Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:42 10.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Тема Едно запитване  
Автор savi_9O (пристрастен)
Публикувано02.11.11 21:08



Здравейте, въпросът ми не е много за вашия клуб, но няма къде да попитам, а вие може е да помогнете.
Става въпрос за едно старо дървено радио Христо Ботев от 40те години. От няколко години не работи, свети си всичко но не хваща никакви радиостанции.
Идеята ми е дали ще стане да свържа към него местната радиоточка на която е Хоризонт. Отзад има няколко различни букси за антена, за тонколона - ако там свържа местно радио дали ще имам някакви резултати?



Тема Re: Едно запитваненови [re: savi_9O]  
Автор Hamcho Hamilton Hamchev (Hammer)
Публикувано02.11.11 21:49



Няма да стане нищо. "Радиоточката" е съвсем друго животно - идеята на радио-точката е че тя е най-просто казано вискоговорител с изходящ трансформатор. В радио-възела на селището, сигнала се приема от истинско радио (което го демодулира и го свежа до най-обикновен ниско-честотен сигнал), след това се усилва и се разпраща по мрежата за радио-точки. Те са все едно - тон-колоните на радио-възела.
Истинското радио е конструирано да приема много слаб високочестотен сигнал, да го де-модулира до звуковия обхват и да го усили. Ако го свържеш към радио-точката, най-вероятно да повредиш радиото и/или усилвателите в радио-възела. (на много от старите лампови радия шасито е под напрежение).
Това което може да направиш е да превърнеш старото радио в радио-точка - тоест да "изкормиш" вътрешностите и да оставиш само говорителя и ако има изходен трансформатор или да инсталираш такъв, взет от някоя радио-точка.

"Reality is not optional.''


Тема Re: Едно запитваненови [re: Hamcho Hamilton Hamc]  
Автор savi_9O (пристрастен)
Публикувано03.11.11 22:36



Не искам да съсипвам уникалното старо радио. Предпочитам да се опитам да го оправя. То работеше преди 2 години, но изведнъж нещо стана. Може ли да ми дадеш скайп за връзка за да се пробваме да го оправим.



Тема Re: Едно запитваненови [re: savi_9O]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано04.11.11 14:30



Ще стане,но не така както мислиш.В радиото има два трансформатора.Единия е за мрежово захранване,а другия е за високоговорителя.Първичната намотка на трафа за високоговорителя се свързва към мрежата за селската радиоточка,като се откачат другите проводници към нея.Но за да регулираш силата трябва да свържеш и един от потенциометрита последователно на първичната намотка.Аз така съм преработил един стар "Пионер" на майка ми за радиоточка.Трябват елементарни познания по електротехника.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Едно запитваненови [re: savi_9O]  
Автор japanecho (непознат )
Публикувано08.11.11 21:32



Здравей, savi_9O, Ако това дървено радио не е с потрошени вътрешности, би могло да се положат усилия да се реставрира. Тогава ще си върши старата работа. Има хора, които са реставрирали тази марка, а може и да я нямат в колекцията си,.....



Тема Re: Едно запитваненови [re: japanecho]  
Автор savi_9O (пристрастен)
Публикувано09.11.11 13:30



Всичко си му е на мястото в радиото, всички лампи светят. Когато го пуснеш се чува само едно бучене и при въртене на станциите звукът не се променя както би трябвало да става.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.