Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:08 21.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Двубандова антенанови  
Автор LZ1RCK (непознат)
Публикувано09.06.11 20:03



Здравейте,
моля за инфо. и помощ откъде да закупя двубандова антена за автомобил с магнитна основа. Четох в нета за Телком и за антени Diamond. Какви са ви впечатленията за тази антена?
Ако някой има антена която може да ми свърши работа и я продава, моля да пише.
Имам WOUXUN kg-uvd1p

73 на всички



Тема Re: Двубандова антенанови [re: LZ1RCK]  
Автор sanonaning (непознат )
Публикувано09.06.11 20:29





Китайска е, ама е хубава! Личен опит! Тъкмо като за твоето радио е правена, ще ти свърши перфектна работа!

С женски СМА конектор, 30 сантиметра дълга, 20 вата максимално натоварване, 50 ома импеданс, 3 метров коаксиал RG-174, КСВ под 1.5, и е двубандова!

Ако нямаш опит с ибейя, пиши на LZ1ATM ( така му е и скайпа ) да ти я достави!

Редактирано от sanonaning на 09.06.11 20:37.



Тема Re: Двубандова антенанови [re: sanonaning]  
Автор LZ1RCK (непознат)
Публикувано09.06.11 20:46



Мерси за бързия отговор,
30 см. не е ли много късичка? На мен ми трябва, защото често пътувам из BG. Дали ще ми върши работа ?
73



Тема Re: Двубандова антена [re: LZ1RCK]  
Автор sanonaning (непознат )
Публикувано09.06.11 20:54



Ще ти върши работа!

Редактирано от sanonaning на 09.06.11 20:54.



Тема Re: Двубандова антенанови [re: sanonaning]  
Автор Hamcho Hamilton Hamchev (Hammer)
Публикувано10.06.11 21:43



"3 метров коаксиал RG-174"
RG-174 има загуба от приблизтелно 0.6 dB/m @450Mhz. 3 метра по 0.6 dB - означава че само в кабела ще губиш 1.8 dB. С две думи - RG-174 e лоша идея за такова приложение!
На външни магнитни антени им слагат подобен кабел заради малкия му диаметър за да минава през уплътнението на вратата. От опит мога да ти кажа че RG-58 спокойно минава през упътнението и загубите са по малки (RG-142 ili RG-400 са още по-добър вариант)

"30 сантиметра дълга" - толкова дълги антени има директно за HT-тата. Безсмислено е да слагаш на покрива такава малка антена - все едно ще е да извадиш антената на НТ-то през прозореца на колата. Ако ще слагаш външна антена - сложи таква, която има поне някакво усилване - нещо от рода на Diamond MR73SA (дълга е към 50 см) със 2.1 / 3.4 dBi и смени / скъси кабела.

"С женски СМА конектор" - HT-тата имат женски SMA, което значи че кабела на антената трябва да е с мъжки SMA.

"Reality is not optional.''


Тема Re: Двубандова антенанови [re: Hamcho Hamilton Hamc]  
Автор sanonaning (непознат)
Публикувано10.06.11 22:00



Прав си, но в случая говорим за антена от по-нисък клас, и е нормално да не е толкова хубава, колкото една скъпа антена например!
Но все пак да не забравяме, че човека ще ползва антената за портативна работа, когато кара, а не за нещо друго!
Коаксиала спокойно може да се смени, не е задължително да се кара с фабричният на антената, а за конектора съм се объркал, наистина към радиото е мъжки, а не женски!



Редактирано от sanonaning на 10.06.11 22:07.



Тема Re: Двубандова антенанови [re: sanonaning]  
Автор Hamcho Hamilton Hamchev (Hammer)
Публикувано10.06.11 23:22



"Но все пак да не забравяме, че човека ще ползва антената за портативна работа, когато кара, а не за нещо друго!"

От любопитсвто - за какво "друго" може да се ползва мобилна антена с магнитно закрепване освен за портативна (мобилна) работа?

Моя съвет е - да си вземе антена от "по-виоск" клас - с по-голямо усилване, ако ще я ползва със 4-5W HT.

Също така, това което си посочил като "доста по-добро" не е много ясно от какво е по-добро - дават усилването "unity" (huh?!) на 2 метра - ако приемем че имат предвид 0 dBi, след кабела ще има отрицателен gain. Нормално, 1/4 делта мобилна антена на VHF в зависимост от това къде е монтирана и размера на автомобила почти винаги има негативно усилване, особено на малките ъгли на излъчване където често става връзката между автомобили и с рипийтри (изключвам случая София-Черни връх). Така че 0dBi ми се вижа доста оптимистично (същото се отнася и за Diamond-a между другото).
Проблема е че човека иска да е с магнитно закрепване - антените, изградени от няколко сфазирани елемента, които имат наистина усилване, обикновено са по-дълги от 50 см и изискват доста по стабилно закрепване (не случайно имам дупка в средата на покрива на моята кола - това според мен е най-добрия начин за инсталация, особено ако пък говориме и за HF)
Както и да е.... HT-то с 5W e компрoмис за мобилна работа, ако направиш компромис със антената, със закрепването (което също цели да осигури и връзката с GP) и компромис с кабела - стават прекалено много компромисите - и резултатите ще е съгласно система изградено изцяло от компромиси ... сори...няма как да е по друг начин (дядо ми, лека му пръст имаше една приказка - "С пръдня, боя не става!" извинявам се предварително за езика)



"Reality is not optional.''


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.