Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:56 27.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано23.05.13 13:15



От който и да е друг такива притеснения за Хитлер и писаните и неписани правила на радиолюбителите биха звучали просто параноично.

Но от човек, дето мисли как да сложи 2 киловатов корабен радар на покрива на жилищна кооперация звучат ... странно, да не кажа другата дума.

Вие ще решите ли да споделите как точно ще се опвестява корабния радар на 10.5 GHz съгласно писаните и неписаните правила? Нещо схема да споделите, инструкции - там с поялник ли, с електрожен ли дето се сглобява само от истински радиолюбители?

Питам не за друго, но това е полезно за хобито - можем да наслагаме във всеки град по няколко корабни радара! Ето това ще е истинско развитие на радиолюбителството в България - не някакви си астронавти, пилоти и парапланеристи да се правят на интересни и да ползват радиото за безплатен телефон, а разни шофьори да тургат купешки репитри на най-хубавите места, дето екстра щеше да седи един преправен лампов репитер от Балканската война!





Тема мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: Samolet 5]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано23.05.13 16:53



От 13-ти до 26-юли 2013 край Сопот ще се проведе световно първенство по парапланеризъм. Сайта е



Официалните документи са на

и в тях още стоят радиолюбителски честоти.

Цитат от Local Regulations 13th FAI WORLD PARAGLIDING CHAMPIONSHIP 13-26 July 2013, Sopot, Bulgaria

"
8. Radios
- Radio receivers are mandatory for all pilots.
- Radio transmitters are permitted.
- Only frequencies allocated by the organizers may be used.
- Safety frequency is 144.225 MHz.
- Retrieval frequency is 145.225 MHz.
- Other available frequencies will be advised at the first briefing.
- Voice activated microphones (VOX operated) are strictly forbidden
"

Състезанието е международно. Никъде не се казва нито че за използването на честоти в интервала 144-146 MHz се изисква радиолюбителски лиценз. Никъде не се предупреждават чужденците, че за да ползват легално тези честоти им трябва радиолюбителски лиценз плюс CEPT лиценз

Предлагам да им отидем по това време край Сопот и да видим какво се случва на 144225 и 145225 kHz. Пък след това да продължим дискусията, вече на база на лични впечатления.

---
За информация: Българския национален аеро клуб официално е предупреден, че използването на честоти между 144-146 MHz от нерадиолюбители е незаконно. Оказано му е съдействие да получат честота от КРС. Има информация да са получили такава. На фона на тази информация е странно защо още в официалния документ стоят тези честоти. Та който иска нека лично отиде да послуша за какво става дума. Около Сопот има много неща за гледане, та разходката ще е приятна.



Тема Re: мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано23.05.13 17:18



"Other available frequencies will be advised at the first briefing"

За старите лампи - "Други използваеми честоти ще бъдат препоръчани на първия брифинг".



Тема Re: мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано23.05.13 17:27



Благодаря за превода. Искаш ли да ходим заедно и заедно да послушаме. Колкото повече радиа толкова по-добре.



PS: поканата е за всички, но предупреждавам че аз искам да видя Анево кале и Сопотския манастир. Та няма да стоя на едно място.

Редактирано от LZ1FW на 23.05.13 17:37.



Тема Re: мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: LZ1FW]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано23.05.13 18:37



Аз ще си пренастроя корабния радар на 144.225 (което си е телеграфна област по стари спомени) и ще ми бичи инициала с 2-та ми киловата пикова. За да следя къде ходим на разходка де, не за друго. За да не се загубим.



Тема Re: мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано23.05.13 18:56



Ако мога ще дойда.

Но от сега се хващам на бас, че почти всичко ще е наред - в смисъл, че няма да има груби и умишлеи нарушения, както намекваш.

Приемеш ли баса съм за. Залога е едно кафе и един пост тук как са протекли нещата - честно и без цитиране на заслугите на СССР или Павлов за "изнамирането" на радиото.



Тема Re: мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано23.05.13 19:04



Вие сте Велик Опитен Радиолюбител (ВОР)!

Аз тук имам един телескоп (някъде към 350 GHz работи) - ще можете ли да ми помогнете как с поялника (или електрожена) да го "пренастроя" на 144.225? Че както споменахте моя жалък SDR я го докара 3764, я не.

Радиолюбителството има нужда от такива схеми! Моля, помеогнете ни! Ще може всеки притежател на очила да контролира ефира за хора, неоповестяващи се на всеки 2 минути!



Тема Re: мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано23.05.13 19:13



Ще имаш и кафето и репортаж от мястото на събитието (стига да се ортанизирам да стигна до там, разбира се). Аз обичам да снимам. Ще има снимки, а може и клипчета със стерео звуков съпровод.



И стига с тази твоя политика - при радиовръзките не се говори за политика и религия. Не виждам защо тук трябва непрекъснат да правиш такива подмятания. Пък нито СССР, нито Павлов имат някакви претенции за откриване на радиото. В тази насока на 7-ми май единодушно взехме решение на пием за всички - и за Ленц, и за Тесла, и за останалите - важното е да има поводи.



Тема Re: мониторинг на 144225 и 145225 kHzнови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано23.05.13 19:25



За политика се говори в книжките, които ти препоръча на "начинаещите" тук - аз само ги цитирам и се радвам, че отговорно заявяваш, че не трябва всичко там да се взема сериозно.

Ще се радвам да те видя. Виждал съм те един път, не сме говорили, но съм с доста по-добри впечатления, отколкото остави в този спор.

Между другото - ти не беше ли от първите, дето работеха на цифрово радио с размяна на мейли и т.н.? Тогава не ти ли викаха още по-старите лампи, че искаш да ползваш радиото за безплатен интернет?

Само питам, не се заяждам.

73



Тема Re: честоти парапланеристинови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa (непознат )
Публикувано24.05.13 21:10



В Техническите изисквания няма упоменат период от време, след който трябва да се идентифицира радиолюбителя при връзка. Има обаче изискване това да се прави в началото и края на всяка радиовръзка.

Приложение No3 към чл. 22 (Изм. - ДВ,бр. 51 от 2009 г., доп. - ДВ, бр. 70 от 2011 г.)
Ред за определяне и използване на опознавателен знак:

5. При започване и завършване на всяка любителска радиовръзка радиолюбителят предава
опознавателния си знак, а по време на радиовръзката посочва местонахождението си(локатор и/или
населено място)

като

„Любителски радиовръзки” са радиовръзките, установени между любителски радиостанции.

Тук полемиката какво е радиовръзката - от типа на състезанията на CW, само инициали, номер, рапорт или на телефония, където е по-подробна и поясняваща, оставя да се бистри допълнително.

73 на всички




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.