази на ползващи радиото като безплатен телефон.

Категориите са с размити граници - включително може да има и състезатели и любители на DX-и, които да летят и с делта планери. Няма разпределение според използвани честоти и видове работа...

По същество - според Техническите изисквания не можеш да излъчваш, без да си предадеш инициала. Ако КРС прослуша предавене, в което не се чува инициал има абсолютното право да го отчете като нарушение. А когато КРС регистрира нарушение става лошо.

Друг документ е ITU Radio Regulations Articles Edition of 2012



ARTICLE 25
Amateur services
Section I Amateur service
25.1 § 1 Radiocommunication between amateur stations of different countries shall be permitted unless the administration of one of the countries concerned has notified that it objects to such radiocommunications. (WRC-03)
25.2 § 2 1) Transmissions between amateur stations of different countries shall be limited to communications incidental to the purposes of the amateur service, as defined in No. 1.56 and to remarks of a personal character. (WRC-03)
25.2A 1A) Transmissions between amateur stations of different countries shall not be encoded for the purpose of obscuring their meaning, except for control signals exchanged between earth command stations and space stations in the amateur-satellite service. (WRC-03)
25.3 2) Amateur stations may be used for transmitting international communications on behalf of third parties only in case of emergencies or disaster relief. An administration may determine the applicability of this provision to amateur stations under its jurisdiction. (WRC-03)
25.4 (SUP - WRC-03)
25.5 § 3 1) Administrations shall determine whether or not a person seeking a licence to operate an amateur station shall demonstrate the ability to send and receive texts in Morse code signals. (WRC-03)
25.6 2) Administrations shall verify the operational and technical qualifications of any person wishing to operate an amateur station. Guidance for standards of competence may be found in the most recent version of Recommendation ITU-R M.1544. (WRC-03)
25.7 § 4 The maximum power of amateur stations shall be fixed by the administrations concerned. (WRC-03)
25.8 § 5 1) All pertinent Articles and provisions of the Constitution, the Convention and of these Regulations shall apply to amateur stations. (WRC-03)
25.9 2) During the course of their transmissions, amateur stations shall transmit their call sign at short intervals.
25.9A § 5A Administrations are encouraged to take the necessary steps to allow amateur stations to prepare for and meet communication needs in support of disaster relief. (WRC-03)
25.9B § 5B An administration may determine whether or not to permit a person who has been granted a licence to operate an amateur station by another administration to operate an amateur station while that person is temporarily in its territory, subject to such conditions or restrictions it may impose. (WRC-03)

Като трети документ, вече само за обща култура, може да погледнем документите в други страни. В правилата на американската FCC ясно е записано:

T1F03: When is an amateur station required to transmit its assigned call sign?
At least every 10 minutes during and at the end of a contact

Това вероятно е и повода често да се цитират десет минути, след които задължително да предаде инициала на радиолюбителската станция. От къде са взели FCC тези 10 минути ще трябва да потърся допълнително.

73, Сашо

Редактирано от LZ1FW на 20.05.13 13:09.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано20.05.13 13:46



Ееее, колега.

Говорим за различни неща. То е ясно, че ако просто "викаш" за връзка ще си предаваш инициала дори няколко пъти в минута. Много ясно, че ако си на състезание ще си казваш само знака, поредния номер на връзката и рапорта - едва ли някой ще те търпи да му говориш какво е времето или каква антена си измайсторил в тези случаи. Т.е. има случаи когато просто е необходимо да използваш инициала си, за да разбере другия кой вика - не виждам това да е въпрос на гордост.

Не виждам и нищо лошо радиото да се използва като "безплатен телефон". В крайна сметка не всички са "състезатели" и не ми се струва неприлично, ако направиш връзка с някой от Самоа да разбереш нещо повече за него, за страната му, за живота му. Много радиолюбители стават добри приятели по този начин и не виждам те с какво са по-лоши от другите, за които пък броят и далечината на връзките е водещ фактор. Да не говорим, че често "състезателите" са много по-склонни да нарушават едни доста по-твърди правила за мощност и т.н. А и не е като да не се е случвало да чувам в ефир как такива "почтени" състезатели отговарят с чужди инициали, за да "помогнат" на приятелите си. Голяма част от "състезателите" са всичко друго, но не и морално девствени (да цитирам тук един скорошен израз) и често пъти техните нарушения са не само много по фрапантни, но и доста неспортсменски. В този ред на мисли не всички от тях могат да се гордеят с инициала си, а има и такива, дето направо трябва да ги е срам от него - да не ги споменавам сега, че се отплеснах.

Когато преди установи, че радиолюбители (главно по репитрите) често не използват (правилно) опознавателните си знаци, КРС изпрати на БФРЛ писмо, смисълът на което беше БФРЛ да обърне внимание на въпросните радиолюбители. Та чак пък толкоз лошо не е станало, това си е една забележка. Писмото го има и в архивите на този форум.

Пиратите тук не ги обсъждаме въобще - те нямат опознавателни знаци и просто няма какво да използват. Там и санкциите са други - макар в България точно да не съм чувал за санкциониран пират - но ако решат, могат да направят нещо по въпроса.

Мога да те уверя, че ако КРС извади запис на който аз не съм се идентифицирал, а аз извадя запис, на който съм се идентифицирал известно време преди техния запис, КРС няма да ми направи дори забележка, защото ще съм спазил техническите изисквания, написани от тях самите. Ако не мога да ги убедя, че съм се идентифицирал, ще ми направят забележка и толкоз.

"Документа" който си цитирал е някаква нясна сбирка от препоръки, без никакви директни правни последствия в никоя държава. А и според мен всеки човек с елементарна правна култура ще ти каже, че израз от типа на "кратки интервали" няма особена правна стойност. И наистина - какво е "кратък интервал" - една секунда или една година? Някой казват, че дори животът е твърде кратък и вероятно всеки съдия би се съгласил с това донякъде.

Така че аз продължавам да твърдя, че законовото изискване е да се идентифицираш преди излъчване. КРС не са малоумни и ако са искали са щели да допишат "но не по рядко от X минути". Но не са искали и, поне според мен, с право, защото това би представлявало една абсолютно неадекватна и изкуствена мярка. В крайна сметка пропуска да се идентифицираш е точно това - дребен пропуск без особено значение и не е нужно да се прави от мухата слон.

Разбира се съвсем друго е, ако умишлено и системно отказваш да се идентифицираш или нещо подобно, макар честно казано да не виждам разписани санкции за това. Но да повтарям като папагал на всяка една минута знака си няма никакъв смисъл, освен в случаите когато викам за връзка.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано20.05.13 14:18



В отговор на:

"Документа" който си цитирал е някаква нясна сбирка от препоръки, без никакви директни правни последствия в никоя държава




Документът е издание 2012 на ITU Radio Regulations . Дали е "неясна сбирка от препоръки" следва да прецени КРС. Те вероятно са преценили друго, защото този документ е цитиран и в Техническите изисквания.

"Чл. 9. Радиолюбителят има право:
1. да изгражда и/или използва любителската радиостанция;
2. да осъществява електронни съобщения чрез радиосъоръжения от любителската радиослужба според класа на разрешителното за правоспособност на радиолюбител с мощностите, в радиочестотните ленти и с класове на излъчване, дадени в приложение № 1, като спазва правилата на Международния съюз по далекосъобщенията (ITU), нормите на Закона за електронните съобщения (ЗЕС), отнасящи се до тази дейност, и тези технически изисквания;"

За мен Техническите изисквания дават права при определени условия. Едно от условията е да се спазват правилата на Международния съюз по далекосъобщенията (ITU).

Нямам намерение нито да споря, нито да убеждавам. Някога имаше курсове за радиолюбители, сега няма. Последствията са очевидни.

В радиолюбителството има за всеки по много. Аз от сутринта се бора с една съвсем елементарна конструкция... и не мога да я измисля как да я измайстора по-добре. Продължавам. Това май е по-полезно от писане по форуми.

Дадох линковете и текстовете, защото вероятно не са познати в България. Ако на някой са му били полезни - добре.

73, Сашо



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано20.05.13 14:49



Колега,

В тези препоръки има една маса честоти, които още не са разрешени в България. Ти как мислиш - трябва ли да се приемат, разпределят и запишат тези честоти от КРС в техническите изисквания или от утре да почваме да работим на 222MHz? Та като споменах 222MHz, според FCC това е разрешен за радиолюбителите банд. И наистина е разрешен, ама там където FCC е регулатор - в САЩ например.

В този ред на мисли не мисля, че е особено важно за обсъжданата темата какви са правилата на регулаторния орган на САЩ. В Конституцията на Република България е записано какво точно е законов, нормативен и поднормативен акт и кои са органите, които могат да приемат такива актове. КРС е такъв орган в България и неговите актове имат правна сила. FCC не е абсолютно нищо в България и неговите препоръки или актове нямат никаква юридическа стойност на наша територия.

Съвсем пък да не говорим, че нито в ITU пропоръките (те затова се казват препоръки врпочем, а нямат силата на международна конвенция), нито в цитирания от теб текст (всъщност това е изпитен въпрос от теста на FCC, даже не е правна норма) няма и дума, че трябва да се идентифицираш преди започването на връзката. Ами който иска да чете ITU и FCC и да се идентифицара от-време на време (но на кратки интрвали

), а който иска може и допълнително в края, че да му е верен отговора с теста на FCC.

Но за да спази законите на Република България е необходимо и достатъчно (за целта на идентификацията) да се идентифицираш в началото на излъчването или връзката. Всичко друго е са неясни слухове, поне докато не се види дейставаща в България разпоредба, която да твърди обратното.

И на мен не ми се спори, но наистина всяка година тук излиза някой и казва, че в закона е записано, че трябва да се идентифицираш на X минути (където X варира между 5 и 30), но никой никога не казва в кой закон или друг нормативен или поднормативен акт е записано това. Все си мисля, че ако това нещо настина го имаше някъде записано и то имаше правна сила в България спор нямаше да може да има - просто се посочва нормативния документ и толкоз.

Смятам, че колегите ще се съгласят, че всякакви твърдения от сорта "ма вие не сте чели закона и не го спазвате" са доста невъзпитани и арогантни, ако не се цитира закона. Добре, не съм го чел закона, неграмотен и мързелив съм - ами нека пишещия по-горе колега ме ограмоти и ми помогне, като ми каже в кой точно закон го пише това? Толкова ли много правна помощ искам?

Иначе успех с конструкцията колега и аз скоро ще захващам една малко по-грандоманска, но изчаквам малко с времето - да попремнат гръмотевичните бури поне малко от малко



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано20.05.13 15:16



Ако целта е да намерим вратичка в буквата на закона - винаги можем да го измислим. Иначе няма да сем българи.
Идентифицирането трябва да става при началото на всяко излъчване а не на всяка връзка. В противен случай ти можеш да започнеш връзката сутринта и да си говорите през 5 минути и така цял ден. Смята се, че за да си радиолюбител си малко по интелигентен от средното ниво и ценностната ти система съдържа не само чалга и алкохол ами малко познания и уважение към хората. Това е въпрос на манталитет а не на правила. Навремето бях луд късовълновист и имам почти всички държави направени с малки изключение но за сметка на това връзкте ми на УКВ може да се преброят на пръстите на двете ми ръце. Но като послушам малко на някоя директна имам чувството, че там е кварталната беседка на която вечер комшиите след работа пият бира. Няма инициали, няма протокол. Пешо, аа, аби ти взе ли онуй от тоя там, взех, ама ще ми налееш ли половин шише, ела си го вземи, брейк, давай, пешо и аз искам, пенке ти да мълчиш, свиди ли ти се, ша кажа на мъжа ти.
Това се чува по директните. За репитрите не знам, не съм минавал скоро.
Няма лошо хората да си ползват честотите за приятелски или семейни разговори или за безплатен телефон. Има лошо когато се държат като селски тарикати с мерцедес по светофарите в София. Правила не важат, светофари не важат, винаги най отпред и т.н.
Щом не пречат - да ползват. На мен няма да ми наклонят шапката. Но е най малкото некултурно и обидно да се принизява радиолюбителството до чалга манталитета.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано20.05.13 15:35



Колега, не обичам спора заради спора, но ти пишеш:
"Смята се, че за да си радиолюбител си малко по интелигентен от средното ниво"
и също
"Идентифицирането трябва да става при началото на всяко излъчване а не на всяка връзка"
Можеш ли да ми кажеш как точно мислиш да се идентифицираш _преди_ началото на _всяко_ излъчване? Нали за да се идентифицираш трябва да излъчваш? Или ти се идентифицираш писмено?
Не знам кой определя кои са селски тарикати, но има доста хора, които се идентифицират през десет минути и надминават твоите престави за селски тарикати. Цитираните от теб разговори, ако бяха "Пешо, LZ1ABC, аа, аби ти взе ли онуй от тоя там, взех LZ1XYZ, ама ще ми налееш ли половин шише, ела си го вземи LZ1ABC, брейк LZ1ZYX, давай, пешо и аз искам LZ1ABC, пенке LZ1CBA ти да мълчиш, свиди ли ти се, ша кажа на мъжа ти LZ1ZZZ", по културни ли щяха да бъдат?
Не бъркай манталитет с нарушение на разпоредба - просто посочи разпоредбата. Толкова по просто е - ето с минаването на червено съм сигурен, че можеш.
А и е малко спорно доколко манталитетът може да е изискване или предпоставка за осъществяване на радиолюбителска дейност. Не вярвам да мислиш, че слушането на джаз трябва да е някакво необходимо (или недай си Боже - достатъчно) условие, за да си радиолюбител? Въобще културните различия пък са нещото, което най-малко трябва да влияе на възприятията ти, ако си истински любител.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано20.05.13 15:52



Законите имат дух, имат и буква. Стигнахме до буквата на закона, която всеки вижда, но не на всички им изнася да възприемат.

Ето го текста

Задължения
Чл. 11. Радиолюбителят е длъжен:
6. да не излъчва носеща честота, сигнали или съобщения, ако не се е идентифицирал посредством опознавателния си знак, както и да не използва за целта чужди, недействителни или съкратени опознавателни знаци;


Смисълът е, че не можеш да ИЗЛЪЧВАШ нищо без да си кажеш инициала. Всяка реплика според буквата на закона трябва да започва с повиквателен знак. Не можеш да се настроиш дори на свободна честота, това е излъчване на носеща, ако не си предадеш инициала. Затова процедурата е да си кажеш инициала, веднага след това да попиташ дали честотата е свободна и ако не чуеш никакъв отговор през достатъчен интервал отвреме чак тогава да започнеш да викаш, като отново предаваш провиквателния си знак.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано20.05.13 16:14



Колега,

Точно така - в България не можеш да ИЗЛЪЧВАШ нищо без да идентифицираш - по това кой спори??? (Всъщност ти приведе за пример някакви документи, според които можеш, но това го изяснихме, че няма общо с България)

Къде и как се разбира от ал.6, че трябва да се идентифицираш _преди всяка реплика_???

Там пише просто и ясно, че когато започваш да излъчваш, ВЕЧЕ трябва да си се идентифицирал - не пише, че трябва да си го направил НЕПОСРЕДСТВЕНО преди някаква въображаема "реплика", нито колко време преди това. И интересно какво ли значи думата "реплика" за "носеща честота"??? За пръв път чувам носещите честоти да имат реплики. Въобще явно не довиждам - би ли ми подчертал думата "реплика" в цитираното от теб изречение?

Айде без да си измисляме неща, дето очевидно не са записани там, просто за да си пишем врели-некипели тук? А и ти допреди малко твърдеше, че трябва да се идентифицираш на 10 минути, сега пък преди всяка реплика? Както си тръгнал да не го докараш преди всяка сричка, а защо не и буква?





Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Alenadrow]  
Автор scanning (Перко Наумов)
Публикувано20.05.13 23:52




Браво Alenadrow




Тема Re: честоти парапланеристинови [re: stcanev]  
Автор stcanev (облъчен)
Публикувано21.05.13 08:55



Къде го чукаш,къде се пука?



"Господ здраве да Ви дава,има кой да Ви го вземе"

Тема Re: честоти парапланеристинови [re: stcanev]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано21.05.13 09:12



Пукна се точно там, където го чукна.

От пукнатината излезе радиопиратството на парапланеристите и непознаване на процедурите за провеждане на радиолюбителска връзка.

Излязоха наяве и още нещица.





Тема Re: честоти парапланеристинови [re: scanning]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано21.05.13 14:48



От написаното до тук установих следното за Alenadrow :
1. Той паркира където си поиска защото може да заобиколи закона и/или има достоверно звучащо извинение за постъпката си.
2. Той с радост дава подкуп на полицая защото е по евтино отколкото да си плати глобата за без колан, за говорене по телефона и/или за превишена скорост.
3. За него е най нормално да се предреди на опашката в магазина защото бърза и не може да чака някаква бабка да си брои стотинките и да задържа цялата опашка. Или дори да не я предреди ще и направи голям скандал за това, че го забавя.
4. Той ще надува чалгата до дупка защото го прави у тях си без значение колко часа е през ноща или дали съседката се опитва да си преспи бебето. Това, че панелите не изолират добре звука не е него проблем а на съседите. Той има съкровенното право да се забавлява когато и както си поиска, най малкото защото се намира у дома си.
5. За него е съкровенно право да си изтупа килима през терасата без да погледне дали пред блока не минават хора и/или дали съседката не е простряла на терасата под него току що изпраните бели чершафи.

Мога да продължа още доста. Навремето когато аз ставах радиолюбител имаше 2 вида - телеграфист и конструктор. Или правиш 50/80 знака в минута или ти трябват солидни познания по радиоелектроника. Аз станах радиолюбител за да мога законно да си правя предаватели. После ми дойде и страстта към КВ връзките. Реално не смятам, че съм допринесъл с нещо за радиолюбителското движение както и не смятам, че имам някакви права без да поемем отговорности и задължения срещу тях.

Alenadrow, ти телеграфист ли си или конструктор? Ползвал ли си някога радиото за нещо различно от лаф с компанията по чашка?



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано21.05.13 15:42



От това, което сте "установил" за Alenadrow, нищо не е вярно, нито пък виждам как от нещо от написаното от мен могат да се извадят такива заключения, но все пак:

1. Аз кола карам сам изключително рядко и когато го правя паркирам само там, където съм сигурен, че е разрешено и освен това не преча на никой.
2. Полицай не ме е спирал от двадесет и няколко години, но и последния път когато ме спря беше да ми провери документите. Не само, че никога не съм предлагал подкуп, но и никога не е имало защо да предлагам - просто ми е по-лесно да спазвам закона.
3. На опашка не обичам да чакам, но когато наистина се налага просто изчаквам реда си.
4. Чалга не слушам, не слушам и силна музика, а и въобще слушам музика сравнително рядко. Но и да слушах това не би било проблем, защото живея в къща, която, разбира се, не е панелна и никакъв силен звук не може директно да безпокои съседите ми.
5. Виж т.4 - просто нямам съседи по вертикална линия. Килими и други неща, събиращи прах, не ползвам.

Уважаеми Самолет 5. Не вярвам да си мислите, че сте първият, открил че когато липсват аргументи в някакъв спор, то Вие спокойно можете да го спечелите и без аргументи, стига да насочите спора към личността на опонента Ви, а не към съществото на спора, където Ви липсват всякакви аргументи. Ето тук е обяснено подробно:



В общи линии това означава, че един умен човек може да отклони същността на един спор сравнително лесно, като насочи голяма част от аргументацията към качествата или недостатъците на опонента си. Обаче това е вярно само ако е наистина умен. Глупакът от друга страна започва да обижда - ей го тоя, той не паркира правилно, слуша чалга и пие ракие. Дори пълен идиот би бил на ясно, че това не само няма как да е известно на обвиняващия, но и че, разбира се, няма връзката с темата и най-вероятно е породено единственно от жалка, безпомощна злоба.

На въпросът Ви - по скоро съм конструктор, отколкото телеграфист, макар аз лично никога да не съм разделял така нещата. Никога не съм ползвал радиото за лаф с "компанията по чашка", защото алкохол употребявам изключително рядко и по тази причина не принадлежа към такъв тип компания. Не ми е известно и някой от моите приятели - радиолюбители да принадлежат към каквато и да било "компания по чашка".

След като отговорих на всичките Ви въпроси, предположения, обвинения и откровенно просташки подмятания, ще бъдете ли така добър да ми отговорите конкретно на въпросът, който зададох в началото, а именно:

В кой нормативен документ, валиден в Република България е записано, че радиолюбителите трябва да се идентифицират на определ интервал от време по време на радио връзка?

Мисля, че това би трябвало да Ви е значително по-лесно, отколкото да бълвате малоумно измислени и некадърно описани обиди към хора, които не само не познавате, но съдейки по манталитета Ви, най-вероятно не познавате дори подобни на тях лично. Моля, придържайте се към темата и не се опитвайте да обиждате хора, които не познавате - освен, че е грозно, просташко, селяндурско и идиотско, това не винаги е толкова безобидно, колко може би Ви изглежда.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: stcanev]  
Автор porkos (непознат )
Публикувано21.05.13 18:28



Аленадров,почти съм сигурен,че не си бил радиолюбител преди 20 години.И пак почти сигурен съм,че ако имаш инициал то той е с трибуквен суфикс.От това правя заключение,че си между двайсет и четиресет години.Когато преди двайсет години се работеше на радиостанция между български радиолюбители инициала се съобщаваше доста често.Примерно на три-четири обмена.И може би не знаеш,че доста често радиовръзките се подслушваха.Тогава бяхме свикнали да се идентифицираме често.Дали от страх или от коректност и колегиалност няма значение.Представи си следната ситуация:Дълъг монолог между двама радиолюбители на 2 метра.Трети слуша и иска да разбере кои са двамата.Но не иска да пита,понеже има конфликт с даден радиолюбител.Ако на пет минути се съобщават инициалите третия ще разбере дали аджеба конфликтната личност е в ефира и ще може да се намеси в обмена.На него му се иска да се намеси,но стои и чака да чуе кои са инициалите.И ако е достатъчно търпелив след три часа може и да узнае кой е приказвал.И това според теб е нормално.А не би трябвало да е.Дори и на къси вълни.Още повече там де.Примерът не е често срещащ се,но е възможен.Трябва да се съобразяваме и с останалите хиляди радиолюбители в страната.Хайде със здраве и си преразгледай разбиранията за радиолюбителство и колегиалност.И слушай старите лампи.Те няма да те посъветват за лошо.73 porkos

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от porkos на 21.05.13 18:40.</EM></FONT></P><P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от porkos на 21.05.13 18:41.</EM></FONT></P>

Редактирано от porkos на 21.05.13 18:47.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: porkos]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано21.05.13 18:55



Айде още един колега със "солидни" аргументи.

Ще оставя настрана хрумването, че дължината на инициала ми и от колко време го имам влияе някак на правилата. Те правилата затова се публикуват - за да могат всички да се запознаят с тях, без да е необходимо да са столетници с вграден страх от подслушване.

Но да искаш от няколко стотин радио-любители да си казват инициалите през 2-3 минути, щото ти си се скарал с някой и ти е неудобно от него е върха на арогантния егоизъм.

Аз ти предлагам много по-лесен начин колега - просто когато общуваш с някой го прави така, че след това да не те е срам да го заговориш - обикновено имено това се разбира под колегиалност, а не "скатаването след осиране". Знам, че по "ваше" време такива общочовешки правила не са имали никаква стойност, но наистина живота е много по-лесен ако не се ослушваш и оглеждаш непрекъснато за "неприятни" хора, които даже не искат да те чуят в дори в ефира. Въобще аз за по-идиотски пример трудно мога да се сетя - просто нямам чак такава фантазия.

Та да се върнем на въпроса - ти като стара лампа що не покажеш един документ отпреди двадесет години, където да е записано изискване да се идентифицираш на някакъв интервал. Че в момента няма действащ такъв стана ясно, но нещо ми говори, че и преди двадесет години не е имало. А това, че ви е било страх от всичко и сте се чудили как и на кой да се изкарате по светци и от папата и кой да натопите за каквото и да е, е ясно на всичи. Само дето не е за хвалба.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Alenadrow]  
Автор scanning (Перко Наумов)
Публикувано21.05.13 19:48



Alenadrow Има има изисквания. Агентурата работи стабилно. Щом не си конструктор кранист арматурист телеграфист и отгоре на всичко и трибуквен, че кой си ти тогава. Айде извинете малко сме слушали по репитри старите лампи за бурканите с домат, за лозето и за хапчетата за кръвно и тогава ДВУБУКВЕНИТЕ забравяха с часове за иницялите.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: scanning]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано21.05.13 20:19



За голямо съжаление е истина.

Попадал съм на толкова отвратителни и вулгарни разговори между "стари лампи", че буквално съм сменял честотата от погнуса. Не съм виждал през живота си хора, които с такова настървение да се обиждат един-друг с излючително грозни псувни, да си правят номера, да се "затискат" - някаква квинтесенция на агресивната комплксарщина.

Не казвам, че колегата по-горе е от тях, казвам че използваха подобна аргументация, плюс кой е с най-голяма антена и най-много киловати. Приомите, които използват да се унижават и прецакват едни други са толкова незаконни, че чак се чудя как е възможно такива хора да имат претенции за каквото и да било, камо ли за нещо, не изисквано от никое формално правило.

Попадал съм на откровени мошеници, които претендират че работят на QRP, а антената ми на 100 км от тях хвърляше искри - сигурно предаваха с 2КВ поне. Чувал съм един и същи глас да използва поне 3 инициала на състезания, за да "помогне" на "приятелите" си, като им запише несъществуващи връзки.

Но нищо не може да се сравни със събитието, когато успеят да съберат 50-100 лева за нещо - тогава започват експлозивни разправии, където обвиненията варират от най-обикновена кражба и измама до престъпление срещу човечеството.

Разбира се има и страшно свестни двубуквени колеги, с които ти доставя удоволствие да поприказваш и да научиш малко от историята. Но те някак са проумяли, че в радиолюбителското хоби, както и в живота е достатъчно да спазваш писаните норми и да не пречиш на другите. Какво им пречи на останалите, вечно недоволни и непрекъснато искащи нещо от другите, да проумеят това е загадка за мен.

И едно време с "шофьорите" беше така, сега пък "делтапланеристите" са им нещо длъжни. Просто не мога да разбера какво искат от хората - техническите изисквани на КРС са един от малкото ясни и прости документи в България и който ги спазва няма абсолютно никакви предпоставки да бъде обиждан, че карал джип или делтаплан, или че не си казвал инициала през една минута, щото някой се е държал така в ефира, че всеки бяга веднага, ако заподозре, че въпросния си е включил радиото.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано21.05.13 22:47



Изказах предположение по наблюденията от постовете, без да обиждам някого или да го критикувам за неговата същност. Не мисля, че мога да обвиня някой в "тези" неща като лоши. Това са предположения а не констатации. Цитирам: "От написаното до тук установих" - подчертавам "от написаното до тук"
Аз не споря за нищо нито защитавам конкретна теза. Чеша си клавиатурата колкото да не заспя. Не съм извадил нито един факт или убедителен аргумент освен моето собственно мнение какви би трябвало да са ценностите на един организиран радиолюбител и как трябва да има уважение към цялото любителско съсловие, без значение какви са социалните му и битови особенности. Цитирах тези примери като наблюдения от "модерния" манталитет на текущия "материал" който населява държавата ни. Ти можеш да си го тълкуваш както намериш за добре или да сложиш себе си на избрано от теб място в тези редове.

В мен възниква въпроса това "- по скоро съм конструктор, отколкото телеграфист" - дали наподобява на "по скоро съм малко бременна отколкото много небременна". От тук конкретния въпрос е придобивайки радиолюбителски клас дали е било чрез изпит по телеграфия или изпит по радиоелектроника. И като конструктор направил ли си поне едно QRP с което да си осъществил връзка?

И на края за нормативните документи - някъде записано ли е, че когато говориш с хора трябва да казваш добър ден или да поздравяваш по друг начил или записано ли е, че не може да уринираш на дървото пред кметството?

Нещата се въртят много повече около ценностите отколкото около нормативната база. Ако се гони запетайката в закона - със сигурност много неща ще се окажат незаконни и още повече ненаказуеми защото някой е объркал нещо. Това не ни дава право да приравни ценностите си с неграмотните роми от махалата. Или пак бъркам нещо?



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано22.05.13 07:28



"Установих" и "предположих" са различни неща и като синтаксис и като семантика, да не говорим, че подобни неща е нямало как да се установят или преположат от нищо, написано от мен.

За да продължа да спазвам добрия тон пак трябва да Ви отговарям на куп несвързани с нищо въпроси:

1. От много време изпита за клас 2 и клас 1 е просто тест. Нито съм държал изпит по електроника, нито по радиотелеграфия - попълним са два теста. И понеже поради образованието си съм абсолютно сигурен, че бих взел първия, а за втория мога само да преполагам, затова написах, че съм по-скоро конструктор, отколкото телеграфист.
2. Направил съм няколко SDR приемника, лично от мен проектирани, един SDR трансивер по проект на колега и съм написал скромен софтуер, който се използва от доста SDR продукти и сътветно не малко хора по света. С всичко проектирано и направено от мен съм осъществявал връзка поне до другата стая.
3. Разбира се, че е записано, че не можеш да уринираш пред кметството - прочети наредбите за обществения ред на съответната община. Не си длъжен да казваш добър дер, но нямаш право да обиждаш хората - прочети наказателния кодекс.

Не исках да се плъзгам по наклонената плоскост да коментирам хора, а не конкретен проблем, но ако някой е нагъл и нарушава писани и не писани закони и разпоредби, кой по скоро е той според Вас:

1. Парапланерист, който е начинаещ радиолюбител и не се идентифицира на всеки 10 минути

или

2. Опитен радиолюбител-конструктор, който иска да монтира корабен радар на покрива на жилищна кооперация, при това излъчващ импулси с мощност 2000 вата (но само за няколко десетки наносекунди - оправдава се праведния и морален радиолюбител)

Тъй като по никакъв начин никога не искам да обиждам хората и ентусиазма им аз ще замълча, но тъй като Вие сте автор на второто хрумване ще ми бъде интересно как ще коментирате сам себе си.

Не Ви ли се струва малко нахално да имаш цяла тема, където да обсъждаш дали КРС ще те "хванат", ако превишиш "само" 2000 пъти разрешената мощност на излъчване в съответния банд и после да морализаторваш кой как се идентифицирал и къде си тупал килима. Там добре Ви видяхме ценосттите и добре, че на повечето хора не са им такива. Или Вие ценностите ги броите като задължение на другите когато имате някакъв личен интерес или полза? Не е ли по-нормално първо да спазваме разписаните правила - например да не монтираме корабни раздари по покривите, а после да развиваме някакви стройни теории за не-изтупване на килими и не-паркиране на коли.

Някак тази нестандартна идея с корабния радар на покрива много повече би отивала на човек, който паркира където си иска, изтупва си килима от балкона и там каквото беше още - не мислите ли?



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано22.05.13 09:25



Щом техническите способности достигат до написването на софтуер за SDR мисля, че думата радиолюбител можем да я изключим от разговора. Много е тарикатско да обясняваш, че не зачиташ общоприетите норми на старото поколение и за теб те не значат нищо. Ти си много велик само и единственно защото си ти и имаш свое собственно мнение. Смяташ, че имаш моралното право да поучаваш хора на 2 и 3 пъти повече години от теб които са направили много повече за радиолюбителското движение в България само и единственно защото си попълнил един тест и си "написал" софтуер който може да филтрира оцифрован сигнал от на някой друг хардуера. Мога да се хвана на бас, че ако този SDR трябва да го пишеш от нулата и сам да пишеш филтрите и управлението на АЦП-тата няма да успееш. Дори бих заложил, че няма да успееш да конфигурираш PLL-а безпроблемно.
Но наистина е интересно, човек който реално няма нищо общо с радиолюбителството да спори за текст който е прочел някаъде си.
Що се отнася до моя корабен радар - в кой закон е записана забраната? Освен това средната ефективна мощност на радара е по малка от 2 вата. Да, импулсната е голяма, но средната е малка. Никой не мери импулсна мощност. И до колко ДКД, КРС или МВР ще ме хванат - въпроса идва първо от законността на моите действия които обсъждам във форум ПРЕДИ да предприема излъчване.
Но май е по добре да сме силни първо с поялника а после да имаме претенции за големи радиолюбители. Или поне нещо "радиолюбителско" да сме направили. Пък било то и прочели няколко книжки по темата.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано22.05.13 09:47



Да предполагаш е едно, да знаеш - друго, да си прав - трето, да можеш и да искаш да обясняваш - четвърто.



Когато не си направил нито една радиовръзка и дори нямаш правото да работиш в ефир е редно повече да питаш и да се вслушваш в отговорите, отколкото да даваш собствени мнения. Нямаш нито опита, нито знанията за да дадеш коректно становище по материята.

Преди мгого години, в третата четвъртина на миналия век излезе от печат една малка книжка. Има я на много места в Интернет, примерен линк е

Прочети я с цел да разбереш какво е радиовръзка и как се прави.

За 40 години много неща са се променили, това е така. От тази книга който иска може да извлече основното, принципа на работа в ефир. Когато започне да работи на радиостанция с малко помощ от знаещи и добронамерени радиолюбители нещата ще си дойдат сами по местата.

Всичко това е валидно в случаите когато става дума за радиолюбителство. Ако въпросът е кой е по-по-най не е тук мястото да се доказва това.

73



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано22.05.13 10:14



Не Ви отива на годините да пишете откровени глупости за неща, които не разбирате. В SDR радиата не е задължително да има PLL - те са с директно преобразуване . Какво съм писал като софтуер (да, софтуера се пише) няма смисъл да Ви обяснявам с познанията които демонстрирате. И да - можете да се хванете на бас, но ще го загубите. Освен това ясно отговорих, че лично съм проектирал два от приемниците и, естествено, съм ги поил къде с поялник, къде със станция за горещ въздух.

Но това си е част от Вашата "перфектна" тактика да приписвате на хора, които не познавате, недостатъци, които е спорно дали те имат.

А що се отнася до "Вашия" корабен радар:

1. Приложение едно от техническите изисквания към чл. 9, т. 1 и 2 и чл. 10 - 10,45 - 10,50 GHz - Максимална мощност на изхода на предавателя = 1W / 0 dBW

2. Допълнителни разпореди от техническите изисквания, ал.1, т. 7. Максимално разрешената изходна мощност (W, dBW) на радиопредавателя се изразява с върхова мощност. И пак там т.8. „Върхова мощност” е средната мощност, подадена от предавателя към фидера на антената в продължение на един радиочестотен период, съответстваща на максималната амплитуда на обвивката на модулирания сигнал при нормални условия на работа.

3. Един радиочестотен период на 10.5 GHz е грубо 0.1 наносекунда. Вие говорите за продължителност на импулса от няколко десетки наносекунди - т.е. няколкостотин честотни периода. Дори да решите да интерпретирате радиочестотен период като един "ипулс" на радара, то пак върховата мощност е посочените от Вас 2000 вата, т.е. 2000 пъти по голяма от регламентираната.

Това е само най-арогантното от всички нарушения. Тъй като не съм Ви адвокат, останалите само ще ги спомена. Не можете да използвате готово устройство, което не е сертифицирано за радиолюбителска дейност - не съм чувал за корабен радар сертифициран за радиолюбителска дейност, но да речем, че му използвате само частите и Ваше творение.

По въпроса с оповестяване на инициалите - как точно мислите да оповестите своите на 10.5 GHz? С какво устройство и с каква модулация? Ще ми е много интересно да разбера как с поялник и без софтуер ще стане тази работа.

Ако приемем, че сте модифицирал въпросния радар, Вие сте направил радиофар по смисъла на техническите изисквания. Като стар любител сигурно Ви е известно, че той трябва да има отговорник регистриран в КРС, за да може да излъчва? Ако Вие сте този отговорник сигурно щяхте да сте наясно с техническите аспекти на начинанието Ви?

Та така - четенето на няколко книжки съвсем не е необходимо условие да сте радиолюбител. Но четенето на техническите изисквания е. Очевидно Вашата арогатност стига до там, че да питате по форумите какво пише в техническите изисквания, но и продължава нататък с произволни интерпретации, като Ви се отговори.

Готвейки се да нарушите около 20 точно и ясно разписани разпоредби, с аргументации от сорта, че никой не мерел импулсна мощност (доста странно понятие - Вие като конструктор ще обясните ли какво е "импулсна" мощност, че не помня да съм срещал този термин в техническата литература), Вие продължавате да пишете абсолютни безмислици за поялници, принос за радиолюбителското движение в България, възраст, пол и методи паркиране и изтупване на килими.

Айде давайте го малко по-културно, както би Ви отивало на годините? Да се излагате по този начин е недостойно за всеки човек, но особено за хора, които би трябвало да са за пример с придобития житейски и радиолюбителски опит.

Вместо това Вие избирате да се изявявате като посмешище. Аз какво трябваше да направя вместо да попълня тест, както е по закон, за да стана радиолюбител - да ида с един ключ и един поялник и да кажа - "ама моля Ви се, един уважаван радиолюбител, който е направил много за радиолюбителското движение ми каза да не правя тестове, ако искам да съм истински радиолюбител, така че избирайте - ключа или поялника, и да почвам"?

Точно такива като Вас, които - чели-недочели - непрекъснато дърдорят откровени глупости за несъществуващи неща, мислейки се че по този начин ще демонстрират своето превъзходство, са пример за това как не трябва да се държи един радиолюбител.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано22.05.13 10:22



Кой Ви каза, че не съм направил нито една радиовръзка и нямам право да работя в ефир?

Хора, осъзнайте се малко бе!!! Как може да си измисляте някакви пълни глупости за някой, когото не познавате и да градите "тезите" си върху това? Откъде Ви хрумват такива малоумни неща?

Коя ще е следващата солидна аргументация? Че освен, че не съм направил нито една радиовръзка и нямам право да работя в ефир, не съм и чвек, а сигурно някакъв бот и следователно никога няма и да бъда радиолюбител, защото само хора могат да бъдат такива?

То пък бива, бива безмислена злоба и комплекси, ама вашето вече минава всякакви граници. Не съм направил радиовръзка, не съм пипал поялник, нямал съм право да работя в ефир, тупал съм си килима върху несъществуващата съседка отдолу? Вие четете ли ги тия фамозни простотии дето ги пишете и ако да - не ви ли досрамява???



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано22.05.13 10:36



В отговор на:


1. От много време изпита за клас 2 и клас 1 е просто тест. Нито съм държал изпит по електроника, нито по радиотелеграфия - попълним са два теста. И понеже поради образованието си съм абсолютно сигурен, че бих взел първия, а за втория мога само да преполагам, затова написах, че съм по-скоро конструктор, отколкото телеграфист.
2. Направил съм няколко SDR приемника, лично от мен проектирани, един SDR трансивер по проект на колега и съм написал скромен софтуер, който се използва от доста SDR продукти и сътветно не малко хора по света. С всичко проектирано и направено от мен съм осъществявал връзка поне до другата стая.




Като пишеш, четеш ли се? Хайде направи един педантичен анализ какво собсвеноръчно си написал. Написъл си, че ако евентуално се явиш на изпит предполагаш, че със сигурност ще вземеш изпита за клас 2. Написаното от теб означава, че в момента нямаш никакъв радиолюбителски клас и не си се явявал никога на изпит.

И се успокой малко. Аз не съм те обиждал. Дръж се възпитано и ти.

Редактирано от LZ1FW на 22.05.13 10:51.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано22.05.13 10:52



Пиша, че съм изкарал (ок - попълнил) два теста - за клас 2 и по-късно - за клас 1.

Пиша също, че ако изпитите не са били тестове, а сътветно по електроника или телеграфия, съм сигурен, че бих взел първия (по електроника), но само преполагам, че бих се справил и с втория (по телеграфия).

И се извинявам, ако съм се държал невъзпитано с теб - не е било умишлено. Просто не искам разговора да се води около предполагаеми, но недоказуеми, мои или твои или на когото и да било недостатъци (или пък качества), а доколкото е възможно обективно и по същество. Не мисля, че е от значение кой какъв е, когато се спори по правни норми.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано22.05.13 10:58



Интересен психоанализ. Също така и "завидни" познания по право. Ако и те са на нивото на радиолюбителските ти познания - няма да се изненадам.
Едно мога да ти призная - използваш учтива форма което би трябвало на теория да засили тежестта на тезите ти. Но като цяло нищо конкретно. Кой какво казал, кой какво не казал.
Той Чукча писател, не читател. Като Тодор Живков - не прочел нито една книга но написал 40.
За да бъде такъв теста и начиа на получаване на радиолюбителски права си има причина. Причината е за по лесна достъпност до това хоби. Сега комуникациите са масово разпространени и радиолюбителството не е толкова примамливо колкото беше навремето. И за нещастие качеството на "материала" пада с всеки изминат ден. А претенциите му се увеличават.
Нормите са записани за да служат на обществото. Не съм чел начините на измерване и сертифициране на апаратура в 10 гигахерцовия обхват. Затова и най спокойно попитах ако има запознат любител с някакъв опит да сподели. Младежи без опит прочели наредбата не вършат особенно много работа в случая. Но няма и причина да се оправдавам за действията си. Аз съм задал въпрос и ако получа отговор - както и получих от хора с опит - съм благодарен. Не смятам, че има причина да се вързвам на общите приказки на когото и да е било, пък бил той и много начетен младеж с голямо самочувстие.
И за да не бъда отново голословен ще попитам - след като в системата няма PLL (което не е невъзможно) как този софтуерен приемник успява да приеме 144 или 430 мегахерцовия банд? С 2 гигасемпала АЦП? И кой успява да поеме този стрийм и да го обработи? Хората с 60 мегасемпалови АЦП-та виждат сериозни проблеми и слагат няколко огромни ФПГА-та.
Но наистина прочитането на една наредба те прави достоен радиолюбител с правото на претенции и критики към останалите членове на това съсловие.
П.П. Килимите и "посмешищата" бяха 5 мнения нагоре. Да пробваме малко по технически? Примерно на тема цифрови филтри и цифрово демодулиране на сигнали. А защо не и софтуерна корекция на джитер от оцифроване? Или май и това не е много интересно за четене?



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Alenadrow]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано22.05.13 11:03



Темата взе друго направление.
Спрете личните нападки, иначе ще се наложи да затварям темата.

Личното ми мнение е, че парапланеристите не си използват радиолюбителските инициали а и до някъде, до като летят не им е работа да ги ползват. Това автоматично прави радиолюбителските честоти неподходящи за тях. Както писах вече, правят се постъпки пред КРС за издаването на лиценз за честота извън радиолюбителските обхвати, което ще реши всички поставени проблеми.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано22.05.13 11:17



Явно цитирането на разпоредби са общи приказки, а инструкциите за изтупване на килими са мъдри, тежащи на мястото си професионални заключения - ОК, всеки си има право на мислене.

Къде прочетохте, че проектираният от мен приемник работи на 2 метра или 70 сантиметра. Десет пъти помолих да не си измисляте някакви илюзорни факти, които сам с мъдрост да си опровергавате.

За цифровите филтри лично аз нямам желание да водя разговори с човек, които си измисля не само факти, но и понятия - като прословутата импулсна мощност. Моля да не приемате нежеланието ми да обсъждам такива неща специално с Вас лично, а като мой каприз.

Прочитането на една наредба не прави никой радиолюбител - явяването на изпит го прави такъв. Но непрочитането и определено говори за безумна самовлюбеност - или поне на мен не ми е известен начин някой да спазва или изисква спазването на правила, които не е чел. Но както правилно забелязахте - Чукча писател, Чукча не читател, а и за какво въобще му е на човек с опит в запояването и настройването на PLL да чете някакви разпоредби за някакви си там пикови мощности, дето никой не ги мери. Така де, тия от КРС какво си въобразяват, не са ли чули (щото няма къде да го прочетат), че на радарарите се мери средната мощност, която са потребили от контакта?

Пробвайте с каквото искате, техническо или не - на мен ми доскуча малко от нивото Ви на общуване, което бавно се колебае някъде около тънката граница между собствените Ви фантазии и силно желана висока самооценка.

Но ако напишете някоя статия за "софтуерната корекция на джитер от оцифроване", ще я прочета с нескрит интерес, преполагам



Бъдете жив, здрав и много щастлив.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: scanner_]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано22.05.13 11:26



Аз поне спирам и се извинявам, ако съм нападнал лично някой.

Дали си използват инициалите или не - това не беше предмет на спора - длъжни са да се обозначават и това е валидно за всички радиолюбители, и никой не спореше за това.

Иначе докато летят разбира се, че могат да използват радиолюбителските честоти - астронавтите/космонавти радиолюбители на МКС също го правят понякога и това се посреща с много високо одобрение и реален интерес от радиолюбителската общност.

Просто попитах дали някой наистина е срещал действаща нормативна разпоредба изискваща оповестяването на инициалите на определен интервал. Разбрах, че никой не е, както и къде да си тупам килима - лошо няма



Успех на всички летящи, каращи, ходещи и седящи радиолюбители. Повечето са добри хора и приятни събеседници. А че има тук-там някой пропуск, даже и системен - здраве да е, ще се корегира.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: scanner_]  
Автор stcanev (облъчен)
Публикувано22.05.13 11:51



За мен темата приключи след втория отговор.Моля да направите така ,че постовете извън моя въпрос да са в друга тема или нещо друго подходящо на обсъжданите проблеми.

"Господ здраве да Ви дава,има кой да Ви го вземе"



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: stcanev]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано22.05.13 13:00



За съжаление технически не е възможно да отделя част от мненията в нова тема, а не искам да ги трия защото в тях има и обсъждане на някой процедури за работа в радиолюбителските диапазони касаещи парапланеристите (и не само тях разбира се).
За това се намесих, за да не ескалира напрежението.



Тема Ето откъде идва заблудата за 10 минутинови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано22.05.13 14:41



Колега, благодаря за книжката.

Когато споменах, че съм срещал нещо в някаква руска книжка или съм се объркал или в тази книжка е цитирано същото, а именно:

"По време на предаването на една станция знакът за разпознаване трябва да се предава поне веднъж на всеки час. Препоръчва се излъчването на знаците за разпознаване да става в течение на периода от време с начало 10 минути преди точня час и край 10 минути след точния час (по Гринвич)"

Цитатът е от страница 132.

Та дори според тази интересна историческа книжка не виждам цитат на нормативен документ от онова време (каквито има в нея по други теми - дори цяла глава), а просто употребата на думата "трябва", което да речем е било достатъчно при една комунистическа диктатура. Но дори в нея става въпрос за интервал от един час, а не за десет минути, които навярно погрешно са останали в спомените на някои от по-опитните колеги от онова време. Десетте минути явно определят препоръчителното време за оповестяване (+- 10 минути на всеки кръгъл час), а не препоръчителния интервал на оповестяване (който е един час).

Та така - няма 5 минути, няма 20 минути - дори и в онези времена. Толкоз за историята - сигурен съм, че дори когато боравим с исторически факти можем да сме коректни към колегите, независимо от опита и възрастта си.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано22.05.13 18:02



На прав път си.

Току-що се запозна с български превод на международни документи, регламентиращи процедури за радиообмен ( и процедурите за радиолюбителските съобщения като част от тях) не само в България, а по принцип. Вярно превода е от преди 40+ години. Важно е, много е важно да проумееш че тези документи не са руски, съветски, американски, не са комунистически, нито са капиталистически. Това са международно признати документи в цял свят. Под тях стоят подписите на почти всички страни в света. България ги е признала за първи път преди повече от сто години.

Линка към един от основните и актуални в момента ти го дадох още в началото. Спомняш ли си?
ITU Radio Regulations Articles Edition of 2012



Догато го прочетеш вероятно ще съм се върнал в София и ще мога да ти посоча следващ документ за четене.

Има достатъчно за четене. Така че продължавай да четеш. И не бързай с изводите.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано22.05.13 18:18



Да, да. Благодаря още веднъж за книжката.

Нищо, че се оказа, че не аз не помня и не знам какво пише в нея, а ти.

Но не се притеснявай - при всички и винаги с нарастването на опита паметта отслабва - иначе щеше да си спомняш, че в тази книжка има три-четири глави за БКП, КПСС, ДКМС, НРБ, СССР - все неща, дето определено са комунистически и слава Богу вече не съществуват.

Та къде викаш пишеше за оповестяване на 10 минути в международните документи, че не го намерих? Айде моля те като се върнеш да ми припомниш, щото от два-три дни те моля и ти все забравяш да посчиш точното място.

Благодаря предварително.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано22.05.13 18:44



Идеологията я остави. Предполагам, че си достътъчно интелигентен да я прескачаш и в тази книга и в днешни дни.

В закона няма десет минути. Има всеки път. Натискаш комутатора и започваш диалога с инициала на кореспондента последван от твоя инициал. И така всеки път. Това е буквалния смисъл на написаното в Техническите изисквания.

Тази част от диалога вече я минахме, нали. Ти като по-млад би трябвало да помниш. Ако не - прочети пак темата от самото й начало и да вървим напред. Загуба на време е да се въртим в кръг. Ако ще си губим взаимно времето - нека спрем дотук.

Десетте минути ще се появят по-късно, когато усвоиш простите радиовръзки и минеш към по-сложни. С повече кореспонденти в едно и също QSO и при по-продължителни радиовръзки, включително и такива с много, но кратки рапорти с един и същ кореспондент. Не сме стигнали до там. Все още сме на нивото на начинаещите.

Говорим за радиовръзки. Надявам се разбираш разликата между радиолюбителска радиовръзка и използване на радиостанцията като безплатен телефон.

Всъщност, прочете ли как се правят радиовръзки? В книжката има примери от които става ясно кога и как се предават инициалите - в началото и в края на всеки рапорт.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано22.05.13 18:57



Да, спора става вече излишен.

Моля те тогава спазвайте поне правилата, които вярвате, че са записани в закона, и се оповестявайте всеки път като натискате комутатора - иначе какъв пример давате на младите? По твоята логика всички стари лампи сте нарушители без изключение, ама сигурно в международните документи пише, че за вас може



Поне се разбра, че дори и според теб няма десет минути. Сега вече ще ти е много по-лесно - звъниш в КРС, търсиш госпожа Велинова и я питаш трябва ли да се оповестяваш всеки път когато натиснеш комутатора. Ако не си помисли, че и се подиграваш ще ти отговори - тя е много любезна госпожа, наистина.

След това ела тук и напиши как се е развил разговора, ако искаш.

Благодаря ти много, че се включи спора. Ако беше някой с по-смислени аргументи имаше опасност някой начинаещ да остане с впечатлението, че наистина съществува някакво неясно и недоразбрано правило. След последнито ти заключение, че радиолюбителите са длъжни да се оповестяват на всяко натискане на комутатора, такава опасност вече не съществува.

Поздрави на всички стари лампи и 73 от мен.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано22.05.13 19:12



Когато ме чуеш да нарушавам правилата просто ми се обади. За мен поне е кристално ясно кой съм.

Препрочитай темата отвреме на време, препрочитай и документите от линковете. Постепенно нещата ще ти се проясняват. Малко неща стават лесно и от първия път.



73



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано22.05.13 19:58



О, не мисля да се вживявам в ролята на ефирен милиционер - поне не още

Все още не са се появили в мен никакви убеждения или подозрения, че съм някаква инстанция, която определя кой нарушава правилата, нито нуждата да поучавам хората от позицията на собствената ми самооценка. Дано да даде Бог да не се появят никога или поне да не е скоро.

Иначе най-накрая вече сме на едно мнение колега. Очевидно има хора при които за проумяването на някои неща и почти цял живот не стига.

73



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: Alenadrow]  
Автор scanning (Перко Наумов)
Публикувано23.05.13 07:41



според мен темата трябва да се изтрие след първите няколко коментара. Тук влизат и "зайци" които със сигурност ще си изкривят представата .
И, ДА днес не е нужно да сглобиш ракета пред МО за да получиш разрешително. Ако цените за симплекс честота бяха по евтини със сигурност нямаше да чувате парашутисти, ралиджии и парапланеристи по "любителските" канали. Ама никой няма да почне да реве за цената. По лесно е да ги затиснеш с 50 вата и те да си се оправят, Нали са пирати все пак. Форума стана обект на подигравки по симплексите. Срамна работа ей.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: scanning]  
Автор ukw_kj (непознат)
Публикувано23.05.13 07:51



Напротив - цените не са високи. За симплексен канал 150 мхц 12,5 кхц лента с териториален обхват населено место + 20 км зона за покритие сумата е 200 лв за година. Изключение правят големите градове София , Пловдив, Варна, Бургас

Едва ли има клуб който не би могъл да си позволи тази цена.

Друг е въпросът относно официалността на клубовете по интереси.

Разрешително може да се издаде и на Физ лице.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: ukw_kj]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано23.05.13 08:43



Специално парапланеристите аз ги разбирам и в този случай трябва да сме по-толерантни към тях от обичайното. Проблемът е, че от Гражданска въздухоплавателна администрация (ГВА) не си мърдат пръста за тях.

Иначе редът е ГВА да ги администрира, включително в областта на радиокомуникациите. И проблема далеч не е само КРС - по принцип си има честоти за въздухоплавателни средства вече заделени от КРС - включително аварийни. Същественото е, че на УКВ почти няма кой да ги чуе, ако се случи да прелита близо до тях, да не говорим за РВД - въобще координацията и предодвратяването на колизии във въздуха е доста проблематично, ако те не ползват съответните за това честоти.

Но понеже никой не прави нищо за тях, те все пак са се организирали поне донякъде да могат да се координират и да си помагат в случай на нужда. И тъй като най-лесния начин е това, те са избрали да станат радиолюбители.

Лично аз предпочитам да се случи някой нов радиолюбител да не се обозначи, отколкото да се случи някакъв инцидент с някой от тези млади и смели хора и да не могат да извикат на помощ поне приятелите си. В момента те го правят по принуда, но това далеч не значи, че няма да се "запалят" по хобито.

Да си спомним за "проблемите" с "шофьорите", които първоначално също бяха обвинявани, че използват радиото за безплатен телефон. Именно тези, също млади и смели, хора развиха репитерната мрежа в България до степен на почти 100% покритие, APRS и всякакви модерни технологии. Т.е. тръгвайки от собственото си хоби те направиха много за популяризирането и действителното развитие на радиолюбителското движение. Преди тях старите лампи се псуваха на майка на 2-3 репитъра останали от времето на работническо-селската власт.

Всеки е подтикван от различи мотиви да бъде радиолюбител и за всички има място. Никога няма да разбера хората които плюят всичко ново и всички млади, само защото не си произвеждали сами припоя, ползвайки залежи на калай в двора на вилата си и, разбира се, собственоръчно прозведени полупроводникови прибори с преработен пясък от Шкорпиловци.

Та така, някой ден ГВА или КРС ще реши конкретния проблем на парапланеристите, но тогава между тях ще има достатъчно хора, които ще останат запалени радиолюбители. Тези от нас, които си седим на земята, ще имаме възможност да се свържем с човек мечтал да полети и постигнал мечтата си. Ако цената за това е някой да си пропусне инициала в ефир - приемлива е. Никой не се е родил опитен радиолюбител, всички са допускали грешки. Но това са просто съвсем дребни, дори незначителни неща, които се изглаждат с времето, без да са нужни никакви истерии, параноични заяждания и милиционерско мислене.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано23.05.13 12:20



И за Хитлер няколко стотин или хиляди евреи са били дребни работи. Всичко е въпрос на гледна точка. Това, че ти се прекланяш пред хобито на някой не значи, че може той да погазва правилата (дори и неписани) в хобито на друг. Със сигурност и във въздуха си има неписани правила и ако там някой дървен философ реши, че може да заобиколи някое дребно правилце щото нещо си, тогава друг ще се сърди я за скъсано крило я за аварийно приземяване ...
Има достатъчно граждански обхвати на които могат да общуват. Има и много добро покритие на мобилните телефони в случай на опасност. Всичко е въпрос на незачитане на правилата.
И парапланеризма е хоби като всяко друго.
Винаги има няколко гледни точки за едно и също нещо. Не виждам смисъл да продължаваме да си говорим глупости и да се кланяме на великите хора които са решили да летят. Добре, че под водата не минават радиовълните иначе щеше да стане мазало в друга тема за смелите хора постигнали мечтата си и за тяхното право да използват любителските честоти за подводни цели.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано23.05.13 13:15



От който и да е друг такива притеснения за Хитлер и писаните и неписани правила на радиолюбителите биха звучали просто параноично.

Но от човек, дето мисли как да сложи 2 киловатов корабен радар на покрива на жилищна кооперация звучат ... странно, да не кажа другата дума.

Вие ще решите ли да споделите как точно ще се опвестява корабния радар на 10.5 GHz съгласно писаните и неписаните правила? Нещо схема да споделите, инструкции - там с поялник ли, с електрожен ли дето се сглобява само от истински радиолюбители?

Питам не за друго, но това е полезно за хобито - можем да наслагаме във всеки град по няколко корабни радара! Ето това ще е истинско развитие на радиолюбителството в България - не някакви си астронавти, пилоти и парапланеристи да се правят на интересни и да ползват радиото за безплатен телефон, а разни шофьори да тургат купешки репитри на най-хубавите места, дето екстра щеше да седи един преправен лампов репитер от Балканската война!





Тема мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: Samolet 5]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано23.05.13 16:53



От 13-ти до 26-юли 2013 край Сопот ще се проведе световно първенство по парапланеризъм. Сайта е



Официалните документи са на

и в тях още стоят радиолюбителски честоти.

Цитат от Local Regulations 13th FAI WORLD PARAGLIDING CHAMPIONSHIP 13-26 July 2013, Sopot, Bulgaria

"
8. Radios
- Radio receivers are mandatory for all pilots.
- Radio transmitters are permitted.
- Only frequencies allocated by the organizers may be used.
- Safety frequency is 144.225 MHz.
- Retrieval frequency is 145.225 MHz.
- Other available frequencies will be advised at the first briefing.
- Voice activated microphones (VOX operated) are strictly forbidden
"

Състезанието е международно. Никъде не се казва нито че за използването на честоти в интервала 144-146 MHz се изисква радиолюбителски лиценз. Никъде не се предупреждават чужденците, че за да ползват легално тези честоти им трябва радиолюбителски лиценз плюс CEPT лиценз

Предлагам да им отидем по това време край Сопот и да видим какво се случва на 144225 и 145225 kHz. Пък след това да продължим дискусията, вече на база на лични впечатления.

---
За информация: Българския национален аеро клуб официално е предупреден, че използването на честоти между 144-146 MHz от нерадиолюбители е незаконно. Оказано му е съдействие да получат честота от КРС. Има информация да са получили такава. На фона на тази информация е странно защо още в официалния документ стоят тези честоти. Та който иска нека лично отиде да послуша за какво става дума. Около Сопот има много неща за гледане, та разходката ще е приятна.



Тема Re: мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано23.05.13 17:18



"Other available frequencies will be advised at the first briefing"

За старите лампи - "Други използваеми честоти ще бъдат препоръчани на първия брифинг".



Тема Re: мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано23.05.13 17:27



Благодаря за превода. Искаш ли да ходим заедно и заедно да послушаме. Колкото повече радиа толкова по-добре.



PS: поканата е за всички, но предупреждавам че аз искам да видя Анево кале и Сопотския манастир. Та няма да стоя на едно място.

Редактирано от LZ1FW на 23.05.13 17:37.



Тема Re: мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: LZ1FW]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано23.05.13 18:37



Аз ще си пренастроя корабния радар на 144.225 (което си е телеграфна област по стари спомени) и ще ми бичи инициала с 2-та ми киловата пикова. За да следя къде ходим на разходка де, не за друго. За да не се загубим.



Тема Re: мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано23.05.13 18:56



Ако мога ще дойда.

Но от сега се хващам на бас, че почти всичко ще е наред - в смисъл, че няма да има груби и умишлеи нарушения, както намекваш.

Приемеш ли баса съм за. Залога е едно кафе и един пост тук как са протекли нещата - честно и без цитиране на заслугите на СССР или Павлов за "изнамирането" на радиото.



Тема Re: мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано23.05.13 19:04



Вие сте Велик Опитен Радиолюбител (ВОР)!

Аз тук имам един телескоп (някъде към 350 GHz работи) - ще можете ли да ми помогнете как с поялника (или електрожена) да го "пренастроя" на 144.225? Че както споменахте моя жалък SDR я го докара 3764, я не.

Радиолюбителството има нужда от такива схеми! Моля, помеогнете ни! Ще може всеки притежател на очила да контролира ефира за хора, неоповестяващи се на всеки 2 минути!



Тема Re: мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано23.05.13 19:13



Ще имаш и кафето и репортаж от мястото на събитието (стига да се ортанизирам да стигна до там, разбира се). Аз обичам да снимам. Ще има снимки, а може и клипчета със стерео звуков съпровод.



И стига с тази твоя политика - при радиовръзките не се говори за политика и религия. Не виждам защо тук трябва непрекъснат да правиш такива подмятания. Пък нито СССР, нито Павлов имат някакви претенции за откриване на радиото. В тази насока на 7-ми май единодушно взехме решение на пием за всички - и за Ленц, и за Тесла, и за останалите - важното е да има поводи.



Тема Re: мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано23.05.13 19:25



За политика се говори в книжките, които ти препоръча на "начинаещите" тук - аз само ги цитирам и се радвам, че отговорно заявяваш, че не трябва всичко там да се взема сериозно.

Ще се радвам да те видя. Виждал съм те един път, не сме говорили, но съм с доста по-добри впечатления, отколкото остави в този спор.

Между другото - ти не беше ли от първите, дето работеха на цифрово радио с размяна на мейли и т.н.? Тогава не ти ли викаха още по-старите лампи, че искаш да ползваш радиото за безплатен интернет?

Само питам, не се заяждам.

73



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa (непознат )
Публикувано24.05.13 21:10



В Техническите изисквания няма упоменат период от време, след който трябва да се идентифицира радиолюбителя при връзка. Има обаче изискване това да се прави в началото и края на всяка радиовръзка.

Приложение No3 към чл. 22 (Изм. - ДВ,бр. 51 от 2009 г., доп. - ДВ, бр. 70 от 2011 г.)
Ред за определяне и използване на опознавателен знак:

5. При започване и завършване на всяка любителска радиовръзка радиолюбителят предава
опознавателния си знак, а по време на радиовръзката посочва местонахождението си(локатор и/или
населено място)

като

„Любителски радиовръзки” са радиовръзките, установени между любителски радиостанции.

Тук полемиката какво е радиовръзката - от типа на състезанията на CW, само инициали, номер, рапорт или на телефония, където е по-подробна и поясняваща, оставя да се бистри допълнително.

73 на всички



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: MoTuKa]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано24.05.13 23:26



Така е колега,

Странно противоречие, още повече че края на връзката е възможно и да не зависи от радиолюбителя.

Благодаря, че обърнахте внимание и на тази разпоредба.

73

Редактирано от Alenadrow на 24.05.13 23:38.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: stcanev]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано18.05.14 18:31



По-добре късно... За пълнота да отговоря все пак на конкретния въпрос в началото на темата.
Не се свързвайте с тях на тази честота, освен ако не сте и вие като тях.
Нека си летят спокойно и вече законно.



Информацията за честотата е тук:


В отговор на:


Здравейте.
Преди десетина дни видях парапланерист над гр.Попово.Виждал съм и преди да кацат около ЖП гарата малко преди следобедния влак за Шумен.Може би се връщат с него? Имам любителска УКВ радиостанция и ще ми бъде интересно да се свържа с пилота, но не знам на кои честоти си комуникират парапланестите по време на полет.
73! de LZ4SC

"Господ здраве да Ви дава,има кой да Ви го вземе"



Редактирано от LZ1FW на 18.05.14 19:10.



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (член)
Публикувано19.05.14 07:51



Мдаааа, след турбо-истериите тук се случи точно каквото се очакваше. Хората, които е трябвало, са взели мерки и са си свършили работата, момчетата си имат честота, всичко е мирно, тихо и спокойно. Няма осъдени доживот, няма глобени с един милион, няма убити и ранени.

Еххх, Бат Сашо, колко скучен може да бъде света, когато всеки си върши работата и няма нужда от доброволци-отрядници - някак пак се оправиха младите хора и без старите лампи.



П.П. Оказа се, че и хората на КРС не са на мнение, че тези момчета са закоравели престъпници. Очевидно, за разлика от ВОР-овете тук, макар и принудени да се намесят, са го направили внимателно и културно, без да истеризират, както се полага на умни хора, пък били те и държавни служители в България.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.