Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:34 26.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема FT-817ND airband въпрос  
Автор Alenadrow (непознат )
Публикувано26.04.12 17:30



Здравейте,

Yaesu FT-817ND настроено на 131.100. Странното е, че не чувам РВД-то, но чувам самолетите. Ако дигна малко - 131.102 например - започвам да чувам всички, но сякаш самолетите леко се влошават.

С гуменката чувам всички, както се очаква, на 131.100

Сега въпросът ми е - на една и съща частота ли излъчват РВД и самолетите или наистина наземната станция е леко изместена.
Ако отговорът на горния въпрос е "не", каква друга причина може да съществува да не чувам далеч по-силния сигнал от наземната станция, а да чувам самолетите?

Благодаря предварително за предположенията.



Тема Re: FT-817ND airband въпроснови [re: Alenadrow]  
Автор Hamcho Hamilton Hamchev (Hammer)
Публикувано26.04.12 18:29



Предполагам че под РВД имаш предвид Ръководител Въздушно движение или както му викат по света Air Traffic Control (ATC)
Самолет и РВД работят на една и съща честота - връзката е полу-дуплексна. Примера който даваш е съвсем нормално явление. Честотата в случая е 131.100 - 1-во честотите почти винаги са къргли числа, и 2ро-то доказателство е това, че приемането ти се влошава когато я промениш на 131.102.
Самолета го чуваш по-лесно защото е виско във въздуха и излъчващата му характеристика е равномерна във всички посоки. Възможно е да си в "радио-сянка" (заради терен или постройки например) на сигнала на РВД. Това, че си на земята не значи, че за теб сигнала е по-силен - все пак има географски особености - например може да си прекалено ниско в долинa или зад някой хълм.
Една възможност, която обяснява защо започваш да ги чуваш като изместиш честотата малко е АМ филтрирането в радиото ти. Напълно възможно е кристалния филтър за АМ да има леко отместена централна честота от тази на МЧ стъпалото на радиото в което е поставен. Тогава максимума ще се наблюдава малко в страни и понеже се опитваш да приемеш сравнително слаб сигнал, това отместване да е достатъчно да го вкарам под шумовия праг. С преместване на честота съответно го вкарваш по-централно в пас-банд-а на филтъра и нивото се вдига.
Това е само хипотеза - съществуват и други причини които да обяснят този ефект.
Не каза също ползваш ли скуелч като слушаш?
"С гуменката чувам всички, както се очаква, на 131.100"
Това изказване ме кара да мисля че ползваш някаква друга антена когато наблюдаваш тази "аномалия" с нечуването на РВД? Каква е? Възможно ли е да има някаква насочена характеритсика, която не съвпада с посоката на РВД за теб и това допълнително да сваля нивото на сигнала на РВД.

"Reality is not optional.''


Тема Re: FT-817ND airband въпроснови [re: Hamcho Hamilton Hamc]  
Автор Alenadrow (непознат )
Публикувано26.04.12 20:31



Благодаря за отговора.
Да - за ATC става въпрос.
Интересното е, че този ефект се появява на две различни места, отдалечени на около 50 км едно от друго, така че изключвам локални особености.
А, и под "гуменка" имам предвид ръчна радиостанция, не самата антена. Пробвах с различни антени - съшото.
Най-интересното е, че сега слушам на 123.700 и този ефект не съществува.
Просто не мога да намеря никакво обяснение.
Ще търся нещо друго около 130.000 да видя дали само с този предавател се получава или просто в горния край на банда нещо се обърква.

Но все пак остава проблема със самолетите - защо тях ги чувам, когато сигнала от наземната станция е съвсем очебийно по силен и чист?

Интересно ми е дали бих могъл да направя някакви допълнителни експерименти за да разплета загадката?

Благодаря предварително за отделеното време.



Тема Re: FT-817ND airband въпроснови [re: Alenadrow]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано26.04.12 22:29



Когато разполагаш с "all-mode" радио е много лесно да провериш дали АМ сигнала е точно на честотата. Превключваш на LSB или USB и слушаш биенето на носещата. Ако си се "нулирал" точно на носещата, можеш да приемаш АМ в SSB режим. Малък проблем е по-тясната лента на приемника, но за пробата става.
Иначе, не би трябвало да има разлика между наземните и въздушните станции.
Както каза и Хамчо, дръж отпушен SQL-ча. В АМ шумовете са слаби и не дразни, поне ако слушаш за кратко. Малко или много ако го държиш по-дълго време - започва да дразни.
Минава ми и още нещо през главата - включено ли ти е АРУ-то, да не би по някаква причина да се претоварва входа от силен сигнал?



Тема Re: FT-817ND airband въпроснови [re: Alenadrow]  
Автор technic (минаващ)
Публикувано26.04.12 22:34



Казваш с какво радио си, но не казваш с каква антена. Щом с гуменката чуваш по-добре, може би проблема е в антената.
Има и друго: ако слушаш в София примерно, сигналите от 131.100 и 123.700 идват от различни места. 131.100 е контрола на директно прелитащите самолети и предавателя му мисля е на връх Ботев. А 123.700 май беше подхода и неговия предавател най-вероятно е в София.

Редактирано от technic на 26.04.12 22:38.



Тема Re: FT-817ND airband въпроснови [re: scanner_]  
Автор Alenadrow (непознат )
Публикувано27.04.12 09:34



Благодаря за съвета.

Значи въздушните станции се "нулират" (почти всички) точно на 131.100. Някой "бият" но само леко в страни и рядко - може и да е от скоростта на самолета - дали се усеща доплеров ефект при тези скорости?

Наземната успявам да я нулирам около 131.107,2???

Нямам друго all mode радио с айрбанд, за да видя с него как ще е - дано някой колега прочете тук и ми каже как е с неговото.

SQL-ча не влияе, АРУ-то също.

Все по странно взе да ми става - то въпроса не е в слушането - него мога да го постигна към 110.105 и да чувам и двете станции. Или просто да ползвам другото радио.

Но какво става всъщност не мога да си обясня.



Тема Re: FT-817ND airband въпрос [re: technic]  
Автор Alenadrow (непознат )
Публикувано27.04.12 09:38



Антената не влияе по никакъв начин, нито входа, който използвам (освен обичайното влияние на антената де - но няма промяна на наблюдаваните отклонения).
Под "гуменка" имах предвид ръчна радиостанция, не самата антена.
Ефекта се наблюдава в София и на около 50 километра южно от София, така че си мисля, че местоположението не е решаващо.
Не знам какво да мисля.



Тема Re: FT-817ND airband въпрос [re: technic]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано27.04.12 14:50



Честно казано, нямам точна представа от къде се излъчва на 131.100 за района на София, но със сигурност знам, че има и предавател на същата честота при трасовия радар на Върбица.
Логично ми се струва, според информацията от


предавателя да е на Черни връх.



Тема Re: FT-817ND airband въпрос [re: scanner_]  
Автор technic (минаващ)
Публикувано27.04.12 22:34



В югоизточната част на страната съм слушал с портативно радио с гумената антена трафика на 131.100. Ръководителя се чува много силно, S-метъра бие до край. Ако някой самолет ще каца в София, в един момент ръководителя го праща на подхода на 123.700. Там обаче ръководителя не го чувам, чувам само самолета. Затова съм почти сигурен, че двата предавателя са на различни места. 131.100 едва ли е на Черни връх за да го чувам толкова силно на над 200 километра от там.



Тема Re: FT-817ND airband въпроснови [re: Alenadrow]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано23.05.12 14:02








Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.