Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:55 29.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема GMR / PMR- радионови  
Автор dodo_pv (инженер)
Публикувано26.07.06 17:25



Здравейте, от вчера съм собственик на чифт радиостанции GMR 1058 на UNIDEN. Според тестовете на един американски радиолюбител, максималната мощност на излъчване (BOOST- режим) е 1 W, въпреки че според сертификата не бива да надвишава 0,74 W. <<http://gullfoss2.fcc.gov/prod/oet/cf/tcb/reports/Tcb731GrantForm.cfm?mode=COPY&RequestTimeout=500&application_id=837947&fcc_id=AMWUT917>>. Не съм доволен от радиуса на действие в града и искам да сменя антените. Може ли някой да ме посъветва от къде да си купя или как да си направя антена за 465 MHz? А настройката след това мога ли да я направя в домашни условия? Предварително благодаря на тези, които се отзоват!



Тема Re: GMR / PMR- радионови [re: dodo_pv]  
АвторЩP3 (Нерегистриран)
Публикувано26.07.06 17:33



Много не очаквай от потративни антени, ако искаш разстояние - поне едната направи стационарна. За мощността не се кахъри - дето е 1W, там е и 0.74... Ще усетиш разлика на приемане ако мощността отсреща се увеличи 10 пъти поне. И не забравяй, че каналите в тия станции са ограничени на брой, в един момент ще бъдете 10-тина "маймуни на клона" т.е. на канала.





Тема Re: GMR / PMR- радионови [re: dodo_pv]  
Автор Ramirez ()
Публикувано26.07.06 19:36



Айде пак се започна ...

GMRS не са лицензирани за използване в БГ и Европа изобщо. Това си е щатски стандарт. Тук ползваме свободно PMR (446 MHz).

На 465 MHz се вреш баш между мобифоните и май не само покрай тях. Прочети по-стари теми във клуба.



Тема Re: GMR / PMR- радионови [re: Ramirez]  
Автор edi (минаващ)
Публикувано27.07.06 11:37



Пак за въпросните радиостанции Uniden 1058...
Т.к. мощността ми се видя голяма говорих с представител на всносителите т.е. от фирма Унисек.Те казаха че не е нужно лиценз за ползването на станциите и могат свободно да се ползват.



Тема Re: GMR / PMR- радионови [re: edi]  
Авторbobo_zicata (Нерегистриран)
Публикувано27.07.06 11:56



хи,
и аз да кажа,
точно тия "синковци" от Унисек при дирекно зададен въпрос за сертифициране на въпросните радия/бах там да пазарувам други неща и от дума на дума/ в първия момент се направиха на отворени имали незнам какво, като поисках ксерокопие за лично ползване,
ми да ама ела вчера че тука там. след малко питаха от къде съм от КРС или друга служба даже и управителя доиде. накрая си тругнах след един не особено лицеприятен скандал с управителя.

та на търговци никога да нямаш вяра на него му е важно стоката да върви
па другото................

иначе добрата антена компенсира "лошо" и "маломощно" радио. Обратното
не е вярно обаче.



при капитализма има експоатация на чоек от човек при, социялизма е точно обратното



а това за свободния режим да не ти се случва, ама първия полицаи може съвсем законо да те "остави" без тях

аиде со здраве



Тема Re: GMR / PMR- радионови [re: bobo_zicata]  
Авторbobo_zicata (Нерегистриран)
Публикувано27.07.06 12:00



Г-н "инжинер",
обикновено се пита преди, а не след покупката..................



Тема Re: GMR / PMR- радионови [re: bobo_zicata]  
Автор edi (минаващ)
Публикувано27.07.06 13:13



Лично мение...
Според мен вина има фирмата която ги продава а не този който ги купува.90% от хората който ги купуват съм сигурен че си нямат ни най-малка идея какво е това честота камоли на коя работят и дали са разрешени.Повечето влизат в магазина..."а радиостанции...брей че и 15км дай ще взема едни"...Щом ги продават тряба да са разрешение...Къде спат онея от КРС?Ся ще им пиша няколко маила.До колкото знам въобще не трябва да им позволяват да ги внасят ако не са позволени за ползване?Явно е някаква игра пак...някой от шефовете е платил...а ние потребителите идиоти ще купуваме и после...???А на коя агенция отговаряше за защита на потребитяла...?Там дето ако не си доволен нещо се обайждаш...



Тема Re: GMR / PMR- радионови [re: dodo_pv]  
АвторЩP3 (Нерегистриран)
Публикувано27.07.06 13:29



Лично съм виждал масово магазинери и продавачки на дамски дрешки да си заявяват продукцията за следващия ден по тия машинки! Да не се "набутват" за телефон! Къде отиде тоя свят не знам - всеки за пари мисли!
На драго сърце да направиш един радиосмутител да им гледаш сеира!
Но къде са законите и кои контролира всичко?



Тема Re: GMR / PMR- радионови [re: Ramirez]  
Автор edi (минаващ)
Публикувано27.07.06 19:07



Говорих с някаква жена от UNISEK...ето го разговора как проте4е:
"Изискват ли лиценз ползването на радиостанциите Unisec 1058?"
Унисек : "Не"
"Значи мога да си ги ползвам без да се притеснявам?"
Унисек " "Да"
"Добре значи може да ми предоставите лиценз че въпросните станции са лицензиране и разришени за ползване от КРС?"
Унисек: "Какъв лиценз?Няма лиценз можете свободно да си ги ползвате?"
"Да но за да се ползват свободно трябва да са лицензирани от КРС.Трябва ми
копие от този лиценз за да нямам проблеми при ползването на станциите."
Унисек: "Ами щом са пуснати за продажба значи няма проблеми да се ползват."
"Е добре, но обхвата който ползват официално не е разрешен за ползване от любители в българия.Как така ще може да се ползват без лиценз + това ако погледнете честотният план на сайта на КРС ще видите че част от честотната лента ползвана от станциите се използва и от НСО?Също щом е внесена въпростата станция тя подлежи на лиценз от страна на КРС без значение дали е лиубителска или е професионална.Трябва ми копие от този лиценз."
Унисек: "Е вие много ги разбирате тези работи...(нещо и се промени в ностроението)?Еми ние не ги внасяме станциите говорете с тези който ги внасят."
Тука вече и набрах...


"Е добре не ме интересува кой ги внася аз ги купувам от вас и от вас изисквам да ми предоставите лиценз!"
Унисек: нещо каза на носа си...от рода да взема да ги пробвам и да видя дали ще имам проблеми...
"Добре ако нямате лиценз, в момента който получа станциите като потребител имам право в тридневен срок да ги върна и ще го направя!"
Унисек: Вече ядосана "Добре господине къжете от кой град сте... ще ви анулираме поръчката!"
"От Варна съм казвам се...."
Унисек: "Добре няма да ви изпращаме нищо дочуване..."

Пишман от идиоти...ама и аз съм един простак...Ама като не бях гледал нищо и не бях информиран за разрешени обхвати диапазони лицензи и т.н...какво да направя...
Какво да направя че да направят нещо онези от КРС...защото неможе така да продължава бахти мн съм им ядосан.Отивам да пия една бира...



Тема Re: GMR / PMR- радионови [re: edi]  
Автор Ramirez ()
Публикувано28.07.06 20:43



Ето справка по въпроса:



цитирам:

LPD:
433.05-434.79

ЛЮБИТЕЛСКА
РАДИОЛОКАЦИЯ
Земна подвижна
Изследване на земята-спътниково (активно)
Забележки 67, 73, 79

67. Радиочестотни ленти 6765-6795 kHz, 433.050-434.790 MHz, 61-61.5 GHz, 122-123 GHz и 244-246 GHz, както и радиочестотни ленти 13553-13567 kHz, 26957-27283 kHz, 40.660-40.700 MHz, 2400-2500 MHz, 5725-5875 MHz, 24-24.25 GHz, са предназначени за промишлени, научни и медицински приложения (ISM). Използването на радиочестотните ленти от първата група подлежи на споразумение с други администрации, чиито радиослужби биха могли да бъдат засегнати, в съответствие с подходящите препоръки на ITU-R. Използването на втората група радиочестотни ленти от ISM приложенията се подчинява на условията на № 15.13, като радиослужбите, за които са разпределени тези радиочестотни ленти трябва да приемат вредните смущения, които биха могли да бъдат предизвиквани от ISM приложенията.

73. Следните радиочестоти и радиочестотни ленти се използват и за радиосъоръжения с малък обсег на действие за граждански нужди:
433.050-434.790 MHz неспецифични (приложения)
(останалите честоти съм ги пропуснал)

79. (не ни касае)


PMR
440-450 (заб. това е диапазона където са PMR честотите)

ПОДВИЖНА, с изключение на въздушна
подвижна
Радиолокация
Забележки 20, 48

20. Радиочестотна лента 446.0-446.1 MHz се използва предимно за граждански нужди в "Citizen Band- CB" с ограничение по мощност до 500 mW.

48. (не ни касае)


FRS/GMRS:
460-470 (заб. това е диапазона където са FRS/GMRS честотите)

ПОДВИЖНА
Забележки 11, 69, 85, 183
(не ни касаят, но е интересно да се види, че там не са опоменати че са свободни за ползване подобно на PMR честотите).




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.