Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:38 29.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Система за обучение по телеграф  
Авторham (Нерегистриран)
Публикувано31.12.08 18:28



Има ли българска система, подобна на тази руската:

?



Тема Re: Система за обучение по телеграфнови [re: ham]  
АвторLZ2XYZ (Нерегистриран)
Публикувано31.12.08 20:17



Има(ше) такава система. Аз си спомням "именуването" на някои букви. Ако и други се сещат, може да я допълним.

БУКВИ:
В - во-даа-таа
Д - дии-на-мит
Ж- жи-ва-во-даа
К- хей-е-лаа
О-ооо-гоо-стаа
П-пи-шее-тее-пе
Р-ри-баа-ри
С- са-мо-лет
У-у-ра-гаан
Ф- фи-ти-паал-ди
Х-хи-по-по-там
Ш-шаа-маан-дуу-раа
Ю-ю-ли-ааа-наа

ЦИФРИ:
3 - ку-ца-та-доо-раа
7 - саа-моо-це-се-ка



Тема Re: Система за обучение по телеграфнови [re: LZ2XYZ]  
АвторSpaceham (Нерегистриран)
Публикувано01.01.09 02:05



само това си спомням...

5 = се-ро-во-до-род


73 de Samuel Morse!

Честита Нова Година!



Тема Re: Система за обучение по телеграфнови [re: ham]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано01.01.09 03:41



Подобни системи за научаване на морз код чрез запомняне на думи/срички за да се броят точките и тиретата са крайно неудачни и не позволяват постигане на високи скорости. Ако се опитваш да ги помниш така и да си ги превеждаш в главата 5 думи в минута ще са пряко сили скорост на приемане.
Един от най добрите методи е Koch метода с ползване на Farnsworth (система при която отделните елементи от един символ се предават на висока скорост - например 13 WPM, а самите символи се предават бавно като постепенно се вдига скороста).
Идеята е отделните символи да се заучават като мелодийки, а не комбинация от точки и тирета - мозъка прави директна асоциация между "ди-даа" за буквата "А", а не да брои - "една точка и следва тире - А"
Koch метода от своя страна е заучаване на приемането на един символ, после се добавя втори, като се постигне висока успеваемост, трети, и т.н.
Този метод е изключително добър и дава доста високи резултати!
Потърси из интернет, има няколко добри програми, съвсем безплатни които ползват този метод. Една за която се сещам е





Тема Re: Система за обучение по телеграфнови [re: Hamcho]  
АвторLZ2XYZ (Нерегистриран)
Публикувано01.01.09 09:57



Хамчо, ти прочете ли въпроса преди да отговориш? Никой не пита коя система е по-добра. Ако ще приказваме ГЛУПОСТИ, само и само да се намираме на приказка... Естествено първо трябва да отречем всичко старо, за да покажем видите ли колко "другите" били напред. Независимо по коя система ще започне едно обучение, за него е необходимо да се отдели достатъчно време. Големи скорости се постигат с много труд и занимания.



Тема Re: Система за обучение по телеграфнови [re: LZ2XYZ]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано01.01.09 10:51



Големи скорости се постигат с голямо желание.

Системите на ДОСААФ бяха приемани от ОСО/ОВТПН с отворени обятия. Естествено е да е имало аналог на руските системи за обучение. Методиките би следвало да са се разработвали във военните училища във Велико Търново и Шумен, така че достоверна информация би трябвало да се търси по тази линия.

Аз обаче не си спомням за официално издадена българска литература по въпроса. В радиоклубовете имаше големи сини Ръководства за подготовка на радиотелеграфисти - ако е имало нещо Българско, там трябва да го търсиш.

Извън темата и без да ми се сърдиш: Ако питаш от исторически интерес - добре. Ако обаче искаш да учиш себе си или другиго - по-добре послушай Хамчо. Риска е ще стигнеш до една скорост на приемане по този метод и после ще ти е страаааашно трудно да я вдигнеш.

---* -* --*





Тема Re: Система за обучение по телеграфнови [re: нaблюдaвaщ]  
АвторБpyмчo (Нерегистриран)
Публикувано01.01.09 11:57



Абре Хамчовци, наблюдаващи ... все пишете без да четете. Хората искат система на БЪЛГАРСКИ (и аз искам същото) без разни там "кочове" "дидах-ци" и тем подобни! Ние сме си в България и искаме да казваме на с = са-мо-ле-та, отколкото да дихах-ваме! Пфуу, аман от поучители - това не се правило така, това било крайно остаряло! За желанието граници няма!

Преди време започнах (експеримнтално) да променям интерфейса и звуковите модели на една руска програма за обучение. При добро желание и добра дикция (звукови файлове на произнесените букви) за 1-2 дни всичко може да се персонализира. Може да я потърся. Заучаваха се определени групи поотделно, като постепенно се добавяха нови и при грешка - всичко се започваше отначало.

След заучаване на азбуката следва тренировка задължително с обикновен ключ!, слушане, слушане, слушане и писане.



Тема Re: Система за обучение по телеграфнови [re: Бpyмчo]  
АвторБpyмчo (Нерегистриран)
Публикувано01.01.09 12:14



Намерих програмата из архивите.

http://rapidshare.com/files/178668009/morse.zip.html

Предлагам за начало да намерим словестните изражения на буквите.
След това някой трябва да запише на файлчета отделните букви.

Добре би било да свържем с автора и да го известим за това.



Тема Re: Система за обучение по телеграф [re: Бpyмчo]  
Автор1VB (Нерегистриран)
Публикувано01.01.09 17:48



Приятел, не знам защо така реагираш на съветите на хора, които явно са минали по този път. Аз също смятам, че използването на словесто съответствие няма да ти помогне, а може и да те затрудни. Дори и да има такава българска система, тя никога не е била популярна и не се е използвала широко. Иначе щях поне да съм чувал за нея. Водил съм курсове за радиотелеграфисти клас "С", донаборници и запасняци през доста дълъг период от време и методиката винаги е била една и съща - запаметяване на мелодията на знака. Като се има в предвид тогава как се усвояваше челния съветски опит, то това, че не е била въведена подобна словестна система тук, значи само, че не е била полезна.



Тема Re: Система за обучение по телеграф [re: 1VB]  
АвторLZ2XYZ (Нерегистриран)
Публикувано01.01.09 18:42



Така, дотук нищо полезно по темата. Ще оставя дървените философи да решат кой метод е най-подходящ за обучение. Преминал съм обучението в ОСО, знам за какво става дума. Помня таблата с буквите и техните именувания, Каквото можах написах. Без да се хваля, постигал съм високи скорости, ходил съм и по състезания. Всичко това съм постигнал с всекидневни тренировки. Имаше една програма за "Правец" - "Морзет", колкото и примитивна да бе за времето, още мога да приемам и предавам телеграфия.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.