Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:59 22.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема РТ 23-10 на 144 MHzнови  
Автор peshotoka (непознат )
Публикувано13.06.10 15:29



Здравейте,
имам радиостанция РТ 23-10,
която се чудя дали мога да настроя да работи в 144 MHz обхват.
в момента са и настроени само два от 11-те канала, на 150,450 MHz и 150,650 MHz
не знам нищо за тази станция, успях да намеря само схеми.
моля, ако някой знае нещо повече за тази радиостанция, като работен обхват, смятане на кварцове, или каквото и да е друго полезно да сподели.
Мерси





Тема Re: РТ 23-10 на 144 MHz [re: peshotoka]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано13.06.10 16:23



Преди време масово се преработваха за работа в любителския обхват.

Стават кварцовете използвани за "Микрон" и "Тантал"

Предавателния кварц е на около 12 и нещо MHz - работната честота се получава като се умножи стойноста на кварца по 12.

Предавателния кварц е на около 52 и нещо, умножава се по 3 и се изважда стойноста на междинната честота (10.7MHz).

Радиостанцията работи на 24 волта - има преобразувател на напрежение. Корпуса на радиостанцията се свързва към минуса на 12-те волта а след преобразуването корпуса служи за +24 волта. Виждал съм преправяния на станцията с трансформаторно захранване и премахване на фабричния преобразувател.

Също така, радиостанцията работи с външен пулт за управление, който може да се изхвърли с подходящо модифициране на управлението. Сигналите за високоговорителя и микрофона трябва да се изведат също.

Питай ако те интересува нещо по-конкретно.



Тема Re: РТ 23-10 на 144 MHzнови [re: scanner_]  
Автор peshotoka (непознат )
Публикувано13.06.10 17:08



имам и пулта за управление.
на тази захранването предполагам се подава към по-тънкия двужилен кабел (който май е 2x1.5 квадрата).
за преправянето трябва ли да се сменят трептящи кръгове, или може да стане само със смяна на кварцовете и настройка?

е станцията

73

Редактирано от peshotoka на 13.06.10 19:47.



Тема Re: РТ 23-10 на 144 MHzнови [re: peshotoka]  
Авторukw_kj (Нерегистриран)
Публикувано13.06.10 20:24



Само с кварцове и настройка и една шепа кондензатори 4,7 пф. На всички кръгове в приемника и предавателя се слагаха по спомени. Правил съм таково радио преди 20 години.



Тема Re: РТ 23-10 на 144 MHzнови [re: peshotoka]  
Автор peshotoka (непознат )
Публикувано28.07.10 10:19



въсзтанових прекъснатия кабел на радиото, както и счупения потенциометър.
до колкото разбрах на станцията се подава 12V, като корпуса е минус (-).
предполагам се захранва от дебелия двужилен кабел на буксата.
лошото е, че като подам 12V на него, няма нкаква реакция от страна на радиото, а и никакъв признак за консумация...
аз ли бъркам някъде, или има повреда в радиото (макар да беше запечатано с пластелин) или в управляващия модул...

73

Редактирано от peshotoka на 28.07.10 10:20.



Тема Re: РТ 23-10 на 144 MHzнови [re: peshotoka]  
Авторukw_kj (Нерегистриран)
Публикувано28.07.10 10:40



Схемите си ги намерил от нета или ги имаш в хартиен вариант ?

Станцията има вътре в нея преобразовател 12 - 24 Волта, отвори я той е в страничното отделение. Прегледай схемите за веригата за 12 Волта от къде минава за да стигне до преобразувателя.

Имай предвид че ти трябва изправител 5 Ампера за да ползваш това радио.



Тема Re: РТ 23-10 на 144 MHzнови [re: ukw_kj]  
Авторukw_kj (Нерегистриран)
Публикувано28.07.10 10:44



Възстанови ли всички проводници от дебелия кабел правилно ?



Тема Re: РТ 23-10 на 144 MHzнови [re: ukw_kj]  
Автор peshotoka (непознат )
Публикувано28.07.10 12:28



схемите ги имам от сайта на kn34pc.com
смятам, че съм ги възстановил правилно.
6 снопа маркирани с цветна нишка, с по 6 кабела...
захранвам го с ТЕС 12-3, но едва ли ще консумира 5A в режим приемане. ако проработи ще направя 5A захранване.



Тема Re: РТ 23-10 на 144 MHzнови [re: peshotoka]  
Автор peshotoka (непознат )
Публикувано29.07.10 17:33



проверих...
напрежение до преобразувателя стига, но той не се включва огато включа радиото.
ако подам напрежение на релето, което затваря веригата се чува как преобразувателя пищи (инвертора предполагам), но няма признаци за активност от командния модул. мито диода святка, нито припуква.
започвам да си мисля дали командния модул не е повреден нещо, или наистина аз съм объркал при възстановяването на кабела...
ако имате идеи за проби...



Тема Re: РТ 23-10 на 144 MHz - кварцовенови [re: peshotoka]  
Автор peshotoka (непознат )
Публикувано02.08.10 10:41



оказа се, че разполагам с модули от различни станций.
приемо-предавателя ми е ПП230, а контролния пулт ПК231


по схемите, които имам трябва да са с ПП230 и ПК230
Не знам дали това е проблема (като гледам модулите в ПК230 и ПК231 май са еднакви), но следващата проба ще е проверка на всеки един прободник от приемо-предавателя към контролния пулт дали отива на правилното място.
ако не, ще преустройвам контролния пулт

и тъй като работата малко се е закучила, реших преди да продължа да се блъскам да видя дали изобщо ще мога да намеря кварцове за няе.
Та имам нужда от кварцове за репитрите на VHF и за някои произволни честоти. Желателно комплекти (RX + TX).




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.