Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:53 19.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Re: To Heroesplayerнови [re: impedansov]  
Автор нaблюдaвaщ ()
Публикувано28.05.08 20:44



Нека правим QSO за удоволствие.
От това професионален радиолюбител ме побиват тръпки.

Човека на времето е бил професионален свързочник, сега си прави кефа с хобито.

Записа е хубав.

Тактиката "слушай за моя проятел" не ми допада. А компресора на PRP-то направо кърти мивки.



Тема Re: To Heroesplayerнови [re: impedansov]  
АвторHamster (Нерегистриран)
Публикувано28.05.08 22:21



Heroesplayer писа:
Нека да послужи за пример как се правят CSO-та от наши професионални радиолюбители с друг професионален радиолюбител..

Бре,бре. Откога радиолюбителите станаха професионалисти ?
Защо господата професионалисти не излезнат с инициала си за да можем като ги чуем в ефира да кажем гордо - слушайте работи българският професионален радиолюбител.
Turn Off



Тема Re: To Heroesplayerнови [re: Hamster]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано29.05.08 00:12



Проблема е прекомерната употреба на думите "professional" и "pro".
Виждал съм неша като "professional toothbrush" (професионална четка за зъби), "professional coffe mug" (професионална чаша за кафе) и кви ли не други абсурди.
Сред любителите има цяло съсловие от хора, които събота и неделя почти нищо друго не правят - имат станции със "stacks" от едно-бандови яги-та на 30-40 метра височина и апаратура за $50К-100К и не пропускат контест. И от такива любители съм виждал абсолютно "левашко" опериране. Попадал съм и на любители, които имат лиценз от по-малко от месец и единствения начин да знаеш че е така, е понеже са ти казали. Всичко е въпрос на лична мотивация.
До колко някой си е поставил за цел да прави нещата като хората.
Никой няма да дойде да ти вземе лиценза, ако по време на контест, в който, като част от размяната по време на QSO се дава изходната мощност и ти ползваш нестандартни фонетични като "Kilowatt" вместо "Kilo", когато даваш инициала си, който е LZ1KK и на всичкото отгоре работш с 1 kW :-)
(Само го давам като пример :-) - в предпоследния брой на QST - имаше статия целяща да въведе начинаещите любители в работата по време на конетест. Статията беше написана от самя Contest Manager на ARRL - и той по някаква малоумна причина беше дал примерно QSO, като непредумишлено създаде горе-описаната ситуация. И това от човек, който трябва да учи начинаещите и би трябвало да е наясно защо и как е измислена фонетичната азбука.
Спред мен професионалист е категория, която другите ти дават, а не таква в която сам се поставяш - и не става дума само за радиолюбителството. Все тая е каква дума се използва - професионалист, гуру, корифей, майстор, експерт и т.н. - в края на краищата се опира до това какво влагаш от себе си и какво научаваш, а и учиш другите докато си "правиш кефа".
Почти във всяка книга за радиолюбителство има съвет към начинаещите да си вземат радио и да слушат известно време преди да почнат да работят - ако слушащия има необходимата вродена интелигентност и има късмет да попадне на QSO-та проведени от опитни оператори (за да не ползвам "професионалисти"), ще му станат ясни много повече неща от колкото сдъвканото-и-изплюто на няколко страници. В същото време има много неща които не могат да се чуят в ефир и единствения начин са дебелите книги.
Много ми е интересно като каже някой - "Исках да стана радиолюбител, но нямаше кой да ми покаже как за това се отказах". Глупости на търкалета! Особено в днешно време, където книгите се свалят дори през интернет и има хиляди сайтове и форуми със нужната информация, че дори и примерни клипове на youtube - пак на същия този интернет, който въпросната личност ползва да се оплаква че нямалко кой да му покаже всичко от игла до конец!



Тема Re: To Heroesplayerнови [re: Hamcho]  
Авторlz1kz/1 (Нерегистриран)
Публикувано29.05.08 16:30



Май тук му е мястото да поставя известния Кодекс на радиолюбителя - вижте как звучи и си направете сметката че е съставен в зората на радиолюбителството - по това време голяма част от бродкястинга( ега ти - дано няма англофили тука че да ме сторат бербат

) се е излъчвал именно на любителски начала, специално в БГ даже такова нещо още е нямало! Та на въпроса:

THE AMATEUR’S CODE:

The Radio Amateur is:

CONSIDERATE...never knowingly operates in such a way as to lessen the pleasure of others.

LOYAL...offers loyalty, encouragement and support to other amateurs, local clubs, and the American Radio Relay League, through which Amateur Radio in the United States is represented nationally and internationally.

PROGRESSIVE...with knowledge abreast of science, a well-built and efficient station and operation above reproach.

FRIENDLY...slow and patient operating when requested; friendly advice and counsel to the beginner; kindly assistance, cooperation and consideration for the interests of others. These are the hallmarks of the amateur spirit.

BALANCED...radio is an avocation, never interfering with the duties owed to the family, job, school or community.

PATRIOTIC...station and skill always ready for service to country and community.

The original Amateur’s Code was written by: Paul M. Segal, W9EEA, in 1928.
...
Няма да превеждам - на гърба на входните карти които ще си вземете на ХОБИ РАДИО ЕКСПО текста е в превод - така ще ви остане нещо полезно и непреходно за дълго време!
73, Бате Влади!
п.п. остават още 15 дни...



Тема Re: To Heroesplayerнови [re: lz1kz/1]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано29.05.08 18:46



"Чавдарчето е примерно дете - играе, пее, учи се, чете!" (PROGRESSIVE)
"Малките чавдарчета са добри другарчета" (FRIENDLY)

Извинявам се но просто не можах да устоя на изкушението! ;-) Сигурен съм че ако помнех целия кодекс на чавдарчетата, щях да намеря паралели по всички точки от "кодекса"

Това с кодексите е твърде идеалистично! Наивно е да се мисли че грубияна и егоиста ще стане или даже ще се опита да е "CONSIDERATE" само защото го пише в кодекса.

Хубаво е човек да си поставя за цел да се стреми към някакви добродетели, но трябва да му е ясно че никой не се променя защото е написано някъде, че трябва да е еди какъв си.
По скоро тези кодекси играят ролята на определен образ, който следва да създадат в останалите (общественоста) за нас (тези под "влиянието" на кодекса)
Според мен най-добрия начин е всеки един да играе роля във филтрирането на "плявата". Аз лично съм си избрал стратегията да не провеждам QSO-ta с хора, чието поведение в ефир не смятам за подобаващо! Дори да ми е нужен определен префикс - предпочитам да прескоча станция, която току що е демонстрирала какъв не трябва да е радиолюбителя според мен и не ми трябва "кодекс" за да се сверявам с него.
Става въпрос за елементарно възпитание и норми на поведение в обществото, които човек трябва да има - любител или не. Повдението в ефир е отражение на поведението в обеществото и обратното!
От сега мога да кажа що за радиолюбители са тези от Македонския форум (Ники и незнм кои си там още) - келешлък демонстриран във форумите е признак на келешлък при поведението в ефир - точния тип "любители", чийто QSO-та си спестявам.
Ако някой създава форум (чиято цел е да създава дискусия - по дефиниция) и се държи арогантно и нахално, без капка уважание към останалите тук - какъв пример мислите че може да даде, когато е в ефир?
Както казах - всеки може да се нарича каквото си иска - радиолюбител, професионалист, елмер и т.н. - важното е за какъв го мислят останалите и какво демонстрира като качества на характера!
А кодексите в моята книга са само за да има нещо написано някъде - нищо повече.



Тема Re: To Heroesplayerнови [re: Hamster]  
Автор HeroesPlayer (Vampir)
Публикувано30.05.08 00:53



Hamster на колко ракии си,или отровата за мишки не ти действа добре?
Къде си прочел следното нещо написано от мене?:Нека да послужи за пример как се правят CSO-та от наши професионални радиолюбители с друг професионален радиолюбител..
Бре,бре. Откога радиолюбителите станаха професионалисти ?
Защо господата професионалисти не излезнат с инициала си за да можем като ги чуем в ефира да кажем гордо - слушайте работи българският професионален радиолюбител.

Провери в темата и ще видиш,че аз такъв постинг не съм писал,а ти даже и ме "цитираш".Първо чети внимателно кой какво е написал а не от зор да се заядеш с някого допукаш грешки.И мисля,че тази тема заприличва на 3.5 мхз и на софийският(шопландският) р1.В момента така не помагаме на момчетата а си показваме помията.Предлагам да спрем със излишните заяждания които не довеждат до нищо смислено.Аз си позволих да пиша в този стил,защото някой си е позволил да слага чужди или несъществуващи думи на мене.
И не се притеснявам да кажа инициала си.
Lz1CDK
73!



Тема Re: от каде да започнемнови [re: Живko]  
АвторИнтpиroв (Нерегистриран)
Публикувано30.05.08 11:26



Как една тема тука не мина без някой да се скара с някой или да не направи на по-по- умен и разбиращ? Страшен форум! Ако това са "радиолюбителите" в България...мале, мале!



Тема Re:наблюдаващнови [re: нaблюдaвaщ]  
Авторцeцo (Нерегистриран)
Публикувано30.05.08 18:29



имам я тая книга, ако искаш да ти я пратя да я сканираш и качиш-ttzetanov@hotmail.com.е,не е като вчера излязла от печатницата

,ма тъкмо ще ти е по-лесно.



Тема Re: от каде да започнемнови [re: Живko]  
Авторпaтил (Нерегистриран)
Публикувано30.05.08 20:08



не се подлъгвай от приказки,опитай сам.и не се опитвай да правиш кюрпето не лз1се,няма да стане.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.