Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:50 28.04.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Полярна модулация?  
АвторSpartan (Нерегистриран)
Публикувано19.02.11 08:33



Би ли могъл някой популярно да ми обясни в какво се състои и каква е разликата на така наречената "полярна модулация",използвана в ЧМ приемниците преди години.Какви видове модулации на сигналите могат да се приемат с такъв приемник и дали могат да се приемат немодулирани такива-шумове от бури,слънчеви изригвания,космически шумове?Благодаря!



Тема Re: Полярна модулация?нови [re: Spartan]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано19.02.11 10:47



Предаване по радиостанция на стерео сигнал чрез честотна модулация се прави по няколко начина, едни от които са "полярна модулация" или "пилотен сигнал". Полярната модулация може да е по-интересна от научна гледна точка, но е намерила приложение май само в бишия СССР, част от него е сегашна Русия.

Нещо не схващам идеята на въпроса, може ли да кажеш с прости думи какво искаш да правиш?



Тема Re: Полярна модулация?нови [re: Spartan]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано19.02.11 13:12



Въпроса за полярната модулация го бяхме засегнали в тази тема:





Тема Re: Полярна модулация?нови [re: нaблюдaвaщ]  
АвторSpartan (Нерегистриран)
Публикувано19.02.11 15:09



"Наблюдаващ",аз не съм баш радиолюбител,а по-скоро любител-астроном.Далеч съм от мисълта да си направя радиотелескоп,но ми е извесно че много от природните сигнали от планетите и слънцето се приемат и с потребителски приемници /например на къси вълни шумовете от Юпитер/.Имам на разположение приемник на бившия обхват на OIRT - 65-75 мегахерца,който в момента е практически празен,а новия 4 метров обхват за любители още не е законен у нас.Построих си и рамкова резонансна зенитна антена за обхвата 73-74 мегахерца,заделен за радиоастрономия.Не съм обаче сигуран че приемника от бившия СССР който е с полярна модулация ще приема немодулираните шумаве от ковмоса макар да е с добра чувствителност-1 микроволт.Не съм съвсем наясно защото не ми са съвсем ясни създадените от човека различни видове модулации в тези диапазони,макар да имам понятие он амплитудна,честотна и фазова модулации.Ти можеш ли нещо да ми обясниш популярно,дали има шанс да приемам честотно немодулирани /навярно само амплитудни/ сигнали?Благодаря!



Тема Re: Полярна модулация?нови [re: Spartan]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано19.02.11 16:50



Приемника ти е с честотна модулация и не може да се използва за приемане на немодулирани шумове без преработка. Може би ако ЧМ се замени с амплитуден детектор и евентуално втори осцилатор. Но това е свързано и с АРУ. В интернет не може да няма материали за преработване на УКВ-ЧМ приемници за такива цели. А на полярната модулация не обръщай внимание. Освен ако не държиш да слушаш шумовете стерео





Тема Re: Полярна модулация?нови [re: 1VB]  
АвторSpartan (Нерегистриран)
Публикувано21.02.11 18:22



Има бутони за включване и изключване на AFC и "моно-стерео".Това означава ли че с изключването на AFC и преминаване на "моно" могат да се приемат амплитудно модулирани сигнали?



Тема Re: Полярна модулация?нови [re: Spartan]  
Авторukw (Нерегистриран)
Публикувано21.02.11 19:07



АФЦ - по нашенски АДЧ автоматична донастройка на честота



Тема Re: Полярна модулация?нови [re: ukw]  
Автор SoulDeaD (no comment)
Публикувано22.02.11 00:02



С една дума - НЕ.
И няма да стане с никакви копчета, освен ако не бръкнеш да си ги сложиш сам, както ти казаха по-горе.



Тема Re: Полярна модулация?нови [re: SoulDeaD]  
АвторSpartan (Нерегистриран)
Публикувано22.02.11 07:37



Благодаря за обяснениятя!
Ще опитам да го използвам за следене на метеорити по отражение от следата им на далечни руски или японски станции,които още работят в диапазона OIRT.А някой може ли да ми препоръча УКВ приемник на амплитудно модулирани ситнали?




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.