Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:06 19.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема ОБТЯЖКАнови  
АвторKoko (Нерегистриран)
Публикувано12.05.08 13:14



При много от КВ антени от типа диполи ли др. завършващи с керамични или други изолатори, захващането след това е с въже - капроново или нещо друго. Лошото е, че това е не добър вариант от механична гледна точка - разтегливост, ултравиолет и т.н. Дайте вариант за стоманено въже, колко трябва да отделя от антената или нещо друго ??



Тема Re: ОБТЯЖКАнови [re: Koko]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано12.05.08 13:33



Dacron е идеално решение - ето пример

.
Устойчиво е на ултравилет, не се разтяга и доста здраво. Има го във вариант с Kevlar-ова сърцевина също.
Аз лично ползвам обикновения Dacron, и до сега никога не съм имал проблем от страна на въжето. Имам диполи опънати с Dacron, един от тях е във въздуха в продължение на 4 години. Никакви грижи. Преди месец се наложи да отрежа малка секция от него - точно там където е закотвен един от краищата за дърво, заради сърни, които се бяха опитвали да го дъвчат. Преместих точката на закотвяне по-високо и не очаквам повече проблеми, но дори и те не бяха успяли да го прекъснат - само го бяха разнищили. Самото въже след 4 години излагане на елементите не може да бъде различено от ново. Използвам го и за обтягане на вертикала - здравината му е много добра особено на по-големите диамтери.



Тема Re: ОБТЯЖКАнови [re: Hamcho]  
АвторKoko (Нерегистриран)
Публикувано12.05.08 18:04



Да де Hamcho, ама българина си е инат и ей така без нищо иска да реже. Мойта идея е, че при стоманено въженце обикновенно не е подготвен, а нали знаеш иначе всеки си има ножче. Другият въпрос ми е, защото се получава електрическо удължаване ли, не се използват метални обтяжки...?? Мисля, че гледах някъде, изолатор после парче, пак изолатор и после пак парче !!!



Тема Re: ОБТЯЖКА [re: Koko]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано12.05.08 19:06



Изолатор и две метални парчета да ти напомня нещо? Какво представлява кондензатора? Все едно имаш кондензатор някъде из проводника на антената - и да, антената става по-дълга, капацитета между двата отрязъка (самата антена и металната обтяжка) съдава два оделни токови сегмента. Това едно на ръка разстройва антената и променя КСВ-то и отделно изкривява излъчващата характеристиката. Последователното ползване на секции от изолатори и обтяжки увеличва капацитета достатъчно за да намали ефекта от електрическото удължаване, но изкривяването в излъчващата характеристика пак ще го има. Вярно че диполите по принцип имат нули в краищата си, но ефекта ще е на лице до известна степен. А ако някой иска да ти среже антената и има под ръка само джобно ножче, не му пречи да се върне със секачки или просто да я откачи от мястото на закотвяне - да ползваш метално въже само за това не си струва! Може да ползваш отрязък от стоманено въже само там където някой може да го стигне и останалата дължина да е от нещо друго. Като правило около самата антена е добре да се избягва употребата и наличието на метални обекти.



Тема Re: ОБТЯЖКАнови [re: Hamcho]  
Авторham (Нерегистриран)
Публикувано12.05.08 22:23



Разделянето на металните обтяжки на секции, разделени с изолатори , цели да намали капацитета, а не да го увеличи. Получават се последователно свързани кондензатори, а при последователно свързване на кондензатори общия капацитет е по-малък от най-малкия.



Тема Re: ОБТЯЖКАнови [re: ham]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано12.05.08 22:38



Благодаря за поправката - напълно на място! Точно това имах предвид - просто в бързането, не доизказах мисълта си правилно - увеличаване на разстоянието между електродите намалява капацитета и следователно неблагоприятния ефект на металното въже. Ако трябва да се задълбочим в последователното свързване на кондензатори - другия благоприятен ефект от множеството последователни изолатори е увличаване на максималното пробивно напрежение - напрежението е най-високо в краищата на дипола и в мокро/снежно време и големи мощности това може да е много полезно нещо.



Тема Re: ОБТЯЖКАнови [re: Hamcho]  
АвторCQ (Нерегистриран)
Публикувано14.05.08 20:27



Сега остава единствено въпроса - Откъде в България може да се закупи Dacron?



Тема Re: ОБТЯЖКАнови [re: CQ]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано14.05.08 21:46



Нямам представа дали и кой го внася! Ако никой не го внася - може няколко човека да си направите "партия" и да внесете няколко стотин метра - въжето не е никак тежко и доставката му предполагам няма да е убийствена. - така ще си разделите цената по доставката. а каквото е излишно предполагам че може да се продаде на други любители търсещи добро въже за антени.



Тема Re: ОБТЯЖКА Дакроннови [re: Hamcho]  
Авторlz1cre (Нерегистриран)
Публикувано16.05.08 09:19



От този материал се правят и риболовни влакна. Добре че гугъла го има като четох темата, се сетих че някъде из пловдив мярках този надпис и ето какво намерих в гугъла. http://www.filstar.com/bulgaria/lines/56/

. А и преди години някои колеги споменаваха че използват риболовни влакна за обтяжки.



Тема Re: ОБТЯЖКА Дакроннови [re: lz1cre]  
Авторl ham (Нерегистриран)
Публикувано19.05.08 15:30



Дали пък понякога не идеализираме излишно нещата и отиваме в ненужна посока, се питам аз???
Според мен по три изолатора, тип яйце в двата края са напълно достатъчни да се "развърже" дипола, или подобни антени. Говоря за използване на меден, изолиран проводник за обтяжки.И то доста по стабилно и по дълготрайно в механично отношение.
Какво пък, нали и аз имам право на собствено мение...






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.