Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:18 29.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема радиолюбителство, начало и прохожданенови  
Автор venelinvaltchev (непознат )
Публикувано08.06.09 23:38



здравейте
имам желание да се занимавам с радиолюбителство
екипирах се със станция yaesu ft-817nd
засега с антената която си върви с него
имам желание малко да послушам първо как се провеждат разговори
да отговоря на първият въпрос - не, още нямам свидетелство за клас 2
в първият физически възможен момент мисля да поработя по въпроса
има ли желание някой да ми каже честота и вид модулация ня която мога да слушам разговор между любители (144-146МХз и 430-440МХз като за начало)
намирам се в софия, княжево във висок блок с добра видимост :-)



Тема Re: радиолюбителство, начало и прохожданенови [re: venelinvaltchev]  
Автор scannerМодератор (старо куче)
Публикувано09.06.09 00:03



Здрасти!

Честито за радиото! Избрал си чудесна машинка!

Като начало, в УКВ обхватите можеш да намериш честоти на репитрите от тази тема:



По време на УКВ състезанията - първите уикенди на месеците от май до август (септември?) можеш да слушаш около 144.300 на CW или USB. Също така понякога има спорадични прохождения в УКВ обхвата, тогава можеш да слушаш пак на същата честота и около 50.120 CW/USB.

Не очаквай чудеса от фабричната антена на 817-ката. Хубаво е да си намериш (направиш) подходяща антена.

Репитрите и симплексните УКВ канали са една много малка част от хобито.
Помисли добре за КВ антена, като първи опит за начало просто опъни някаква жица. Съвсем скоро сигурно ще искаш да направиш нещо по-читаво. Ако ти е интересно, ще поговорим (понапишем) и за КВ обхватите.

Редактирано от scanner на 09.06.09 00:06.



Тема Re: радиолюбителство, начало и прохожданенови [re: scanner]  
Автор venelinvaltchev (непознат )
Публикувано09.06.09 00:17



Здравей
аз съм Венелин между другото
фабричната антена се оказва доста голям бо.л.к
за много неща искам да поговоря или попиша :-)
в момента се чудя за антена за кола
а за голяма антена - изисква си доста място и труд
с жицата е ясна работата ама и там е добре да е поне някаква част от дължината на вълната
а още не знам къде се водят по активни комуникации
май малко сме хората които ни е интересно да се занимаваме с този тип радиокомуникация



Тема Re: радиолюбителство, начало и прохожданенови [re: venelinvaltchev]  
Автор venelinvaltchev (непознат )
Публикувано09.06.09 00:24



и най вече на какъв вид модулация са репиитрите



Тема Re: радиолюбителство, начало и прохожданенови [re: venelinvaltchev]  
Автор scannerМодератор (старо куче)
Публикувано09.06.09 06:30



На репитрите и симплексните канали над 144.500 се работи на честотна модулация (FM)



Тема Re: радиолюбителство, начало и прохожданенови [re: scanner]  
Автор venelinvaltchev (лукова глава)
Публикувано09.06.09 07:50



благодаря
дано тези дни някой се разприказва и да успея да уцеля точния рипиитър в точния момент



Тема Re: радиолюбителство, начало и прохожданенови [re: venelinvaltchev]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано09.06.09 08:58



С какво свободно време разполагаш? Мога да ти предложа да дойдеш при мен и да видиш и да чуеш за какво става дума. Остави Скайп да се разберем.



Тема Re: радиолюбителство, начало и прохожданенови [re: venelinvaltchev]  
Авторнoв (Нерегистриран)
Публикувано09.06.09 09:15



Здрасти колега.
Аз съм почти твоя случай, само дето изкарах клас 2 преди известно време. Имам същото радио и мисля, че за начинаещи като нас е перфектния избор, защото поддържа практически всичко, което и всяко модерно радио и същевременно е компактно. Освен това ограничението от 5 вата е по-скоро полезно, защото ни кара да разучаваме много по-добре антените.
Иначе за "репитерно" УКВ щатната антена става, за приемане на КВ става и всяка дълга жица (закачи я там, където се завинтват двете части на щатната антена).
От "репитерното" любителство ще останеш разочарован - няма интересни теми и разговори, почти едни и същи хора говорят за почти едни и същи неща. По-принцип хората са малко по-любезни на "новите" репитри (за София опитай на 145.750 и 434.400) на 144МХз има повече хора по-принцип (очевидно е по-разпространена апаратурата за този обхват). Можеш да опиташ да слушаш и на легендарния Р1 на Черни връх (145.625), но там ще изпаднеш в много дълбоки размисли ;)
По принцип с дълга жица за антена ще приемаш добре и на 3764КХц, където се водят, общо взето, културни разговори. Има и бюлетин на федерацията всеки вторник - някои казват, че е скучен и неактуален, но го има и се излъчва.
В общи линии, особено ако научиш CW, на КВ е много по-вълнуващо, особено при опити с малка мощност (QRP). Аз слушам почти само там и с нетърпение чакам да взема клас ч и да хващам ключа. Не, че в България някой чак толкова ще се разсърди ако го хвана и сега де, ама да не почвам с нарушения.
Иначе, сигурно знаеш, че тази събота има изпит в Казанлък. Изпита за клас 2 е наистина лесен - от обща култура може да се вземе.
Успех.



Тема Re: радиолюбителство, начало и прохожданенови [re: 1VB]  
Автор venelinvaltchev (лукова глава)
Публикувано09.06.09 11:28



venelinvaltchev съм в скайп
свободно време няма прекалено много
благодаря за предложението



Тема Re: радиолюбителство, начало и прохожданенови [re: venelinvaltchev]  
Автор LZ3NY (HAM)
Публикувано09.06.09 20:32



Здравей Венелине

Радвам се, че си се запалил по това хоби.

Отговори на някои от въпросите си можеш да намериш на

. Системата е на няколко дни и не е много пълна, но се надявам бързо да се пълни с полезна информация.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.