Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:49 09.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: MC2010]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано09.07.13 22:55



Проблема при HF е че всички антени усилват толкова шума, колкото и полезния сигнал. Няма измислена "тиха" антена за града.
За панелен блок най-доброто е дипол или g5rv, но това важи главно, ако искаш да излъчваш и трябва да е между два блока.
В общи линии всяка достатъчно дълга жица ще свърши работа за приемане, просто гледай да е перпендикулярно на всичко по-голямо метално наоколо - в случая можеш да пуснеш просто жица до съседния блок.
Препоръчвам ти, обаче, да прочетеш повече за антените от гледна точка на твоята сигурност - една дълга жица между два блока може да е изключително опасна, особено в нестабилно време, но и по-принцип.
И пак, ако приемаш съвети - при 7 и 14 MHz не можеш да отделиш полезния сигнал от шума в голям град (а и дригаде) само с антената.
Търси начин да стенсиш лентата - иначе просто може да те "запушват" шумовете наоколо. Ти гледам си конструктор и един филтър на входа ще ти достави удосволствие да го измислиш и направиш. Но не очаквай чудеса - с каквато и да е технология можеш да постигнеш максимум 20Db в твоя полза, което не е много, ако и да звучи така.

Още веднъж успех и дано успееш. Най гадното е да правиш нещо дълго време без видим (чуваем) успех, но и е най-големия кеф като успееш. Не се отказвай.

73 от мен



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: MC2010]  
Автор Caмoдeлниkoв (непознат)
Публикувано10.07.13 01:51



70uH е малко повече отколкото е нужно за най-ниската честота, но трансформаторът е много широколентов. Може да го оставиш така.
50 омовата намотка трябва да е най-малко 4*R за най-ниската работна честота.





Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: Alenadrow]  
Автор MC2010 (непознат)
Публикувано11.07.13 19:31



Ще пробвам ето този филтър:


Има таблица с капацитетите и индуктивностите:


Ако тук чете някой радиолюбител от София, може ли да качи 2-3 минути запис ( MP3) на ефира на 7 Мхц между 20 - 22 ч?
Само за информация, да се ориентирам какво се чува



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: Caмoдeлниkoв]  
Автор MC2010 (новак)
Публикувано11.07.13 19:32



Колко ги търсих тези формули ...


Благодаря



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: MC2010]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано12.07.13 21:06



Както споменах по-горе съм готов да ти пусна едно радио, което ще можеш да чуваш в реално време по интернет. Но има три проблема:
1. Единствено мога да пусна една висяща жица от третия етаж в центъра на София или другия вариянт е да използвам портативна HF антена (вертикал-щека за FT817) - наистина много малка. И в двата варианта антената ще е отвратителна, но все пак чат пат се чува нещо.
2. Мога да го направя това между 20-22 часа в понеделник или вторник - най-много и сряда. До понеделник не съм в София, след вторник или сряда - вероятно също.
3. Не трябва по-това време да има гръмотевична буря, че ми е мило радиото, а с тези хвърчащи жици не се знае знае ли се.

Ако те устройва такава помощ ще ти е нужна следната програма



Програмата е напълно свободна. Между другото можеш да си я изтеглиш още сега и да я изпробваш. След като отидеш на "Input Source" (горе ляво), натискаш "Remote (via network)" и после "Browse web" - ще ти излезне списък със активни в момента радиа. За съжаление няма (в момента) никакви на територията на България, да не говорим за София, но ще можеш да се разчовъркаш и да видиш какво-горе долу ще можеш да чуеш за твоите експерименти.

За радиотренировката също ще опитам да направя подобна инсталация и да я направя публично достъпна, но там ще от друг QTH, където антените не са проблем, но пък интернета е... Но това е друга тема...

Както и да е - пиши, ако мислиш че това ще ти помогне.



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: Alenadrow]  
Автор ramzes1977 (ентусиаст)
Публикувано14.07.13 07:16



Благодаря за Линка. Програмката е прекрасена .На 40 м вчера имаше контест беше доста интересно от различни места в Европа как се приемат различните станции. Друго щеше да е и от БГ да има за сравнение :) . Но и това стига.

П.с. Както казва Чудомир: < Като не можем както щем , Ще щем както можем !>



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: ramzes1977]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано14.07.13 08:36



Аз бих пуснал поне едно винаги да работи, но проблемът е, че където имам добър интернет (в София), нямам добра (в същност никаква) антена, а и няма кой знае какви възможности да сложа - т.е. просто е безмислено начинанието и по-скоро ще навреди, отколкото да помогне някому, като го оставъ с грешно впечатление какво се чува и какво не в София.
Там където мога да сложа произволно добра антена (на вилата) - нямам почти никакъв интернет - само през GSM, но той е лимитиран и, по лошото, бавен и вероятно няма да е използваем въобще за тези цели.
Т.е. имам обичайния проблем на повечето радиолюбители - там, където мястото е подходящо, условията не са и обратното


Преди известно време имаше един колега, който поддържаше работещо радио в WebSDR.org - там е почти същото, но е малко по-различно измислено, тъй като могат да слушат много хора едно и също радио, но пък не могат да го контролорат изцяло, както е тук. Но скоро не съм попадал на онлайн SDR радио от България никъде.



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: Alenadrow]  
Автор MC2010 (новак)
Публикувано14.07.13 09:38



Инсталирах програмата и ще следя какво се чува в понеделник и вторник (20-22 ч.). Преполагам, че твоето радио ще се вижда в списъка с някакви разпознаваеми знаци.


Видях, че програмата има възможност за запис, което за мен опростява нещата, ако някой качи запис на чуващи се в София любителски радиостанции.
Ако се чуят 2-3 станции ще го приема за успех.
Ако не се чуват- явно КВ в София за "мъртви".



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: MC2010]  
Автор Alenadrow (новак)
Публикувано14.07.13 09:48



В понеделник привечер като го настроя ще ти пратя на лични адрес, име и парола (ще трябва да ги въведеш на ръка на екрана, в който сега натискаш "browse web") за да се конектнеш. Няма смисъл да се публикувам в списъка, тъй като "антената" ми е страшно зле и само ще подлъжа хората за състоянието на ефира в София. От друга страна на теб ще ти свърши работа, надявам се, доколкото въпросът при теб е да се ориентираш дали твоето радио приема (поне донякъде) подобни неща.
Ако някой колега с хубава антена, който се приема добре в София, се навие да "подвикне" по това време - ще ти е още по-лесно.



Тема Re: 14 MHz приемникнови [re: MC2010]  
Автор ramzes1977 (ентусиаст)
Публикувано14.07.13 15:16



Защо не пробваш този вариант. Слушай при теб, след това има линк на един Грък , на един двама германци и един руснак от Перм на една и съща честота . и Виж при всеки един от тях как ги получаваш , съпостави ги със това което се чува и при теб . По този начин ти ще останеш що годе в средата . Т.е. ще чуваш от всички страни.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.