Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:24 27.04.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Тема Моля за помощ - направа на предавателнови  
Автор mustangGT ()
Публикувано29.12.11 21:52



Здравейте,
имам нужда от малко помощ на знаещите. Искам да направя предавател за изпращане на телеметрия чрез морз.
Искам да кажа, че не съм много в час с радио техниката, но искам да се науча - а литература на познаваем за мен език - не успях да намеря. За това опирам до помощ от форума.

Накратко, това което искам да направя е предавател на 27мхз АМ модулация. Идеята ми е предаването да е на разстояния над 30км в пряка видимост.
Това което направих до сега е следната схема:

Микроконтролер > резонатор на 27MHz > усилвател > антена

Микроконтролера обработва датчиците и съчинява морза, след това започва да го излъчва към входа на резонатора (ТТЛ резонатор с 4 крачета), обработения сигнал се усилва от окталенбуфер 74HC240 и се предава на антената.

Сигнала е добър, но в рамките на около 5 метра. Мисля, че нещо бъркам с антената - или по-точно не знам каква да бъде тя. Моля за малко помощ.



Тема Re: Моля за помощ - направа на предавател [re: mustangGT]  
Автор atd112 (минаващ)
Публикувано30.12.11 15:46



Купи си готови станции, иначе това което си сглобил бълва много хармоници и ще пречи из банда, че и из околните бандове. Ако ще караш телеметрия с микроконтролерчета има едночипови модемчета ще ти свършат чудесна работа.



Тема Re: Моля за помощ - направа на предавателнови [re: atd112]  
Автор mustangGT ()
Публикувано30.12.11 19:55



Интересното, е че ТТЛ-а се оказва доста стабилен и хармоници на съседните бандове няма. Вероятно и заради липсата на силен сигнал, но все пак искам да опитам и да го направя аз. На първо време хармоници, после и без тях



Но все пак, можеш ли да ми помогнеш по конкретния въпрос, а и с линк за тези готови устройства? Може да ми дойде идея



Тема Re: Моля за помощ - направа на предавателнови [re: mustangGT]  
Автор Чepвeнoapмeeц ( )
Публикувано01.01.12 19:47



Правилно си забелязал, че съгласуването с антената е много важно. Аз съм имал случаи при които с 10W предавател (което си е доста за такава апаратура) и с лошо настроена антена, предавам само на стотина метра. Не знам точно по каква схема си работил (с микроконтролерите съм много зле), но трябва да обърнеш внимание и на съгласуването на осцилатора със самия усилвател. Как си осъществил свързването между тях, с трептящи кръгове ли или с кондензатор? И не на последно място - какво представлява усилвателя ти и каква му е мощността? За тези 30км ти трябват поне едно 20-тина вата, ако не и отгоре. Настройката на антената е по-лесна работа. Каква всъщност ти е антената? Защо не пробваш с просто парче жица, с дължина четвърт дължина на вълната (за 27Мхз - около 277см). За настройката ти трябва само вълномер или пък самият приемник, с който слушаш, но ще ти трябва и втори човек

Приемника се отдалечава и започваш да скъсяваш дължината на антената ти като следиш дали сигнала се увеличава. За целта е по-добре да си отрязъл по-дълго парче проводник, за да има какво да скъсяваш Важно е и свързването на антената към усилвателя, не само размерите й. Общо взето настройката си изисква методични експерименти, но ще мислим заедно

Редактирано от Чepвeнoapмeeц на 02.01.12 00:49.



Тема Re: Моля за помощ - направа на предавателнови [re: Чepвeнoapмeeц]  
Автор mustangGT ()
Публикувано06.01.12 19:36



Писах ти на лична



Тема Re: Моля за помощ - направа на предавателнови [re: mustangGT]  
Автор az de (непознат )
Публикувано10.01.12 16:26



Чак се регистрирах в Dir-a за да мога да отговоря, това от радост, че някой се опитва да сътвори радио схема със собствени сили - поздравления.
Един два съвета от мен:
- Забрави за амплитудната модулация. От гледна точка конструиране изглежда лесна но има недостатъци и то сериозни: 1. Демодулирането (в случая декодирането) е много по-податливо на смущения. 2. Излъчването на АМ без изкривявания изисква сложна схема за модулация в противен случай пада КПД на предавателя, а за мощността от порядъка на 10 вата които ти трябват това е важно (имаш два пътя - единия е да построиш крайно стъпало работещо в нелинеен режим и да го модулираш със същата мощност с която излъчва, тоест трябва ти НЧ (модулационен) усилвател със същата мощност, или да направиш линейно високочестотно стъпало, което ще консумира около 20 вата за да можеш да излъчиш твоите 10).
Честотната модулация няма горните недостатъци и силно ти я препоръчвам отсега.
- пусни в гугъл 27 mhz transmitter schematic, пълно е със схеми. Ако нещо те притеснява или имаш въпроси, пиши, ще помагаме. Това е най добрия начин да започнеш
- Дай малко инфо за твоята схемичка, тоест дай самата схемичка, ако държиш на нея, за да работим по нещо конкретно

Освен мултицета, надявам се, че имаш поне един 50 Мhz осцилоскоп, ще ти е необходим и един може и саморъчно направен КСВ (коефициент на стояща вълна) метър, за да направиш настройка.

Поздрави и успех !



Тема Re: Моля за помощ - направа на предавателнови [re: az de]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано16.01.12 16:14



Полезни съвети! След Кросби всичко е в FM. За да прави нещо на морз-информацията постъпва с малка скорост и иска да работи с миливати мощност и натрупване за филтрация (Шумоустойчви кодове?).Изначално му препоръчвам да не ползва PLL синтезатор ,а само кварцов автоgенератор с FM



Редактирано от Totopet на 16.01.12 17:05.



Тема Re: Моля за помощ - направа на предавателнови [re: az de]  
Автор 1VB ()
Публикувано17.01.12 21:34



Не ми е ясно каква е целта на упражнението - телеметрията от къде за къде е и как трябва да се приема. Щом е на морзов код - би трябвало да се приема от човек на слух, иначе няма никакъв смисъл. Ако ще е морзов код няма нужда от никаква модулация - нито АМ, нито ЧМ. Самата носеще честота се манипулира и това е достатъчно. Но за нормална телеметрия - която се приема, записва и обработва например от компютър, не се използва морзов код.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.