Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:43 26.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Доживяхме!!!  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано19.02.11 12:43



Най-после след толкова години слънцето се смили над нас. Този път вече наистина се усеща започването на новия цикъл. Вече няколко дни SFI е над 100, а днес стигна 125. Колкото и малки да изглеждат тези стойности в сравнение с последния максимум, няма как да не ни зарадват, след като повече от 4 години флукса стоеше около 70-80. Бандовете оживяха, наздраве!



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1VB]  
АвторHoв (Нерегистриран)
Публикувано19.02.11 13:24



Вчера с една жица хвърлена през балкона в София се чуваха неща, които досега съм чувал само на вилата с добре поставен дипол. За съжаление следващите една-две седмици съм "вързан" в София, но наистина промяната се усеща "с просто ухо". Дано и нашето радиолюбителство "живне" и то покрай прохождението.



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1VB]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано19.02.11 14:40



Ето я хубавата "картинка"


взета от тук:





Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: scanner_]  
Автор1Oм (Нерегистриран)
Публикувано19.02.11 15:26



Тази "картинака' я следя от 1998. Но въпреки, че изглежда добре, все още не е това, което трябва. След година и при много по малка слънчева активност, ще се чуват по вече станции. Така, че има и други условия, които трябва да се удовлетворят. За сега прохождението си е "умряло".



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1Oм]  
Авторнoв (Нерегистриран)
Публикувано19.02.11 16:13



Днес на 20 метра BPSK нямаше празно. На 599 се чуваха колеги от Франия, Англия, Казахстан, Холандия, Русия, Украйна, Чехия, Словакия, Германия, Италия, Испания, Унгария, Полша и може и да забравям нещо. И това с девет метра жица през прозореца. Ами за мен е добре прохождението - аз просто такова нещо не съм преживявал - последните 3 максимума на слънчева активност съм бил жив, но не съм бил радиолюбител.

Чак не мога да си представя колко по-добре може да е.



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: нoв]  
Автор1Om (Нерегистриран)
Публикувано19.02.11 16:27



Ами представи си така: За 2-3 часа на 28 правиш по 200-300 американеца и покрай тях половината от префиксите на Америка. Или пък в другата посока към Япония. Когато на 10м се правят връзки към 22часа ще разберш. Направи една сериозна антена. Ще видиш, каква е разликата. А, като потвърдиш 320 страни вероятно, ще имаш и опит.



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1Om]  
АвторHoв (Нерегистриран)
Публикувано19.02.11 17:53



Живи и здрави, дано да ги преживея и аз тия неща. Максимума е след две години май - не е далече. Тъкмо малко опит да понатрупам дотогава.
Само със страните нещо не го разбрах - към момента има 259 страни в света, включително зависимите територии. Т.е. няма как да направя 320, без значение колко опит придобия?



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: Hoв]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано19.02.11 18:44







Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: Hoв]  
Автор1Om (Нерегистриран)
Публикувано19.02.11 19:30



Извинявам, се неправилно се изразих. Става въпрос за префикси. Доста стани имат по няколко префикаса, острови и други. Межу нас на жаргон, така си говорим за страни, но се разбира префикси. Изтегли си Dx atlas и ще получиш необходимата информация. Пожелавам ти успех и много удоволстввие с радиото!



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1Om]  
АвторHoв (Нерегистриран)
Публикувано19.02.11 20:41



Мерси за разяснението и за пожеланията.
До срещи в ефира.
73



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1Om]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано19.02.11 22:02



Май сега се изрази неправилно. Няма никакъв начин да се говори за страни, а да се разбира префикси, защото понятията са съвсем различни. Страните в момента са 340, затова 320 не е лошо постижение. Те са главния показател, по който си го мерят радиолюбителите. Разбира се, броят на страните е нещо относително. По някои критерии може да са 259 или даже по-малко, но за нас се те определят по списъка на DXCC. А префиксите са хиляди и нямат особено значение, освен като множител по време на WPX контеста.
Репликите по този въпрос показават, че не всички, които работят повече или по-малко на КВ или даже на УКВ-DX са запознати с терминологията, начина на работа, етикета и много други тънкости, които ги различават от репитерните връзки. Това не е чудно, като се има предвид, че знанията, които се изискват за получаване на клас са минимални, а не всеки обича да се рови в интернет за повече информация. Затова, който иска да се възползва от доброто прохождение и да започне да работи на КВ, или има желание да подобри работата си на КВ, нека пита тук за всяко нещо, за което не е съвсем уверен.



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1VB]  
АвторLZ5PL (Нерегистриран)
Публикувано19.02.11 23:17



Добра новина Вальо, май ще те викам вече да помагаш да си пусна най-сетне антена





Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1VB]  
Автор1Om (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 07:45



Като гледам логовете на разни експедиции не те виждам, ама тук раздаваш КОМПЕТЕНТНОСТТИ. Ами погледни картата и ще видиш, че уточнението беше в правилна посока. Има държави с по няколко префикса в листата ... , визирам острови, владения, територии./От поста ти си личи заядливост и желание за доминиране./ Ама нали сте старчоци и тук развалихте добрия тон. Защо обръщате радиото на професионализъм и състезание. Нека си остане свободно занимание. Кой, колкото иска и може. Не всички имат еднакви възможностти, амбиции и желания.



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1VB]  
Автор1Om (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 08:12



"Та съвета ми към новаците - при ползването на рипийтър, ако не друго поне ще се научите да си казвате инициалите "правилно" :-) Много ползено знание ако искате един ден да видите как е на КВ и да ви разберат отсреща!"
Направими впечатление, как изписваш думичката. Виж един уважаван от мен радиолюбител как се справя.

Редактирано от scanner_ на 20.02.11 14:27.



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1Om]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 08:19



Приятел, не си познал

. Нито се заяждам, нито имам нещо против теб, нито искам да доминирам, нито да развалям добрия тон. Иначе бих могъл да се изкажа по съвсем различен начин . Както и да е, това няма значение.
Важното е, хората които влизат тук да получават точна информация.
Още веднъж - страните за които си говорим, отговарят на точни критерии, всеки може да ги види на сайта на ARRL. Наистина там има и владения и отдалечени територии и други странности. Но в общия случай не се припокриват с префиксите и затова няма как да се смесват двете понятия.
Например България е една страна, а от тук е работено с десетки, може би стотици префикси. В същото време има префикси, които се използват от две или повече страни.
И още веднъж да количествените измерения, защото дискусията започна от мярката "320 потвърдени страни", които после станаха префикси. Та 320 префикса се правят за няколко часа, докато 320 страни си е доста сериозен резултат. Затова мисля, че отначало беше съвсем прав. Прав си и че никой не е длъжен да гони страни и да участва в състезания, има място за всички, на който както му харесва. Все пак го правим за удоволствие



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1VB]  
Авторнoв (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 09:12



Май най-точното е да се каже териториална единица, макар и то да не е съвсем точно. Прави впчечатление, че например Малайзия е разделена на западна и източна - точно както и географски. Русия е разделена на Азиатска и Европейска. САЩ ги има поне като САЩ, Пуерто Рико, Аляска, Хавай, а интересното е, че го има и Гуантанамо, което си е Куба. Доста голяма странност е Кипър, който е с две територии, но не северна и южна, каквото е фактическото положение, ами го има като Кипър и като UK суверенна база в Кипър. Има я и щаб-квартирата на ООН, която пък си е в Ню Йорк, САЩ. Така че в никакъв случай това не са страни.
От друга страна част от тези DXCC entities (единици), които имат еднакви инициали, например:

VP8* Falkland Is. SA 16 13 141
VP8, LU* South Georgia I. SA 73 13 235
VP8, LU* South Orkney Is. SA 73 13 238
VP8, LU* South Sandwich Is. SA 73 13 240
VP8, LU, South Shetland Is. SA 73 13 241

Та явно е, че това нито са страни, нито са префикси, ами са обособени политически или териториални единици.

Но наистина най-неточното е да се каже, че това са страни, защото това много очевидно противоречи на дефиницията за страна и веднага прави впечатление.

10m в случая уточни достатъчно ясно за какво иде реч, макар и наистина на някои от "единиците" да отговарят повече от един индекс и на един инденкс понякога да има повече от една "единици".



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: нoв]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано20.02.11 09:33




Написано е октомври 1935.
Приятно четене.

Ключова дума е DXCC. След като прочетеш статията, можеш да потърсиш и други материали по темата.



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: нoв]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 09:37



Рискувам пак да бъда обвинен в заяждане, но става въпрос за основни понятия, които са отдавна определени и се използват ежедневно. Ако искаме да ни разбират еднозначно, когато общуваме със себеподобни, сме принудени да ги използваме, независимо дали смятаме, че са точни, или не.
Думата, която използват радиолюбителите по целия свят е "страна". На всички езици. Без да имат предвид смисъла, който влагат в него останалите хора.
Това е започнало преди много години с обяснението:
"The basic rule is simple and direct: Each discrete geographical or political entity is considered to be a country" - "Основното правило е просто и ясно: Всеки отделен географски или политически обект се счита за страна"



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1VB]  
АвторHoв (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 10:28



Не, няма спор за себеподобните и не става въпрос за заяждане.
Въпросът е такива въпроси да се изясняват, защото това все пак е форум не само за радиолюбители и такива неща правят впечатление.
А въпросният списък е доста странен и има много политика в него. Аз не мога да разбера как може да си работил Кипър и английска военна база в Кипър да са две страни? Русия е разделена на Азиатска и Европейска, пък Континенталните щати са едно, макар почти да не съществува точка на земята, откъдето с еднаква лекота да се работят източното и западното крайбрежие. Ако утре работите Косово - как ще го запишете? А да не говорим пък каква ли е логиката различни "страни" да са с един и същи префикс?
Така че - ОК. При разговори с радиолюбители се употребява "страни". Но в интернет форум, който е открит за всякакви посетители трябва да се уточнява, защото иначе остава впечатление за правописна грешка най-малкото. "Страните" в dxcc интуитивно звучат твърде много и когато се спомене число над 300 веднага прави впечатление, че това е с над 100 повече от официално признатите и с над 50 дори от неофициално признатите.
За мен поне тази дискусия беше полезна и ми изясни нещата, макар и да останаха въпросителни защо точно определенията на този dx клуб трябва да са меродавни за определението какво точно да се разбира под "страна".



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: Hoв]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 11:07



Отговор на повечето въпроси може да намериш на страницата на ARRL. Ако искаш може да обсъждаме и тук, но тъй като темата е доста обширна, по добре да стане в отделна тема.
Има много точни критерии, на които трябва да отговаря дадена територия или даже обект, за да бъде отделна страна. В същото време има и някои изключения, които не отговарят на критериите, но са страни, най-вече по исторически причини. Все пак програмата DXCC е на над 75 години. Не виждам някаква политика в полза на дадена страна и във вреда на друга. Така например континенталното делене на Русия няма никакво политическо значение и не оказва кой-знае какво влияние. Даже по-скоро е от полза на руснаците. За ZC4, KG4 и другите подобни, логиката е ясна - на тези територии съответната страна няма суверенитет. На практика те са съответно части от UK и USA, нищо, че са разположени на островите Кипър и Куба. Докато не са изпълнени критериите, Косово ще се смята за Сърбия, въпреки, че от доста време е независима държава.
Та който се занимава с нашето хоби - това е положението. Останалите няма как да ни разберат. И не само за страните





Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: Hoв]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано20.02.11 11:16



След като почете на английски, хайде сега да почетеш малко и на руски:



И пак на анлийски - за Косово:

Не сме изяснили страните по CB стандарта. Линкче и към сайт, даващ информация и на тази тема: .

Когато се пише във форум Радио комуникации се има предвид страната като обект на радиовръзка. В зависимост от това кой прави радиовръзката критериите могат да са различни за различните общности - за радиолюбителите критериите са дадени в условията на дипломите DXCC и Р150С, за CB общността критериите са други, за професионалните радисти важат критериите на ITU при радиокомуникации.

Ако се пише в Географски форум или Форум за пътешественици там нещата ще изглеждат по друг начин.

А, и много си прав: има политически и икономически пристрастия има при определенията, ако се разровиш сигурно ще откриеш и двойни стандарти... Ама такъв е живота.

Редактирано от нaблюдaвaщ на 20.02.11 11:48.



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1VB]  
АвторHoв (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 13:26



Да, горе-долу се ориентирах. Под политика имах друго предвид, не толкова дали е ощетена някоя страна. Например за американците не е все едно дали са работили с Европейската или с Азиатската част на Русия - та разликата е хиляди километри! Но от друга страна и за европееца не е все едно дали е работил източното или западното крайбрежие - пак са няколко хиляди километра. Т.е. малко е американо-центриска тази dx-териториална класификация. Да не говорим пък въпросните военни бази. То по принцип всяко посолство е суверенна територия, а от друга страна много не-суверенни територии са самостоятелни в този списък. Нещо не виждам и Курилските острови например, за разлика от Фоклендските (които естествено пак са със VP8). Та работата е силно американизирана, в което няма лошо - това си е американска награда. Но пък и аз не се виждам как мога да си преплета езика дотолкова, че да нарека Аляска "държава". Все пак предпочитам хората да си мислят, че не съм радио-любител, отколкото че не съм грамотен. Честно казано мисля, че дори има американци, които биха били озадачени, ако някой нарече Хавай или Пуерто Рико "държави". Не са много, но ги има.





Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: Hoв]  
Автор1Om (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 14:26



Виждам, нещата са се поразчепкали, но мисля с теб се разбрахме бързо. Така, че жаргона "държави" е условен. Пък едва ли ми е минавало през ум, че това ще стане тема за полемика. Но всичките приказки имат образователен характер. И навярно ще са от полза за някои



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: Hoв]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 14:28



Ами затова говорим за страни, а не за държави

. Няма нужда да се търси под вола теле - това е руски патент, на тях все някои им е крив, затова обсъждат условията на DXCC по такъв начин. Не виждам по никакъв начин някаква про американска политика. Например с европейската и азиатската част на Русия е горе-долу като с щатите и Аляска. Курилските острови просто са много близо до усия и не отговарят на критерия за отдалеченост от метрополията, за разлика от Фолклендските. По същата причина руската Франц Йосифовата земя е отделна страна, докато британските шетландски острови не са. Ако наистина се интересуваш от темата, прочети внимателно критериите, и ще видиш че почти всички страни отговарят на тях. Няколкото изключения са останали само по исторически причини и не пречат на никого.
Между другото, като става дума за страни, правила и изключения - след като в хилядократно по-популярния футбол, Великобритания продължава да има 4 национални отбора, защо и при нас G,GM,GI и GW да не са отделни страни



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1VB]  
Авторнoв (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 15:04



Ами чета ги критериите, ама Гуантанамо ми е заседнало в гърлото и няма преглъщане. Ами то до там с плуване се стига от Маями... Странна работа. А вярно и за националните отбори не се бях сетил.



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1Om]  
Авторнoв (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 15:09



Разбрахме се, разбира се. Но просто темата е интересна. Да си призная днес научих доста интересни факти за разни територии, дето иначе никога нямаше да се сетя да чета за тях. Така че уж е радио-любителска тема, пък ми разшири малко и познанията по история и география, което е много добре. Абе интересно си е хобито, както и да го погледнеш. За съжаление досега съм нямал възможност да работя някое "екзотично място", но когато това стане сигурно задължително дълго ще проучвам мястото с което съм направил връзка. Което пък обогатява още.
Както и да е - пак благодаря за разясненията и за интересното "отплесване".



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: нoв]  
Авторнaблюgaтeл-3 (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 17:25



Да де, ама трябваше да се изпляскаш като чикия на пясък и да обвиняваш най-неконфликтния и доста компетентен човек тук в този форум 1VB,както и да делиш на к'во беше.... "старчоци", "младоци" и тути кванти....Млади човече, вречето има една посока... от миналото към бъдещето и от младоста към старостта! Да нямаш имунизация към стареене случайно?
Давай го по-спокойно, по бавно ще остарееш!





Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: нaблюgaтeл-3]  
Авторнaблюgaтeл-3 (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 17:31



Извинявам се на "нов", горния пост е реплика на НЕРВАКА И МЛАДЬЕЖА "1Ом" !
Не че "нов" е много друга "бира"...





Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: нaблюgaтeл-3]  
Автор1Om (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 18:53



А, бе брато, защо се изсра тук? Знаеме те, че разбираш от всичко. Ама не сме те викали за мнемие. Както виждаш и без теб се отравяме. И то по интелигентно!



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: нoв]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 19:13



KG4 отговаря на условието за територия, разделена от метрополията от територия на друга страна, като разстоянието е повече от 100 км. Щеше да отговаря на това условие, даже ако Куба не беше остров, а беше част от полуостров Флорида. Гуантанамо се намира в източната част на острова - на няколкостотин километра от най-близката до САЩ точка.



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1VB]  
АвторHoв (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 20:06



Да, но все пак Гуантанамо е с пъти по-близо до САЩ, отколкото са Курилските остови до Руската федерация. Да не говорим пък за Южно-Курилските. Т.е. според техните собствени правила трябва да има даже не една, а две територии включващи Курилите. Но няма, явно защото ако те бяха на Япония, тогава наистина са твърде близо до територията и, за да обособят отделна "страна". Както и да е де. Стана ми интересно и другия уикенд ще проучвам в подробности.
Благодаря за уточненията.



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: Hoв]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 20:26



Защо да чакаме до следващия уикенд

. Погледни първото условие за островите - трябва да са отдалечени на не по-малко от 350 км от метрополията, или всеки друг неин остров. А сега погледни картата. Курилите са верига, като най-близкия остров от нея е на стотина км от Русия, следващия - на стотина км от него и т.н. За да не си помислиш, че това правило е вкарано специално за да се прецакат руснаците, ако погледнеш малко по на изток, ще видиш американските Алеутски острови, които са в същото положение.



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: 1VB]  
Авторнoв (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 21:14



Така е. Разгледах ги внимателно на google maps и наистина няма никъде разстояние повече от 100-тина км. Неправилно ги набедих в политика американците - признавам. Мерси за всички уточнения. Сега остава да изработя я Гуантанамо, я Азиатска Русия и съм готов. Между другото вчера се "чу" (на BPSK пак) един колега от Новосибирск. Еми няма логика точно за DX Новосибирск и Курилите да са една "страна" - та тях ги дели почти един континент! Едното си е наистина Япония, а другото е почти Европа.
Ама нейсе - примирих се, няма как. Ще се плаща на руснака за DX Atlas, явно ги заслужава с цялата тая бъркотия





Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: нoв]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано20.02.11 21:52



Радвам се, че съм ти бил полезен. DX-инга е най-вълнуващата част от радиолюбителството и ако дискусията ти помогне да се заинтересуваш от него, значи не е била напразна. Гуантанамо не е лесна страна, но азиатска Русия може да работиш почти по всяко време и спокойно можеш да започнеш DX-ите от там. Ако възникнат още въпроси, можеш да отвориш и нова тема. Успех!



Тема Re: Доживяхме!!!нови [re: нoв]  
Автор japanecho (непознат )
Публикувано24.02.11 23:23



Здравейте, на някой му трябвало KG4, ами ето, има ги,...... 1855.0 = KG4SS = 0408Z = 24 Feb, 2011 = Guantanamo Bay
За DXCC програмата, макар, че постиженията се следят по така наречения DXCC Country List, в условията се използва друга дума < entity >. Така става ясно, че се има предвид нещо, което реално съществува, на базата на критериите. И няма объркване,....




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.