Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:03 31.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Цифрова Ефирна телевизиянови  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано10.01.13 11:53



Гледах че модулацията е с много висока кратност QAM64. Не е ли това самоубийство в сигналната обстановка в големите градове дето панелките са една до друга а предавателя е на най-ниската точка :). В обстановка където на много места дори на покрива няма пряка видимост, и практически се приемат много на брой отразени сигнали с еднаква сила и огромна разлика в пътищата. Ще може ли в тази обстановка да се приема тази телевизия? Не беше ли по-адекватно да се използва QAM16? Ама нали винаги в българия правим от пръдня боя, дай да набутаме на един радиочестотен канал 10 програми, нали е по-евтино, ама че няма да работи на кого му пука. Пък и с тая смяна на стандартите първо беше MPEG-2, сега MPEG-4 говори се в бъдеще за DVB-T2 аз ако всеки 2 години си купувам приемници по 60 лв за няколко телевизора, "безплатната" ефирна цифрова телевизия ще излезе златна, и по-изгодно ще бъде да си прекарам кабелна, поне ще може да се гледа на антиките без акробатики. Така или иначе сега имам DVB-T MPEG-4 тунер на компа, и в столичния квартал Дружба 2 приемането е нестабилно. Дали защото е все още пробно, или поради слаб сигнал, многолъчево разпространение и високо ниво на смущенията, но работи идеално примерно 15 минути до половин час, след което забозва или се разпада на пиксели, или изобщо изчезва. Ще бъде ли възможно нормално приемане след цифровизацията, или на тях какво им пука че с аналоговата макар и с лошо качество е било възможно гледането, а сега ще стане невъзможно.... според мен цифровата ефирна телевизия е непригодна за страна като нашата, в която всичко се прави формално и за отбиване на номера, и на никого не му пука за нищо.

Тролеите напред!


Тема Re: Цифрова Ефирна телевизиянови [re: Origo]  
Автор Alenadrow (непознат )
Публикувано10.01.13 16:51



QAM64 е в златната среда и се счита за добър компромис. QAM16 го има за DVB май само в UK - но там, специално в Лондон например, положението е кошмарно. Не може да става никакво сравнение с България, където имаме изключително удобни точки за излъчване и покритие на почти цялата територия. Специално София е направо рай с Витоша над нея.
Иначе DVB-T2 е разширение на стандарта и няма голяма връзка с използвания кодек - например в T2 е добавено QAM256. MPEG-4 е де-факто стандарт в момента - MPEG-2 изисква много повече ресурси и за трансфер, и за декодиране.

Прекъсване при мен - в центъра на София - не забелязах. Специално направих някои тестове, но работи стабилно и то с някакъв доста стар USB тунер. Да не би да сте улучили момент, когато наистина са пробвали нещо? Или пък да е проблем с драйвери или нещо друго по компютъра?

Аз специално мисля, че всичко е добре замислено и ще бъде добре реализирано. Кабела е добра алтернатива за TV маняци, но за хора, които гледат няколко минути на ден, колкото да видят какво казват по новите определено свободното и безплатно цифрово излъчване на няколко телевизии ще е от полза.
Аз лично с нетърпение очаквам да започнат тестовете и в по-голяма част от страната, защото в момента в много села единствената алтернатива е сателит, където пък има изключително малко безплатни български канали и нито един от националните (ако изключим БНТ2 или Свят - не помня точно, а и не знам дали това е национален канал въобще). Говори се, а и логиката е такава, че с промяна на поляризацията и въобще с цифровизациата много по-голяма територия ще бъде повече или по-малко перфектно покрита - предстои да видим дали ще е така.



Тема Re: Цифрова Ефирна телевизиянови [re: Alenadrow]  
Автор rscossworth (непознат)
Публикувано10.01.13 20:52



Никаква полза не виждам аз от цифровата ефирна телевизия - просто никой не гледа ефирна телевизия.



Тема Re: Цифрова Ефирна телевизиянови [re: Alenadrow]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано10.01.13 21:46



Бе в центъра строителството е тухлено и поне съдейки по аналоговия сигнал винаги съм оставал потресен как с едно парче проводник се хващат перфектно всички аналогови телевизии, а тук в дружба, и специално блоковете които са в неизгодна позиция и в сянката на по-големи бетонни сгради сигнала е отврат, канал 1 и бтв са прилични, а останалото е пълна скръб, разбирай абсолютен бункер. Днес и аз тествах пак цифровата и работеше съвсем добре, слава богу, нещата вървят на добре. Но пак ти казвам че ти в центъра не си критерий. А различните стандарти ги споменах защото всеки води със себе си нов приемник, и невъзможност за използване на стария, това ми беше мисълта, а не кой до какво кодиране се отнася.

Тролеите напред!


Тема Re: Цифрова Ефирна телевизиянови [re: rscossworth]  
Автор Alerik (минаващ)
Публикувано12.01.13 14:28



Аз гледам ефирна телевизия и не виждам смисъл от пакетите, предлагани от кабеларките и сателитните оператори и натъпкани с глупави програми, за които искат пари.Напълно са ми достатъчни дори 5-6 програми, за да си убия малкото свободно време вечер и за да науча, какво става тук и там. А за останалото-мрежата.



Тема Re: Цифрова Ефирна телевизиянови [re: Alerik]  
Автор Origo (Тролей)
Публикувано12.01.13 15:59



Точно така! И аз съм така! Между другото обърнах антената на 90 градуса и сега приемам много по-добре цифровата телевизия, изобщо вече без прекъсвания и засичания. Оказа се че аналоговата ефирна в момента не гледам от Копитото, защото към него нямам пряка видимост и имам много отразени сигнали, а сигнала получавам от Берковица РРТС Петрохан, което е много по-далеч от Копитото но има далеч по-добра видимост, и сигнала е по-слаб, но с много по-малко отразени сигнали. Та за това и не съм разбрал че антената ми си има поляризация и трябва да се обърне за вертикална поляризация, защото в Петрохан още не са сменили поляризацията. А антената ми е направена от стар харддиск, работи учудващо добре за ДМВ обхвата, предполагах че приема еднакво добре и вертикална и хоризонтална поляризация поради кръглата си форма, но се оказа че не приема добре сигналите с поляризация успоредна на прореза...

е дано мине добре цифровизацията и да няма проблеми, че всички да можем да гледаме качествена ефирна телевизия.

Тролеите напред!

Тема Re: Цифрова Ефирна телевизиянови [re: Origo]  
Автор Alerik (минаващ)
Публикувано13.01.13 19:59



Поздравления, че си открил правилната поляризация!Наистина има голямо значение. Аз дълги години карам с една антена на Харченко /Зиг-заг/, с рефлектор. Много добра антена! Когато смениха поляризацията се наложи да я завъртя на 90 градуса.



Тема Re: Цифрова Ефирна телевизиянови [re: rscossworth]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано14.01.13 00:17



Ами то има смисъл ако имаш голямо семейство и всеки да си гледа неговото.
На мен не ми дреме. Ако имаш добър нет друго не ти трябва.


Примерно така. Поздрав за джазмените.

Ами сложил съм си над 250 програми. За сега за тези с HD малко е зор.
Иска си скорост.



Тема Re: Цифрова Ефирна телевизиянови [re: hidrazin4o]  
Автор Alenadrow (непознат )
Публикувано14.01.13 08:46



То за местата с хубав интернет е ясно, особено ако човек може да борави с него.
Но, за съжаление, в България, както и за всичко друго, имаме места, където интернета е светкавичен и където живеят образовани хори, които знаят как да го ползват. Същевремено е пълно със селца, където нашите баби и дядовци са практически лишени от възможността да гледат въобще телевизия, освен ако нямат роднина, достатъчно заможен да ги абонира за сателитна и достатъчно търпелив да ги образова дори нея да ползват. Но напоследък и това не помага - телевизии чезнат, появяват се нови на тяхно място. Ходи им обясни на хорицата що е така - то ние не знаем с пълни подробности, какво остава за една баба, дето просто иска да си включи телевизора и да изгледа поредната серия от "вълнуващ" (всъщност за нея вероятно наистина е вълнуващ) сериал.
Все пак като развито общество, за каквото претендираме да сме, не е лошо да можеш с една антена да ловиш поне националните телевизии - и то на територия, покриваща достатъчна част от населението.
А който може да ползва интернет (и особено ако знае езици) и е на място, където интернета е достъпен и достатъчно качествен - за него е все тая. Там са и новините (понякога по истински от телевизионните), там е и цялото развлекателно съдържание, което въобще съществува в света.



Тема Re: Цифрова Ефирна телевизиянови [re: Alenadrow]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано14.01.13 14:37



Така е. Сега пак ще ме лепнат комшиите и комшийките покрай вилата да им помагам. Кво да се прави. Те поне комшийките да не бяха баби...






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.