Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:58 26.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Тема Гарнитура за VX2000нови  
Автор mar4enko (непознат )
Публикувано11.02.09 14:48



Здравейте на всички във форума !
Някой може ли да ми каже с каква гарнитура е окомплектовано това радио ?
Докараха ми две радиа и една гарнитура - МН-25A8J но нещо не се получава
с нея - не минава на предаване. Забелязах че едната пластинка на буксата липсва, но не личи да е счупена - пластинка 6 . Би трябвало да е +5 волта по схемите които намерих в нета. Но пък при замерване на радиото +5 в излиза на пластина 8 и като го натоваря с 30 мА кляка. Та възможно е всичко да е повредено но все пак тази информация ще ми помогне.



Тема Re: Гарнитура за VX2000нови [re: mar4enko]  
Автор LZ3NY (непознат )
Публикувано11.02.09 16:15





6 pin е за клониране. PTT е 1-ви pin. Поне по схемата.


Друг микрофон, който дават за това радио, е настолен - MD-11A8J.


73!



Тема Re: Гарнитура за VX2000нови [re: mar4enko]  
Автор Hamcho (Hamilton)
Публикувано11.02.09 17:14



+5V се ползват за захранване на електретен микрофон. Усилвателя в микрофония капсул дърпа около 1-2 мА, (обикновено се слага допълнителен резистор от няколко кило-ом-а в микрофона за ограничаване още веднъж на тока), та това захранване не е предназначено за нищо друго и е нормално да кляка при 30 мА (последното нещо което искаш е да изгориш вътрешния 5V регулатор на радиото заради късо в микрофония жак - за това тока там е ограничен)

"Reality is not optional.''


Тема Re: Гарнитура за VX2000 [re: mar4enko]  
Автор scanner (старо куче)
Публикувано11.02.09 18:00



VX-2000 идва стандартно точно с MH-25A8J.
6 извод на конектора (RJ-45) си липсва.

Ето я разпиновката:


PIN 1 FAST SCAN.
PIN 2 GROUND.
PIN 3 PTT.
PIN 4 MIC.
PIN 5 MIC GROUND.
PIN 6 + 5 VOLTS.
PIN 7 UP.
PIN 8 DOWN.

При MH-25A8J се използват:
1- черно, отива на металната пластина на гърба на микрофона
3- червено, PTT отива към ключа
4- жълто, сигнал от микрофона
5- уплетка на микрофонния кабел, MIC Ground - отива към микрофона и към PTT ключа.

За да сработи на предаване, ключа дава 3(червено, PTT) към 5(уплетка, MIC GROUND). Ако това не работи, провери да няма прекъснат кабел.

Относно +5 волта - най-вероятно това е захранване подадено през токоограничителен резистор. Идеята е при окъсяване да не изгори някой от стабилизаторите вътре. Подобно нещо съм виждал при Kenwood където имаше ограничение от 8mA. При Yaesu може да е малко повече - както си писал 20-30мА.

Ако имаш още въпроси питай - имам такова служебно радио както и такъв микрофон.

Още разпиновки на микрофоните можеш да намериш тук:




Тема Re: Гарнитура за VX2000нови [re: LZ3NY]  
Автор scanner (старо куче)
Публикувано11.02.09 18:05



Разпиновката на вътрешните връзки не отговаря на разпиновката на RJ-45 микрофонния конектор.

Имаше малко блъскане на главата в радиото, когато ми се наложи да го препрограмирам





Тема Re: Гарнитура за VX2000нови [re: mar4enko]  
АвторMar4enko (Нерегистриран)
Публикувано04.03.09 20:16



Имам въпрос към Scanner.
Значи въпросите за микрофона са породени от неуспехите ми да програмирам две радиа VX2000 - вариана 4 канала и вариант 40 канала. Направих следното
- намери две версии на програмата СЕ20.ЕХЕ - 1.00 и 1.11
- изрових един стар компютър Olivetti 486 и го инсталирах с чист ДОС
- направих универсалния програматор на Евгений Андропов. Два пъти го проверих !!! Използвам външно захранване за по сигурно.
И нещо не се получава при опит за четене . Програмата стига до надписа да натисна бутон А на радиото - натискам то и нищо.
Изводите на микрофона ми трябваха за да видя да няма грешка в схемата на преходника от програматора за конкретното радио.
Нормално ли е при включване на кабела за програмиране в микрофонната букса на варианта на радиото с 4 канала да започне да мига канал 1, а на 40 каналния вариант мигат последователно надписите 1 и CL ?
То и радиата може да не са в ред че са донесени от някаква американска автоморга. Не мога да ги включа на предаване през микрофонната букса изобщо а от задната- всички надписи по дисплея светват за 1 сек. и това е. То не се знае и дали има нещо програмирано TX - на RX хванах някои честоти.
Ако някой има има идеи - получава бира на Казанлъкхафен





Тема Re: Гарнитура за VX2000нови [re: Mar4enko]  
Автор scannerМодератор (старо куче)
Публикувано04.03.09 21:13



Софтуера при мен е CE20, дали е 1.00 или 1.11 точно в момента не мога да проверя, под дос прозорец във WinXP не иска да тръгне. Утре на работа ще си изкарам програматора (по-скоро преходника с RJ45 конектора) и ще проверя как точно се държеше радиото. Имаше някаква хватка с конектора и свързване на някой от изводите.

По това описание обаче, сякаш радиото при теб не се държи съвсем "адекватно".



Тема Re: Гарнитура за VX2000нови [re: scanner]  
Автор scannerМодератор (старо куче)
Публикувано13.03.09 11:01



Бях забравил, че съм обещал да проверя как стоят нещата с програматора и VX2000 при мен.

Ето как са нещата при мен:

Имам универсален програматор, който ползвам за VX-2R, VX-160E. Изхода на този програматор са 2 кабела - маса и извода за данни. Тези сигнали съм си ги изкарал на chinch (лале) и за различните станции съм си направих преходници.
За VX-2000 представлява женски чинч(лале) към RJ-45 конектор. Особенноста за която говорех преди е това, че освен масата и данните, на RJ-45 конектора са окъсени изводи 1 и 7. Масата е към извод 5, данните са на извод 8.






PIN 1 FAST SCAN.
PIN 2 GROUND.
PIN 3 PTT.
PIN 4 MIC.
PIN 5 MIC GROUND.
PIN 6 + 5 VOLTS.
PIN 7 UP.
PIN 8 DOWN.

Редактирано от scanner на 13.03.09 11:23.



Тема Re: Гарнитура за VX2000нови [re: scanner]  
АвторMar4enko (Нерегистриран)
Публикувано13.03.09 11:19



Много ти благодаря за помощта !
В неделя ще го пробвам и това и ако не стане ще търся Интегра за помощ.
Всичко най-добро !!!



Тема Re: Гарнитура за VX2000нови [re: Mar4enko]  
Автор scannerМодератор (старо куче)
Публикувано13.03.09 11:27



Редактирах мнението, понеже направих "снимка" със настолния скенер, че фотоапарата не ми е под ръка.

При редакцията нещо се изгуби част от мнението.

При включване на този преходник в радиото се чува характерния звуков сигнал - същия като при смяна на каналите. Ако радиото ти е 4 канално със светодиоди - започва да мига първи канал. До колкото помня, без това окъсяване 1-7 нямаше комуникация или нещо не ставаше както трябва.

Опитай този вариант. Софтуера - задължително под дос - примерно някой 6.22, всичкото това на възможно най-бавната машина до която имаш достъп.
Пиши за резултата след опитите за да видим къде може да има още проблеми.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.