Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:49 30.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Рипитрите на БФРАнови  
АвторPaдиoлюбитeл (Нерегистриран)
Публикувано20.01.10 01:30



Какво стана с рипитрите на БФРА, по махалите чуват ли се още на тях? Ако не се позлват да ги предоставят на по-възлови места да може и аз простосмъртния радиолюбител, НЕчлен на БФРА, да им се порадвам... Абе сега се сетих - член к.р ли е бе? А бе, тия в БФРА за к.р ли ме имат бе...
Емел Етем отиде в историята, бедствията и авариите също! Искам си рипитрите ако са дарени на радиолюбителите и аз съм такъв! Ама не на няколко в махалата, а на колкото може повече. Хайде стига!!! Да се разпределят по покритие, не на малцинствен принцип. Няма да инвестираме хиляди евра за няколко човека, които имат желание да се чуват през рипитер , вместо, да си говорят на директна честота .
Моля, моля!



Тема Re: Рипитрите на БФРАнови [re: Paдиoлюбитeл]  
Авторlz3vb (Нерегистриран)
Публикувано20.01.10 06:40



Колега, репитрите не са разпределяни на малциствен принцип. Това са глупости и сплетни.

Имаше обява на сайта на федерацията, аз и LZ4ZD писахме отговори и причини да бъдат разположени в регионите ни. Това бе преди 2 години и повече - по точно изпратил съм заявката на 4.11.2007 година. Кога е разгледана и е одобрена не знам.

Знам само че LZ1RF и колеги са дошли и донесли репитера и е монитран на вр. Иванци. (Това че е в обект на Гражданска защита е на местно ниво) за по лесен достъп от колкото в обекта на БТК
където и наем трябва да се плаща и достъпа е само за хора с разрешителни от София. ( не си ли в списъка за достъп нямаш работа в обекта)

Емел Етем няма нищо общо както закритото и министерство.
Да те информирам че по време на МИС бе преоборудвана изцяло комуникационно Гражданска защита с нова техника, станции КВ и УКВ мобилни ръчни, репитри за всяка Областна Дирекция. На спасителните автомобили сложиха Джипиеси за следене в реално време. Освен това монтираха на Високо проходими Автомобили 2 или 3 репитера комплект с мачти и антени за да се реагира където е необходимо и няма обхват или са отпадни поради някаква причина репитри.

Та според теб за какво и са на ЕМЕЛ ЕТЕМ радиолюбителите, че да инвестира в нас и да ни помага.

М-у другото ако не си си направил труда да прочетеш стари постинги ще разбереш че темата отдавна не е в полезрението на хората.

един такъв репитер не струва чак толкова много

Price: £1,150.00 + VAT
на друго место го намирам и за 1300$

това за нови

едно хубаво КВ радио струва повече.

Ако желаеш по интернет можеш да намериш репитри 2 ра употреба на сносни цени от европа.

Или пък да си вземеш 2 радия и захранване филтър и антени и да си направиш сам репитер( или с колеги ) - така ще ти излезе най евтино на теб и компания които сте неудволетворени от покритието на сегашните репитри.

За местоположение явно вече имаш нещо в предвид.

И между другото репитрите са на БФРА и само тя има право да решава къде да бъдат. - Въпросите към LZ1ZF

Похвала на момчетата които пуснаха новите репитри из българия със собствени средства - имат възможност и желание и развиват мрежата.



Тема Re: Рипитрите на БФРАнови [re: lz3vb]  
Авторlz3vb (Нерегистриран)
Публикувано20.01.10 06:52



Да допълня.

Сега вече като минаха в системата на МВР най вероятно ще се дооборудват станциите със скрамблери. Всички бедствия и аварии и породените от тях поражения върху техника сгради и хора е класифицирана информация и не трябва да изтича по открит радиоканал, преди да е смляна от отговорните органи и представена от ПР на МВР за Медиите.
Така е в целия цивилизован свят.

Причина - Масова психоза и паника сред населението.

доколкото ми е известно радиолюбителите не сме сред хората с достъп до класифицирана информация.
( е като изключим колеги които това им е в задълженията служебно)



Тема Re: Рипитрите на БФРАнови [re: lz3vb]  
Авторlz1kz/1 (Нерегистриран)
Публикувано20.01.10 08:55



Що ли му обръщаш внимание? Напил се човека ипонеже нямало повече пиене, взел че се изплюл в интернет!
Такива "радиолюбители" идеално пасват за любители на клуб "сплетни и интриги".
Затова, докато не се научи това, оето учат децата до седмата си година - умножи го по НУЛА!!!





Тема Re: Рипитрите на БФРАнови [re: lz1kz/1]  
Автор.... (Нерегистриран)
Публикувано20.01.10 16:18



Федерацията за едни майка за други мащеха маи. Но, това не е важно за такива като мен дето не виждат смисъл от такава пасивна организация и никога не са опирали до услугите и. По скоро се питам след като репитрите били на федерацията защо не си ги пооправи малко. Все пак тези репитри - федеративните са с най-добро покритие, и имат така да се каже национално значение. Една инициятива в тази насока не би била излишна, и ще се посрещне радушно от много хора. Мисля че парите не са проблем, ако се афишира идеята много хора ще се отзовът, и финансово кои колкото може в името на общото благо. Глупаво е репитри да не работят с дни защото няма кои да се поинтересува защо са спряни, на други антените да са монтирани в сервизните помещения на кулите и много други подобни неща. Ако федерацията има трудности с поддръжката на репитърната си мрежа нека излезе със съобщение по въпроса. Ясно и точно да каже от какво има нужда и заедно да се справим с проблемите.
Иначе всички радиолюбители да сме живи и здрави това е най-важното репитри,и да има,и да нема голема работа.



Тема Re: Рипитрите на БФРАнови [re: lz3vb]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано20.01.10 17:33



"Всички бедствия и аварии и породените от тях поражения върху техника сгради и хора е класифицирана информация и не трябва да изтича по открит радиоканал, преди да е смляна от отговорните органи и представена от ПР на МВР за Медиите.
Така е в целия цивилизован свят.

Причина - Масова психоза и паника сред населението"

?!?!? - на коя планета живееш?
Много добре видяхме / понесохме последиците от горната идеология по време на Чернобилската авария!
FYI в "нецивилизования свят" (по-специално говоря за по-нецивилизованата част, където FEMA е отговорна, честотите не само са отворени и некодирани, ами са официално обявени, а радиолюбителите са неизменна част от комуникационната мрежа по време на бедствия, работейки ЗАЕДНО със държавните агенции. Но какво да се прави...това е в "нецивилизования свят", а в България, където всичко е цивилизовано явно има основателна причина информацията да се крие, цензурира и предъвква преди да се поднесе на общественоста - все пак фактите са субективно нещо - така са ни учили!
Чудя се, този начин на мислене от къде ли ни е останал като "наследство" - Кво ли се чудя - годината може да 2010, но това не пречи мисленето да е 1960.



Тема Re: Рипитрите на БФРАнови [re: Hamcho]  
Авторlz3vb (Нерегистриран)
Публикувано20.01.10 20:01



Hamcho, нямаш и на представа колко си прав, проблема в милата ни родина е винаги политически преди социален. Закри се специализирано министерство защото бе от ресора на ДПС, и защото искаше да прехвърли пожарната за начало и после спешна помощ към себе си както е на запад, а на други това не им изнасяше.

Сега спасителите минаха на подчинение на МВР като отделна главна дирекция ГЗ.
Единствената позла която релано виждам е че разкараха всички бивши военни и полицаи и др. такива в пенионна възраст които заемаха места по йерархията, освен това и за работа с класифицирана информация изгърмяха сума народ.

естествено за да си служител на МВР те проверяват до 10 коляно назад.



В америка колко държавни служби отговарят за бедствията и авариите - доста са но са под една шапка. Всички спасителни служби са на едно.

Линейките на чие подчинение са, пожарните, аварийните екипи,

чувал съм за служби за ранно предупреждение от урагани , цунамита, и тем подобни , метереологични,

сивил гард ( запасняците ) на кога са подчинени.

Тук се опитаха да създадът доброволни спасителни отряди към общините по норматив с някви жълти стотинки за да си на разположение. 1/240 от минималната заплата :) - естествени никой не се записа.
иначе има щатове за всичко - само дето нема пари

доколкото за ползата от радиолюбителите.

Ами отвъд голямата вода радиолюбителите имат възможности и техника.
Също така са признати.

Тук никой не ще и да чуе някоя доброволна формация да отиде да спасява някой или да извършва спомагателна дейност.
Миналата година по инициатива на иару , бфра и любителите участвахме в полеви дни за синхронизиране.

Много колеги се изказаха тогава по радиото, много се записаха към аварийната мрежа на бфра. Включително и колеги които коментираха че са готови във всеки момент на произшествие да излезнат на полеви условия и да разгърнат комуникационна мрежа без да се обявяват по репитри по време на занятия. Хора които това им е по сърце.

Иначе единствената официална връзка е със ГД ГЗ по любителски канали като те имат позивна LZ1KGZ с която да осъществяват приемане на съобщения от радиолюбители.


Мога да похваля инициятивата на мъже от форум.оффроуд-булгария.ком
събират се, организират си тренировки с коли с висока проходимост, често доста подобрени от стандартните. работа в палнини при сняг, кал, издърпване на паднали автомобили в пропасти, алпийска подготовка за вадене на постадали от трудно достъпни места. За сега тази организация е за взаимо помощ на членовете на клуба офроуд.

Но хората се готвят и в случай на бедствие да са в помощ.



Тема Re: Рипитрите на БФРАнови [re: lz3vb]  
Автор..... (Нерегистриран)
Публикувано20.01.10 21:27



Колега като ти чета поста се създава впечатлението че видиш ли проблема е да се създаде или закрие дадено министерство. Този ред мисли ме навеждат на мисълта че сигурно си държавен служител. Министерство като това е напълно ненужно. Първо това е една допълнителна администрация която не се храни с любов а с пари от бюджета които ние като данъкоплатци пълним. А знаеш как администрациите харчат държавни пари.....Службите които влизаха в ресора на това министерство имат нужда от преквалифициране за да са на едно прилично ниво и най-вече от единна система за координация на общи деиствия при дадени кризисни ситуации. Това министерство има определена слава и добре че го закриха. Иначе споменатата партия е страхотна виж как хубаво ни изсичат неините фирми горите, как хубаво се субсидират определени отрасли от земеделието- характерни само за дадени раьони, а други маи ще загиват. Но ако мислиш да рекламираш колко е хубаво да си имаме още едно министерство даваи. Успех!!!





Тема Re: Рипитрите на БФРАнови [re: lz3vb]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано20.01.10 22:41



Всичко опира до БФРА или която и да е друга СЕРИОЗНА организация (изобщо съм далече от мисълта да твърдя че БФРА е такава - казвам го фигуративно) да покаже изградена инфра-структура, планове за действие, организираност и налична база. Няма значение как се казва - дали "БФРА", "офф-роуд" (,което между другото на български звучи идиотско) или "Пешо Спасителя". Даже и материалната база, която липсва ще се намери ако има стройна структура налице. Нито една държавна институция няма да вземе на сериозно група ентусиасти с модифицирани SUV-та и с по една радиостанция на арматурата ако не са организирани в нещо по-голямо и стройно. Нито една фирма няма да спонсорира с материална база и средства ако не види черно-на-бяло че си има взимане-даване със хора, които знаят какво правят и как да го правят.

До сега в този форум само чета мрънкания за това как видите ли някой (разбирай някоя фирма) дал рипийтри или пари за рипийтри на БФРА, а не на "спсобните" офф-роудаджий. От къде на къде изобщо ще търсят сметка ако на са членове на БФРА какво е станало с тези рипийтри??? БФРА е намерила по един или друг начин да изглежда привлекателна на "дарителя" - заслужила си е дарението и само членове имат право да и търсят сметка.
А пък ако мрънкалата са членове - тогава пак си е техен проблема - нали за това са членове - за да могат да упражнят правото на глас и да поставят ръководство което да провежда / защитава идеологията на членовете.
И изобщо не ми разправяйте - те само членовете от София си гласуват и избират защото там се провеждат събранията - ами вдигнете се и идете на едно гласуване и сложете някой по-напредничав дето ще намери средствата и други рипийтри или дори за Интернет-базирана система за гласуване за да не ходите до София повече.
Членове - Организация е същото като Народ - Правителство - получаваш и заслужаваш това което си избрал. Пък и никъде не е казано че БФРА трябва да е единствената организация за български радио-любители - направете си алтернативна ако тази е толкова фосилизирана към промени и червясала от корупция.

Аз лично се уморих да гледам как мине-немине месец и някой малоумник извади напред теми в които псевдо-радиолюбители си мерят пишките ( с извинение) кой бил направил повече като пуснал рипийтър.
Кв'о сте се влюбили в тези рипийтри? Аварийни комуникации се правят и без рипийтър! Рипийтъра и HT-то не са абсолютната необходимост за изграждане на комуникацинна мрежа в случай на бедствие.
Имам усещанато че тези, толкова фокусирани на това, колко повече рипийтри ще пуснат и къде, гледат на тях (рипийтрите) като на столчетата, на които стъпват откачалките в Лондонския Hyde Park за да си дават трибуна.
(Същия феномен се наблюдава на IRC (Internet Relay Chat), където има "война" за "канали" с определено име - кой ще го ползва)
Жалка е картинката ...свади дето приличат на джавканиятя между глутница помияри, когато някой докопа кокала - едните се нахвърлят, други скимтят - вместо да си намерят техен кокал.

Към "Радиолюбител" :
"Искам си рипитрите ако са дарени на радиолюбителите и аз съм такъв!"

Аз пък шофирам и пилотирам и е редно ако някой някъде дарява Porsche, McLarren F1, Cessna или даже LearJet да ми дари един! И аз си ги искам! Абе ще съм доволен на какъвто и да е fixed wing aircraft.
Набий си в главата че никой не ти е длъжен с нищо, само защото си си направил труда да вземеш изпит и да си сложиш лиценз в джоба! A като не си член на БФРА пък съвсем не можеш да им търсиш сметка как разполагат с даренията.
Аман от тролове, на които цело-дневно напъване на 3-те сиви клетки в главата им кулминира с изравяне на стара тема, по която даже не могат да се произнесат що-годе кохерентно.



Тема Re: Рипитрите на БФРАнови [re: Hamcho]  
Авторнoв (Нерегистриран)
Публикувано21.01.10 11:23



Като цяло разсъжденията са точни, но има и едно уточнение - БФРА се явява в някакъв смисъл казионна организация - ползва субсидии от данъкоплатците и т.н. и в този смисъл не е еднозначна или съвсем еквивалентна на други неформални сдружения - били те шофьорски, планинарски или други.
А иначе съм абсолютно съгласен, че начина да се промени БФРА е просто всички, които не са доволни, да станат нейни членове и да изберат подходящо според тях ръководство. От две години насам само от "оффроад движението" има по двадесетина нови радиолюбители от всяка изпитна сесия и проста сметка показва, че те могат да са сериозен фактор при всеки избор - стига да решат да станат членове на БФРА.
От друга страна информацията за това как се става член на БФРА продължава да е една от най-строго пазените тайни, което е странно и противоречи на формалната логика за стремеж към нарастване на членската маса и обединяване на колкото се може повече радиолюбители.
А пък по въпросът за репитрите - на всякъде в света радиолюбителите с преносими станции, ползващи главно репитри са повече от тези, занимаващи се с КВ и в този смисъл не виждам ние да сме изключение. А пък и точно репитрите изискват като че ли най-много административна и казионна подкрепа и коорданиция - първо за избягване на колизии и излишни дандънии и второ за съдествие за ползване на възлови места, където без институционална подкрепа е или много трудно или невъзможно. Имам предвид, че БФРА много трудно може да помогне на занимаващите се с КВ - нито радио ще им купи, нито антена ще им монтира - освен, разбира се, да лобира пред КРС за разширяване на обхвати или увеличаване на допустими мощности, но на любителите, които са се насочили към работа на УКВ през репитри може не само да помогне, но почти изцяло да реши всички възникващи проблеми. Та затова и там очакванията са по-големи и е странно, че вместо пълна подкрепа и тясно сътрудничество понякога остава впечатлението за безмислени игрички и неадекватни реакции.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.