Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:41 22.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: maxon pm150 възможно ли е?нови [re: lz3vb]  
Автор Цветан Цветанов (непознат )
Публикувано26.01.13 00:39



е, на мене може да са ми криви пръстите,знам ли

.не ми трябва повече, а имам две MAX 236, ако на някой му трябват да се обажда.



Тема Re: maxon pm150 възможно ли е?нови [re: Цветан Цветанов]  
Автор Krasi_St.Z. (непознат )
Публикувано26.01.13 13:32



Потвърждавам, при мен върви на пентиум-4 . Моя програматор е същи, но не намерих MAX236 и го направих с два MAX232 . Ама май няма да стане с програматора. Трябва по паметта да се работи.



Тема Re: maxon pm150 възможно ли е?нови [re: Krasi_St.Z.]  
Автор probaVHF ()
Публикувано26.01.13 18:44



Пентиум ментиум, тука е положението като с онея простите програматори за PICове дето се захванват от com-порта и не работят на всички дъна щото някои дъна са менте и не изкарват +/-15 V импулси както е по-стандарт. :)



Тема Re: maxon pm150 възможно ли е?нови [re: probaVHF]  
Автор climberdimo (LZ1CLD)
Публикувано30.01.13 11:26



Ей момци много сте се разписали по темата за което Ви благодаря. Да споделя опит и до каде стигнах. С програматора греда. МAX236 намерих само в комет и то взех последния който им се водеше по складова наличност. Програматора го направих 4 кондензатора и един макс е захранването директно от 1ви пин на AUX модула на конектор там напрежението е 4.95V. Ползвам програма SMP4001 v.4.DX програмата я стартирам през DosBox като предварително в конфигурационния фаил си оправяте портовете. Работи проверено. Но програматора не свъши работа не успях да вкарам радиото в програмен режим там с натискане на бутон (P) и след включване на радиото колкото и да зададържах не се появи заветния надпис Prog за това прибегнах към директна лоботомия на паметта (93C46) записахме я както пише по писанията в други теми от XXXXXX.CHN се изрязват 128бита след хекс афрес 5F и се гмецват в нов фаил след което се записват в паметта. С PoniProf трябва да се слапнат. Е след първия опит с не слапната памет излезе грешка Er:01 след слапване станцията изчуролика удобрително и излезе нова грешка Er:03 от където почва нова дилема мога или немога сам да си оправя PLL-a и освен развъртане на туй онуй из станцията ще ли се наложи смяна на капацитети и индуктивности. Станцията е модел SMX-4150SM което ще рече S-25kHz честотно отстояние M- 150-163MHz диапазон според CQHAM. Въпроса дали мога да се справя сам с PLL-а мога да го задам и по следния начин апаратурата ми е сведена до мултицет и осцилоскоп ще трябва ли и друга апаратура при настройката. От електронрадиоком до момента от 4 изпратени мейла нямам отговор на нито един за какво ли са ги дали като контакт ясно е вече на место требе да се отиде. Питам за да знам дали да не я командировам при тях да си играят. Писал съм в началото, че имам намерения ако е възможно да и сложат процесор и памет за 99 канала. Чувал съм от няколко места вече, че става но незнам каква е цената на мероприятието иначе и на 16 канала съм доволен всички репитри + няколко симплекса ме устройват но да заработи. Имам и един максон PM100 V2 който се води пак за диапазон от 150МHz нагоре но само му налях памет през програмката за него и си тръгна като пич. И приема и предава в любителския. Е верно требе да му се дигне малко ниската мощност, че е 1,5Вата но това става лесно само трябва да си дооредя важния помощник ТОВАРЧО и е готов. След това ще се позанимая с няколко SL-ки (SL55, SL70 и SL500) за които ще споделя каво е станало ако на някой му е интересно. За SL500 не намерих кой знае каква информация саммо че е 120канала даже не успях да разбеара и в кой банд е но като стигна го нея ще я чопля. За сега благодаря на всички за интереса по темата.

Поздрави и 73!

Wolves are born to live in freedom !


Тема Re: maxon pm150 възможно ли е?нови [re: climberdimo]  
Автор lz3vb (новак)
Публикувано30.01.13 12:05



На капачето на PLL има една дупка, вижда се края на един резистор това е контролната точка. От 3 до 7 волта трябва да имаш за си в захват. Мисля че предавателя ще тръгне от раз. За приемника - може да се наложи да настроиш кръговете, на имаш 2 тримера вътре под капачето от тях нагласяш ПЛЛ няма нужда от капацитети допълнителни.

Снимаката на капачето е на 50 Мхц максон че нямам под ръка 150 но мисля че е същото. ТП е точката за измерване.



Виж как се вързва програматора.

Ако имаш нужда от инструкция за програмиране, ще погледна дали имам за пм150.

Редактирано от lz3vb на 30.01.13 12:09.



Тема Re: maxon pm150 възможно ли е?нови [re: lz3vb]  
Автор climberdimo (LZ1CLD)
Публикувано30.01.13 16:18



Така много благодаря за насоката и схемата. Тази я имам но не се оправих да я вържа към радиото непосмях тъй като нямах представа кое кое е. Намерих сервизна схема преди време и сега е малко по ясно!

Аз правих тази която дават като оригинална за този модел само, че не съм правил захранването от към външно такова а ползвам показания на снимките метод с пин 1 от цокъла за допълнителен модул. Ето и схема

Схемата която съм постнал в първия ми пост пак е за този максон но по стара модификация и куплонга за програмиране е само 3 пина подобен на повечете из станцията за допълнителни модули.

Относно настройката на PLL-a за стойноста и къде да меря разбрах но ще може ли и насока кой тример трябва да се пипне от околните на тест пойнта. Има ли някаква последователност евентуално. Ще съм благодарен за информация по въпроса.

73!

Wolves are born to live in freedom !

Тема Re: maxon pm150 възможно ли е?нови [re: climberdimo]  
Автор probaVHF ()
Публикувано31.01.13 13:34



lz3vb ти каза TP test point . Това би трябвало да е точката където се подава управляващото напрежение на варикапа(ите). Т.е. управлението на VCOто. Ако е 0 или 12 V колкото е захранването. VCO е извън обхват и PLL не може да го захапе. Но това може да се дължи на прекалено висока честота зададена грешно от PLL може да си задал 180-200 MHz. Ако пък е 0 V си задал много ниска. А VCO може би си поддържа 144-148 без пренастройка. Ако е така то със сигурност си задал честота извън обхвата му.
Ако се налага пренастройка трябва да завъртиш тримера който е на осцилатора. Аз бих го отворил преди това за да го разгледам кое кое е. Но не е много препоръчително щото може после да не го завиеш баш по същия начин и да разстроиш други вериги. Може да има съгласуващи вериги за буферни стъпала. И те ще искат настройка. Най-добре снимай там ако тук не ти помогнат с инфо.

Редактирано от probaVHF на 31.01.13 13:38.



Тема Re: maxon pm150 възможно ли е?нови [re: probaVHF]  
Автор lz3vb (новак)
Публикувано31.01.13 14:15



Писах че напрежението в ТР трябва да е от 3 до 7 волта . Няма проблем само с тримерите ще влезе ако е била около 150 мхц . Ако е 160 мхц ще иска малко и бобинките да се врътнат. А за ФСС на приемника при всички положения ще си трябва вобел или сигнал генератор или работно место за да си го настроиш както трябва.

вътре в ПЛЛ има 2 тримера.



Тема Re: maxon pm150 възможно ли е?нови [re: lz3vb]  
Автор ukw_kj (непознат)
Публикувано31.01.13 16:32



в т.п. ще следиш потделно за приемане и предаване да ти се получи захвата на плл. трябва да установиш кой тример за RX и кой за TX, на предаване натискаш и ти дава грешка, пускаш, врътваш малко и пак натискаш. Ако искаш мога да ти дам номерата им от принципната схема, но незнам доколко ще отоговарят.



Тема Re: maxon pm150 възможно ли е? [re: ukw_kj]  
Автор climberdimo (LZ1CLD)
Публикувано31.01.13 17:20



ukw_kj ще съм благодарен имам принципна схема а и днес свалих екраниращия капак за да се ориентирам кой тример каде е но са капацитети. Не посмях да въртя 3броя са ако става изобщо дума за тях. Направих и опит да остановя горе долу в коя част на банда е работило радиото преди това. Правих дъмпове само с по един канал като започнах от 132.250 и през 250KHz дигах на горе до 172.000 като никаде не дигна напрежението на ТР над 0.95V и грешката Er:03 не изчезна никаде радиото си приема дъмпа съдя по одобрителното изчороликване при включване. Надявам се да не дразня никого. Завършил съм Попов с радио и телевизия. Не обвинявам никого от преподавателите си от радио приемо предавателна част несме учили почти нищо което в момента да ми помогне може би такава е била програмата по която се преподава принципа ми е ясен както и блокова схема но не сме изучавали принципни схеми. За което наиста в момента осазнавам каква загуба е било. Предино се преподаваха телевизионни и радио приемници. На предавателите почти никакво внимание не ни отделиха. Относно сервизни описания не намерих подробнои описания какро за PM100 които намерих веднага. Ако някой има такива и има желание да ги сподели ще съм благодарен. Има и 2 джъмпера дигнати днес като загледах по подробно J3 J4 намират се между процесора и екрана (металната капачка на която се намира точката за следене на напрежението за PLL-a). Отново благодаря за съдействието на всички Ви.

73!

Wolves are born to live in freedom !



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.