Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:27 20.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема защо репитри на 400mhz излъчват на 300mhz ???  
Автор scanning (непознат )
Публикувано17.05.11 13:46



439.400 се чува на 344.900 ?
439.300 се чува на 344.800
439.000 на 344.500
И 469.150 на 374.650 ??

Монтирани са от Жоро lz1lsd. И не смятам че е редно неудобните теми да се кръстят "интригантски" и да се трият. По скоро е нужно обяснение за станцийте излъчващи там.





Тема Re: защо репитри на 400mhz излъчват на 300mhz ???нови [re: scanning]  
Автор ico. ()
Публикувано17.05.11 17:08



Това ми прилича на приемане по огледален канал.
С какво радио ги слушаш?
Простата сметка показва, че отместването е винаги едно и също и отговаря на междинна честота 47.25 МХз



Тема защо TXs на 400 MHz се чуват на 300 MHz ?нови [re: scanning]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано17.05.11 17:10



Коректния въпрос е защо предаватели на 400 MHz се чуват на 300 MHz, като разликата между основната и комбинанационната честота е винаги 94.5 MHz?

Или казано по друг начин - Как киловатовия предавател на Радио София на 94.5 MHz, излъчващ от Копитото - Витоша, влияе на други предаватели в UHF диапазона ?

За по-лесно нека започнем с честотите на любителските репитри. Те се чуват съотвенно на:


439000 -> 344500
439300 -> 344800
439400 -> 344900
439625 -> 345125


като честотите са в kHz. Разликата от 94500 kHz е постоянна за всички случаи.

Темата е интересна. Не пречи на никого, дори напротив - полезна е за всички. Няма никаква причина подобна тема да бъде трита или оспамвана. Тъй който се чуства компетентен по темата и е прослушал за какво става въпрос нека си каже мнението.



Тема Re: защо репитри на 400mhz излъчват на 300mhz ???нови [re: ico.]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано17.05.11 17:17



Не се бях сетил за това.



Май това е причината.

Аз слушам с FT60E
Intermediate Frequencies: 1st: 47.25 MHz
2nd: 450 KHz


Редактирано от нaблюдaвaщ на 17.05.11 17:31.



Тема Re: защо репитри на 400mhz излъчват на 300mhz ???нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор ico. ()
Публикувано17.05.11 18:43



Интересно е каква е разликата в нивото на приемане на двете честоти. Явно не е много голяма, а това не говори добре за радиото. Да беше някое китайско менте- щеше да е разбираемо. Интересно, погледнах характеристиките и никъде не е споменато колко е затихването на сигналите с огледална честота. Дискретно е премълчано :)) Не им отива



Тема Re: защо репитри на 400mhz излъчват на 300mhz ???нови [re: ico.]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано17.05.11 19:35



каква е разликата в нивото на приемане на двете честоти

42dB, ако LED S-метъра показва вярно.

Репитрите идват на S9, понякога на S9+20dB.
Паразитния сигнал се приема на S1 до S2, като разбираемостта е добра. Седем S единици по 6 dB са 42 децибела.
Има един случай в който съм записал за паразитен сигнал S6, ама може и да е било грешка.

за

дават параметри на предавателя - Spurious Emission: At least 60 dB below (High & Mid)At least 40 dB below (Low) . За приемника ще потърся още информация.

Пък може и моето FT60E да има проблем с приемника...



Тема Re: защо репитри на 400mhz излъчват на 300mhz ???нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор Баш Майстора (непознат )
Публикувано17.05.11 22:35



Наблюдателю, нищо му няма на радиото ти. При условие, че по спецификации имаш банд 336-420MHz , където имаш чувствителност около 0.25uV, нали не очакваш с този широколентов приемник да имаш избирателност по огледален канал като на профи радио, където тя е около 70db.


Дори и тези 42db мисля че са добре

Не се заяждам , просто съм реалист



Тема Re: защо репитри на 400mhz излъчват на 300mhz ???нови [re: Баш Майстора]  
Автор ico. ()
Публикувано18.05.11 10:35



По принцип си прав. Трудно де постига добра избирателност в толкова широк диапазон. Обаче....това е фирма с претенции. Най-малкото, коректното отношение към клиентите изисква тази стойност да е указана в техническите спецификации. Отделен въпрос е доколко това отговаря на стандартите. Теоретично, всяко радио , което се продава в България и ЕС, трябва да е минало изпитания по съответния стандарт. А това включва и измерване на приемника.



Тема Re: защо TXs на 400 MHz се чуват на 300 MHz ?нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор scanning (непознат )
Публикувано18.05.11 13:34



С три ft60 се приема огледално на 344.800 сигнала излъчен с китайка директно на 439.400 . Наистина чуват неща дет не са там.Пфу прехвалено лозе.

. За това харесвам повече Алинковците.



Тема Re: защо репитри на 400mhz излъчват на 300mhz ???нови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано18.05.11 16:02



Когато коментирахме проблема останах учуден защо при "смесването" на UHF репитера и 94.5MHz отсъства модулиране от втората честота.
При всички случаи на подобни комбинационни съм наблюдавал смесване освен на високочестотните носещи така и на модулациите. Практически съм наблюдавал само такива комбинационни, при които модулациите като големина са били съизмерими. Нямам представа как би изглеждало комбинация от FM теснолентов и WFM от броудкаст предавател и в резултатния сигнал какво би било съотношението в нивото на ниската честота.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.