Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:37 28.04.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Какво става с ретранслаторите R1 и R6 ?  
Автор scanning (Перко Наумов)
Публикувано09.01.13 20:18



Колеги "майстори" на репитри , браво за всеки репитер който се монтира от вас и с ваши средства . Хвала , но една година Петроханската шестица НЕ работи. Моля ви от името на цяла Северозападна България , кажете кога ще има работещ ретранслатор на Петрохан . И също и за в София ! Единицата отново НЕ работи . Какъв е смисъла да има 5 ретранслатора на 400мхз и един на 145мхз в ниското . Дали е споменавано и преди че имаше един "скапан" репитер който над 20 години си работеше "така куцо" и Столичани си говореха и минаваха през него?. И сега понеже сме модерни европейци изхвърлихме стария "кофти работещ" репитер и сложихме ХУБАВ , нов , як , с ново място . Колеги евала за това , ама хайде да го направите да работи поне на половината на стария Р1 .(или поне един цял месец)

Много ви благодаря за разбирането , но е смешно над София да има 5 на 400 и нито един работещ на 145.
Бъдете здрави ! и успех във всяко ново начинание !



Тема Re: Какво става с ретранслаторите R1 и R6 ?нови [re: scanning]  
Автор Alenadrow (непознат )
Публикувано10.01.13 15:03



Той Р1, че "забива" от време на време е вярно.

Но новото му място, където и да е то, ми се струва доста по-добро от старото или поне на всички места, на които аз съм пробвал, Р1 го чувам доста по-добре.

С две думи, когато работи, сякаш е с пъти по-добре от стария наистина. Да не говорим за екстри, като съобщаване на температурата, предупреждения за силен вятър, че дори и химна в полунощ! Освен това има май и ехо-линк.

А защо понякога не работи колегите трябва да кажат - аз наистина не знам.

Само малко да успеят да го стабилизират и наистина подмяната ще бъде много сериозна и полезна придобивка за всеки, който активно ползува репитри.



Тема Re: Какво става с ретранслаторите R1 и R6 ?нови [re: Alenadrow]  
Автор probaVHF ()
Публикувано10.01.13 17:36



В отговор на:

съобщаване на температурата



Леле майко, каква неистова кирия, еле пък химна



Тема Re: Какво става с ретранслаторите R1 и R6 ?нови [re: probaVHF]  
Автор Alenadrow (непознат )
Публикувано10.01.13 18:46



Съобщаване на температурата и предупрежденията за силен вятър (поне това са две неща, които аз съм чувал) са евентуално полезна екстра за хора в планината в района на репитъра. За радиолюбители, които работят на топло от къщи е просто любитна информация, разбира се, но тези събщения не са чак толкова начесто.
С химна е леко помпозно и напомня (пак леко) за едни други времена, но от друга страна не е и нещо лошо.

Абе не е лош репитъра, само дано успеят да го позакрепят, че наистина е прекалено нестабилен и разгонва радиолюбителите с непредсказуемостта си. Не, че редовната група от "стария" Р1 ставаше за смислена комуникация през повечето време, ама дето се вика имаше нещо в ефира. Сега е сякаш по-пусто там, въпреки подобренията.



Тема Re: Какво става с ретранслаторите R1 и R6 ?нови [re: Alenadrow]  
Автор scanning (Перко Наумов)
Публикувано12.01.13 07:44







Тема Re: Какво става с ретранслаторите R1 и R6 ?нови [re: scanning]  
Автор atd112 (член)
Публикувано13.01.13 12:25



Интересно, щом някакви се събират и изхвърлят на своя воля стария работещ репитер и слагат нов и "як", ми съберете се и изхвърлете новия и сложете пак стария, какъв е проблема?





Тема Re: Какво става с ретранслаторите R1 и R6 ?нови [re: atd112]  
Автор Alenadrow (непознат )
Публикувано13.01.13 15:51



По принцип там е работата - нищо не пречи.

Събират се един или повече радиолюбители, осигуряват репитър, осигуряват място, къде да се сложи, избират отговорник, координират честотата с отговорника по УКВ на БФРЛ, подават документи в КРС и след като ги получат - действат. Чиста работа.

На теория няма нищо по-просто от това. На практика повечето се отказват още на стъпка едно и предпочитат да мрънкат. За Р1 нямам много информация, но когато преди 3-4 години Р2 имаше нужда от ремонт любителите, които го ползват бяха събрали умопомрачителната сума от 50-100 лева за ремонта му и после шест месеца се обиждаха (зверски) в ефира един друг кой ги е откраднал, откраднал ли ги е въобще някой, кой е оправил антените, оправил ли ги е въобще някой, защо той, а не друг и т.н. Та и тогава не беше по-добре - по-весело може би беше, но не по-добре.

Иначе, по информация от форума на БФРЛ, "изхвърления" Р1 си е комплектован и работещ и БФРЛ има желание да съдейства да се монтира някъде, където има нужда от него. Така поне твърди председателя на БФРЛ в негов пост там.

Ако някой мисли, че такава нужда и възможност има в София, то е възможно да не е твърде късно да се обърне към федерацията и да се заеме.

Както е казал Мечо Пух - колкото повече, толкова повече - лошо няма.

При всички случаи - успех на всички, които се занимават - и със "старите" и с "новите" репитри. Все пак те са си част от хобито, а и в момента репитрите са най-достъпния начин някой да се "запали" по това хоби.



Тема Re: Какво става с ретранслаторите R1 и R6 ?нови [re: Alenadrow]  
Автор lz3vb (новак)
Публикувано13.01.13 17:35



Ето клипче за монтажа на Второто место на Р1.



Линка го копирам от

Сами можете да видите че, монтажа на една техника по върховете не е шега работа. Особенно при влошени метеорологични условия.



Тема Re: Какво става с ретранслаторите R1 и R6 ?нови [re: lz3vb]  
Автор MuddyWaters (непознат )
Публикувано02.02.13 22:38



Гледах го този клип и ми хареса професионализма и ентусиазма на тези колеги.Включително професионализма в операторското майсторство при заснемането на целия процес.Впечатлен съм!Много ми хареса песента в самото начало на видеото и го потърсих като текст в нета,но не го открих.Би ли могъл Авторът да каже чие е изпълнението?Изпитвам леко неудобство,че не бях чувал до този момент тази хубава българска песен.Подозирам,че е Паша Христова,но не съм сигурен.

Редактирано от MuddyWaters на 02.02.13 22:38.



Тема Re: Какво става с ретранслаторите R1 и R6 ?нови [re: MuddyWaters]  
Автор sleepless (lz1rob)
Публикувано24.03.13 19:13



Близо си, Маргарита Хранова- Синята птица.
Впрочем, екипът, който поставя репитъра е свикнал да работи в такива условия,за ралзика от мен.
Спомням си една коледа,когато бяха на вр. Ботев


73 de lz1rob




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.