Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:01 11.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Антена за CB  
Авторstaria (Нерегистриран)
Публикувано19.06.10 20:53



Искам да монтирам антена на камион, но антената е стационарна и оплетката на кабела е на маса, а радиостанцията се захранва от преобразовател 24v на 12v и минуса на преобразователя няма връзка с този на кабината.Въпросът ми е опасно ли е да се свържи такава антена, преди бях с магнитна антена.



Тема Re: Антена за CBнови [re: staria]  
Авторjmuda (Нерегистриран)
Публикувано23.06.10 16:41



Е по рано нали си бил със същата станция. Масата на станцията е минус на 12-те ти волта идващи от преобразувателя (DC/DC конвертора). Какво ще рече магнитна антена? Вътрешна ли имаш превдид? Ако е така тоест тя е била направо закачена за станцията или? Значи екрана на този кабел ще бъде екраниран към "-" на станцията. Въпроса е че като закрепиш станцията трябва да ползваш някакви изолатори. Според мен не е възможно минусите да са разделени ти как разбра че са разделени??



Тема Re: Антена за CBнови [re: jmuda]  
Автор ramzes1977 (минаващ)
Публикувано23.06.10 17:05



понеже двата акомулатора са последователно свързани земи захранване от акомулатора който минус е към маса тоет + му е свързан с моста към минуса на другия акомулатор . така вземи + от моста и си готов



Тема Re: Антена за CBнови [re: ramzes1977]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано23.06.10 19:27



По-внимателно със камионите с 24волтова инсталация и "ключ-маса". Да не се подпали станцията заедно с целия камион.

При изключен "ключ-маса" е възможно да стане верига през минуса на първия акумулатор, радиостанцията към корпуса на камиона през коаксиалния кабел и монтираната антена. Ако консумацията е малка, няма да има проблеми - може дори да забрави, че е изключил "ключ-маса" а в момента в който опита да запали - вместо двигателя ще се запалят кабелите, че много често съм виждал да се забравят предпазители или да са сложени само на положителния кабел на захранването.



Тема Re: Антена за CBнови [re: scanner_]  
Автор ramzes1977 (минаващ)
Публикувано24.06.10 09:00



Прав си ! Но аз миля,че той няма други консуматори на 12V освен да си е слагал там други рабити пък и когато му е изключена ключ-масата няма да може да включи примерно фаровете или кокъвто и да е косуматор (не знам релетата според мен няма да щракнат на 12В) но да пробва на мястото на радиото да сложи ЛАМБА на 12 в.





Тема Re: Антена за CBнови [re: staria]  
Автор thelnterceptor (Special)
Публикувано06.08.10 01:09



Колегата вероятно иска да каже че антената му е от тези които се захващат чрез магнит за колата (камиона).
Преобразувателя едва ли е е с различна маса освен ако стабилизацията не е по маса, но не съм виждал да се практикува често.

С две думи- не би трябвало да имаш проблеми. А и винаги можеш да си хванеш шермовката за корпуса на камиона



Тема Re: Антена за CBнови [re: thelnterceptor]  
АвторKpacи Cт.3. (Нерегистриран)
Публикувано08.08.10 19:51



Има, има, точно със стабилизация по маса. Вчера павих една станация по същата причина. Мериш между масата на "преобразуватела" и шаси на возилото и ако има 12В по-добре си търси друг преобразувател, че иначе лошо.



Тема Re: Антена за CBнови [re: Kpacи Cт.3.]  
АвторBRlZZ (Нерегистриран)
Публикувано09.08.10 02:44



По отношение сигурността, ще е добре да се постави едно 24V реле с 10А контакти и да се прекъсват 12-те волта при включване и изключване на ключ-масата. Може допълнително да се сложи и ключ във 24 волтовата верига, за да се изключи радиото, ако е необходимо.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.