Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:24 02.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: ramzes1977]  
Автор Caмoдeлниkoв (непознат)
Публикувано14.07.13 20:45



С тези компютри, линкове, интернет и мрежи отново ще развалите магията на радиото

. Няма нищо по-приятно от работещата сглобена самоделка, която си довел до почти съвършен модел (за теб ествествено) след няколко безсънни вечери труд по малките часове. .

Шегувам се ествествено. Хубаво е да се изпзлва развитиено на съвремената техника, което не стои на едно място.



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: Caмoдeлниkoв]  
Автор ramzes1977 (ентусиаст)
Публикувано15.07.13 01:00



Виж до къде доведе тези мисли един наш Приятел _ кумир ми е :

. А сайта е .Успехи с радиото :)



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: Alenadrow]  
Автор MC2010 (новак)
Публикувано15.07.13 07:28



Благодаря
Това сигурно ще е най-сложната проба и настройка на SSB приемник ... правена някога в света


Направих няколко смесителя - с диоди, с 74HC4066 и 4053
Генераторите са два - с BF245 за диодния смесител и с 74HC04 за другите. Антената е 6 метра кабел.
Вече не е технически проблем, а въпрост на чест!



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: ramzes1977]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано15.07.13 08:16



По принцип и друг път е ставало спор тук, но нека да погледнем нещата от всички посоки. Когато на времето колегите са се впускали в това хоби, компютри не е имало. Но дали те са използвали "стари" и "прости" технологии? Не разбира се - точно обратното. Използвали са почти всичко, което е било достъпно към момента. С навлизането на полупроводниковите елементи те са се адаптирали много бързо и (почти) са изоставили лапите. Въобще всяко общодостъпно модерно (за времето си) средство е било използвано по всякакъв възможен начин.
И в момента е така - всичко, което е достъпно като технология (това включва и софтуер и smd монтаж и модерни чипове и т.н.) се използва максимално и в радиолюбителството и, разбира се, младите радиолюбители не се различават много от своите по-опитни колеги в тяхната младост.
А иначе, конкректно за този експеримент, модерните технологии тук внасят просто известно удобство. Разбира се, колегата може да заеме от някой работещ приемник или (още по-добре) трансмитер, може и друг колега, който притежава такъв, да му отиде на гости и т.н. - при всички случаи ще има известна доза притеснение и съгласуването ще е трудно, предвид динамичния живот и задълженията, които всички имаме. Технологията тук просто позволява да "услужа" с моя приемник, без да е необходимо аз лично да ходя някъде или да правя нещо кой знае какво, или пък колегата да се притеснява, че ме ангажира и т.н. Т.е. технологията в случая може само да помогне, без да коства нищо никому, което пък е важно за всяко хоби. Но иначе да - ще му вържа "купешки" приемник, че не ми се иска евентуално да се изложа с моите собствени "разработки" - т.е. съществува притеснението, че купеното е по-съвършено от собственоръчно проектираното и сглобеното, но мисля, че и преди 40-50 години е било така, ако не и по-зле.



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: MC2010]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано15.07.13 19:17



Пуснал съм ти настройките за достъп на лични. Успех и да докладваш за успешно защитена чест





Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: Alenadrow]  
Автор MC2010 (новак)
Публикувано16.07.13 07:42



Благодаря за SDRa.
Лошата новина - силен шум и смущения в ефира над София, слаба или почти никаква активност.
Добрата новина - приемникът ми приема абсолютно същите шумове и смущения, 1 към 1


Чуха се добри сигнали на телеграф, почти никаква телефония и силен сигнал на 7.130 МХц - не знам какво излъчва на тази честота.
Отчитам, че "антената" ми е един кабел на балкона, че е лято и че възможностите на приемник с пряко преобразуване при силно замърсен ефир не са големи.
При скала от 1-10 си пиша 4.
Извод - слагам платките в кашона с надпис "ТИК" ( кашон ТИК - кашон за тъпи идеи и конструкции)
Сега съм хвърлил око на трансийвъра на някакъв индиец: BitX SSB 20m Transceiver.

Редактирано от MC2010 на 16.07.13 07:43.



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: MC2010]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано16.07.13 08:09



Колега,

Ако радиото ти приема всичко, което и този SDR, направо си пиши 10 от 10. Този SDR е "купешки" (да не излезе, че се хваля

) и е сравняван на ухо с Icom 7200 и FT-817ND и е (много малко) по-добър и от двата като ресивър - особено пък в "шумна" София. Разбира се, там просто има някои допълнителни възможности софтуерно да се изчисти сигнала.

Така че въобще не засилвай нищо към кашона. Ти беше казал, че радиото работи на 7 и 14, нали? На 14.070 (и малко по-рядко - на 7.030) на цифровите режими се чуват много "по-ясни" сигнали от най-различни страни. Просто цифровите режими "пробиват" много по-лесно и са силно шумоустойчиви.

Така че - още два аудио трансформатора (за по сигурно) и директно в аудио входа на компютъра. От там ти се отварят още интересни възожности за "слушане" на ефира. Потърси в интернет Ham Radio Deluxe - "старата" версия 5 е безплатна, но има всичко, което и новата, и по-специално (почти) всички видове цифрова работа. Можеш да потърсиш и Fldigi - също много добра програмка и напълно свободна.

Поздравления за ентусиазма и нови успехи.



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: MC2010]  
Автор ramzes1977 (ентусиаст)
Публикувано17.07.13 09:58



Ето малко линкче .Това съм го виждал тук.





Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: MC2010]  
Автор lz1kz ( Бригадир)
Публикувано17.07.13 13:19



Ето няколко линка от мен, но без да се разсейваш, само за идеята!










Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.