Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:58 13.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Тема Помощ за fldigiнови  
Автор mustangGT ()
Публикувано01.05.12 12:53



Здравейте колеги,
правя си едно морзово АМ транзмитерче, което искам да се чува от станцията ми.
Ок, транзмитера го направих, предава морз, обаче fldigi-то не успявам да настроя за да ми декодира написаното. Моля за помощ!
Ето кратко видео:



Моля за помощ! :)

Редактирано от scanner_ на 01.05.12 21:17.



Тема Re: Помощ за fldigiнови [re: mustangGT]  
Автор mustangGT ()
Публикувано01.05.12 18:59



Мамка му, цял ден вадя едни E-та.
Предполагам, че е нещо свързано с шума. Обаче, как да направя корекциите - незная





Тема Re: Помощ за fldigiнови [re: mustangGT]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано01.05.12 20:01



Не го мъчи повече, по този начин както си направил нещата, няма да тръгнат.
Проблема е в това, че използваш манипулация на немодулирана носеща и я слушаш с приемник за амплитудна (дано не си включил и на честотна) модулация. По този начин имаш само едно отпушване и запушване на SQL филтъра на приемника (в твоя случай ако съдя по клипа), но даже и да го отпушиш ще имаш шумове и изчезване на шумовете когато има носеща. Поради причината, че имаш немодулирана носеща няма да виждаш и нещо съществено на "водопада", т.е. няма да имаш и тон който да декодираш, въпреки че нещо подобно се вижда.

Имаш няколко варианта:
1. Вземаш си приемник за еднолентова модулация и с него приемаш манипулираната немодулирана носеща.
2. Правиш си AM модулатор, като за опорен генератор използваш същия този от клипа и модулираш с нискочестотен сигнал например около 1kHz. Модулиращия сигнал трябва да бъде колкото може по-добра синусоида, в противен случай ще имаш допълнителни пикове в резултат на хармоници и комбинационни в спектъра на нискочестотния сигнал, пренесени във високочестотния. Високочестотната носеща ще бъде включена през цялото време, манипулацията е на нискочестотния сигнал.
3. В краен случай, търсиш подобен генератор като този от клипчето, но който има и вход за "frequency control". Той се използва за финна донастройка на честотата на генератора. Чрез него можеш да направиш честотна модулация на високочестотния сигнал. Отново модулиращ нискочестотен сигнал както при горния пример, но приемника ти вече ще приема FM.



Тема Re: Помощ за fldigiнови [re: scanner_]  
Автор mustangGT ()
Публикувано01.05.12 20:33



Ето това мнение чаках! :)
Хареса ми 2. Имам въпрос обаче, тъй като аз правя предавателя, който е много прост - сигнал минавам през осцилатор, усилвам и предавам. Как да направя тази модулация с нискочестотния сигнал?



Тема Re: Помощ за fldigiнови [re: mustangGT]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано01.05.12 21:15



Опитай какво ще стане, ако модулираш захранващото напрежение на осцилатора. Пробвай например с LM317 да му мениш захранването в някакви граници - например от 3.3 до 5 волта за да установиш в какви граници ще работи устойчиво. След това модулирай това захранващо напрежение. Ще получиш една смесица между честотна и амплитудна модулация - колко голяма ще е тази модулация не мога да ти кажа - трябва да установиш експериментално.
Как точно ще реализираш модулацията - вариант с LM317 или пък с някакъв операционен усилвател, който може да осигури номиналния ток за работа на осциалтора.

Ако резултатите не са задоволителни, ще се наложи да правиш "истински" АМ модулатор, например с двугейтов полеви транзистор - на единия гейт високата честота, на другия нискочестотния, след транзистора може би един буфер. Ако по-горните експерименти не са успешни, пиши в темата, ще обсъдим заедно с другите в клуба някаква схема.



Тема Re: Помощ за fldigiнови [re: scanner_]  
Автор mustangGT ()
Публикувано01.05.12 23:04



Разбрах те!
Принципно захранването ми е през микроконтролер с АТмега. Ще пробвам през него, но ми предстои ресърч! :)



Тема Re: Помощ за fldigi [re: mustangGT]  
Автор mustangGT ()
Публикувано12.05.12 19:07



Такааа, ето и какво направих:

http://www.youtube.com/watch?v=B4KfsxivCKY

Схемата е следната, чрез микроконтролера правя PWM на входа и контролирам от 2.5 до 5V, как ти се струва сега скенер?

За съжаление нещо fldigi-то ми прави проблем и крашва при старт, та немога да чуя какво става на водопада :(




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.