Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:33 20.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано22.05.13 18:02



На прав път си.

Току-що се запозна с български превод на международни документи, регламентиращи процедури за радиообмен ( и процедурите за радиолюбителските съобщения като част от тях) не само в България, а по принцип. Вярно превода е от преди 40+ години. Важно е, много е важно да проумееш че тези документи не са руски, съветски, американски, не са комунистически, нито са капиталистически. Това са международно признати документи в цял свят. Под тях стоят подписите на почти всички страни в света. България ги е признала за първи път преди повече от сто години.

Линка към един от основните и актуални в момента ти го дадох още в началото. Спомняш ли си?
ITU Radio Regulations Articles Edition of 2012



Догато го прочетеш вероятно ще съм се върнал в София и ще мога да ти посоча следващ документ за четене.

Има достатъчно за четене. Така че продължавай да четеш. И не бързай с изводите.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано22.05.13 18:18



Да, да. Благодаря още веднъж за книжката.

Нищо, че се оказа, че не аз не помня и не знам какво пише в нея, а ти.

Но не се притеснявай - при всички и винаги с нарастването на опита паметта отслабва - иначе щеше да си спомняш, че в тази книжка има три-четири глави за БКП, КПСС, ДКМС, НРБ, СССР - все неща, дето определено са комунистически и слава Богу вече не съществуват.

Та къде викаш пишеше за оповестяване на 10 минути в международните документи, че не го намерих? Айде моля те като се върнеш да ми припомниш, щото от два-три дни те моля и ти все забравяш да посчиш точното място.

Благодаря предварително.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано22.05.13 18:44



Идеологията я остави. Предполагам, че си достътъчно интелигентен да я прескачаш и в тази книга и в днешни дни.

В закона няма десет минути. Има всеки път. Натискаш комутатора и започваш диалога с инициала на кореспондента последван от твоя инициал. И така всеки път. Това е буквалния смисъл на написаното в Техническите изисквания.

Тази част от диалога вече я минахме, нали. Ти като по-млад би трябвало да помниш. Ако не - прочети пак темата от самото й начало и да вървим напред. Загуба на време е да се въртим в кръг. Ако ще си губим взаимно времето - нека спрем дотук.

Десетте минути ще се появят по-късно, когато усвоиш простите радиовръзки и минеш към по-сложни. С повече кореспонденти в едно и също QSO и при по-продължителни радиовръзки, включително и такива с много, но кратки рапорти с един и същ кореспондент. Не сме стигнали до там. Все още сме на нивото на начинаещите.

Говорим за радиовръзки. Надявам се разбираш разликата между радиолюбителска радиовръзка и използване на радиостанцията като безплатен телефон.

Всъщност, прочете ли как се правят радиовръзки? В книжката има примери от които става ясно кога и как се предават инициалите - в началото и в края на всеки рапорт.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано22.05.13 18:57



Да, спора става вече излишен.

Моля те тогава спазвайте поне правилата, които вярвате, че са записани в закона, и се оповестявайте всеки път като натискате комутатора - иначе какъв пример давате на младите? По твоята логика всички стари лампи сте нарушители без изключение, ама сигурно в международните документи пише, че за вас може



Поне се разбра, че дори и според теб няма десет минути. Сега вече ще ти е много по-лесно - звъниш в КРС, търсиш госпожа Велинова и я питаш трябва ли да се оповестяваш всеки път когато натиснеш комутатора. Ако не си помисли, че и се подиграваш ще ти отговори - тя е много любезна госпожа, наистина.

След това ела тук и напиши как се е развил разговора, ако искаш.

Благодаря ти много, че се включи спора. Ако беше някой с по-смислени аргументи имаше опасност някой начинаещ да остане с впечатлението, че наистина съществува някакво неясно и недоразбрано правило. След последнито ти заключение, че радиолюбителите са длъжни да се оповестяват на всяко натискане на комутатора, такава опасност вече не съществува.

Поздрави на всички стари лампи и 73 от мен.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано22.05.13 19:12



Когато ме чуеш да нарушавам правилата просто ми се обади. За мен поне е кристално ясно кой съм.

Препрочитай темата отвреме на време, препрочитай и документите от линковете. Постепенно нещата ще ти се проясняват. Малко неща стават лесно и от първия път.



73



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано22.05.13 19:58



О, не мисля да се вживявам в ролята на ефирен милиционер - поне не още

Все още не са се появили в мен никакви убеждения или подозрения, че съм някаква инстанция, която определя кой нарушава правилата, нито нуждата да поучавам хората от позицията на собствената ми самооценка. Дано да даде Бог да не се появят никога или поне да не е скоро.

Иначе най-накрая вече сме на едно мнение колега. Очевидно има хора при които за проумяването на някои неща и почти цял живот не стига.

73



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: Alenadrow]  
Автор scanning (Перко Наумов)
Публикувано23.05.13 07:41



според мен темата трябва да се изтрие след първите няколко коментара. Тук влизат и "зайци" които със сигурност ще си изкривят представата .
И, ДА днес не е нужно да сглобиш ракета пред МО за да получиш разрешително. Ако цените за симплекс честота бяха по евтини със сигурност нямаше да чувате парашутисти, ралиджии и парапланеристи по "любителските" канали. Ама никой няма да почне да реве за цената. По лесно е да ги затиснеш с 50 вата и те да си се оправят, Нали са пирати все пак. Форума стана обект на подигравки по симплексите. Срамна работа ей.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: scanning]  
Автор ukw_kj (непознат)
Публикувано23.05.13 07:51



Напротив - цените не са високи. За симплексен канал 150 мхц 12,5 кхц лента с териториален обхват населено место + 20 км зона за покритие сумата е 200 лв за година. Изключение правят големите градове София , Пловдив, Варна, Бургас

Едва ли има клуб който не би могъл да си позволи тази цена.

Друг е въпросът относно официалността на клубовете по интереси.

Разрешително може да се издаде и на Физ лице.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: ukw_kj]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано23.05.13 08:43



Специално парапланеристите аз ги разбирам и в този случай трябва да сме по-толерантни към тях от обичайното. Проблемът е, че от Гражданска въздухоплавателна администрация (ГВА) не си мърдат пръста за тях.

Иначе редът е ГВА да ги администрира, включително в областта на радиокомуникациите. И проблема далеч не е само КРС - по принцип си има честоти за въздухоплавателни средства вече заделени от КРС - включително аварийни. Същественото е, че на УКВ почти няма кой да ги чуе, ако се случи да прелита близо до тях, да не говорим за РВД - въобще координацията и предодвратяването на колизии във въздуха е доста проблематично, ако те не ползват съответните за това честоти.

Но понеже никой не прави нищо за тях, те все пак са се организирали поне донякъде да могат да се координират и да си помагат в случай на нужда. И тъй като най-лесния начин е това, те са избрали да станат радиолюбители.

Лично аз предпочитам да се случи някой нов радиолюбител да не се обозначи, отколкото да се случи някакъв инцидент с някой от тези млади и смели хора и да не могат да извикат на помощ поне приятелите си. В момента те го правят по принуда, но това далеч не значи, че няма да се "запалят" по хобито.

Да си спомним за "проблемите" с "шофьорите", които първоначално също бяха обвинявани, че използват радиото за безплатен телефон. Именно тези, също млади и смели, хора развиха репитерната мрежа в България до степен на почти 100% покритие, APRS и всякакви модерни технологии. Т.е. тръгвайки от собственото си хоби те направиха много за популяризирането и действителното развитие на радиолюбителското движение. Преди тях старите лампи се псуваха на майка на 2-3 репитъра останали от времето на работническо-селската власт.

Всеки е подтикван от различи мотиви да бъде радиолюбител и за всички има място. Никога няма да разбера хората които плюят всичко ново и всички млади, само защото не си произвеждали сами припоя, ползвайки залежи на калай в двора на вилата си и, разбира се, собственоръчно прозведени полупроводникови прибори с преработен пясък от Шкорпиловци.

Та така, някой ден ГВА или КРС ще реши конкретния проблем на парапланеристите, но тогава между тях ще има достатъчно хора, които ще останат запалени радиолюбители. Тези от нас, които си седим на земята, ще имаме възможност да се свържем с човек мечтал да полети и постигнал мечтата си. Ако цената за това е някой да си пропусне инициала в ефир - приемлива е. Никой не се е родил опитен радиолюбител, всички са допускали грешки. Но това са просто съвсем дребни, дори незначителни неща, които се изглаждат с времето, без да са нужни никакви истерии, параноични заяждания и милиционерско мислене.



Тема Re: Ето откъде идват 10-те минутинови [re: Alenadrow]  
Автор Samolet 5 (минаващ)
Публикувано23.05.13 12:20



И за Хитлер няколко стотин или хиляди евреи са били дребни работи. Всичко е въпрос на гледна точка. Това, че ти се прекланяш пред хобито на някой не значи, че може той да погазва правилата (дори и неписани) в хобито на друг. Със сигурност и във въздуха си има неписани правила и ако там някой дървен философ реши, че може да заобиколи някое дребно правилце щото нещо си, тогава друг ще се сърди я за скъсано крило я за аварийно приземяване ...
Има достатъчно граждански обхвати на които могат да общуват. Има и много добро покритие на мобилните телефони в случай на опасност. Всичко е въпрос на незачитане на правилата.
И парапланеризма е хоби като всяко друго.
Винаги има няколко гледни точки за едно и също нещо. Не виждам смисъл да продължаваме да си говорим глупости и да се кланяме на великите хора които са решили да летят. Добре, че под водата не минават радиовълните иначе щеше да стане мазало в друга тема за смелите хора постигнали мечтата си и за тяхното право да използват любителските честоти за подводни цели.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.