Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:23 28.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Сканирани книги и списания на радиолюбителска теманови  
АвторLZ2WSG (Нерегистриран)
Публикувано09.11.06 09:08



Винаги съм се чудел и възхищавал на руснаците. Нещо, което можеш да свършиш по мързеливия и лесен начин те го правят винаги по сложния, труден и безплатен най-вече начин.
Събирам от доста време "виртуални" сканирани списания и книги, мнооого отпреди времето, в което съм се родил - къде от любопитство, къде от интерес - за пример почти съм събрал изданията на списание Радио от първите броеве от 1946г. до последния от 2006г. Като българин се интересувам разбира се от нашата литература. Къде е тя? Оказва се, че няма едно, ама нито едно сканирано списание "Радио, телевизия, електроника" из интернет пространството. Има тук-там по някоя "изрезка", които въобще не съставят мнението ни за българските издания :(
Та идеята ми е - ако някой все пак се е заел както мен и колегата ми да сканира нещо, да обменим информация и да внесем ред в общото дело, да запазим това което имаме все още по прашлясалите мазета и тавани за тези, които се интересуват.
Оформи се нещо като страничка, която смятам ще е полезна за някого.

Сканирани материали може да изпращате на:

kn34pc@silistra.bg

А това е и самия сайт, надявам се скоро да се разрастне :)

http://www.silistra.bg/hamradio/index.html


Весо



Тема Re: Сканирани книги и списания на радиолюбителсканови [re: LZ2WSG]  
Авторlz1kz/p (Нерегистриран)
Публикувано09.11.06 09:33



Браво момчета! Отлична работа. Успея ли да се снабдя със скенер и аз ще вкарам някоя друга рядкост! 73!!!



Тема Re: Сканирани книги и списания на радиолюбителсканови [re: LZ2WSG]  
Авторlz1kz/p (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 08:46



http://publ.lib.ru/ARCHIVES/R/''Radio,_televiziya,_elektronika''/ - руснака е сканирал и части от Радио Телевизия Електроника - има доста стари и интересни неща!



Тема Re: Сканирани книги и списания на радиолюбителсканови [re: lz1kz/p]  
АвторLZ2WSG (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 11:45



Благодаря, само че не е руснака :) Оттам ми доиде и "вдъхновението".
Това ми беше първото сканирано списание, а потребителя Pirat явно само части е имал от списанията ...

Иначе доста литература има там!



Тема Re: Сканирани книги и списания на радиолюбителсканови [re: LZ2WSG]  
АвторHamcho (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 17:16



Ideiata e naistina dobra! Az imam dostup do scanner sus ADF - otnema okolo minuta - dwe da scanira cialo spisanie - problema e cje stranicite triabwa da sa nariazani za da moje document feeder-a da gi podawa na scannera i da gi obrushta. S dwe dumi procesa na scanirane razrushawa originala :-) no za towa puk stawa adski bruzo. Ako niakoi ima stari spisania Radio telewizia elektronika po tawani i mazeta i ne sa mu nujni, moga da se zaema sus skaniraneto im. Malko po-problemno e kak shte stignat do men no i towa moje da se uredi



Тема Re: Сканирани книги и списания на радиолюбителсканови [re: LZ2WSG]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 22:29



Много добро начинание!

P.S. Само да вметна: чудно ми е някои DjVu файлове защо не си ги качил направо ами си си играл да ги архивираш?



Тема Re: Сканирани книги и списания на радиолюбителсканови [re: lvan]  
АвторLZ2WSG (Нерегистриран)
Публикувано11.11.06 16:48



Това беше поправено :) . Радвам се, че идеята намира съмишленици. В нашият град се намират хора с колекции РТЕ в хартиен вариант, но не им се сканира на никого.



Тема Re: Сканирани книги и списания на радиолюбителсканови [re: LZ2WSG]  
АвторPaдиoakтивeн (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 09:18



И мойте списания РТЕ, Радио, МК почват от началото на 70-те, Funkamateur и
Amaterske radio - малко по-късно, имам и няколко годишнини на QST от 70-те. Сканирането обаче ще е египетски труд - по груби сметки общата бройка е над 1000 заедно с книгите, нямам и скенер под ръка. Ако на някой му трябва конкретна статия обаче, ще намеря.



Тема Re: Сканирани книги и списания на радиолюбителсканови [re: Paдиoakтивeн]  
АвторLZ5PL (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 16:19



Мисля че е най-добре да се започне със сканиране на годишните съдържания, които обикновено са в 12-ти брой за съответната година. А после ако някой се интересува от нещо конкретно...
Аз имам скенер и списания Радио, РТЕ и МК от около 1973 г. Само свободно време нямам :(
Не е лошо да се уточним за единен формат. Според мен в pdf ще е най-универсално.



Тема Re: Сканирани книги и списания на радиолюбителсканови [re: LZ5PL]  
АвторFor (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 17:32



Ако не знаете какво правите, т.е. не сте се занимавали със сканиране преди това и искате да помогнете на някого като например само му сканирате материалите, а не ги обработвате след това - 300dpi tiff + lzh компресия формат, евентиално с желание и малко повече тренировки на повечето черно-бели страници може да се приложи tiff CCITT Group4 300 dpi, после от тоя материал може да се направи в pdf, в много малко място заемащия (съответо с най-големи загуби) djvu, удобен за съхранение.
Сканиране и обработка в други формати, мисля, си е само загуба на време, но пак става при липса на други :)
Успех и се надявам да съм запалил някой да помага в общото дело :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.