Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:24 24.09.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Електроника  
АвторEлekтpoн (Нерегистриран)
Публикувано04.06.10 01:14



Имам много въпроси относно rf електрониката. Съзнавам, че никога няма да направя техника качествена колкото Моторола или евтина колкото китайските радиа, но радиоелектрониката ми е хоби и се забавлявам.
Та въпросите ми са:
1. В кой форум се събират най-много хора, които се се занимават с любителска rf електроника?
2. От къде човек може да си намери rf елементи.
3. Къде в София може да се закупи 1n34, или вече се ползват шотки диоди, или 1n4148 с подадено допълнително 1,2 Волта напрежение в права посока по постоянен ток.
4. От къде в София мога да си закупя маломошни rf полеви транзистори?
5. От къде в София мога да си закупя SAW резонатори на честота различна от 433.92MHz?
Предварително ви благодаря.



Тема Re: Електрониканови [re: Eлekтpoн]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано04.06.10 13:25



1.Може би тук са най-много, но все пак страната е малка. Чуждите форуми са доста по активни, ако знаеш езици.
2.В съседния форум Електроника има адресите на няколко фирми, които продават електронни елементи. Имат и сайтове, където можеш да провериш дали имат това, което търсиш. А ползвай и Гугъл.
3.Зависи от схемата. За 1N34 може да провериш във фирмите за ел елементи. Ако български или руски германиеви диоди ти вършат работа, питай тук. Някой може да изрови из кутиите.



Тема Re: Електрониканови [re: 1VB]  
АвторEлekтpoн (Нерегистриран)
Публикувано04.06.10 14:12



1VB благодаря ти за отговора.
1. Руския и ангийския не са ми проблем. Проблем ми е това, че руснаците си ползват КТ9*** транзисторите, които в България са като фосилните горива - все по-трудно се намират и са невъзстоновяема суровина. Схемите в сайтовете на ангийски от друга страна ползват модули/хибридни интегрални схеми, които авторите си ги закупуват в магазина до тях, но техните магазини или са на няколко хиляди километра от мен или доставката(и разправията с митниците) излиза с пъти по-скъпа от самия компонент.
За това питам хората в София, които се занимават с радиоелектроника от къде си намират части.
2. Май повечето магазини за електрони елементи се ориентират към цифровите елементи и съответно транзисторите, които имат не са за много висока честота.
3. 1N34 не намирам в българските сайтове на магазините. И не искам да притеснявам, колегите всеки път като ми трябва диод да им губя тяхното време и моето. Искам магазин в който да мога да си купя 100 броя 1N34(надявам се да е на цената на 1n4148) и да не се занимавам повече с това.



Тема Re: Електрониканови [re: Eлekтpoн]  
Авторнoв (Нерегистриран)
Публикувано04.06.10 15:43



Не искам да правя реклама, но потърсете в google за farnell. Много е скъпо (спрямо реалната цена на компонентите), но имат почти всичко което е относително актуално като производство и употреба в света и доставят за ден-два от Европа, т.е. без мита и т.н., но разбира се с начислено от тях ДДС. По принцип, обаче за сравнително големи бройки си е рязане на глава там и не е оправдано икономически, според мен. Но за спешни случаи и по-трудни за намиране компоненти е много удобно. За по-големи количества, честно казано, нямам идея, но логиката говори, че от САЩ или Китай трябва да е най-евтино. Разбира се, там пък няма как да се избегнат митниците, иначе транспорта не е чак толкова скъп за леки неща особено.



Тема Re: Електрониканови [re: Eлekтpoн]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано04.06.10 19:33



1.Руснаците отдавна работят и със западни елементи, а и руските елементи тук все още са в огромни количества.
За западняците се лъжеш, че си купуват чарковете в магазините до тях. Там има много по-малко реални магазини за електронни елементи, отколкото тук. Търговията с тези неща при тях е напълно виртуална, т.е. можеш да пазаруваш и ти в техните магазини.
2. Вярно е, че с цифровите елементи е по-лесно, но и аналогови се намират тук-там. Виж например в електрон инвест на Борис I.
ВЧ чаркове се появяват и в обявите на сайта на BFRA.
Ако не те мързи да прескочиш до Казанлък следващата събота, може да намериш интересни неща по щандовете и битпазара там.
3. Диодите от сорта на 1N34 се намират трудно по целия свят. Те се водят "остаряли" и ако изобщо ги произвеждат, то са единични производители. Малко от търговците ги имат в листите си. Затова, щом искаш 100 бр, си ги поръчай от където Гугъл ти каже.



Тема Re: Електрониканови [re: Eлekтpoн]  
АвторK11 (Нерегистриран)
Публикувано05.06.10 11:40



http://bg.farnell.com/richardson-electronics/1n34a/diode-germanium/dp/1651088
1 месец е срока на доставка и за 100 бр. излиза по 1,60 на диод. Видях и на още едно място където за един диод искат 4 лв. С farnell няма да съжаляваш но този тип диоди са доста дефицитни.



Тема Re: Електрониканови [re: K11]  
АвторKoйчo (Нерегистриран)
Публикувано05.06.10 12:03



К'ва е тази цена за тези диоди??? Знаех си аз - да си пазя кутиите с германиевите диоди и транзистори - SFD106... Няклой ден ще стана милионер

За такива "екзотики" единствено бих изхарчил някой лев за хобито, при условие, че повтряш някой конструкция като реплика или заменяш дефектирал такъв с идея да запазиш автентичността. Иначе всички радио-компоненти са почти взаимозаменяеми, освен ако не са за някаква специализирана употреба.

И все таки 1,60 лв. за 1N34 не бих дал



Тема Re: Електрониканови [re: K11]  
АвторEлekтpoн (Нерегистриран)
Публикувано05.06.10 23:43



160 лева за 100 диода? This is SPARTA.
Търся други вариянти.
Шотки диод BAT42 го има в кометата става ли за заместване на 1n34?
Транзистор 2n2222 с окъсени база и колектор става ли за заместване на 1n34?



Тема Re: Електрониканови [re: Eлekтpoн]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано06.06.10 10:02



2N2222 е силициев транзистор, няма как да замени германиев диод. Ако SFD ти вършат работа и можеш да минеш с 5-6 бройки, мога да ти потърся из кашоните.



Тема Re: Електрониканови [re: 1VB]  
АвторEлekтpoн (Нерегистриран)
Публикувано06.06.10 12:56



Благодаря ти за предложението, но не искам да притеснявам никого.

Май трябва да се съобразявам с действителноста







Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.