Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:42 22.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема AM предавател  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано15.12.06 11:41



Здравейте! Искам да си направя АМ предавател на около 1 мегахерц примерно. Целта ми е сигнала да може да се приема от разстояние 100 метра. И защото качеството не ме вълнува ми се иска да направя някакво съвсем просто решение - та имам една идея - един генератор на импулси на около 1 мегахерц управлява транзистор. И едно трафче 1Ком:8ома за модулатор и дълъг проводник за антена и естествено добро заземяване.


Това е, на мен ми се вижда логично да работи тая постановка ама вие кажете какво мислите.



Тема Re: AM предавателнови [re: Mитko]  
Автор Дeлиятa (Морския)
Публикувано15.12.06 15:07



Идеята не е добра защото с този генератор ще се получат правоъгълни илпулси или близки до тях. Те съдържат голямо количество хармоници на различни честоти и силно ще затормозиш комшиите си. Трябва генератора да бъде синусоидален и е най-добре да е стабилизиран с кварц. Ако нямаш кварц на 1мхц обади ми се. Мисля че имам някъде.

Няма невъзможни работи - има много трудни работи


Тема Re: AM предавателнови [re: Mитko]  
Автор lz5ue (***************)
Публикувано15.12.06 16:29



По-добре направи това


Защо избра АМ ?

Имай пред вид,че
пускане в действие на предавател(дори маломощен като този) без лиценз е незаконно !!!

„Умът е не само в знанието, но и умението то да се прилага.“

Тема Re: AM предавателнови [re: Mитko]  
АвторKW (Нерегистриран)
Публикувано15.12.06 16:52



Как схема със 7 елемента има минимум 3 грешки? :)
(Не съм се заглеждал за още!)

Има кного схеми за телеуправление по нета, стига да знаеш какво търсиш.

Имай в предвид, че ерата на пиратските радиостанции свърши отдавна, първо, че е противозаконно, после, че никой не слуша радио особено АМ и то на къси вълни вече.



Тема Re: AM предавателнови [re: Mитko]  
АвторPaдиoakтивeн (Нерегистриран)
Публикувано15.12.06 18:42



Ако това нещо тръгне ( след съответните корекции), то ще плюе на всеки мегахерц чак до УКВ. Ако наистина сложиш дълга антена и добро заземление, чакай гости.



Тема Re: AM предавателнови [re: Paдиoakтивeн]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано15.12.06 19:22



Избрах АМ защото искам да си ползвам ламповите радиоприемници които нямат УКВ освен това попринцип съм фен на амплитудната модулация. Как стоят нещата със схемата която сте предложили? Ще покрива ли 100метра? Освен това бихте ли могли да ми кажете как може да се повиши мощността на тази схема? Знам че предаването без лиценз е наказуемо и глобите са солени но това си е моя работа! Проблема си е мой! Няма вас да глобяват. От интерес бих искал да ми кажете какви са грешките в моята схема щото не съм професионалист и не ги откривам. Иначе разбрах че схемата е много неподходяща!



Тема Re: AM предавателнови [re: Mитko]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано15.12.06 19:27



И още в отговор на това:
никой не слуша радио особено АМ и то на къси вълни вече.

Аз съвсем не правя това за да го слуша някой. Сам ще си приемам сигнала - трябва ми за лично ползване!!!



Тема Re: AM предавателнови [re: Mитko]  
АвторKW (Нерегистриран)
Публикувано18.12.06 12:58



"Сам ще си приемам сигнала - трябва ми за лично ползване!!!" - пда подслушвам съседката :) в кръга на шегата.
Грешки:
1. Кварцовай честотата ако е възможно, ако искаш да се пренастройва - променлив генератор с достатъчно буфериране на сигнала и стабилизация на загр. му напрежене. Тая схема с интегралната схема не е подходяща.
2. Усилвателят на мощност е грешно начертан - по тоя начин както е или транзистора ще изгори (от високо напр. Ube) или интегралната схема (от изходен ток).
3. За усилвател на мощност използвай РЕСОНАНСЕН усилвател с трештящ кръг в колектора, със съответното си съгласуване към товара, респ. към антената. Добре си се насочил за колекторна модулация с трансформатор - така модулацията ще е дълбока и качествена.
4. По-добре намери готова работеща схема, отколкото да оправяме тая
Прилерно от тук
http://rf.atnn.ru/

И отново се замисли за глобите! Изключително са солени, особено в определени честоти обхвати.



Тема Re: AM предавателнови [re: KW]  
АвторMитko (Нерегистриран)
Публикувано18.12.06 21:39



Здравейте

!
Разбрах грешките си. Разгледах и сайтчето-много е интересно но в него има доста сериозни схеми. На мен ми трябва нещо сравнително просто от гледна точка на навиването на бобини. Мен хич ме няма в навиването на бобини - нямам никаква практика единственото ми постижение в наниването на бобини беше когато навих една еднослойна бобина от 60 навивики на диаметър 5см със проводник 0.3-за датекторния ми примник. всички останали опити са били неуспешни и меко казано ме плашат такива схеми в които има навиване на сума ти трафчета, бобинки и дроселчета. Например схема с един трептящ кръг е нормална за мен. Тъй че ако имате нещо конкретно предвид? Схемата която ми предложихте по-горе ми изглежда добре но дали ще покрива 100 метра? Дали към нея не мога да направя един широколентов усилвател на мощност?
В общи линии аз съм доста непросветен относно крайните стъпала на предавателите - не ми е ясно как се отдава мощността в антената? т.е. по какво се различава крайното стъпало на един предавател 100 вата и друг 500 киловата? Нали така или иначе антената е един проводник във въздуха. По какъв начин се получава така че той в един случай излъчва с 500 киловата а в друг със 100 вата? Напрежението ли се различава? Защото през самата антена не тече ток че да кажем че от големината на тока който тече се различава мощността.
Много се извинявам за лаишките въпроси! Иска ми се да се просветя малко пък и да си направя предавателчето. Ако има в интернет някакво четиво по въпроса ще съм много благодарен ако дадете линк. На английски също върши работа.



Тема Re: AM предавателнови [re: Mитko]  
АвторPaдиoakтивeн (Нерегистриран)
Публикувано18.12.06 22:12



Митко, явно те вълнува магията на радиото, трябва бързо да намериш да прочетеш малко теория, за да не ти премине интересът. За съжаление не се сещам къде може да намериш някое по-леко четиво, каквито имаше преди. Ако си в София или град, където има по-голяма библиотека, може да разгледаш техническия отдел.
А конкретно в антената тече ток, който се излъчва като електромагнитна вълна - и неговата сила и напрежение определят мощността, която се излъчва. Например средно мощен любителски предавател 500 Вата дава към 160 волта и над 3 ампера в 50 ома антена.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.