Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:36 28.09.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Симплекс честоти за 70смнови  
Автор MIROLZ1 (непознат )
Публикувано14.01.13 00:00



Здравейте колеги!
Искам да разбера дали има утвърдени симплекс честоти за 70см, които радиолюбителите ползват за директни връзки и разговори?
На 144 Мхз знам трите основни канала за директна и често ги слушам, но на 430 Мхз освен репитрите нищо не съм откривал, което да се ползва често.
Благодаря предварително за инфото!!!

73



Тема Re: Симплекс честоти за 70смнови [re: MIROLZ1]  
Автор Alenadrow (непознат )
Публикувано14.01.13 14:05



В момента как е състоянието не знам, но въпросът напомня за следната:


За съжаление е от не-толкова-близкото минало, а и авторът скоро не е писал в клуба - а той знаеше почти винаги когато някой комуникира някъде по тези честоти.



Тема Re: Симплекс честоти за 70смнови [re: Alenadrow]  
Автор MIROLZ1 (непознат )
Публикувано14.01.13 16:03



И все пак има ли честоти, които се ползват често за директна?



Тема Re: Симплекс честоти за 70смнови [re: MIROLZ1]  
Автор Alenadrow (непознат )
Публикувано14.01.13 17:50



Наистина не знам колега.

Все пак, поради характера на валните с подобни честоти, не мисля че се ползват често на симплекс, особено в града.

Също е вярно, че повечето от старите кучета с големите антени работят на 2м и поради факта, че техниката там я имаше повече навремето, по-лесна беше за изработка и поддръжка и т.н. Там са и състезанията и там беше и по-голямата част от купона някога.

Наистина, споменатата от мен тема е единствената, в която някой беше споменал за разговор на този банд, който според темата е бил симплекс.
Имаше още една за разни ски инструктори, но те не бяха въобще любители.

Аз лично на симплекс в София съм чувал само ... един кранист


И то случайно.

Там банда е много специфичен и ако е за лаф - репитрите. Другото е интересно само с използване на специфични отражения и т.н.

73



Тема Re: Симплекс честоти за 70смнови [re: MIROLZ1]  
Автор porkos (непознат )
Публикувано14.01.13 18:08



В Русе за разговори се използва 433.500.Вярно,че малко хора се обаждат,но все още се събират по трима-четирима.



Тема Re: Симплекс честоти за 70смнови [re: Alenadrow]  
Автор MIROLZ1 (непознат )
Публикувано14.01.13 18:22



Значи слушаме LZ0UHF и там си уговаряме директната :)
Благодаря все пак за инфото :)
73!



Тема Re: Симплекс честоти за 70смнови [re: porkos]  
Автор MIROLZ1 (непознат )
Публикувано14.01.13 18:49



И аз търся точно такава честота, където да се слуша или говори от някой, но до сега освен репитрите друго не съм засичал.



Тема Re: Симплекс честоти за 70смнови [re: MIROLZ1]  
Автор Spaceham (новак)
Публикувано15.01.13 10:00



Здравей!
Да, по принцип има определени честоти. Това е описано в банд-плана, приет в IARU reg 1, а това значи и в България.

Предполагам, че въпросът касае симплексни честоти за работа на FM.

Това са от 433,400 до 433,575 MHz с 25kHz канално отстояние. Като 433,500 е определена като (Mobile) FM calling т.е. по аналогия с общо приетата 145,450 (или 145,500) на 2-метровия обхват

"Значи слушаме LZ0UHF и там си уговаряме директната :) ".... това е добра практика, да се работи на симплексни честоти и да не заема репитер, без необходимост.


А колко активно се използват в твоя район тези честоти....

73!!



Тема Re: Симплекс честоти за 70смнови [re: MIROLZ1]  
Автор Alenadrow (непознат )
Публикувано15.01.13 10:49



По принцип това е най-сигурният начин - да се чуеш с някой на репитъра и да опитате директна връзка. Да седиш и да викаш "като глух петел" (както казваше един колега) на 433.500 няма смисъл според мен. Почти няма да намериш колега с хубави стационарни антени, поставени на подходящо място и достатъчно мощно радио, работещ на този банд. Повечето са (логично) с ръчни радиостанции от по пет вата с гумени антени. Сам разбираш, че в голям град си трябва изключителен късмет да се чуят двама човека при това положение. В София е малко по-лесно, ако единият е на Витоша или на някое от местата, където се виждат части от града (високи жилищни блокове и т.н.). На теория вълните на този банд са доста "по-пробивни" сравнени с 2м, но на практика чудеса не се случват.
Не знам защо се интересуваш точно от този банд, но ако е сериозно пак ти казвам да обърнеш внимание на работа чрез отражения - дали от Луната, от метеорни следи или от каквото друго мислиш, че отразява добре тези честоти. Иска много работа по антените (или много пари) и известна мощност, но е несравнимо с простия късмет да се свържеш с колега, намиращ се случайно на две преки от теб. Ако пък е просто за разговори с други любители - в София има поне 5 репитъра на този банд.

При всички случаи успех.
73



Тема Re: Симплекс честоти за 70смнови [re: Alenadrow]  
Автор MIROLZ1 (непознат )
Публикувано16.01.13 21:06



Репитрите ги слушам често, както и директните на 2м, но ми стана интересно защо нищо не чувам на 70см, различно от репитрите. Иначе сега получих доста полезна информация за честите, които дадохте и смятам, че ще ми бъдат полезни за в бъдеще.
Благодаря на всички, които се отзовахте и до чуване!

73




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.