Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:04 17.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема има ли какво да чуя на 144 MHzнови  
Автор proba_VHF (непознат )
Публикувано17.09.12 15:17



Здравейте. Мисля да направя един приемник за 144 MHz по

схема за да слушам.
Преди около 2 години имах достъп до един скенер I-COM RC5 , бях го настроил и на 144 MHz но така и не успях нищо да чуя, той си беше с неговата антенка, но толкова ли са слаби сигналите в този обхват ? Или пък няма кой да излъчва тук във Велико Търново ?



Тема Re: има ли какво да чуя на 144 MHzнови [re: proba_VHF]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано17.09.12 17:27



Преди всичко, да уточня че ако се настрош на 144(.000) няма да чуеш нищо. Хубаво е да се разровиш за повече информация как се ползва целия радиолюбителски обхват 144-146МHz.

Любителските ретранслатори (репитри) работят на честоти 145.600 - 145.775, допълнително има такива, които работят и на 145.325-145.375.

Виж таблицата тук:


Колоната която трябва да гледаш е "Rx[MHz]"

От Велико Търново трябва да се чуват двата репитера в Стара Планина, а именно:
R2 връх Ботев - приемаш на 145.625
R3 връх Чумерна - приемаш на 145.675
Дочух нещо, че не работели репитрите, за това някой с възможност да ги провери нека да каже какво е положението в този момент.

Често пъти за локални връзки се използва честотата 145.450, но в последно време рядко се обаждат хора там. В големите градове обикновенно има и други точни честоти, където се събират "групички", но конкретно за В.Търново нямам представа кой и къде(на каква честота).

Сигналите не са слаби (от репитрите), с обикновенна диполна антена би трябвало да нямаш никакъв проблем, стига да не си слязал в мазето. Хубав изглед на юг ще ти бъде в плюс.
Освен всичко друго, ще трябва да настроиш добре и входните стъпала (входните кръгове) на приемника. Иначе като гледам схемата, няма нищо сложно, да не кажа че приемника си е направо класика :)
Единствения проблем е, че се използват канални кварцови резонатори. Такива ще намериш трудно вече.

По-конкретно, за R2 (145.650) и R3(145.675) ти трябва кварцов резонатор:
145.650 + 10.7 = 156.350 / 3 = 52.116666... MHz
145.675 + 10.7 = 156.375 / 3 = 52.125 MHz



Тема Re: има ли какво да чуя на 144 MHzнови [re: scanner_]  
Автор proba_VHF (непознат )
Публикувано17.09.12 17:44



Да за кварцовете се сетих, като видях една руска схема. Там руснакът беше заменил кварца на втория хетеродин със настройваема бобина. Та и на мен това ми е идеята. Все пак филтъра за 10.7 MHz има лента 300 kHz. Освен това сега като се замисля, трябва ли изобщо такъв филтър, все пак избирателността ми по съседен канал ще се определя от филтъра за 455 kHz



Тема Re: има ли какво да чуя на 144 MHzнови [re: proba_VHF]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано18.09.12 08:41



Филтъра по първа междинна, както е писано в статията е от радиостанция ЛЕН (MCF 10,7-15E). Той е с лента 15 kHz:



Би трябвало да нямаш проблеми с намирането му "втора употреба". Преди време всички таксиметрови фирми работещи с радиостанции ЛЕН преминаха на 12.5 kHz-ови канали и смениха (почти) навсякъде филтрите си. Провери кой се е занимавал с тази промяна в Търново, почти сигурно е че има една торба с филтри и би могъл да ти подари поне един. Ако въпреки това не успееш да намериш, ще измислим нещо

Добре е избирателността да се формира и от двата филтъра. Преди доста време, когато кварцови филтри по първа междинна се намираха доста по-трудно, се слагаха широки керамични филтри от радио за FM диапазона с лента около 200-300kHz и основната селекция се правеше по втора междинна, но сега нещата са попроменени вече и няма смисъл от това.

Възможно е да направиш приемника с плавна настройка но при тези тесни филтри улучването без сигнал на точния канал е малко трудно.
Приемната честота се определя от първия хетеродин (не от втория както си писал).
Всъщност, мисля си че по-лесно ще ти е ако си направиш някой от доказаните схеми на синтезатор. Плюсовете са, че ще имаш и дисплей, памети, а и ще можеш да си настройваш които искаш честоти в любителския обхват.

Кварц на 10.245 (хетеродина на втората междинна) можеш да намериш тук:
или


Quad филтъра L10 C40 (на 8ми крак на MC3361) готов можеш да го вземеш тук:
http://store.comet.bg/bg/Catalogue/Product/22716/



Тема R2 & R3нови [re: scanner_]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано20.09.12 12:00



Вчера имах възможност да проверя и двата репитера - работят и се чуват отлично, така че не би трябвало да имаш проблеми с приемането им във Велико Търново.



Тема Re: R2 & R3 [re: scanner_]  
Автор proba_VHF (непознат )
Публикувано20.09.12 16:52



Хм ами добре де то тогава аз мога да сложа дори два филтъра последователно, защо да правя двойно преобразуване ?
Пък мене идеята ми е друга, първото преобразуване ми преобразува част от обхвата, вярно не целия а 300 kHz от него който става примерно от 10.550 до 10.850 MHz като втория хетеродин ще го пренастройвам от 10.095 до 10.395 MHz като при това втората огледална честота ще варира от 9.640 до 9.940 които ще бъдат добре подтиснати от филтъра за 10.7 а лентата му на пропускане би трябвало да е що-годе равномерна.
п.с. очаквах да пишат повече хора.



Тема Re: R2 & R3 [re: proba_VHF]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано21.09.12 09:00



Питаш защо да правиш двойно преобразуване, а по-долу си решил да го направиш точно така - с двойно преобразуване ...
Може да го направиш така както пожелаш - и с двойно, и с едно преобразуване, а пък ако искаш и с директно преобразуване (нулева междинна). Има вече и доста добри схемни решения и на пряко преобразуване до IQ сигнали и след това DSP с компютъра - въпрос на избор.

Това което си посочил като идея - не виждам причина да не стане, но пак казвам - зависи какво гониш като параметри, колко усилия, време и средства можеш да вложиш в разработването а не само повтаряне на готово схемно решение както започна темата.

Само да подхвърля, че втората огледална честота не ти е никакъв проблем - правилно си посочил, че тя ще бъде подтисната и извън лентата на филтъра. Въпрос на избор на филтър.
По-голям проблем ще ти бъде входната част с нейните филтри. Огледалната честота ще ти бъде по-големия проблем и ще доведе до правенето на по-тесни филтри по вход. Това обаче няма да е проблем, ако държиш да приемаш само и единствено онази малка част от обхвата.

И пак да кажа - сериозните неща се правят с филтри на 21.4 и още по-добре на 45MHz (а в някой от NMT-450i телефони още по-висока междинна 77.250MHz), PLL синтезатор и двойно преобразуване.



Тема Re: R2 & R3 [re: scanner_]  
Автор proba_VHF (непознат )
Публикувано26.09.12 03:16



Хм работата стана доста сложна, с този хетеродин. Направих един осцилатор за кварц 7.3728 MHz който го подкарах на 7 ма хармонична директно да осцилира и ми изкара направо 51.6096 MHz които само ми остава да ги утроя до 154.8 но нещо не можах. Даже намерих още един кварц който дава съвсем малко по-висока честота. Щяха да ми свършат работа но не мога да направя утроител. Осцилатора ми дава около 100 mV.



Тема Re: R2 & R3 [re: proba_VHF]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано28.09.12 08:42



Според мен нивото което получаваш на 7мия хармоник е твърде недостатъчно за да заработи следващия утроител след него. Направи едно буферно стъпало с настроен кръг на 51 MHz и тогава утроявай. Нямам друго обяснение защо не става утрояването след това.

Подхвърлих го и преди, помисли за един сравнително прост PLL синтезатор.
Ето какво се бистреше наскоро:





Тема Re: R2 & R3нови [re: scanner_]  
Автор proba_VHF (непознат )
Публикувано29.09.12 15:32



Хм добре, май ще ставам пак програмист, няма да ставам радиолюбител :)
Ето какво спретнах днес, досега ме мързеше да го подкарам но се оказва че не е кой знае колко сложно:


доста по-лесно е, като се има в предвид че не изискваше някаква измерителна апаратура. Със PIC16F627A e.
Сега мисля да избера един от трите PLL синтезатора които имам SAA1057 LM7001 или LC72131 като мисля да е последния че е до 160 MHz според описанието а и има стъпка 10 kHz. Има в интернета има руска схема със LM7001 ама е със 25 kHz... Все пак са за "вещателни" приемници и малко ме притеснява дали тези интегрални схеми ще могат да задържат стабилно честотата, щото като гледам трябва да се настроя на някакви броени килохерци в тия мегахерци, все едно да гледам нещо надалеко със силен бинокъл и да не ми трепери ръката много.

Редактирано от proba_VHF на 29.09.12 17:37.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.