Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:41 27.04.24 
Техника
   >> Радио комуникации
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Е не се трае !  
АвторШaшapдиcaн (Нерегистриран)
Публикувано08.03.06 21:47



Здравейте !
Имам един проблем, за който нямам обяснение и ще ви бъда благодарен ако можете да ми помогнете. Занчи имам една антена за УКВ, която е свързана към тунера ми с коаксиален кабел. Антената е нова и входа на нея е предвиден за коаксиален кабел, тоест не се налага да правя У-коляно. Обаче, като свържа кабела с антената и не стига добър сигнал до тунера - няма стерео итн... и затова трябва половин час да си играя да извивам кабела около буксата в какви ли не положения и го вкарвам под всякакви възможни ъгли, докато най-накрая не достигне нормален сигнал до тунера. Да ама мине не мине ден сигналът пак се изгубва, стереото спира и хайде пак същата операция, трябва да се катеря да въртя кабела. Е не се живее ! Знаете ли каква може да е причината за това ? Пробвах с различни кабели и няма промяна. Лично аз нямам обяснение. Защо не иска да прави връзка ???



Тема Re: Е не се трае !нови [re: Шaшapдиcaн]  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано09.03.06 17:50



Какви са ти конекторите ? Как са направени ? Дали е добре конектора на тунера ?

Сам казваш, че трябва да си играеш много (половин час) за да го наместиш. Вероятната причина я търси в конекторите - ако можеш ги смени и/или ги направи както трябва (с качествено запояване например).

Другия фактор който не е за пренебрегване и за който не си споменал - какъв е кабела ? колко е дълъг ?

Има и още нещо - ако си в район с много и мощтни предаватели, използването на външна антена може да претовари входното стъпало и от това ефекта да е съвсем отрицателен от външната антена.

Кажи повече подробности и ще намерим проблема.

----------------------------
Не чета шльокавица!


Тема Re: Е не се трае !нови [re: Ramirez]  
АвторШaшapдиcaн (Нерегистриран)
Публикувано09.03.06 21:19



Кабелът не много дълъг - около 15 метра и е качествен, с истински 75 ома и нелоша изолация. Конекторът към тунера "работи" чрез завинтване с винтче : жилото се вкарва в малка дупчица, отгоре е винтът и с него се притиска и се получава връзката (друг въпрос е, че понякога и при този конектор често се губи сигнал и трябва да го притисна, за да се оправи). А за свързка на кабела с антената се използва конектор като болт, който се завинтва около предварително направена резба - по средата има дупчица и там влиза жилото, но и без това няма много различни начини за свързване на антената с коаксиален кабел. Имате ли някакви препоръки, какви конектори да взема и какво да направя по този въпрос ? И друго нещо - трябва ли оголената част от кабела, която влиза в антената да е с определена дължина ? Досега съм работил само със симетричен кабел и не съм имал този проблем.
А претоварване на входното стъпало, не мисля че може да се получи, защото радиата които ловя излъчват поне от 20 км. и сигналът не е много добър - иначе щях да си ползвам стайна антена.



Тема Re: Е не се трае !нови [re: Шaшapдиcaн]  
Автор ex-man (дървен философ)
Публикувано10.03.06 10:57



??







______________
На всеки на пук!

Редактирано от ex-man на 10.03.06 11:00.



Тема Re: Е не се трае !нови [re: Шaшapдиcaн]  
Автор Ramirez (радиоактивен)
Публикувано10.03.06 12:32



Отваряй си тунера и му сменяй конектора. Най-вероятно от многото въртене пластинката която контактува с жилото се е смачкала и съвсем не контактува.

Той Ex-man хубаво е пуснал картинките, такъв ли е конектора ?

----------------------------
Не чета шльокавица!


Тема Re: Е не се трае !нови [re: Ramirez]  
АвторШaшapдиcaн (Нерегистриран)
Публикувано11.03.06 14:06



Да конектора за антената е точно такъв. Сложих го повторно, както е описано и за момента няма пропадания на сигнала, ще изчакам да видя какво ще стане и ще докладвам. Но въпреки всичко, проблемът с конекторите за тунера си остава : периодически се нуждаят от "нагалсяне. Не ми се вярва проблемът да е в самия тунер, защото пробвах на един по-стар приемник и там също се получава тази работа. Можете ли да ми препоръчате, какви конектори биха ми свършили работа ? Има ли начин да се направи някаква по-сигурна връзка, а не просто с винтче ?




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.