Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:31 28.04.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Тема "алпийски ски" на UHF  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано10.02.11 21:04



В любителския UHF диапазон се чуват ски учители, състезатели, организатори или кой знае какви. Пускат нещо си. На запитване казват, че правят състезание по "алпийски ски". В София се чуват на 57-58. Предполагам, че са на Витоша. Честота бе нещо като 434425 kHz, нe я запомних.

В

няма ски състезание.

Има ли смисъл да се пише на КРС?



Тема Re: "алпийски ски" на UHFнови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано10.02.11 21:30



Използването на тази честота има голяма връзка с



Дали има смисъл да се вика КРС - вероятно не. Ако не пречат на никой - нека да си живеят на тази честота. Ако пречат ...



Тема Re: "алпийски ски" на UHFнови [re: scanner_]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано10.02.11 21:42



Това
73. Следните радиочестоти и радиочестотни ленти се използват и за радиосъоръжения с малък обсег на действие за граждански нужди:
433.050-434.790 MHz неспецифични

Теснолентови предаватели
433,040 - 434,790 MHz
Канално отстояние 25kHz
10mW

го бях забравил...


Все още си мисля, че целия диапазон е само за радиолюбители...
Човек се учи докато е жив.

Едва ли ползват само 10 mW. Обаче се държаха културно и отговориха какво правят на тази честота. На фона на масата термометри и друга китайска техника на тези честоти поне вършат нещо полезно.

Мисля да ги оставя да си живеят.




Тема Re: "алпийски ски" на UHFнови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано10.02.11 22:16



Ски състезания се правят на Витошко лале или на стената, които са обърнати към града и има съвсем пряка видимост. Нищо чудно и с миливати да се чуват.



Тема Re: "алпийски ски" на UHFнови [re: 1VB]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано10.02.11 22:32



Аз съм правил връзки на 430 MHz от там със София и знам как се чува.

Но моето радио започва от 0.5W, с миливати не съм пробвал. Но с половин ват в София ме чуват много силно.

Проблема бе, че съвсем бях забравил за тези части от честотния план...

Даже първо си мислих, че радиолюбители правят нещо много специфично и интересно и в залисията забравят да си казват инициалите. Чуваха се поне две станции: едната казваше "пускай!", другата отговаряше нещо. Та аз ги запитах "какво пускате тук момчета", те ми отговориха и аз ги оставих... Не сме се карали, надявам се да не съм им попречил много.

Утре ако ми остане време ще мина пак от там да ги послушам и уточня точната честота.



Тема Re: "алпийски ски" на UHFнови [re: нaблюдaвaщ]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано11.02.11 11:13



Още събират прах някъде из чекмеджетата в къщи две Мидланд(Алан) 401.
Идват си на 10mW, с модификация може да се направят и към 100тина mW. Работят точно в LPD диапазона, през 25kHz. 60 канала ако не греша или някъде там като бройка. Иначе LPD станциите не са кой-знае колко популярни, поне не толкова колкото PMR-ките. Може би заради малката мощност.







*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.