Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:48 22.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Как да различа ферититенови  
АвторДaни (Нерегистриран)
Публикувано24.10.10 08:23



Здравейте.

Имам такъв въпрос.

Как да различавам по-нискочестотните от по-високочестотните феритни сърцевини по цвета, когато се е изтрила маркировката по тях.

Някои са почти черни, други - сиви, по-светлосиви и т.н.

Благодаря за вниманието.



Тема Re: Как да различа ферититенови [re: Дaни]  
Автор japanecho (непознат )
Публикувано24.10.10 18:41



Някога,когато правехме UW3DI, LZ1AQ се търсеха сърцевини(тороиди, двуцефки) и от тогава ми е останал спомен, че по-високочестотните са по-меки, сиви на цвят.Тогава открих подходящи двуцефки, сиви, драскат се с нокът, имаха синя точка.



Тема Re: Как да различа ферититенови [re: japanecho]  
АвторДaни (Нерегистриран)
Публикувано25.10.10 06:55



Благодаря.



Тема Re: Как да различа ферититенови [re: Дaни]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано25.10.10 09:05



Все пак, ако си решил да правиш нещо, не разчитай на цвета, за да няма неприятни изненади при оживяването. Най-добре провери магнитната проницаемост, като навиеш няколко навивки и измериш индуктивността. След това по формулата. Измерването с обикновен LC метър обаче също може да те излъже, защото е на ниска честота. Затова се връзва и един кондензатор и се мери резонанса с гриддип около работната честота.



Тема Re: Как да различа ферититенови [re: 1VB]  
Авторlz1kz/1 (Нерегистриран)
Публикувано25.10.10 15:55



Tова е най-мътната материя с която още не съм се преборил през цялата си радиолюбителска практика - колкото по задълбавам, толкова по не са ми ясни нещата. В крайна сметка разбрах, че едни и същи феритни материали могат да се ползват както на ниски, така и на високи честоти, като единствен критерий за това , какъв материал ще ползваш е широчината на честотната лента - при резонансни вериги се използват ферити с ниско Мю и високо Кю (

), а при широка лента (например - съгласуващи трансформатори за многобандови антени и съгласуващи устройства) - обратното.
Разпознаването на непознат материал е неблагодарна работа, но най вече зависи от източника от където са набавени - производител, търговец, приятел или някоя техника - втора употреба. За съжаление почти никъде не съществува единен стандарт за цветен код на феритните материали и затова най-добре е да си имаш добре отработена методика за измерване на Мю - има такива десетки примери по радиолюбителските сайтове.
Също така е почти безнадеждно измерването с оммер между близки точки по повърхността на ферита - според легендата тези с високо Мю имат измеряемо съпротивление в порядъка на 100к - 5М ома, а тези с ниско Мю въобще не дават проводимост под 20 Мегаома! Външния вид и цвета на "графитеното" от "по светло" към "по-тъмно" също е ненадежден метод за определяне на свойствата

От чуждите производители е най-лесно да поръчаш и получиш феритен елемент с необходимите (гарантирани) свойства.

От България такива се произвеждат в Самел-90 (Самоков), все още по побългарен "СССР"-ски стандарт, като при това са с доста добри като повторяемост параметри (стандарта е за военно производство). За съжаление нямат никаква цветова или друга маркировка, а това е проблем когато се наложи да съхраняваш няколко различни елементи с различно Мю.

От опита който имам в демонтажа на различни, свързани с компютърната техника възли, мога да посоча няколко:
Феритните цилиндри, с които се ширмоват захранващите и RGB кабелите към монитора (обвити са с пластмасова заливка плътно върху кабела) са обилновено от порядъка 400-600, рядко съм срещал около 1000, интересно защо в руските сайтове срещам информация за същите елементи със стойности от 1000 до 4000 (!!!), но поне аз не съм допирал до такива - вероятно техните компютри са от Китай, а моите - от Тайван... .
Същите и малко по високи стойности са феритните пръстени, използвани пак като антишумови филтри в самите монитори - обикновено с по една до три навивки върху съответния кабел и мнооооого рядко са оцветени - основният им вид е графитено черно.
В импулсните захранващи устройства обикновено се среща жълт(жълто-бяло, жълто-зелено) феритен пръстен с външен диаметър не повече от30мм, Измереното Мю за десетки екземпляри се върти около 100.
Това е, дано свърши работа като начално объркващо упътване с пожелание - действай като да береш гъби - ползвай само такива които познаваш и мери всички други!



Тема Re: Как да различа ферититенови [re: 1VB]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано25.10.10 17:42



Според мен 1VB ти даде най-точния съвет. Не може да разчиташ на цвят на ферита или дори на цвят на маркировката ако не знаеш точно кой е производителя. Няма уеднаквен стандарт за маркировка и аз съм виждал ферити с еднакви цветове и различни миксове. Да не говорим че сърцевини има цветово в цялата гама на дъгата от виолетово до червено и в кви ли не комбинации в зависимост от производителя. Като допълнение - ако сърцевината е феритна, най-вероятно няма да има маркировка и боя върху нея. Тези, цветните тороиди и сърцевини обикновено са направени от материали, различни от ферит с по-особени магнитни характеристики - например червените или червено-сиво тороиди често са прахо-образно желязо, а не ферит. Има и сърцевини (дори тороиди) от материали без каквито и да е магнитни качества и служат един вид като форма да се навие "въздушен" индуктор.
Ако имаш шепа ферити с неизвестен произход, най-лесния начин е да направиш измерване но ще ти е нужна съответната апаратура - грид-дип метър, векторен анализатор или RF LC метър. Както каза 1VB повечето LC метри работят на ниски честоти - 20 до 100 kHz, което не ти върши особена работа. Трябва ти метър който може да измери около работната честота или някоя доста по вискока честота някъде във HF диапазона. Правиш индуктор с няколко намотки и мериш индуктивноста, като смяташ по формула намотките, размерите на сърцевината и измерената индуктивност за да изчислиш мю-то.
Ако ще ги ползваш за RFI подтискане, пак може да направиш индуктор и да измеиш Z-то (импеданса) и да сметнеш мю-то.
Феритите са организирани в т.нар. миксове - тоест стандартна смесица от феритни материали, която дава определени характеристики. Не е особено трудно да се определи по горните начини, към кой микс принадлежи съответната сърцевина. Мю-то варира в определени граници дори в рамките на един и същ микс, но не е нужна кой знае каква прецизност в измернаването на същинското мю. Ако ги ползваш сърцевините в резонансни кръгове ти е нужно да знаеш приблизително каква индуктивност ще ти даде и винаги можеш да настрош допълнително точния резонанс. Ако ги ползваш за подтискане, пак същата работа - изкаш да знаеш приблизителния импеданс на дросела за съответната честота.
Със сигурност ще ти е нужна някаква измервателна апаратура
Ето една статия която хвърля светлина върху меренето с векторен анализатор - http://www.eham.net/articles/16319



Тема Re: Как да различа ферититенови [re: Hamcho]  
АвторДaни (Нерегистриран)
Публикувано25.10.10 18:02



Много ви благодаря за тези изчерпателни отговори.

Просто имам няколко броя свалени от различни места - предимно от захранващи блокове за компютри и им търся приложение.

Отново много ви благодаря за експертните отговори.



Тема Re: Как да различа ферититенови [re: Дaни]  
АвторБpyмчo (Нерегистриран)
Публикувано25.10.10 22:49



По съвети от колеги на cqham.ru по-добре да не изпозлваме феритите от дънни платки и комп. захранвания в резонансни контури и широколентови трансформатори. Остава приложение като дросели в захранващите вериги (и там едно наум имам).

Аз като Тома-неверни пробвах с един такъв (от филтър от комп захранване : жълно-бял) като трансформатор 1:4 за усилвател на мощност с транзистор ИРФ за QRP на 3,5 MHz. Резултатът е плачевен - видими загуби и добро "нагряване" на ферита.

В резонансни контури не съм си и помислял да тествам.

Приемливо добре работят феритни тръби от CRT монитор като широколентови трансформатори за КВ, но всичко е въпрос на късмет на какъв екземпляр ще попаднеш.



Тема Re: Как да различа ферититенови [re: Бpyмчo]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано25.10.10 23:37



Въпросните жълто-бели тороиди от импулсните захранвания и компютърните дънни платки дори не са направени от ферит.
Тези тороиди са от прахо-образно желязо с намалено водородно съдържание (Hydrogen reduced) (микс 26). Имат мю (75) и доста ниско Q така че не стават за резонансни вериги. Препоръчват са за правотокови дросели (DC до 800 kHz), за каквото и се ползват в тези захранвания. (това по данни на Наръчника). Нормално е да греят :) целта им е да превръщат HF в топлини загуби.
Аз обикновено изрязвам парчето гетинакс от платката на захранването, където са разположени, заедно със съседните кондензатори и стават за чудесни минитюрни филтри. За по-голям ток, могат да се нанижат 10-на на дебел проводник или медна тръбичка. За друго обаче не стават



Тема Re: Как да различа феритите [re: lz1kz/1]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано26.10.10 09:12



Влади, като отвори дума за феритните цилиндри от видео кабелите, пробвал ли си ги как се държат като балуни? По-точно нанизани достатъчно голямо количество за спиране на ВЧ по оплетката на коаксиала?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.