Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:36 03.07.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7R  
АвторKlKO (Нерегистриран)
Публикувано20.07.07 14:43



Мога ли да ползвам обикновен адаптер вместо оригиналното зарядно на станцията и какви трябва да са му параметрите?Батерията е 7,5 волта 1100mah.



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: KlKO]  
АвторMopckи (Нерегистриран)
Публикувано21.07.07 11:43



Оригиналното зарядно на 7R е пълен боклук- няма достатъчно мощност, аз ползвам за 7-цата импулсно 12V /2,5A ~ 30W . Никакви проблеми няма , предава на пълна мощност без да рестартира, и си дърпа колкото ток си иска..

П.С. гледай ако е импулсно да е качествено.



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: Mopckи]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано21.07.07 16:25



Sushtia e sluchaia s 5R. Zarejdashtite werigi sa w samata bateria. Adaptera e 12V/500 mA i stawa SAMO za zarejdane i za priemane. Ne moje da osiguri dostatuchno tok za predawane.
Ako iskash da zarejdash samo bateriata - wsiako zahranwane s 12V (10 do 16V) i nad 500 mA s podhodiasht kuplung ( i prawilen poliaritet) stawa. Ako iskash da predawash, kakto ti kaza morski - 2.5 - 3A minimum (dawat go 1.9A pulna moshnost na 70cm)



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: KlKO]  
Автор YAESU (GHz)
Публикувано21.07.07 17:00



слагаш едно импулсно захранване което отдава 3 амп. и решаваш проблема.но гледай да не е ментак за да нямаш смущения.също така и самия кабел от адаптора до станцията трябва да е качествен за да няма загуби при предаване.моя съвет е да си потърсиш от някое TFT монитор който е на 12 волта,или да си купиш адаптор за лейбъл принтер на датекс от някоя фирма за касови апарати.отдават до 4 ампера без проблем.аз съм с такова.ценаоколо 40 лева



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: YAESU]  
Автор Ramirez ()
Публикувано21.07.07 23:11



12 волта, 4.17 А







Още по-добре:
12 волта, 5.42 А








Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: Ramirez]  
АвторLZ5PL (Нерегистриран)
Публикувано24.07.07 10:08



Ramirez, пробвал ли си някое от тези с FT-817? Притеснява ме въпроса с боклуците. Преди време само смущенията от захранването на един съседен лаптоп ми запушваха радиото, което си работеше на акумулатор.



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: LZ5PL]  
Автор Ramirez ()
Публикувано24.07.07 12:49



Точно с тези захранвания не съм го пробвал. От както съм го взел го захранвам с импулсно захранване производство на Елстар - Стара Загора. Модела е PS160 - 13.6V/10A. Нямам никакви забележки от самото захранване. Повече бози ми пилее LCD дисплея на лаптопа - когато затворя дисплея и угасне - повечето бози изчезват. Също така захранването на телевизора ми (21 инчово NEO) пилее най-много бози от всичко. На последно място е домашния компютър. Смущенията от него са главно на високочестотните бандове. Смущения от WiFi AP-то и от лан кабела до него не съм забелязал.



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: Ramirez]  
Авторvelio (Нерегистриран)
Публикувано25.07.07 10:38



Аз пък имам един часовник с безжичен датчик за температура. По незнайно каква причина станцията (не сензора) излъчва доста яки смущения всяка секунда в UHF банда... Много неприятно като слушам PMR...



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: Ramirez]  
Авторvelio (Нерегистриран)
Публикувано25.07.07 10:40



Между другото тези адаптери които си посочил по всяка вероятност няма да стават... заради буксата...



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: velio]  
Авторvelio (Нерегистриран)
Публикувано25.07.07 10:43



Между другото аз ползвам това



Трансформаторно е. Вкарва малко смущения при приемане. Става за предаване до около 1W (обаче предава и брум....)



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: velio]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано25.07.07 12:22



Bruma idwa ot towa che zahranwaneto "kliaka" pri predwane. Iawno ne moje da osiguri spokoino nujnia tok. Kogato zahranwaniata sa pretowareni se poluchawa pad na naprejenieto i ripple-a im se uwelichawa poneje filtrirashtite elektroliti ne mogat da smogwat.
Tezi ratings deto gi pishat na zahranwaniata sa orientirowuchni i winagi e nujno da se ostawia rezerw! Zahranwane koeto po etiket dawa 1200 mA ne biwa da se towa powerche ot 800 do 1000 mA maksimum.
Za HF stancia naprimer, koiato durpa okolo 25A, zahranwaneto triabwa da e minimum 30A.
HF stanciite sa tezi koito sa pretenciozni kum impulsni zahranwania tui kato powecheto ot hash-a e w HF spektura i te sa shumni do okolo 7 -10 Mhz. Na VHF i UHF razlika dali zahranwaneto e impulsno ili transformatorno riadko se nabliudwa w shuma.



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: velio]  
АвторRamirez (Нерегистриран)
Публикувано25.07.07 14:52



Проблема на предавателя на датчика е че високата честота е FSK манипулирана с правоъгълни сигнали и спектъра се пръска на много широк честотен диапазон. Спасение няма. Някоя китайска боза трябва да е тази безжична метеостанция.



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: velio]  
Автор Ramirez ()
Публикувано25.07.07 14:57



От кога несъответсвието на конектора води до "няма да стане" ?
Конектори в магазините - колкото искаш (вярно, има доста ментета с много лошо качество). Сменяш конектора като внимаваш за полярноста и захранването става. Ако не искаш да режеш хубавия конектор, правиш преходник с един женски и един мъжки конектор.



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: velio]  
Автор Ramirez ()
Публикувано25.07.07 15:00



Това не си заслужава парите за 1.2А, пък било то и Uniross. Проблема на почти всички адаптери е в скапания материал от който правят трансформаторите. Дори и при малка консумация обикновенно греят доста и след известно време филтриращия кондензатор просто си заминава.



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: Ramirez]  
АвторMopckи (Нерегистриран)
Публикувано25.07.07 17:58



Тоя пост не е много по темата ама като прочетох за FSK и температурния датчик се сетих , че наскоро забелязах в нашия район по-голямата част от такситата ползват за опознавателния си маркер - номер кола нещо по различно от класическия DTMF с 3 цифри. Още несъм сигурен какво точно ползат но наподобява нещо като системата на безжичните телефони от рода на Panassonic KX-TC1200 за комуникация майка-слушалка, което ако не се лъжа е цифрова многобитова комуникация с FSK. Което от своя страна може би е причината радио ефира в последно време да е толкова претъпкан с гадни смущения и то особенно в 2m обхват че дори и близкия репитер ги ретранслира в ефира

. Някой знае ли нещо за тоя нов вид маркери в станциите на таксиметърджиите и дали невнасят някакви смущения на някоя хармонична или комбинационна честота. Предполага се че крайните им стъпала имат Low pass филтър ама с тея мощности на стъпалата и ако някои ги махат с цел увеличаване на мощността, което е неоправдано - ако филтъра ти е добре изчислен и настроен загубите за насещата честота за нищожни.
Новите им системи са наистина доста по бързи с тоя цифров код, но са ужасно нешумоустойчиви-в смисъл много повече неуспешни маркери се отчитат в сравнение с класическата DTMF система,което от своя страна води до излишно натоварване на радио ефира .
При натискане на PTT-то се излъчва 50ms код , а при отпускане изхвърча друго с продължителност 25ms.
Та мисълта ми е дали спектъра на тези цифрови системи не се разпростира нерегламентирано широко от предвидения им за целта спектър ?



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: Mopckи]  
Автор Ramirez ()
Публикувано25.07.07 21:37



Новите ID платки поставени в доста таксиметрови станции използват FFSK (fast frequency shift keying) или още се среща като AFSK (audio frequency shift keyng). Разликата от FSK е в това че в първия случай манипулацията се извършва директно върху високочестотната носеща (пример за такова излъчване е POCSAG - пейджърния сигнал, който в БГ вече го няма), във втория случай имаме манипулация на нискочестотна звукова носеща. Там разновидностите вече са най-различни в зависимост от носещите честоти, скороста, дали има прекъсване на фазата на звуковата носеща при манипулацията.
До сега за такситата съм виждал CCITT v.23 сигнализация при скорост на данните 1200 бода. Другата много разпространена сигнализация е Bell.202 - отново при същата 1200 бода скорост. С втората сигнализация е направен и AX.25 преноса на данни (любителското пакетно радио).
Обикновенно при FFSK се предпочита дори по-ниско НЧ ниво спрямо система с DTMF сигнализация, което води до по-тесен ВЧ спектър. Стига някой пишман майстор да не е набримчил всички тримери за модулацията на макс (общо заблуждение е, че колкото по-силна ти е НЧ модулацията, толкова "по-силна" е станцията). Казано накратко ако модулацията е правилно настроена, сигнала си е съвсем "законен".

Причината за многото смущения в 2m обхвата е пренаселването на ефира със силни сигнали и последващите крос модулации в приемника. Спасението е само хубави филтри на входа или в краен случай режекторен филтър ако смущенията са от 1-2 честоти близки до работната.

Относно шумоустойчивоста, не мисля че DTMF превъзхожда AFSK. Проблема е когато няма корекция на грешките и контролни суми. Тогава 1 сгрешен бит срива целия пакет с данни. При DTMF имаш много по-малко данни, много по-ниска скорост. Изравни DTMF и AFSK с еднаква скорост и ще получиш по-добра шумоустойчивост в ползва на AFSK - DTMF имаш декодиране на 2 носещи, при AFSK - само една.

Относно локалния репитер - знам точно за какво говориш. В R7 влиза по една или друга причина СОТ трансмитер. От доста време имам подобни проблеми, като прослушвам СОТ трансмитери на 145.450, при това с различни модели станции (с различни междинни честоти, което означава че изключвам вариант да приемника да слуша по огледален канал).

Стана доста дълго и се отплеснахме доста от темата. Ако има интерес направи нова тема и сложи накрая един линк към твоето мнение от където тръгна разговора за да не се губи нишката, или просто ще изкопираме мненията :)



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: Ramirez]  
Авторvelio (Нерегистриран)
Публикувано26.07.07 10:36



Абе да ти кажа не е крайно зле. Може и да изкара 1,2А, щото тежи над 1кг все пак (не е никак малко на размери) и уж е стабилизирано.
Мислех да го отворя и да го ъпгрейдна малко, че не са му абсолютно точни напреженията, ама се оказа с много шибани болтчета завито...
За зарядно върши работа 100% (аз основно заради това го взех - моето беше хамериканско и...).

А за конекторите си прав.



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: Ramirez]  
Авторvelio (Нерегистриран)
Публикувано26.07.07 10:37



Проблема е в приемника

, колкото и странно да звучи...
Иначе си е китайско естествено...



Тема Re: Въпрос за yaesu vx 5R,6R,7Rнови [re: velio]  
Автор Ramirez ()
Публикувано26.07.07 11:12



Ако си сигурен, че проблема идва от приемника - най-вероятно причината е свръхрегенеративен премник чийто регенератор не е добре отделен от антената. Обикновенно е така когато антената е включена директно в регенератора.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.